Gönderen Konu: KARAR VEREMİYORUZ LÜTFEN YARDIM EDİN ARKADAŞLAR. ÖNEMLİ!!!!!  (Okunma sayısı 9809 defa)

albatros

ARKADAŞLAR OĞLUM VE BEN GERÇEKTEN KARAR VERMEKTE ÇOK ZORLANIYORUZ. FİKİRLERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

ansell

Ynt: KARAR VEREMİYORUZ LÜTFEN YARDIM EDİN ARKADAŞLAR. ÖNEMLİ!!!!!
« Yanıtla #1 : Temmuz 23, 2009, 12:24:51 ÖS »
Hava Kuvvetlerinde Askeri personel olarak kesinlikle Işıklar Hava Lisesi'ni tercih etmenizi öneriyorum. En nihayetinde askeri lisede göreceği eğitim ve bilgi dışarda alacağı bilgilere kat ve kat üstün olacaktır. Eğer ki Askeri Liseyi tercih ederseniz bitirdiği zaman görecekki mükemmel bir bilgiye sahip olacaktır. Bunun yanında alacağı disiplin , saygı , seviye vs gibi hayat yönünde olumlu gelişime katkıda bulunacaklarıda cabası olacaktır. Sonrasında Harp Okulunu kazandımıda tadından yenmez. Kesinlikle ve katiyen Askeri lise diyorum. Hakkınızda hayırlısı ve başarı dolu yıllar diliyorum.

dewir

« Yanıtla #2 : Temmuz 23, 2009, 12:47:29 ÖS »
ben oğlumun bir robot gibi yetişmesini kesinlikle istemem  hep başkalarının kararlarına uyması kendi insiyatifini hiç bir zaman kullanamaması ve ömrü boyunca emir altında kalmasını vs.vs.vs.

bence bunu  çocuğunuza yapmaya hakkınız yok

ansell

« Yanıtla #3 : Temmuz 23, 2009, 01:16:42 ÖS »
ben oğlumun bir robot gibi yetişmesini kesinlikle istemem  hep başkalarının kararlarına uyması kendi insiyatifini hiç bir zaman kullanamaması ve ömrü boyunca emir altında kalmasını vs.vs.vs.

bence bunu  çocuğunuza yapmaya hakkınız yok

Bu hususta düşüncelerine katılmıyorum. En nihayetinde dışarda bile her şekilde emir altındasın , özel sektörde dahi başında patronun , şefin , müdürün olacak ve devamlı onların gözleri himayesi altında olacaksın. Ters bir hareketinde kaç yıllık çalışıyorsan çalış gözünün yaşına bakmadan işten atılma veya senin istifan söz konusu olacaktır. Askeriyede ise yine aynı başında senden rütbeli komutanın ( patron , şef, müdür vs ) onun gözü ve sözü himayesindesin. Ters bir hareket ettiğini varsaysak bile en fazla ceza alırsın ama işinde olmazsın. Bir olay anlatmak istiyorum ; Eski çalıştığım firmada 10 yılldır çalışan türkiye satış müdürü vardı. Geçmiş yıllarda üzerinde bulunan bir müdür ile ufak bir sürtüşme yaşanmış ve bu kriz ortaya çıktığında o zamanında sürtüştüğü müdür o kişiyi direk işten çıkarttı. Demem o  ki dışarda ne kadar kalifiye adam olursan ol herşey iki dudak arasındadır...
« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2009, 01:20:58 ÖS Gönderen: ansell »

dewir

« Yanıtla #4 : Temmuz 23, 2009, 02:03:04 ÖS »
TAMAMEN SİZİN DÜŞÜNCENİZ SAYGI DUYUYORUM

ama malumunuz  bizde askerlik yaptık ve bir çok şeye şahit olduk ana avrat küfredildiğine bile rütbe istisnası olmadan aile düzeni diye birşey yok  haftada 2 gece nöbet onuda geçtim eşiniz bile sizin gibi askerlik yapıyo  subay gazinosunda sıkıyosa alay komutanının hanımına bi itiraz etsin  bak gör neler oluyo  ben ordu mensubu değilim ama olan arkadaşlarım ve yakınlarım var hiçbiride hayatından memnun değil ve bu saatten sonra hiçbir şeyde yapamayız asker olmak kanımıza işlemiş diyorlar

