Gönderen Konu: mitsubishi carismacının samimi paylaşımı  (Okunma sayısı 15371 defa)

gecetilkisi

mitsubishi carismacının samimi paylaşımı
« : Temmuz 24, 2011, 07:13:13 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,
Başlıktan da anlaşılacağı gibi, ben de 2000 model 1.8 GDI Elegance sahibiyim. Carisma sahibi şanslı ve bazen şanssız arkadaşlara bazı yardımlarım dokunur ve belki bazılarının bana yardımı dokunur diye sizinle bir kaç konu paylaşmak istiyorum. (Şu an boğaz kelebeğim bir poşet içinde ayakkabılığın yanında )

Öncelikle beni en az 5 kez yolda bıraktığı halde, beni son 3 ay içerisinde 4.700 TL masrafa soktuğu halde hala aracımdan memnunum diyebiliyorum.
Hikayesi şu;

Aracı geçen sene (Mayıs 2010) aldım. Aldığım beyefendi o kadar üçkağıtçıydı ki, kendisi şoför koltuğunda aracı denemeye çıktığımızda, "Abi neden 3. vitesten 5. vitese geçiyorsun?" diye sorduğumda, "Bu araçlar performans aracı, ben 40 yıllık şoförüm bu araçlar böyle kullanılır" gibi uzaydan gelme bir laf etmişti. Bu olaydan 10 dakika sonra Cevizlibağ sanayide aracı ustaya gösterdiğimizde 4. vites dişlisinin tamamen gitmiş olduğunu, 2 kişi elimizle bastırdığımız halde yerinde durmadığını söylediğimizde "Yemin ederim böyle sorunu yoktu, şimdi oldu" diyecek kadar da süt emmemiş biriydi
Neyse 1.000 TL indirim yaparak o haliyle arabayı aldım, sonra ilk ağır bakımını yaptırdım, tabi şanzumanı da. (Triger, baskı balata, Z-rotlar, viraj lastikleri, hava yağ filtreleri v.s) 1.100 TL
3. ay : Arabadan klasik "gır gır gır" sesleri gelmeye ve zamanla artmaya başladığında, artık bir benzinliğe yaklaşınca pompacı arkadaş bile eline EuroDizel hortumunu alacak kadar dizel motora dönüştü. Yağ ve filtre değişikliği --- 75 TL
4.ay : bu seslerin yağlı iteceklerden geldiği iddia edildi.
4.ay : bu sesler sübaplardan geliyor denildi. (Sonra 1-2 kez yanlış yağ kullanıyorsun bu yağ kullanılır mı arkadaşım denemeleri yine başarısız)Toplamda 1 haftada 3 x 4 L yağ ve 3 yağ filtresi : 250 TL
5. ay : sol ayna çakma idi, orijinal ısıtmalı ve dış bükeyli alındı. 195 TL (sadece cam)
7. ay : sağa veya sola dönüşlerde yoğun bir ses geldi. Sol sağ aks bilyaları arızası tespiti, değişim : 200 TL
7. ay : bu sefer arka lastikten ses gelmeye başladı sağ arka lastik porye + ask bilyası vs (tam bilmiyorum) değişim 250 TL
8.ay : bagaj açma motorunun içindeki plastik dişli aşındı. halen öyle. orijinali 450 TL civarında. anahtarla açılıyor.
8.ay : zaten arka düğmeleri bozuk olan cam düğmelerinin yolcu tarafı da bozuldu. sadece şoförden açılıyor. halen öyle.
9.ay : klima beyni arıza yaptı. tamir edildi 280 TL
9.ay : ani frenlerde veya bayır aşağı giderken silecek suyu bitti uyarı ışığı yanmaya başladı. çözüm yok. müşür bozuk dendi.halen öyle.
9.ay: 120 ve üstü km hızda giderken frene basınca titreme tespiti. disklerde yamulma. halen öyle
10.ay : bir gün köprü trafiğinde işe giderken dikize ve yan aynalara baktığımda her taraf bembeyazdı. tam fark ettiğimde polis kenara çekti. conta yaktı sandım ancak hiç su eksiltme yoktu. araç zaten her 1.000 km de bir 1 L yağ yiyordu. sonuç yağ yakıyor. bakalım sekman kurtarırsa sekman atacağız dendi. kurtardı atıldı. 800 TL.
Sekman atarken kırık bir somun için kaynak vurulmuş şaseye ana beyin yandı. tamiri 450 TL
