Gönderen Konu: Oto Yıkama açmak için yardım-öneri...  (Okunma sayısı 19363 defa)

mhmtdnr

• mhmtdnr32
Oto Yıkama açmak için yardım-öneri...
« : Temmuz 21, 2012, 03:19:08 ÖÖ »
Selam tht üyeleri, benim oto yıkama açma gibi bi niyetim var, sizlerden yardım, öneri bekliyorum
mesela bi oto yıkamadan beklentileriniz nelerdir?
bi oto yıkamacıda şuda olsa daha iyi olur dediğiniz neler var?
yardımcı olursanız sevinirim, forumda bu işle uğraşan arkadaşlar da var sanırım, onlarda tecrübelerini aktarabilirse sevinirim, hepinizin fikir ve önerileri benim için çok değerlidir, şimdiden teşekkür ederim.

YUNUS MERİÇ

Ynt: Oto Yıkama açmak için yardım-öneri...
« Yanıtla #1 : Temmuz 21, 2012, 08:45:15 ÖÖ »
abicim açık konuşayım tek beklentim jant ve camurluk içi temizliği bıktım artık oralarıda yıkayın demeyi hayırlısı olsun inşallah acarsın zevkli bir iş olmalı:)

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #2 : Temmuz 21, 2012, 09:19:02 ÖÖ »
Para kazandıran bir iş evet ....

Ancak ;

*Çok iyi bilinen birini almak lazım insanlara güvenmemek iyi değil ama gelen araçların içinde ne olduğunu bilmiyorsun kayıp v.s. durumu yaşamamak için gerekli ve ayrıca gelen müşteriye nasıl davranacak? başında durulması gereken bir iş bence...

* Bu sezon için yıkama sezonu bitti biraz geç kalmış olma ihtimaliniz var...

Bunun haricinde gelen müşterinin aracı güzel yıkandıktan sonra ve müşteri beklerken oturacağı güzel bir bölüm olduktan sonra iyi hizmet vermiş olursunuz diye düşünüyorum.

mhmtdnr

• mhmtdnr32
« Yanıtla #3 : Temmuz 21, 2012, 09:31:08 ÖÖ »
abicim açık konuşayım tek beklentim jant ve camurluk içi temizliği bıktım artık oralarıda yıkayın demeyi hayırlısı olsun inşallah acarsın zevkli bir iş olmalı:)

kendi aracımdan da biliyorum en fazla dikkat ettiğim yerlerden biridir jant arası temizliği, teşekkürler...

Para kazandıran bir iş evet ....

Ancak ;

*Çok iyi bilinen birini almak lazım insanlara güvenmemek iyi değil ama gelen araçların içinde ne olduğunu bilmiyorsun kayıp v.s. durumu yaşamamak için gerekli ve ayrıca gelen müşteriye nasıl davranacak? başında durulması gereken bir iş bence...

* Bu sezon için yıkama sezonu bitti biraz geç kalmış olma ihtimaliniz var...

Bunun haricinde gelen müşterinin aracı güzel yıkandıktan sonra ve müşteri beklerken oturacağı güzel bir bölüm olduktan sonra iyi hizmet vermiş olursunuz diye düşünüyorum.

teşekkürler, bi kez başıma gelmişti, iyi bi marka gözlüğüm uçmuştu fakat şimdi aklıma gelmemişti, müşterinin değerli aşyalarını bi kutuya koyup anahtarını müşteriye vermek iyi olabilir, kesinlikle dükkanın başında beklemek gerek haklısınız, birde bekleme yerinin olmasına gerek olmayabilir, avm otoparkında olacak inşaallah.
başka önerilere de açığım.

cem_kilinc

« Yanıtla #4 : Temmuz 21, 2012, 09:42:03 ÖÖ »
kesinlikle iyi ürünler kullanılmalı ,  çalıştıracağınız elemanların eli yüzü düzgün temiz kişiler olmalı, genelde yıkamacı açanlar önceleri kendileri bizzat ilgilenirler fakat biraz durumu düzeltince iki üç genç bulur onlara yaptırırlar. onlarda ne kadar yapar biliyorsunuz zaten. müşteri çoğaldıkça kısa zamanda çok araba çıkarmaya çalıştıklarından kalitede düşer haliyle. yıkama işi çok basit gibi görünsede zor bir iştir aslında .  detailing yapacak iyi bir ustada bulursanızadınız zamanla duyulur çünkü bu işi düzgün yapan yer çok az. bekleme salonuna gerek olur çünkü çoğu araç sahibi aracınıı başında beklemek isteyecektir. 