dönelim birde şu yönden bakalım ülkemizde ve dünya genelinde devlet memuru emniyet ve askeriyede görev yapan kişilerin hiçbiri ticarette başarılı olamamışlardır ama serbest çalışmada öyle değil 1 günde bütün hayatın değişir

tekrar söylüyorum düşüncelerinize saygım var ama bu  doğru olduğunu göstermiyor tabi

canguder

« Yanıtla #5 : Temmuz 23, 2009, 02:28:02 ÖS »
eğer çocuğunuz hayatını yaşasın çalışsın gezsin eğlensin diyorsanız asker olmasına izin vermeyin. askerler ancak yaşlanınca rahat edebilirler. benim çevremde yüzbaşı bir arkadaşım var. iyide maaş alıyor ancak hayatının hiç bir zaman düzeni olmuyor. gün geliyor doğuya göreve gidiyor. gün geliyor hiç evine gelemiyor. bence çocuğunuzla konuşun. o ne istiyorsa öyle yapın. çünkü aileler bazen yanlış kararlar verebiliyor.

albatros

« Yanıtla #6 : Temmuz 23, 2009, 02:54:23 ÖS »
arkadaşlar çok teşekkürler yorumlarınız için. fakat hava lisesi ile diğer askeri liselerin biraz ayrı olduğunu, hava lisesine giden bir öğrencinin çok ileri derecede ingilizce eğitimi aldığını ve sağlığı elverdiği taktirde pilot olacağını göze alarak yeniden yorumlarsanız çok sevinirim. teşekkürler. bu arada sbs puanımız 484..

canguder

« Yanıtla #7 : Temmuz 23, 2009, 03:15:00 ÖS »
eğer bu kararı çocuğunuza bırakırsanız ileride pişman olmaz. çünkü kendi vereceği kararlar yüzünden pişmanlık duymaz. bana göre ailelerin sadece tercih sunmaları gerekir. seçimi çocuk yapmalıdır. siz çocuğunuza uygun gördüğünüz okulları kendisine söyleyin detaylı anlatın. kendi karar versin.

Melih-Ö

« Yanıtla #8 : Temmuz 23, 2009, 03:29:33 ÖS »
Devlet Fen Lisesi tercihi olsun, önü açık olsun...

ansell

« Yanıtla #9 : Temmuz 23, 2009, 03:31:49 ÖS »
arkadaşlar çok teşekkürler yorumlarınız için. fakat hava lisesi ile diğer askeri liselerin biraz ayrı olduğunu, hava lisesine giden bir öğrencinin çok ileri derecede ingilizce eğitimi aldığını ve sağlığı elverdiği taktirde pilot olacağını göze alarak yeniden yorumlarsanız çok sevinirim. teşekkürler. bu arada sbs puanımız 484..

+5500

Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Haricinde Askeriyede yaşam ve hayat yoktur. Hava Lisesinde çocuğunuz ileri seviyelerde bir eğitim alacaktır. İngilizcesi üst seviyelere taşırsa direk yurt dışında eğitim hakkı kazanıyor. Çünkü bu çocukta ışık var eğitime ve bilgiye açık diyerekten tüm masraflar devlete ait direk yurt dışı eğitimi ve sonucunda güzel bir kariyer bekliyor.  dewir nickli arkadaşıma katılıyorum. Askeriyede devamlı ast üst ilişkileri var fakat bunlar sadece KKK ait personellerde gözlemlenmektedir. HVKK ve DZKK kesinlikle ast ve üst ilişkisi KKK kadar ileri ve sert değildir. canguder arkadaşımın da dediği gibi olanakları çocuğunuzun önüne sunun ve kendisinin kararına bırakın. Zorla güzellik asla olmaz zaten zorla askeriyeye giren bir çocuk ya askeri liseyi bitirdimi kaçıp gidiyor yada yine zorlayarak harp okuluna girip orda eğitimi yarım bırakıyor veya bitirip kendisine başka bir yol çiziyor. Demem o ki çocuğunuz ile kafa kafaya verip doğru kararı vermesi için reel örneklemeler ile fikrinin oluşmasında yardımcı olun.

