Gönderen Konu: konut kredisi expertiz ücreti..  (Okunma sayısı 12667 defa)

cobra34

konut kredisi expertiz ücreti..
« : Şubat 09, 2012, 08:57:36 ÖÖ »
Arkadaslar 2 ay önce bir bankaya konut kredisi için başvurdum exper gitmiş eve fakat istediğim değer biçilmediği için ben 70 talep ettim onlar 50 bin verebiliriz dedi bende vazgeçtim başka bankaya başvurdum ordan istediğim bedel çıktı ve ordan çektim krediyi.şimdi ilk başvurduğum banka benden 270 tl exper ücreti ödemem gerektiğini söylüyor yoksa icraya vereceklermiş.çekmediğim bir kredi için bu parayaı ödemeli miyim*

AL-BAYRAK

Ynt: konut kredisi expertiz ücreti..
« Yanıtla #1 : Şubat 09, 2012, 09:04:39 ÖÖ »
onunla ilgili bir mahkeme karar almıştı şimdi hatırlayamadım ama sanırım ödenmemesi gerkiyor

ugurcan

« Yanıtla #2 : Şubat 09, 2012, 10:12:01 ÖÖ »
Evet ödüyorsun ama bildiğim kadarıyla biri mahkeme kararı ile geri almıştı bu ücreti gazetelere çıkmıştı ama ödüyorsun bunu bende yaşadım

poseidon999

« Yanıtla #3 : Şubat 09, 2012, 10:29:04 ÖÖ »
Evet ödüyorsun ama bildiğim kadarıyla biri mahkeme kararı ile geri almıştı bu ücreti gazetelere çıkmıştı ama ödüyorsun bunu bende yaşadım

Mahkeme açıp, emsal gösterip alınmayan hizmet için ödeme yaptığın kanıtlandıktan sonra paranı geri alırsın.
Ama aklında olsun bu tip durumlarda kredi başvuru formunu hemen imzalama.
Banka sana ne kadar kredi çıkarabileceğini zaten küçük bir araştırmayla söyleyebiliyor.
Ona göre başvuruda bulunursun.

HONDAHAN

« Yanıtla #4 : Şubat 09, 2012, 01:32:18 ÖS »
Kredi çıksa da çıkmasa da, çıkan krediyi kabul etseniz de etmeseniz de sonuçta eksper oraya geliyor ve işini yapıyor, ölçüp, biçip, değeri belirliyor. Onun işi bu ve bunun bir karşılığı var, ödeyeceksiniz. Bankanın söylediği bu, haklı tarafı da var. Ben de çok zırladım ama ağlata ağlata aldılar, kaçış yok. Ha varsa ve yol gösteren olursa ben de sevinirim. Bir radyo programcısının yönlendirmesiyle; kanunen alınıyor denilen kredi kartı yıllık kullanım ücretlerimi hem de geriye dönük almıştım. Belki bunda da öyle bişey mümkündür.

cobra34

« Yanıtla #5 : Şubat 09, 2012, 02:53:34 ÖS »
tamam geliyor ve işini yapıyor,peki banka neden bana kredi çıkmazsa ücretini alırız diye önceden haber vermiyor,veya nie 2.gelen exper 85 bin değer biçiyorda ilk gelen exper 64 bin biçiyor.ben buna bozuluyorum.

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 10, 2012, 10:53:03 ÖÖ »
saçmalığa bak ya sanki kredi vermişlerde expersis ücretiistiyolar yerinde olsam emsal gösterir mahkemeye veririm çok saçma

AL-BAYRAK

« Yanıtla #7 : Şubat 15, 2012, 01:44:55 ÖS »

Kredi kullananları sevindirecek haber
15 Şub 2012 12:20 Samanyolu Haber Kastamonu'nun Abana ilçesinde tüketici mahkemesi, bir bankanın, konut kredisi kullanan tüketiciden aldığı dosya masrafının tamamı ile ekspertiz ücretinin bir kısmını tüketiciye geri ödenmesine hükmetti.

Abana'da bir kamu kurumunda çalışan ve bir süre önce bir bankadan 78 bin 500 TL'lik konut kredisi kullanan D.G.Ç, kendisinden komisyon ve çeşitli masraflar adı altında bin 570 lira fazla ücret alındığını öne sürerek tüketici mahkemesine başvurdu.