mhmtdnr

• mhmtdnr32
« Yanıtla #5 : Temmuz 21, 2012, 10:04:01 ÖÖ »
kesinlikle iyi ürünler kullanılmalı ,  çalıştıracağınız elemanların eli yüzü düzgün temiz kişiler olmalı, genelde yıkamacı açanlar önceleri kendileri bizzat ilgilenirler fakat biraz durumu düzeltince iki üç genç bulur onlara yaptırırlar. onlarda ne kadar yapar biliyorsunuz zaten. müşteri çoğaldıkça kısa zamanda çok araba çıkarmaya çalıştıklarından kalitede düşer haliyle. yıkama işi çok basit gibi görünsede zor bir iştir aslında .  detailing yapacak iyi bir ustada bulursanızadınız zamanla duyulur çünkü bu işi düzgün yapan yer çok az. bekleme salonuna gerek olur çünkü çoğu araç sahibi aracınıı başında beklemek isteyecektir. 

bekleme yeri anlaşılan yapılması gerekiyo, içine birde ps3 koysak daha hoş olur sanırım...

cem_kilinc

« Yanıtla #6 : Temmuz 21, 2012, 10:14:30 ÖÖ »
genelde internet erişimi olan bir bilgisayar yeter ha şartmı bence değil bir semaver birde su sebili birkaçta günlük gazete koyarsınız tamamdır.

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #7 : Temmuz 21, 2012, 10:17:29 ÖÖ »

bekleme yeri anlaşılan yapılması gerekiyo, içine birde ps3 koysak daha hoş olur sanırım...

Bekleme yrinden kasıt zaten size maliyeti olan birşey değil ;) oraya koyacağınız bir masa ve sandalyedir.  Ps3 abartı  bence :) ama meşrubat koyup ordan da para kazabilirsin :) yada sadece bir çay koyarak ikram...

prevailingboy

« Yanıtla #8 : Temmuz 21, 2012, 11:30:19 ÖÖ »
temizlik ürünleri ve araç aksesuarlarını  da satabilirsin dükkanda..zaten klasik..

CAGLAR28

« Yanıtla #9 : Temmuz 21, 2012, 11:31:23 ÖÖ »
zamanında biz de işlettik ama eleman dayanmıyor bu gerçek.kendimiz de çalıştık fakat önemli olan müşteri memnuniyeti.çalışanlar efendi olacak arabalarla hart hurt yapmayacak.arabadaki iki kuruşa tenezzül eden adamlar da geldi.kaçan çok oluyor iki üç ay çalışıp gerekeni maaş içerde bırakarak vs düzenleme az da olsa yapılabiliyor.genel olarak şikayetler ise çamurluk içleri yıkansa da parlamıyor lastik parlatıcıdan iki fıs da oralara atmalı.torpidoya özen gösterilmeli.kapı içleri temizlenmeli yiyecek içecek çöpler vs..bu arada diğer önemli konu izler.beziniz de silen eleman da iyi olacak.öyle müşteriler var ki bir daha yıkıyoruz beğenmiyor.uğraşılcak gibi değildi eleman yüzünden kapadık biz de.

drmoz

« Yanıtla #10 : Temmuz 21, 2012, 12:49:07 ÖS »
ferah bir müşteri bekleme salonu ve çay ikramı bence çok önemli.
bekleme salonundaki reyonlarda oto kokuları, wax, cila, lastik tamir kiti, cam suyu, birkaç aksesuar, güneşlik vs bulundurulursa kesinlikle satılıyor.
bence aracı yıkayan elemanla müşteri birebir ilişkiye girmemeli, talepler ve şikayetler bekleme odasında/kasada bulunan çalışan üzerinden iletilmeli.
ve mutlaka kamera sistemi olmalı.