10.ay : sabahları giderken el frenini indirdiğimde gıcırtt diye takılma yapıyordu. el freni teli hasar görmüş. değişti. yenisini yaptırmak 97 TL işçilik 30 TL
10.ay : biten muayeneyi yaptırmak için deli gibi yüksek vergisi ödendi : 750 TL
yine muayene için kontrolde, fren hortumları yarık değişim, sağ sol arka lastik içlerinde yarık 2 lastik değişim (öndekiler arkaya yeniler öne), ön fren balataları değişim, ön arka silecek değişim, ekzost muayenesinden geçemedi diye buji değişim, hava filtresi yağ filtresi değişim toplam yuvarlak : 1.400 TL
11.ay : muayeneden geçen ve artık ben bu arabayı 3 sene daha kullanırım dediğim. yollarda bmw passat arayacak kadar müthiş performans gösteren aracım birden bire dur kalk trafikte arıza lambası yakmaya başladı. baktırdık. zaten hep olan ETV motoru (rolanti motoru) arızası.
11.ay : durduk yere SRS lambası hep yanık, 1 hafta sönmedi arızaya bakmak için makinaya bağladı SRS beynine giremedi, sonra komple ön gövde söküldü beyne giden kablo kopmuş! niye kopmuş bilene 1.000 TL verecekken işçiliğe 150 TL verdim.
11.ay : sağanak yağmurlu bir günde karanlıkta göremeden aşırı suya girmişim. cama kadar ıslandım. sonra ABS lambası yandı. uğraş dur sonuç yine 150 TL
11.ay : işe gittim istop ettim inerken biri gel şuraya gidelim dedi. marşa bastım tık yok. haydaa baktırdık. yeni akü mutlu silver 100 TL, marş motoru arızası ve burç mudur nedir değişimi 80 TL
13.ay : rolanti sensörü yine azıttı. yavaşlayınca istop etmeler titremeler. sonra bir gün arabayı park ettim işimi gördüm. bindim marş basıyor sanki benzin yokmuş gibi çalışmıyor. tam yakalıyor yok. olmadı. immobilizerdan şüphelendim. çekiciye koy pendik sanayi 50 TL. elektronikçiye. immoda sorun yok. benzin regülatörü dedi. çıkmacı da hemen 1.300 dedi. olmaz emin olmalıyım dedim. enjektör beynini söktük. sağlam dedi. yetkiliye götürdüm. çekici 50 TL daha. bu araç çalışmadan biz birşey anlayamayız (!?) en iyisi bir beyinciye götürün dediler kovdular. (Çünkü artık lancer ASX v.s leri seviyor beyefendiler) Bostancı sanayide Karataş elektronik Ramazan Usta (tavsiye ederim) ordan girdi burdan çıktı inat etti. sonra öğrendik belki de sadece bende olan bir arıza. Ana role yanmış hemen enjektör beyninin yanında. orijinal 490 TL 4cmx4cm lik standart bir role idi. hemen aynısını yaptık (100 TL) araba çalıştı bu sefer 1.000 deviri geçmeden flaşörlerle sağdan eve geldim (ort hız 10km/saat). gelirken de sağ olsun paraya ihtiyacı olan polis abiler, arıza halinde girilecek denilen yerden gittiğim için kozyatağında 66 TL geçirdiler:)
13. ay : bu araba çalışmıyor birşey yapamayız diyen servise götürdüm yine (pendik güneri) bu sefer de, boğaz kelebeği arızalı gaz yemiyor çıkmacıdan al diye yine kovdular.
Bugün 8 Temmuz İkitelliden Uçkur Oto dan 800 TL ye bir boğaz kelebeği aldım. şu an ayakkabılığın yanında bekliyor. yarın taktıracağım. çalışmazsa geri getir dedi. ben de dedim ki,

Çalışmazsa ben sana arabayı getireceğim. Tüm parçalarını satacağım. Ve o parayla yapılabilecek en iyi şeyi yapacağım. Koşa koşa gidip bir 2005 veya 2006 Honda Accord 2.2 i-CTDi alacağım. Ömür boyu sanayiye uğramayacağım
Orijinal parçalarını satsak veya alsak Q7 alabileceğimiz bir araçtan 3 gün üst üste yüzüm gülerek inemedim, binemedim.