Dava dilekçesinde bankanın verdiği kredi ödeme planında komisyon ve masraflar adı altında alınan ücretten bahsedilmediğini vurgulayan davacı, evrensel tüketici hakları arasında bilgilendirme hakkının olduğunu, bankanın kullanacağı kredinin tüm koşullarını ve içeriğine kendisine anlatmak, kendisini bilgilendirmek ve aydınlatmak zorunda olduğunu ifade etti.

Davacı, bunların hiç birinin yapılmadığı gibi, önüne sayfalar dolusu bir sözleşme konulduğunu ve imzalamasının istendiğini, bu sözleşmeleri okumasının mümkün olmadığını ve okusa da içeriğine etki etmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Dilekçesinde bunun, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'nun 6. maddesi gereği haksız şart teşkil ettiğinin açık olduğunu öne süren davacı, komisyon ve masraf altında alınan bin 570 liranın tarafına iadesine karar verilmesini talep etti.

Bankanın mahkemeye gönderilen savunma dilekçesinde ise müşteriye hangi şartlarda kredi kullanabileceği ve kredi koşulları hakkında konut finansmanı sözleşme öncesi bilgi formu düzenlenerek verildiğini ve formun müşteri tarafından incelendikten sonra imzalanarak şubeye teslim edildiği öne sürüldü.

Davacıya sözleşme öncesinde bilgi formunun masraf ve giderler başlıklı bölümünde düzenlemenin yer aldığı iddia edilen dilekçede, çeşitli giderler için toplam bin 570 TL'nin davacıdan kredi kullandırma aşamasında peşin olarak tahsil edildiği hatırlatıldı.

Dilekçede, davacının, bankanın kendisini masraf ve gider oranları hakkında ve kredi sözleşmesinin içeriği hakkında bilgilendirmediği yönündeki iddialarının asılsız olduğu belirtilerek, davanın reddedilmesi, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davalı tarafa yükletilmesi talep edildi.

Tüketici mahkemesi sıfatıyla davaya bakan Abana Asliye Hukuk Mahkemesi ise bilirkişi raporu doğrultusunda başvuruyu kısmen kabul ederek, 785 liralık dosya masrafı ücreti ile ekspertiz ücretinin 285 lirasının D.G.Ç'ye geri ödenmesine karar verdi.

Kaynak: http://www.samanyoluhaber.com/ekonomi/Kredi-kullananlari-sevindirecek-haber/733583/#ixzz1mSCutZZ2

selamoglu38

• ahmet hoca
« Yanıtla #8 : Şubat 15, 2012, 02:57:56 ÖS »
Eşim özel bir bankada yönetmen, sordum,, mutlaka ödesin, mahkemeydi davaydı dosyaydı kaç katına patlar daha zararlı çıkar diyor...

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Şubat 15, 2012, 04:08:03 ÖS »
bu paylaşım bu tarz sorunları olan arkadaşlar için ilaç gibi olucak paylaşım için tşk...

AL-BAYRAK

« Yanıtla #10 : Şubat 15, 2012, 04:20:23 ÖS »
bu tür sıkıntıları Allah kimsenin başına vermesin

en azından bi,lgi sahibi olmak adına paylaşıyoruz

BurakOz

« Yanıtla #11 : Şubat 15, 2012, 08:27:07 ÖS »
Durun bankaci geldi :)
 Arkadaslar exper ucretini banka tahsil edip bu tutari bagimsiz experlere veriyor yani bu isi yapan firmalara veriyor. Mahkemeden bununla ilgili olumlu bir yanit gelecegini dusunmuyorum. Ama tuketici mahkemeleri ucretsiz zamaniniz varsa ugrasmakta fayda vardir
Syg

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Şubat 16, 2012, 09:10:58 ÖÖ »
evet tükodere gitmek lazım sonuna kadar hakkımızı aramazsak almadığımız hizmet karşılığında para ödemeye devam ederiz...