baron12

« Yanıtla #11 : Temmuz 21, 2012, 04:24:47 ÖS »
ekmeğinizi kazanabilirsnz iyi bir iş ticaretten öte müşteri memnuniyetine odaklanmanız gerekecek 3 kuruşun 5 kurusun hesabı ve beklentisi içinde olmamalı aracları para kazanmak içi n degil mesleğinizin bir parcası olarak özveri ile zevkle temziliklerine önem vermelisinz günde 2 arac yıkamak yerine 1 arac yıkayıp kalitenizi ispatlayabilirsnz emin olunki bunları yaptıktan sonra müşteri kovulsa dahi memnun kaldıgı yere bir şekil yine gelecektir yaptım bu işi gördüm tecrübe edindim para enson planda oldumu gerisi kendi gelir şimdiden hayırlı olsun

mhmtdnr

• mhmtdnr32
« Yanıtla #12 : Temmuz 21, 2012, 05:22:27 ÖS »

ferah bir müşteri bekleme salonu ve çay ikramı bence çok önemli.
bekleme salonundaki reyonlarda oto kokuları, wax, cila, lastik tamir kiti, cam suyu, birkaç aksesuar, güneşlik vs bulundurulursa kesinlikle satılıyor.
bence aracı yıkayan elemanla müşteri birebir ilişkiye girmemeli, talepler ve şikayetler bekleme odasında/kasada bulunan çalışan üzerinden iletilmeli.
ve mutlaka kamera sistemi olmalı.

önerileriniz için Teşekkürler...

ekmeğinizi kazanabilirsnz iyi bir iş ticaretten öte müşteri memnuniyetine odaklanmanız gerekecek 3 kuruşun 5 kurusun hesabı ve beklentisi içinde olmamalı aracları para kazanmak içi n degil mesleğinizin bir parcası olarak özveri ile zevkle temziliklerine önem vermelisinz günde 2 arac yıkamak yerine 1 arac yıkayıp kalitenizi ispatlayabilirsnz emin olunki bunları yaptıktan sonra müşteri kovulsa dahi memnun kaldıgı yere bir şekil yine gelecektir yaptım bu işi gördüm tecrübe edindim para enson planda oldumu gerisi kendi gelir şimdiden hayırlı olsun

kesinlikle haklısınız, "çok fazla araç yıkayayım nasıl olursa olsun" gibi bi düşüncem yok, kaliteli olmasını istiyorum zaten...

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #13 : Temmuz 21, 2012, 05:30:30 ÖS »
Bu işi bende düşünmüştüm. Aşırı sermaya istemeyen ,Ancak sağlam bir ekip isteyen bir iş.

Elemanların sabit olursa (Günlük gelip giden yahut 1 ay çalışıp kaçmayacak tarzda.)çok güzel oluyor. Müsteri gittigi yerde aynı kişiyi görmek ister.Sürekli eleman değişirse müşteri huzursuz olur (En azından ben öyleyim.)

Bahsedildiği gibi aracın içindeki 3 5 kuruşa dahi tenezül etmeyen elemanlar bulmalısınız.

İşin aslı,Oto Yıkama (Bana göre) tamamen çalıştıracağın elemanda bitiyor.

Seni rezil de eder vezir de ...

Müsterilerin bekleyeceği salondan araçlar görünmeli veya kamera ile tv den müşteri arabasını görebilmeli.

Ps3 olayı abartı gibi görünsede,+ kazandırır. 1 -2 tane de bilgisayar konulabilir. (Gerekli değil ancak diğerlerine fark atmanızı sağlar.

Bekleme salonunda su kesinlikle olmalı. Çay , kahve + olur (İkram olması önemlidir.Kesinlikle içecekten 3 5 kuruş kazanma derdine düsmeyin. Çay ve kahvenin maliyeti düşük.)(Soğuk içecekleri ücretli olarak sunabilirsiniz Maliyetli olurlar çünkü.

Bizim burada bulunan bir yıkamacının bir kösesinde ocak başı var. Sizinki avm de olacakmış Sizde uygun olmaz. Ancak dışarıda bir yer olursa Müsterilerin yemek ihtiyacını karşılayabileceği bir yer güzel olur ve + kazanç sağlarsınız (Tabiki + maliyet ve işçi demektir buda )

Sanırım biraz uzun ve karışık oldu. :) İdare edersiniz artık. Hakkınızda Hayırlısı olsun...

