Gönderen Konu: LCD TV alıyorum yardım lütfen  (Okunma sayısı 10387 defa)

statik

LCD TV alıyorum yardım lütfen
« : Eylül 05, 2010, 09:03:30 ÖÖ »
Arkadaşlar bir tane küçük oturma odasına, bir tanede salona 2 adet TV alacağız. Eski TV miz bozuldu, kaldık 37 ekran ufak bi TV'ye. Uzun süredir araştırma yapıyorum ama bu işin içinden kesinlikle çıkamayacağım. Herkes farklı birşeyler söylüyor. Çok fazla TV izleyen biri değiliz. Babam akşam haberlerini izler, annem bir kaç dizi izler o kadar. 37 ekranla olacak işte değil bu. Salon için alacağımız TV bir süre askıda maddiyattan dolayı. Ama içeriye illa almam gerekiyor. Bütçem yok, kredi kartıyla alacağım. Ama 700'ü geçmesem süper olur. Şimdi sormak istediğim sorular var.

1) HD ne demek? HD alırsak yanlış mı yapmış oluruz?
2) Full HD ne demek? Full HD mi almalıyız yoksa HD mi? (Fiyatlara bakıyorum 800 TL ye Full HD var ama 1500 TL ye sadece HD var. Bu nasıl iştir?)
3) Plazma TV nedir? Full HD mi almalıyız? HD mi yoksa Plazma mı?
4) HZ olayı nedir? Kimisi diyor 200 HZ den aşağı sakın alma? Kimi diyor sana 100 HZ yeter. ???

Böyle bir TV buldum.. Bu iyi midir? Şimdiden teşekkürler :)

http://www.vatanbilgisayar.com/lg-m2262d-full-hd-56cm-lcd-tv,-1920x1080,-50.000:1,-5-ms,-2x-hdmi,-300-cdm2,-usb-mp3jpeg/productdetails.aspx?I_ID=42410#divDigerResimler

fth3382

Ynt: LCD TV alıyorum yardım lütfen
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2010, 09:36:11 ÖÖ »
dostum benden sana tavsiye alacağın tv nın sadece özelliklerine bakıpta aa çok iimiş deyipte alma hd ve full hd nin pek fazla işimize yarayacak bi farkı yok bence hd yayın kullanacağın zaman göruntu aynı ikisindede full hd heralde git bak satan yerlerde ama unutma normal yayın izlemek istiyorum diye söle hd yayınla en kötü tv bile net gösterir ülkemizdede daha hd yayın aolmadığından pek fazla kullanılmıyor.benm tv samsung 40B653 tavsiye ederim dedikleri gibi 100 hz sana yeter

ProCyoN

• SevimLiNet.Com
« Yanıtla #2 : Eylül 05, 2010, 09:37:26 ÖÖ »
"HD Ready" logosu taşıtan Televizyonlar High Definition (HD) yayın alabilirler, ancak bu Televizyonlar bu yayın standartının giriş sınıfını temsil etmektedir. Bir diğer deyişle, HD Ready bir Televizyon, HD yayınları alacak ancak bu yayınların gösteriminde Full HD Televizyonlar kadar iyi bir performs sergileyemeyecektir.

HD yayınlarda en düşük standart 1280x720 pikseldir ve bir yayının HD (High Definition) kabul edilmesi için en az bu çözünürlüğü desteklemesi gerekmektedir. HD Ready Televizyonlar da en az 720 piksel (yükseklik) çözünürlükte yayın gösterme özelliğine sahiptir.

Öte yandan yayın teknolojisi geliştikçe, HD yayınların çözünürlüğü de artmaktadır. Örneğin bugün pekçok HD yayın 1920x1080 piksel çözünürlük kullanmaktadır ve bu çözünürlükteki yayınları gösteren televizyonlar ise Full HD olarak adlandırılmaktadır.

HD yayının çözünürlüğü ister 1280x720, ister 1920x1080 piksel olsun, HD bir Televizyon bu yayını sorunsuz olarak gösterecektir. Ancak eğer yayın 1920x1080 piksel bir HD yayınsa ve Televizyon da HD Ready bir televizyonsa, cihaz yayını kendi destekliği desteklediği 1280x720 boyutuna göre otomatik ayarlayacağından görüntü kalitesinde Full HD bir Televizyona oranda küçük bir düşüş olacaktır. Bu yayın halen High Definition standardında normal televizyon yayınına göre çok daha kaliteli bir yayın olacak ancak FULL HD bir televizyonun gösterdiği kalitede bir yayın da olmayacaktır.