Burak VTEC

« Yanıtla #10 : Temmuz 23, 2009, 03:44:37 ÖS »
Devlet Fen lisesi derken hangisini düşünüyorsunuz? Benim Ankara Fen Lisesi nden mezun arkadaşım çok ve hepsi istediği üniversitelerin istedikleri bölümüne girebildi.Meram Fen ve Antalya Fen deki arkadaşlarım da aynı şekilde

albatros

« Yanıtla #11 : Temmuz 23, 2009, 03:46:13 ÖS »
tercihlerimiz sırasıyla
ankara fen
kayseri fen
samsun fen
çorum fen

ama puanımız sanırım son üç sıradakilerden birine yetecek gibi.

DENON

« Yanıtla #12 : Temmuz 23, 2009, 03:49:25 ÖS »
arkadasım ben askerlıgımı izmir maltepe askerı lısesınde yaptım 17 ay boyunca cok şeyler gördüm anlatayım: o kadar mukemmel bakılıorlar kı ınanamazsın, butun sosyal aktıvıtelerı var, dıl egıtımı hazırlık sınıfında baslıyor zaten, parmagına çöp batsa ambulansla hastaneye götürülüyorlar, bulundugu şehirdeki kız liseleri ile cocuklar kaynastırılıyor valla izmirde haftada bir gün kız lisesı bızım ordaydı :D, dısarıda lıse egıtımı almıs bır cocuk unıversıteyı dershaneye gıtmeden cok zor kazanır takdır edersınızkı ama askerı lısede egıtım görmüş bır cocuk ılk seferde o sınavı kazanır emınım buna, maltepede olan bazı şeyleri yazayım bırazda, yarı olımpık yuzme havuzu, futbol sahası, tenıs kotları, basket sahası, sinema, spor salonu , lahmacun fırını :D , vs vs.., yanı cocuklara orada o kadar önem verılıorkı gorsenız sasırırsınız hersey duzenlı yemek, yatmak, kalkmak, spor, eglence yanı devlet herseyı fazlasıyla düşünmüş onlar için gönül rahatlıgı ıle evladını gönder derım, bırde olaya su taraftan bakalım, işte memlekette krız olunca kac kısı işsiz kalıor goruyoruz siz krız oldugu için işine son verılen subay gordunuzmu hayatı garantı bı kere, artık karar sızın tabıı

ansell

« Yanıtla #13 : Temmuz 23, 2009, 03:52:14 ÖS »
arkadasım ben askerlıgımı izmir maltepe askerı lısesınde yaptım 17 ay boyunca cok şeyler gördüm anlatayım: o kadar mukemmel bakılıorlar kı ınanamazsın, butun sosyal aktıvıtelerı var, dıl egıtımı hazırlık sınıfında baslıyor zaten, parmagına çöp batsa ambulansla hastaneye götürülüyorlar, bulundugu şehirdeki kız liseleri ile cocuklar kaynastırılıyor valla izmirde haftada bir gün kız lisesı bızım ordaydı :D, dısarıda lıse egıtımı almıs bır cocuk unıversıteyı dershaneye gıtmeden cok zor kazanır takdır edersınızkı ama askerı lısede egıtım görmüş bır cocuk ılk seferde o sınavı kazanır emınım buna, maltepede olan bazı şeyleri yazayım bırazda, yarı olımpık yuzme havuzu, futbol sahası, tenıs kotları, basket sahası, sinema, spor salonu , lahmacun fırını :D , vs vs.., yanı cocuklara orada o kadar önem verılıorkı gorsenız sasırırsınız hersey duzenlı yemek, yatmak, kalkmak, spor, eglence yanı devlet herseyı fazlasıyla düşünmüş onlar için gönül rahatlıgı ıle evladını gönder derım, bırde olaya su taraftan bakalım, işte memlekette krız olunca kac kısı işsiz kalıor goruyoruz siz krız oldugu için işine son verılen subay gordunuzmu hayatı garantı bı kere, artık karar sızın tabıı