Memnun muyum ? memnunum. Görerek, yaşayarak öğrendiğim için. Hayatım boyunca Japondan şaşmayacağım (Maserati alana kadar) ama Honda dan da şaşmayacağım.

Japon bir kadının tasarladığı GDI motor ve ekipmanları da bir kadın kadar hassas oluyor işte 1 senede toplamda 18-20 bin verdim (araç dahil) ama bugün Harem-Gebze dolmuşundaydım. koyuyor bana bu!

Buraya kadar okuduysanız çok teşekkürler, ama bunu bilene anlatmam lazımdı. babama anlatsam salak derdi, arkadaşıma anlatsam yuhh oğlum derdi:) carisma sahibine anlatmak en iyisi.

Saygılar.

alıntıdır............................

vtec05

Ynt: mitsubishi carismacının samimi paylaşımı
« Yanıtla #1 : Temmuz 24, 2011, 07:27:25 ÖS »
vay bee adamın çektiği sıkıntıya bak yazık diyorum bukadar olur yani :D

hilmi

« Yanıtla #2 : Temmuz 24, 2011, 08:16:01 ÖS »
yalnız azminize diyecek birşey bulamıyorum,
ne aracınızı tamir ettirmekten vazgeçmişsiniz nede olanları bir bir yazmaktan,
helal olsun, geçmiş olsun...

doan

« Yanıtla #3 : Temmuz 24, 2011, 09:20:19 ÖS »
nasıl baktırmış bu arabayada almış ? daha yolda düzenbazlığa uğramış hiç mi aklına gelmemiş daha büyük problemleri olabileceği ? yani tabiki talihsizlik arkadaşın başına gelen ama kendinde de suç var diye düşünüyorum

wordsman

« Yanıtla #4 : Temmuz 25, 2011, 09:07:50 ÖS »
ya güzel kardeşim keşke almasaydın bu arabayı en başta,
bence daha masraf etme, kaç lira ediyorsa sat kurtul.

independent

« Yanıtla #5 : Temmuz 25, 2011, 10:03:05 ÖS »
bütçe uymadığı sıralar aklımdan geçen arabaydı 1.8 gdı süper arabaydı açın youtube da topspeed yazın harbi güzel performans sergiliyodu nede olsa japon sağlam arabadır demiştim, (arkadaşa biraz fazla talihsizlik yaşamış) ama araştırdım kadarıyla lpg sorunu vardı ve yakın cevreler elinde kalır satamazsın arıza açar parça bulamazsın gibi laflarla vazgeçirmiştim iyi ki vazgeçmişim demiyorum iyi ki honda almışım diyorum :)

logıcthıs

« Yanıtla #6 : Temmuz 25, 2011, 11:36:14 ÖS »
ben olsam açarım sanayiye bi dükkan carismacı ..... usta diye nasıl olsa heryerinden anlıyordur arabanın değişmedik yerini bırakmamışki... zararını belki böyle çıkarabilir >%6rol

gazapd216

« Yanıtla #7 : Temmuz 27, 2011, 09:12:23 ÖÖ »
allah yardımcın olsun yazık ya... biz arabayı nasıl gıdıklarız nasıl modlarız diye düşünürken arkadaş bu arabayı nasıl normal olarak yürütürümün derdine düşmüş.

dostum sen bu arabayı direkt sat daha okurken benim içim şişti vallaha ya...

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #8 : Temmuz 27, 2011, 10:45:41 ÖÖ »
Allah KolayLık versin Bu nedir yaaa :( Adamı İşinden ücündende Etmiştir :(

cem_civic_es

« Yanıtla #9 : Şubat 08, 2014, 11:33:41 ÖS »
abi azmini kutluyorum ya gercekden :))

hacettepeli

« Yanıtla #10 : Şubat 09, 2014, 12:02:17 ÖÖ »
bu carısmaların 1.8 lerı tutulmuyor tupe uyumlu olmadıgı ıcın sadece bıldıgım bu :)

cagatay54

« Yanıtla #11 : Şubat 09, 2014, 10:08:20 ÖÖ »
bu kadar değildi ama honda dan önceki golf 5 imle de 10 bn liraya yakın masraf ettim 6 ayda en son yine şanzumanı yaptırıp verdim sattım kurtuldum.3 yıldır aracım bende Allaha şükür bir kere bir sıkıntı çıkarmadı en ufak bişey yok.golfü alırken kuzenim yalvardı honda cıvıc alalım 2008 2009 diye ama ben almandır sağlamdır iyidir dedim kulak asmadım.bu saatten sonra da ölene kadar honda.her zaman derim accord son noktam olacak nasipse..