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #14 : Temmuz 21, 2012, 05:31:41 ÖS »
He birde detaylı temizlik bölümü de yapabilirsiniz. (İlk etapta yapmayın. Bi gözlemleyin müsteri potansiyeli ne durumda. Belli bir zaman zarfında mutlaka açın.

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #15 : Temmuz 21, 2012, 05:39:28 ÖS »
arkadaşım  benim kuzenim izmirin güzel bir semtinde oto yıkama otopark yeri vardı  ilk zamanlar baya güzel iş yaptı  hafta sonları  millet sıraya giriyordu  ama belli bi süre sonra işleri baya azalmaya başladı  çok iş yapayım derken   yıkama kapanma noktasına geldi kapatmak sorunda kaldı  ben yılların esnafıyım onu defalarca uyarmama rağmen  kısa zamanda çok para kazanma hırsı  simdi bu iş herkese dışardan kolay bi iş  görüne bilir ama aslında en zor işdir müşteri memnuniyetinin en üst noktada olan  bi meslek   iyi elemanlarla bu iş olur  öle her önüne geleni işe alma sabit elemanlarla çalışmaya bak süreklilik ilerde sana ilerde faydası olur   umarım sana katkıda buluna bilmişimdir  sana olmuş bi olayı anlattım

mhmtdnr

• mhmtdnr32
« Yanıtla #16 : Temmuz 21, 2012, 09:56:48 ÖS »
Bu işi bende düşünmüştüm. Aşırı sermaya istemeyen ,Ancak sağlam bir ekip isteyen bir iş.

Elemanların sabit olursa (Günlük gelip giden yahut 1 ay çalışıp kaçmayacak tarzda.)çok güzel oluyor. Müsteri gittigi yerde aynı kişiyi görmek ister.Sürekli eleman değişirse müşteri huzursuz olur (En azından ben öyleyim.)

Bahsedildiği gibi aracın içindeki 3 5 kuruşa dahi tenezül etmeyen elemanlar bulmalısınız.

İşin aslı,Oto Yıkama (Bana göre) tamamen çalıştıracağın elemanda bitiyor.

Seni rezil de eder vezir de ...

Müsterilerin bekleyeceği salondan araçlar görünmeli veya kamera ile tv den müşteri arabasını görebilmeli.

Ps3 olayı abartı gibi görünsede,+ kazandırır. 1 -2 tane de bilgisayar konulabilir. (Gerekli değil ancak diğerlerine fark atmanızı sağlar.

Bekleme salonunda su kesinlikle olmalı. Çay , kahve + olur (İkram olması önemlidir.Kesinlikle içecekten 3 5 kuruş kazanma derdine düsmeyin. Çay ve kahvenin maliyeti düşük.)(Soğuk içecekleri ücretli olarak sunabilirsiniz Maliyetli olurlar çünkü.

Bizim burada bulunan bir yıkamacının bir kösesinde ocak başı var. Sizinki avm de olacakmış Sizde uygun olmaz. Ancak dışarıda bir yer olursa Müsterilerin yemek ihtiyacını karşılayabileceği bir yer güzel olur ve + kazanç sağlarsınız (Tabiki + maliyet ve işçi demektir buda )

Sanırım biraz uzun ve karışık oldu. :) İdare edersiniz artık. Hakkınızda Hayırlısı olsun...

Eleman olayının gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum sürekli götürdüğüm bi yer var inanın sırf elemanından dolayı oraya gidiyorum, zaten eğer düşünürse ona teklifte bulunacağım, detaylı temizlik işini şimdilik yapamam sanırım, boya koruma yada, sanırım onlar tecrübeyle olabilecek işler.