Bu nedenle 1280x720 çözünürlükte bir HD yayını tam performsla ve hiç kayıpsız seyretmek için HD Ready değil, Full HD bir Televizyon alınması önerilir.

Digitürk plus high definition yayınları 1920x1080 pikseldir. Hem HD Ready, hem de Full HD bir televizyon digitürk'ün HD yayınlarını sorunsuz ve yüksek kalitede gösterecektir. Ancak digitürk'ün yayın formatı 1920x1080 olduğundan, FULL HD bir televizyonun görüntü kalitesi, HD Ready bir televizyondan daha iyi olacağından, digitürk'ün HD yayınlarını seyretmek amacıyla alınacak bir televizyonun Full HD olması önerilir.

Kaynak : http://www.cevapdefteri.com/yanit_8_full_hd_ile_hd_ready_arasindaki_fark_nedir_digiturk_plus_yayini_seyretmek_icin_nasil_bir_televizyon_alinmali.htm

cizbudak

« Yanıtla #3 : Eylül 05, 2010, 09:43:07 ÖÖ »
Merhaba kuşkusuz full hd olanı iyidir 1920 x 1080 çözünürlük verir ama hd yayınları izleyebilmeniz için receiverinde hd desteklemesi gerekir normal receiver takarsanız o kaliteli görüntüyü izleyemezsiniz ancak dvd player veya pc ye bağlarsanız ve hd film açarsanız o kaliteyi alırsınız. fiyatı genelde iki katı olan tv ler led teknolojisi oldugu için  daha pahalıdır hem görüntüler renkler daha keskindir hemde tv nın kalınlıgı diğer lcd tvlere göre çok daha incedir. hz olayı aslında tüplü monitörlerde önemliydi göz sağlağı açısından. hz i düşük olan monitörler gözleri daha cabuk yorardı. lcd tv lerde göz yorması kullanıldıgı teknolojıden öturu tulu tvlere göre daha az olur oturma odası için alacagınız tv de 100 hz yeterli olacaktır bedavadan 200 hz liklere para yatırmanızada gerek yok. bu arada linkdeki girişlerine baktıgımda hem pc için monitör hem tuneri olması sebebıyle tv özelliği var. Odanız ne kadar küçük bilmiyorum ama 22" boyutu biraz ufak gelebılır size. Benim pc içi n kullandıgım monitörde 22" ve dijital uydu kartı baglı odamda bende tv izliyorum ve kucuk gelıyor acıkcası. bütçenizi biraz aşsada şu modelede bir göz atmanızda bence faydası var http://www.vatanbilgisayar.com/lg-m2762d-full-hd-68cm-lcd-tv,-1920x1080,-50.000:1,-5-ms,-2xhdmi,-300-cdm2,-usb-mp3jpeg/productdetails.aspx?I_ID=42411

ProCyoN

• SevimLiNet.Com
« Yanıtla #4 : Eylül 05, 2010, 09:43:32 ÖÖ »
normal uydu alıcılarında henüz hd yayını yok ama ligtv veya diğer ücretli uydu alıcılarında hd yayınlari veriliyor ve çok canlı bir görüntü. gördüğünüz bir teknosa veya gold tan bakin aradaki farklari çok iyi anlarsınız ilerleyen senelerde full hd yayınlanmaya başlicak tv yayınlarında he yararlımıdır zararlımıdır sadece göz zevki güzel bir izleme sunar

statik

« Yanıtla #5 : Eylül 05, 2010, 09:56:46 ÖÖ »
dostum benden sana tavsiye alacağın tv nın sadece özelliklerine bakıpta aa çok iimiş deyipte alma hd ve full hd nin pek fazla işimize yarayacak bi farkı yok bence hd yayın kullanacağın zaman göruntu aynı ikisindede full hd heralde git bak satan yerlerde ama unutma normal yayın izlemek istiyorum diye söle hd yayınla en kötü tv bile net gösterir ülkemizdede daha hd yayın aolmadığından pek fazla kullanılmıyor.benm tv samsung 40B653 tavsiye ederim dedikleri gibi 100 hz sana yeter