mehmet zengin

« Yanıtla #12 : Şubat 09, 2014, 10:34:30 ÖÖ »
Vergi sistemi düzgün olsa bak o zaman passata binen kalır mı? 2005 accord baktık dün, passatta halen opsiyon olan şeyler var arabada :) millet honda deyince civicten başka bişiy yok sanıyorlar. Görmemiş araştırmamış garipler ne yapsınlar :) bilseler sorun vergi sisteminde :)
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2014, 10:35:25 ÖÖ Gönderen: mehmet zengin »

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #13 : Şubat 09, 2014, 11:02:00 ÖÖ »
nedense bu konuyu okuyunca aklıma bizim mitsubishi vantilatör geldi aklıma rahmet babam ben doğdumda almıştı ve hala dükkanda kullanıyoruz:))

gecetilkisi

« Yanıtla #14 : Şubat 09, 2014, 11:36:03 ÖÖ »
Hortlatmissiniz..

cem_civic_es

« Yanıtla #15 : Şubat 09, 2014, 09:33:08 ÖS »
sorma abi bakınırken gördüm yazmadan duramadım :)

maribal

« Yanıtla #16 : Şubat 09, 2014, 11:26:07 ÖS »
araba 10bin km 1.5 lt yağ eksiltiyor diye kafaya takıyoruz. Tövbe bidaha hondama laf yok.

HONDAHAN

« Yanıtla #17 : Şubat 10, 2014, 12:27:38 ÖS »
Babamda mitubishi carisma olduğu için konu dikkatimi çekti......
Yazıyı çok uzun görünce okumayayım dedim.....
@gecetilkisi 'nin konusu olunca hadi okuyayım, kendisi forumun eski üyelerindendir, babamdan olan aracı var belki yardımım olur dedim..
Yazının sonunda alıntıdır yazdığını görünce peeeeeh boşuna okudum dedim.....
Tarihi görünce sövdüm..................... :D :D

Ben şimdi kime ne diyem he kime ne diyem ??????

gecetilkisi

« Yanıtla #18 : Şubat 10, 2014, 12:50:32 ÖS »
Bisey olmaz ortak bilgilenmis olduk.halimize sukretmemiz gerektigini anlatan bi yazi. Yoksa bizim carizmayla ne isimiz olur

kayaci26

« Yanıtla #19 : Şubat 10, 2014, 01:08:13 ÖS »
araba 10bin km 1.5 lt yağ eksiltiyor diye kafaya takıyoruz. Tövbe bidaha hondama laf yok.

HONDAYA ZATTİ LAF YOK...

YUNUS MERİÇ

« Yanıtla #20 : Şubat 11, 2014, 08:56:19 ÖÖ »
bu adama sabırından dolayı dicek bişi bulamıyorum helal olsun...bu kadar olay benim başıma gelse yakardım sanırım o arabayı...:)

ebah17

• Ahm@
« Yanıtla #21 : Şubat 27, 2014, 01:52:14 ÖS »
Bir solukta okudum.Uzun zamandır böyle akıcı keyifli bir yazı okumamıştım.Arkadaşı tebrik ediyorum:)

kacaman

« Yanıtla #22 : Şubat 27, 2014, 09:22:44 ÖS »
yaşayarak anlatmak dedikleri böyle birşey, okudum ve çok samimi buldum, arkadaşımızın sabrını kutluyorum.

gecetilkisi

« Yanıtla #23 : Şubat 28, 2014, 06:37:53 ÖS »
Bu adami sorup bulayim iki senede almstir bir honda galiba. Aldiysa yeni uye yapalim

turguthan

« Yanıtla #24 : Şubat 28, 2014, 08:33:17 ÖS »
hondayı nasıl diye soranlara verdiğim cevap şu : sanayiyi unutmak istiyorsan al
ne kadar haklı olduğumu bir kez daha anladım >=ok