arkadaşım  benim kuzenim izmirin güzel bir semtinde oto yıkama otopark yeri vardı  ilk zamanlar baya güzel iş yaptı  hafta sonları  millet sıraya giriyordu  ama belli bi süre sonra işleri baya azalmaya başladı  çok iş yapayım derken   yıkama kapanma noktasına geldi kapatmak sorunda kaldı  ben yılların esnafıyım onu defalarca uyarmama rağmen  kısa zamanda çok para kazanma hırsı  simdi bu iş herkese dışardan kolay bi iş  görüne bilir ama aslında en zor işdir müşteri memnuniyetinin en üst noktada olan  bi meslek   iyi elemanlarla bu iş olur  öle her önüne geleni işe alma sabit elemanlarla çalışmaya bak süreklilik ilerde sana ilerde faydası olur   umarım sana katkıda buluna bilmişimdir  sana olmuş bi olayı anlattım

sanırım benimde başıma gelmesi muhtemel bi olay, avm otoparkında işler hızlı olacaktır ilk etapta iş hızlı olursa dolayısıyla pek temiz olmayacaktır yapılan iş, buna dikkat edeceğim, teşekkür ederim uyarılar için...

suby

« Yanıtla #17 : Temmuz 21, 2012, 11:31:44 ÖS »
sa kardşm, bnde avm'de oto yıkama ışletıorm ve çalışıorm :) ılk baş ısım yapmak ıçın duyulmak ıçın pıyasadan 2-3 lıra aşağıya yıka, 5.000-10.000 tane broşur yaptırıp dağıt.. hatta avm yonetımıne rıca et gırışdekı guvenlıkler her gelene broşur versın c.tesı pazar dağıtsalar yeter, 1-2 yerede beledıyeden ızın alıp afış asarsan daha ıyı olur.. bunlar ılk etapta çok ışıne yarayacak malıyetsız şeyler..

dukkan ıçın harcayacğn max 1-2 lıra derı koltuk sehpa tv sebıl, arkdşlarnda dedğı gbı gunluk 1-2 gazete aylık bı kaç otomobıl dergısı..

elemana guven olmuo, ılk zmn arkadaşlarndan bı kaçına soylersn tanımıomş gbı gelır aracını yıkatır, koltuğun altına 50 lıra atar yada değerlı bı eşya bırakır elemanı 1-2 kere denersn zatn dırek sonuca varrsn..

kağıt paspasta ucuza kaçma çok ınce olunca muşterıler ıstemıo, koyduklarnda parçalanıo sana gerı donuş oldğna sen uğraşıosn :) ayna parfumunude bıraz kalıcı kokudan yaptırman senın ıçın + olur..

lastık parlatıcı davlumbazlara sıkarsan ılk gunkı gbı olur :) jantlarda ıllakı kır kalıo onuda uşunmeyım bı bezle sılceksınz..

hızmet sektoru oldğu ıçın bı standart yk ve herkese hıtap etmek zorundasın, kımısı ıçın arabanın ıçı onemlı kımısı ıçın arabanın dışı..

herkes araba yıkıo sokakta 10 yaşnda çocukda yıkıo ama o kdr kolay deıl aslnda zorda deıl sadece tıtızlık ıstıo, ılk 2-3 ay sakın geçer ama temız ışçılık yaparsan gerı donuşu olur bı kışı bı kışı daha getır yavaş yavaş çark donmeye başlar..

ıspartada yaşıosn sanrm? avm yoğun mu yksa bıraz sakın mı..
dukkan sabıtlerının aracını hafta ıçı olmak şartyla ucuza yıkarsn 13se 10 lıra dersn hafta ıçıde boş geçmemış olursun.. ıllakı gelen gıden olur ış yapamam dıe korkma sadece urunlerden ve ışçılıkten kaçma, 1 gunde 1 kışı ıyı temız bı şekılde 10 arac yıkar, yoğunluk nasl bılmıorm ama ılk etapta 2 kışı ıdare edersınız olmadı hafta sonu ıçın 1 kışı bulursun c.tesı pazar 3 kışı olursunuz..

aklına takılan bışy olursa ozelden mesaj atabılırsın yardmcı olurum kardşm ;) şımdıden hayrlı olsun, ıyı çalışmalar.. :)

mhmtdnr

• mhmtdnr32
« Yanıtla #18 : Temmuz 22, 2012, 10:39:00 ÖÖ »
sa kardşm, bnde avm'de oto yıkama ışletıorm ve çalışıorm :) ılk baş ısım yapmak ıçın duyulmak ıçın pıyasadan 2-3 lıra aşağıya yıka, 5.000-10.000 tane broşur yaptırıp dağıt.. hatta avm yonetımıne rıca et gırışdekı guvenlıkler her gelene broşur versın c.tesı pazar dağıtsalar yeter, 1-2 yerede beledıyeden ızın alıp afış asarsan daha ıyı olur.. bunlar ılk etapta çok ışıne yarayacak malıyetsız şeyler..