Linkteki TV ye baktım. Salon için alabilirim onu ve şu an maddi durumum onu kaldırmaz. Babamın cep telefonu bozuk. Ona hediye almak istiyorum o almadan önce 5800 gibi bişey. Adam evde duran dandik samsungla aylarca idare etti daha fazla dayanamayacağım :) Yani bu TV şimdilik bana uzak

Merhaba kuşkusuz full hd olanı iyidir 1920 x 1080 çözünürlük verir ama hd yayınları izleyebilmeniz için receiverinde hd desteklemesi gerekir normal receiver takarsanız o kaliteli görüntüyü izleyemezsiniz ancak dvd player veya pc ye bağlarsanız ve hd film açarsanız o kaliteyi alırsınız. fiyatı genelde iki katı olan tv ler led teknolojisi oldugu için  daha pahalıdır hem görüntüler renkler daha keskindir hemde tv nın kalınlıgı diğer lcd tvlere göre çok daha incedir. hz olayı aslında tüplü monitörlerde önemliydi göz sağlağı açısından. hz i düşük olan monitörler gözleri daha cabuk yorardı. lcd tv lerde göz yorması kullanıldıgı teknolojıden öturu tulu tvlere göre daha az olur oturma odası için alacagınız tv de 100 hz yeterli olacaktır bedavadan 200 hz liklere para yatırmanızada gerek yok. bu arada linkdeki girişlerine baktıgımda hem pc için monitör hem tuneri olması sebebıyle tv özelliği var. Odanız ne kadar küçük bilmiyorum ama 22" boyutu biraz ufak gelebılır size. Benim pc içi n kullandıgım monitörde 22" ve dijital uydu kartı baglı odamda bende tv izliyorum ve kucuk gelıyor acıkcası. bütçenizi biraz aşsada şu modelede bir göz atmanızda bence faydası var http://www.vatanbilgisayar.com/lg-m2762d-full-hd-68cm-lcd-tv,-1920x1080,-50.000:1,-5-ms,-2xhdmi,-300-cdm2,-usb-mp3jpeg/productdetails.aspx?I_ID=42411

Metrekare olaylarından pek anlamam :) Oturduğumuz oda küçük, yani koltuktan TV'ye uzaklığımız 4 adım falan. Özellikle kışın o odadan çıkmayız. Gösterdiğiniz modelin özellikleri söylediklerinize göre yeterli bizim için. Ama almaya gittiğimizde satıcı tarafından caydırılmak istemiyorum artık. Diğer arkadaşlar bu model hakkında ne düşünür? Bunu mu almalıyım?

ProCyoN

• SevimLiNet.Com
« Yanıtla #6 : Eylül 05, 2010, 10:08:09 ÖÖ »
68cm/27inç bana kalırsa ufak kalır sonuçta oturma odası, misafir odasını koyulacak tv ve misafir filan gelir gider bana kalirsa tv ufak gelir biraz daha büyük tv daha iyi olabilir illaki fullHD olmasına gerek yok HD'de olabilir aynı fiyata HD ama daha büyük ekran tavsiye ederim araştır bence

cizbudak

« Yanıtla #7 : Eylül 05, 2010, 10:28:25 ÖÖ »
benım odamda 4-5 adım dıyebılırız :) aslında bir çoğumuz 55 ekran tv lerle buyuduk 22 " de 55 ekrana eşit ancak wide screen olduklarından dolayı gözumuze daha kucuk gelıyor,  bence 27 " olan yeterli büyüklükte. kucuk odaya çokda buyuk tv gitmiyor zaten en ıyı kararı sız görerek verirsiniz, ve son olarak asla satıcılara güvenmeyın hangısını satmaları gerekıyorsa hep o markayı önerıyorlar. şu an ülkemizde şimdilik 5-6 kanalda hd desteği var sanırım onlarda zaten ya digiturkde yada dsmartta.

statik

« Yanıtla #8 : Eylül 05, 2010, 10:29:42 ÖÖ »
68cm/27inç bana kalırsa ufak kalır sonuçta oturma odası, misafir odasını koyulacak tv ve misafir filan gelir gider bana kalirsa tv ufak gelir biraz daha büyük tv daha iyi olabilir illaki fullHD olmasına gerek yok HD'de olabilir aynı fiyata HD ama daha büyük ekran tavsiye ederim araştır bence