fearless.32

« Yanıtla #13 : Şubat 16, 2012, 10:18:22 ÖÖ »
Ulan, 48 TL vadesiz mevduat hesabından 50 TL'de kredi kartı hesabından dolayı kullanım ücreti kesmişler. ''kapatıyorum hesaplarımı'' dedim. Tükodere de gidecem. Bütün kartları da kapattıracam. Bundan sonra nakit çalışacam arkadaş. Varsa ye yoksa kır bacağını otur aşşa...

poseidon999

« Yanıtla #14 : Şubat 16, 2012, 10:47:00 ÖÖ »
Aslında mantıklı düşününce ekspertiz hizmeti için bankaların anlaştığı
ekspertizler var ve kredi onaylanınca ekspertiz eve gidip inceleme yapıyor
yani hizmet alınıyor.
Eğer bu para alınmazsa verilmiş olan bu hizmetin karşılığını kim ödeyecek bu bir soru işareti.

Aslında sistem yanlış.
Bankalar çok kısa bir sürede verilen mal varlığı beyanlarına göre
çıkabilecek kredi miktarını görebilirler.
Bu miktar belli olunca müşteriden kullanıp kullanamayacağına dair onay alınması lazım.
Sonuçta ben 100,000 tl istiyorum ama banka bana 50,000 tl çıkartıyor.
Gerisini tamamlayamadıktan sonra senden o parayı alsam ne olur almaam ne olur.
hadi bu miktarı kabul ettim ev sahibine kalanını nasıl ödeyeceğim?

jasmeh

« Yanıtla #15 : Şubat 16, 2012, 05:31:27 ÖS »
biizm bir arkadaşta başvurdu exper gitti,kredi çıkmadı.kimsede para istemedi yada haberi mi yok acaba.zzor bir durum.

cobra34

« Yanıtla #16 : Şubat 16, 2012, 08:54:29 ÖS »
Eşim özel bir bankada yönetmen, sordum,, mutlaka ödesin, mahkemeydi davaydı dosyaydı kaç katına patlar daha zararlı çıkar diyor...
hadi ya tühh,zaten arayıp duruyolar getir parayı diye.paşa paşa vericez desene. enayi gibi gitti 275 tl. :(

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Şubat 17, 2012, 04:41:14 ÖS »
hadi ya tühh,zaten arayıp duruyolar getir parayı diye.paşa paşa vericez desene. enayi gibi gitti 275 tl. :(
yalnız şöle bişi yokmu mahkemeyi kazanınca kaybeden tarafa yükleniyo masraflar uğraşılır biraz o ayrı

cobra34

« Yanıtla #18 : Şubat 17, 2012, 05:46:11 ÖS »
bugun gittim bankaya,biraz artistlendim attım tuttum vermiyorum filan dedim onlarda vermezsen maaşımızdan keserler dedi bilmiyorum doğru mu,bende o zaman biraz indirim yapın ödeyim dedim onada yanaşmadılar bende sinirlendim ödemeden çıktım geldim,bilmiyorum ne olcak..
aslında sorun 270 tl değil insan resmen kendını eneyi zannediyor.

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Şubat 23, 2012, 11:58:15 ÖÖ »
bugun gittim bankaya,biraz artistlendim attım tuttum vermiyorum filan dedim onlarda vermezsen maaşımızdan keserler dedi bilmiyorum doğru mu,bende o zaman biraz indirim yapın ödeyim dedim onada yanaşmadılar bende sinirlendim ödemeden çıktım geldim,bilmiyorum ne olcak..
aslında sorun 270 tl değil insan resmen kendını eneyi zannediyor.
tükoderi arayıp bilgi alabillirsin ödemeden bi ara derim...

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Şubat 23, 2012, 11:58:54 ÖÖ »
bu tür sıkıntıları Allah kimsenin başına vermesin

en azından bi,lgi sahibi olmak adına paylaşıyoruz
aminnnn

cobra34

« Yanıtla #21 : Şubat 23, 2012, 12:20:01 ÖS »
valla daha ödemedim bakalım nolcak

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Şubat 23, 2012, 01:00:59 ÖS »
internetten tükoderin numarasını bul bulunduğun ilin en azından için rahat etsin o bakımdan...

cobra34

« Yanıtla #23 : Şubat 23, 2012, 07:33:48 ÖS »
tamam kardeş yarın arayım saol.