+ 5500

dewir

« Yanıtla #14 : Temmuz 23, 2009, 04:11:31 ÖS »
YAZICAĞIM ŞEYİ KİMSE YANLIŞ ANLAMASIN

tamamen kendi şahsi düşüncemdir açlıktan öleceğimi bilsem askeri personel olmayı kabul etmem şuda var tabi sizin yazdıklarınıza bakarsak bu okuldan mezun olduktan sonra asker olmak zorunda değilse ve öğrencininde öyle bir niyeti yoksa yine sizlerin verdiği bilgiler doğrultusunda eğitimin iyi oluşu yönünden burda eğiştim alınabilir

DENON

« Yanıtla #15 : Temmuz 23, 2009, 04:16:17 ÖS »
yanlız şöyle bişey var askerı lıseden mezun olunca, yavv ben unıversıteye gıdeyım de baska iş yaparım dıyosa cocuk tazmınat ödemek zorunda devlete, senelerce baktıgı cocugu kafasına göre salmıo yanı, haa cocugun ıyı egıtım gorsun sonra ben tazmınat öderım kendı ıstedıgı meslegı yapsın dersen askerı lıse yoksa dedıgım gıbı devlet askerı lıseden mezun olunca harbıyeye gıtmeyen cocuk için tazmınatı alır benden söölemesı

ansell

« Yanıtla #16 : Temmuz 23, 2009, 04:19:42 ÖS »
Zaten siz bu işlere girmeden size belli bir teminat karşılığına imza attırıyorlar. Yoksa herkes askeri lise ve harp okulunu bitirip sağlam bir şekilde sivilde kariyerine devam eder.. Hee eğer tazminatı ödemeyim derseniz o zaman yanılmıyorsam ve yönetmelik değişmediyse 10 yıl görev yapma zorunluluğun var.

DENON

« Yanıtla #17 : Temmuz 23, 2009, 04:20:57 ÖS »
en erken emeklı bınbası olabılır, daha önce olamaz

dewir

« Yanıtla #18 : Temmuz 23, 2009, 04:21:54 ÖS »
yanlız şöyle bişey var askerı lıseden mezun olunca, yavv ben unıversıteye gıdeyım de baska iş yaparım dıyosa cocuk tazmınat ödemek zorunda devlete, senelerce baktıgı cocugu kafasına göre salmıo yanı, haa cocugun ıyı egıtım gorsun sonra ben tazmınat öderım kendı ıstedıgı meslegı yapsın dersen askerı lıse yoksa dedıgım gıbı devlet askerı lıseden mezun olunca harbıyeye gıtmeyen cocuk için tazmınatı alır benden söölemesı

denon işte benimde söylemek istediğim bu karde yani senin çocuğunu falan düşündükleri yok  iyi eğitim alsın  vatana iyi bir evlat yetiştirelim  bilim adamı olsun falan değil  askeri lisenin derdi onnarın tek bir sıkıntısı var biz çocukları daha küçükken istediğimiz yetiştirelim  istediğimiz gibi kullanalım senin düşüncelerin ve fikirlerin diye bişey yoktur

emir verilir ve yapılır mantık aranmaz yorum yapılmaz

DENON

« Yanıtla #19 : Temmuz 23, 2009, 04:26:47 ÖS »
yook yook o kadara katı değil benım gördügüm, cocuklar her yönden gelıstırılıor, yanı sadece savas makınası olarak değil, mesela orda klupler var satranc klubu, fızık klubu ne bıleyım tarıh klubu gıbı , cocuk hangı klube ılgı duyarsa yetenegı varsa o klupte grup calısması yapıo ama bunlar zorunlu değil isterse yanı, sanırım sızın askerlıgınızde genelde psıkopat subaylarla karsılastınız, o psıkopat subaylar bıle amın olun fızık kımya  bıyolojıde muthıc ıyıdırler