Yok hayır oturma odasına alacağım TV hep oturma odasında kalacak. Salon için 3-4 ay sonra daha büyük birşey düşünüyoruz. İki TV için bir servet ödememeye çalışıyorum bir yandan. Eski TV miz 55 ekrandı ve bizim için çok yeterliydi. Bu modellerde yeterli olur diye düşünüyorum ???

statik

« Yanıtla #9 : Eylül 05, 2010, 10:36:29 ÖÖ »
benım odamda 4-5 adım dıyebılırız :) aslında bir çoğumuz 55 ekran tv lerle buyuduk 22 " de 55 ekrana eşit ancak wide screen olduklarından dolayı gözumuze daha kucuk gelıyor,  bence 27 " olan yeterli büyüklükte. kucuk odaya çokda buyuk tv gitmiyor zaten en ıyı kararı sız görerek verirsiniz, ve son olarak asla satıcılara güvenmeyın hangısını satmaları gerekıyorsa hep o markayı önerıyorlar. şu an ülkemizde şimdilik 5-6 kanalda hd desteği var sanırım onlarda zaten ya digiturkde yada dsmartta.

Evet 55 ekranla büyüdüm bende :) İlk önce grundig vardı, uzuun yıllar taş gibi çalıştı. Kumandası bile hiç değişmedi. Sonra bigün bozuldu tamire gitti. Yerine idareten Cosmos marka gönderdiler. Aylarca onu kullandık. Grundig tamir oldu geri geldi. Geçen senelere kadar mükemmel bi şekilde çalışmaya devam etti. Sonra bozuldu. Aklım sonylerin 72 ekranlarına takıldı. Model araştırırken marketten 3-5 kuruşa imper diye bi TV aldık. Sonra kaldı öyle. Bigün dayım geldi bekar. TV yi emanet aldı bi götürdü bi daha getirmedi. Ben bi daha markete gidip Shov diye bi marka aldım. Hala çalışıyor taş gibi ama yeter artık :) Resmen televizyonsuz kaldık. Buradan önerilen TV lere dikkat ederek alacağım işte beklemedeyim. :)

metoza

« Yanıtla #10 : Eylül 05, 2010, 10:37:47 ÖÖ »
dotum lcd alacaksan şunlara sahip olan bi tv al dua edersin bana.
Öncelikle marka samsung veya LG olacak başkasına asla yönelme.
Full HD olsun ki bluray film izleyebilesin...
200 Hz den aşağısını asla alma sakın Full HD de olsa hiç bişey anlamasın görüntüden.
USB girişinden en az 1 terabyt görebilen bi makine al ve mutlaka MKV oynatan bir yazılıma sahip olsun. Bu söylediğin seni 600 TL lik bluray oynatıcı almaktan kurtaracak. İndirirsin netten Full HD filmi atarsın bi hardiske bağlarsın tv ye izlersin her izlediğinde de bana dua edrsin.
200 Mz olması X-BOX yada P.S bağladığında GAME MODE 'dunda sana inanılmaz kaliteli görüntü verecektir aynı zamanda.
Tepkime süresi olarak da 3 ms' den fazlasını sakın alma bu da hareketli görüntülerde matlaşmayı önler...

Makinenin LED olması yok kasası parlakmış matmış, falan bunların hiç bir öenmi yok... Haa LED'lerin kontrast oranı lcd panellere göre çok daha yüksek tabi ama o kadar fiyat farkına değecek i durum değil...

Şimdiden tv'in hayırlı olsun iyi günlerde kullan...

statik

« Yanıtla #11 : Eylül 05, 2010, 10:41:10 ÖÖ »
dotum lcd alacaksan şunlara sahip olan bi tv al dua edersin bana.
Öncelikle marka samsung veya LG olacak başkasına asla yönelme.
Full HD olsun ki bluray film izleyebilesin...
200 Hz den aşağısını asla alma sakın Full HD de olsa hiç bişey anlamasın görüntüden.
USB girişinden en az 1 terabyt görebilen bi makine al ve mutlaka MKV oynatan bir yazılıma sahip olsun. Bu söylediğin seni 600 TL lik bluray oynatıcı almaktan kurtaracak. İndirirsin netten Full HD filmi atarsın bi hardiske bağlarsın tv ye izlersin her izlediğinde de bana dua edrsin.
200 Mz olması X-BOX yada P.S bağladığında GAME MODE 'dunda sana inanılmaz kaliteli görüntü verecektir aynı zamanda.
Tepkime süresi olarak da 3 ms' den fazlasını sakın alma bu da hareketli görüntülerde matlaşmayı önler...