dukkan ıçın harcayacğn max 1-2 lıra derı koltuk sehpa tv sebıl, arkdşlarnda dedğı gbı gunluk 1-2 gazete aylık bı kaç otomobıl dergısı..

elemana guven olmuo, ılk zmn arkadaşlarndan bı kaçına soylersn tanımıomş gbı gelır aracını yıkatır, koltuğun altına 50 lıra atar yada değerlı bı eşya bırakır elemanı 1-2 kere denersn zatn dırek sonuca varrsn..

kağıt paspasta ucuza kaçma çok ınce olunca muşterıler ıstemıo, koyduklarnda parçalanıo sana gerı donuş oldğna sen uğraşıosn :) ayna parfumunude bıraz kalıcı kokudan yaptırman senın ıçın + olur..

lastık parlatıcı davlumbazlara sıkarsan ılk gunkı gbı olur :) jantlarda ıllakı kır kalıo onuda uşunmeyım bı bezle sılceksınz..

hızmet sektoru oldğu ıçın bı standart yk ve herkese hıtap etmek zorundasın, kımısı ıçın arabanın ıçı onemlı kımısı ıçın arabanın dışı..

herkes araba yıkıo sokakta 10 yaşnda çocukda yıkıo ama o kdr kolay deıl aslnda zorda deıl sadece tıtızlık ıstıo, ılk 2-3 ay sakın geçer ama temız ışçılık yaparsan gerı donuşu olur bı kışı bı kışı daha getır yavaş yavaş çark donmeye başlar..

ıspartada yaşıosn sanrm? avm yoğun mu yksa bıraz sakın mı..
dukkan sabıtlerının aracını hafta ıçı olmak şartyla ucuza yıkarsn 13se 10 lıra dersn hafta ıçıde boş geçmemış olursun.. ıllakı gelen gıden olur ış yapamam dıe korkma sadece urunlerden ve ışçılıkten kaçma, 1 gunde 1 kışı ıyı temız bı şekılde 10 arac yıkar, yoğunluk nasl bılmıorm ama ılk etapta 2 kışı ıdare edersınız olmadı hafta sonu ıçın 1 kışı bulursun c.tesı pazar 3 kışı olursunuz..

aklına takılan bışy olursa ozelden mesaj atabılırsın yardmcı olurum kardşm ;) şımdıden hayrlı olsun, ıyı çalışmalar.. :)

çok teşekkür ederim, şu an avm yönetimiyle görüşüyorum sanırım olacak, aklıma takılan bişey olursa rahatsız ederim artık

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #19 : Mayıs 01, 2013, 09:32:01 ÖS »
Hortlatıyorum ama Dükkanı açtınız mı ?? Merak ettim açıkcası.

iblis

• fatih
« Yanıtla #20 : Mayıs 02, 2013, 08:08:14 ÖÖ »
hocam yıkamam var ıstedgn konuda yardımcı olurum

cem_kilinc

« Yanıtla #21 : Mayıs 02, 2013, 08:18:04 ÖÖ »
konu hortlamış ama bu işi düzgün yapan yer türkiyede herhalde birkaçtanedir. adama araba yıkatmaya götürüyorsun fırçayla dalıyor . çift kova yönteminden haberi yok . yıkama eldiveni veriyorsun burun kıvırıyor. uber havlu veriyorsun onlar bize gelmez diyor bir karış bezle araba kurulamaya çalışıyor. arabanın içine sormadan uyduruk kokular sıkıyor vs vs vs . o yüzden mecbur kalmazsam arabamı kendim yıkarım. çoğu kişide bu işten anlamadığından ve ya aracını önemsemediğinden bu tip yerlerde kuyruk oluyor. yani deiyeceğim odur ki araba yıkamak ciddi iştir.