Makinenin LED olması yok kasası parlakmış matmış, falan bunların hiç bir öenmi yok... Haa LED'lerin kontrast oranı lcd panellere göre çok daha yüksek tabi ama o kadar fiyat farkına değecek i durum değil...

Şimdiden tv'in hayırlı olsun iyi günlerde kullan...

Yanlız 200 HZ lerin fiyatı çok uçuk :/

metoza

« Yanıtla #12 : Eylül 05, 2010, 10:46:29 ÖÖ »
O zaman acele etmeyin bi ürün bulun ve onu sürekli netten fiyatını takip edin. Çünkü lcd'ler fiyatı günden güne değişen ürünlerdir. İstanbul Bilişim A:Ş.ye de bi bakıp 100 yada 150 TL avantaj sağlıyabilirsiniz. Acele yokk almışken güzel bi makine alın uzun süre kullanın gerçekten çok memnun kalırsınız. Haa Film ve oyun merakım yok diyorsanız sadece yaprak dökümü ve ezel izliyecem diosanız gidin en uygun fiyatı olan tv yi alın o zaman.

rotasızKAPTAN

« Yanıtla #13 : Eylül 05, 2010, 11:06:05 ÖÖ »
dostum 200hz ye hıc ama hıc gerek yok 100hz yan yana 1 saat baktım gram fark yok.sana tavsıyem en ıyı lcd lerden bırı olan samsung  40b653.cidden cık kalıtelı ve fonksıyonlu bır cıhaz.almısken bence bırazda kalıtelı olsun.200hz nın hıcbır farkı yokk.

statik

« Yanıtla #14 : Eylül 05, 2010, 11:59:43 ÖÖ »
O zaman acele etmeyin bi ürün bulun ve onu sürekli netten fiyatını takip edin. Çünkü lcd'ler fiyatı günden güne değişen ürünlerdir. İstanbul Bilişim A:Ş.ye de bi bakıp 100 yada 150 TL avantaj sağlıyabilirsiniz. Acele yokk almışken güzel bi makine alın uzun süre kullanın gerçekten çok memnun kalırsınız. Haa Film ve oyun merakım yok diyorsanız sadece yaprak dökümü ve ezel izliyecem diosanız gidin en uygun fiyatı olan tv yi alın o zaman.

Haklısınız. Ama yukarıdada dediğim gibi sadece akşamları babam haberleri izler, ondan sonra bi kaç saat annem dizi izler o kadar yani. TV ile işimiz yok başka. PS falan düşünüyodum ama askerliğim yakın. Hiç bulaşmayacağım o yüzden.

statik

« Yanıtla #15 : Eylül 05, 2010, 12:12:12 ÖS »
dostum 200hz ye hıc ama hıc gerek yok 100hz yan yana 1 saat baktım gram fark yok.sana tavsıyem en ıyı lcd lerden bırı olan samsung  40b653.cidden cık kalıtelı ve fonksıyonlu bır cıhaz.almısken bence bırazda kalıtelı olsun.200hz nın hıcbır farkı yokk.

Bu makinada iyi ama benim amacım bu 700-800 civarlarında olan TV lerden satın almak. Çünkü TV bizim için o kadar ön planda değil. Ama kötü bişeyde almak istemiyorum. Salona alırken fiyat düşünmeden alacağım. O zaman bunu tekrar gündeme alırız :)

teachers71

« Yanıtla #16 : Eylül 05, 2010, 01:33:40 ÖS »
1 ay önce carreforsa da kampanya vardı. toshiba lcd.  full hd.. 40 inç. 1249 tl. bitmedi ise bi bak derim.
2.5 sene önce biradere samsung almıştık.32 inç. 2.250 tl idi. şimdi 900 tl ye daha iyisini veriyorlar.
kullanmayacağın özelliklere fazla para vermeye değmez.kampanyaları denk getirmeye çalış. bende 4 ay önce bimeks'ten bi kampanya denk getirmiştim. 42 inç full hd toshibayı 1.360 tl ye almıştım.

statik

« Yanıtla #17 : Eylül 05, 2010, 03:29:57 ÖS »
1 ay önce carreforsa da kampanya vardı. toshiba lcd.  full hd.. 40 inç. 1249 tl. bitmedi ise bi bak derim.
2.5 sene önce biradere samsung almıştık.32 inç. 2.250 tl idi. şimdi 900 tl ye daha iyisini veriyorlar.
kullanmayacağın özelliklere fazla para vermeye değmez.kampanyaları denk getirmeye çalış. bende 4 ay önce bimeks'ten bi kampanya denk getirmiştim. 42 inç full hd toshibayı 1.360 tl ye almıştım.

Aynen dediğinizi yapmaya çalışıyorum. Kullanmayacağım özellikler için fazla para vermek istemiyorum. Bir yandanda çekingenliğim var, gider alırım sorun değil. Aldıktan sonra herkes "Naptın sen buna para mı verdin, bu şurda şu paraya, bunun şu özelliği eksik, kronik problemleri var" gibi bişey derse ben onu balkondan aşağı atarım yani. Ve forumumuzu bi aile olarak gördüğüm için danışmadan iş yapmayayım diyorum. Bu arada bütçemi 700-800 de tutmaya çalışıyorum. O bantta çok TV var. Mümkünse o doğrultuda tavsiyelerinizi istiyorum.

teachers71

« Yanıtla #18 : Eylül 06, 2010, 09:12:28 ÖÖ »
dün tv de kampanya dikkatimi çekti. nerde oturuyorsunuz bilmiyorum ama..darty diye teknoloji mağazasında philips 42 inç full hd lcd.. 1299 tl diyordu. bence bir bakın değerlendirin.. teknolojiye fazla para vermeyin derken çin tayvan gibi ülkelerde merdiven altı üretimlerden bilinmeyen markalardan  uzak durmanızı bilinen markalardan şaşmamanızıda tavsiye ederimki bu tür cihazlarda tamir oranı çok düşüktür. ve servis çok önemlidir.
aldıktan sonra kulaklarını kapatın...çok bildiğini sanan aslında bişi bilmeyen okadar çok çokbilmiş vardırki. şusu varmı busu varmı diye kulaktan dolma bilgilerle aklınızı karıştırılar.
mesela full hd olayını kısaca anlatayım.
full hd kullanmak için full hd yayınları alabilen uydu alıcısına sahip olmanız gerekir.ki 400 tl den başlar.900 tl ye kadar gider..kaldıki full hd yayın türkiyede çok azdır. ve nerdeyse tamamı ücretlidir. full hd film izleyeceğim dersen blueray dvd oynatıcı sahibi olmalısın ki fiyatları 500 tl ile 1200 tl arasındadır. filmlerinin  tanesi ise 40-50 tl civarındadır.
bunları düşünmüyorsanız aslında full hd ye bile gerek yok. ama hani ilerde full hd yayınların artacağı ve bedava olacağı ihtimali üzerine full hd tv alınabilir.
eğer fazla çalışmayacaksa plazma tv leri düşünebilirsiniz. teknoloji olarak hiçbir lcd tv plazmaların görüntü kalitesi parlaklığı ve tazeleme oranına ulaşması değil yaklaşması bile mümkün değildir.
mesela arkadaşım yukarda tazeleme oranı 200 hertz olsun dedi.lcd tvlerde 200 hertz 2bin tl civarında iken en kötü plazmalarda tazeleme oranı 2milyon dur. lcd lerde ekran parlaklığı en kralında 50.000:1 iken plazmalarda 2milyon:1 gibi uçuk değerdedir. plazmaların tek dezavantajı enerji tüketiminin lcd lere göre yüzde 30 civarı fazla olmasıdır. sabah 8 den akşam 12 ye kadar sürekli açık bir plazma elekrtik faturanıza 20-25 tl gibi bir ilave yapacağı kaçınılmazdır. ama günde 3-5 saat gibi çalışıyorsa plazma ciddi şekilde tercih edilmelidir derim.
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2010, 09:14:04 ÖÖ Gönderen: teachers71 »

kacaman

« Yanıtla #19 : Eylül 06, 2010, 10:29:29 ÖÖ »
Led tv hakkında yorumları da alalım, ben de araştırıyorum.

teachers71

« Yanıtla #20 : Eylül 06, 2010, 03:06:19 ÖS »
led tv ler aslında lcd tv lerin bir tipidir. sanıldığı gibi lcd lerden çok farklı bir teknoloji değildir. sadece lcd lerde ön panelde belli voltajlarda renk alabilen sıvı kristal bir madde varken led lerde bu işi mikro düzeydeki led lambacıklar yapmaktadır. lcd lere göre en belirgin avantajları parlaklıklarının fazla oluşu, görüntünün net oluşu ve ince oluşudur. ancak led ler tv uygulamalarında yeni kullanılmaya başladığı için benim kafamda hala bazı tereddütler yok değil. mesela o ledlerin arıza oranı ne olacak ve ömürleri ne olacak gibi. yeni bir teknoloji çıktığında o teknolojinin en az 3-5 yıl denenmesi gerekiyorki bir anlamda rüştünü ıspatlasın. mesela lcd tv ve ekranlarda ilk çıktıklarında ölü pixel oranı oldukça fazla idi. şimdilerde bu sorunla çok fazla karşılaşmamaya başladık ki hala tek tük can sıkabilmektedir.
şimdi led lerde böyle bir sorun yaşayıp yaşamayacağımızı en azından 1-2 yıl denemeden söylemek zor.
bazı markalar sıfır ölü pixel garantisi vermektedir. bazı anlı şanlı markalar ise 3 ölü pixel oluşmadan değişim yapmıyorlar.
benim bildiklerim bunlar. katkı vermek isteyen yada bilgilerimi düzeltmek isteyen olursa saygı duyarım.

kacaman

« Yanıtla #21 : Eylül 06, 2010, 05:03:51 ÖS »
Sinan hocam öyle ise bana 106 ve daha yukarısı olan marka model öner.

kacaman

« Yanıtla #22 : Eylül 06, 2010, 05:04:21 ÖS »
yani kendi evine alacaksın gibi itina ile seç önerini yap, teşekkürler.

doan

« Yanıtla #23 : Eylül 06, 2010, 08:12:48 ÖS »
led tv ler aslında lcd tv lerin bir tipidir. sanıldığı gibi lcd lerden çok farklı bir teknoloji değildir. sadece lcd lerde ön panelde belli voltajlarda renk alabilen sıvı kristal bir madde varken led lerde bu işi mikro düzeydeki led lambacıklar yapmaktadır. lcd lere göre en belirgin avantajları parlaklıklarının fazla oluşu, görüntünün net oluşu ve ince oluşudur. ancak led ler tv uygulamalarında yeni kullanılmaya başladığı için benim kafamda hala bazı tereddütler yok değil. mesela o ledlerin arıza oranı ne olacak ve ömürleri ne olacak gibi. yeni bir teknoloji çıktığında o teknolojinin en az 3-5 yıl denenmesi gerekiyorki bir anlamda rüştünü ıspatlasın. mesela lcd tv ve ekranlarda ilk çıktıklarında ölü pixel oranı oldukça fazla idi. şimdilerde bu sorunla çok fazla karşılaşmamaya başladık ki hala tek tük can sıkabilmektedir.
şimdi led lerde böyle bir sorun yaşayıp yaşamayacağımızı en azından 1-2 yıl denemeden söylemek zor.
bazı markalar sıfır ölü pixel garantisi vermektedir. bazı anlı şanlı markalar ise 3 ölü pixel oluşmadan değişim yapmıyorlar.
benim bildiklerim bunlar. katkı vermek isteyen yada bilgilerimi düzeltmek isteyen olursa saygı duyarım.

bir soruda benden ölü pixel sorunu nasıl belli oluyor ?

teachers71

« Yanıtla #24 : Eylül 06, 2010, 09:12:25 ÖS »
ölü pixel normalde ekranda renklenmeyen yada sabit renkte (genelde parlak beyaz veya kırmızı) olarak kalıp renk değiştirmeyen bir nokta olarak kendini belli eder. eğer ekranın ortasında ise biraz dikkatli biri iseniz zaten dikkatinizi çekmiş ve gıcık olmaya başlamışsınızdır.ama bazen bilmemek daha iyi olabiliyor. öğrenince gözünüz oraya kayıp normalde farketmediğiniz o noktaya takılıp gıcık olabilirsiniz. yok ben ille kontrol edeceğim derseniz googlda ölü pixel kontrol yazın aratın 3-5 program çıkacaktır. programların genelde yaptığı şey ekranı tek renk olarak boyamak ve gözünüz ile kontrol etmenizden ibarettir. tv yi kontrol edeyim derseniz notebook u tv ye bağlayıp aynı programı çalıştırıp test edebilirsiniz.
saygılarla..