Tekos

• T.H.T İZMİR
« Yanıtla #20 : Temmuz 23, 2009, 04:27:59 ÖS »
Sana elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim ben 29 yaşındayım.24 yaşından sonra izmirde özel üniversitesiye gidip üniversite mezunu oldum nedenmi?... Ben bir gsm şirketinde orta düzey yönetici olarak çalışıyordum.Şirketler arası birleşme oldu ve yeni gelen şirket üniversite mezunu olmayan herkesi işten çıkarttı.Sadece çaycılar lise mezunu kaldı.Bende o inatla paralı okula gidip universiteyi bitirdim.Günümüz şartları malum üniversite mezunları bile doğru düzgün iş bulamıyor.İş bulsalar bile düşük maaşlarla çalışıyorlar.Hadi bunlarıda geçtim iş buldu tam çalışıyor her şey yolunda artık evlenme zamanı da geldi aklına göre hoş temiz bir kız buldu bir de evlendi bir bakmışsın kriz... Ne oldu ? Kapı dışarı.Bir bakmışsın parasızlıkdan ailevi sorunlar kasrısıyla tartışıyor.Gelelim askeri liseye eğer karar harp okulu deseydin sana kesinlikle gitsin normal okulda okusun derdim.Bende oğlumun robot gibi yetişmesini istemem ama....!!!!! Hava okulu çok farklı bir anlayışa ve yapıya sahip herşeyin en iyisi onlara veriliyor , eğitim dersen mukemmel bir ingilizce, mukemmel koşullarda eğitim , bu arada ordan çıkan herkes pilot olacak diye bir şeyde yok ama pilot olamasada havacı olarak görev yapmak karacı olarak görev yapmakdan hem farklı hem daha az RİSKLİ.İnşallah pilot oldu havacıların maaşları biraz daha farklı özellikle pilotların rahat eder.Emekli oldu gider thy'da çalışır(askeriyedeki pilotların katılımından fazlası emekli oldukdan sonra thy'da çalışıyor.) en az 5000,6000 tl. de ordan maaş alır.rahat eder.Askeriyede çok buyuk bir suçun olmadıkça atılmazsın hayatı garanti altına alınır onun çocukarının ve hanımınında hayatı garanti altına alınır.Ama tabi askerliğinde bir riski var bunu asla ama asla unutmayın şu an her şey guzel ama allah korusun bunun kötü durumlarıda olabilir.Sonuç olarak çocugunuzun yapısal karekterine bakın liderci,kendi kendine bakan,kendi kendine koruyabileni,eğitimsel faliyetlere yatkın ve askeri lisede rahat edebileceğine sonra çok fazla üzülüp annesini ve babasını çok fazla aramayacıgına ( her çocuk anne ve babasını arar üzülür o ayrı konu ) eminseniz bu işin altından kalkabilecegini gönderin hava lisesine.Ama normal olarak üniversiteye gitmemin tadıda bir başka sosyal çevre ve ortam daha başka oluyor.Arkadaş ortamı daha rahat,daha eğlenceli oluyor.Her iki lisesininde kendine göre artısı ve eksisi var ilk olarak iki okulun (+) bir kagıda yazın sonra (-) yönlerini bir kagıda yazın, daha sonra oğlunuzun hayattaki önceliklerini ve yapma istediklerini ona hiç mudahele etmeden samimi bir şekilde bir kagıda yazmasını isteyin.Oğlunuzun karekter özelliklerini de bir kagıda yazıp karşılaştırın.Normal bir liseyede gidip de başarılı bir birey haline gelebilir oğlunuz.İçinize oglunuzun ve sizin ne siniyorsa onu yapın sonra çok üzülürsünüz.Mantıgınız ön planda olsun ama duygularınızıda bir kenara atmayın sakın.Her iki kararınızda da bence ilerde oğlunuz inşallah çok başarılı bir birey olacak.Umarım Size yardımcı olabilmişimdir.Şimdiden hayırlısı olsun iyi günler.

DENON

« Yanıtla #21 : Temmuz 23, 2009, 04:31:33 ÖS »
+10000

dewir

« Yanıtla #22 : Temmuz 23, 2009, 04:35:39 ÖS »
yok denon sadece benim askerliğim olayı ben bu tip eğitim kurumlarının tmamına karşıyım yani bir odoloji ,siyasi görüş,veya daha farklı konularda eğitim veren  tüm kurumlara karşıyım hani burada siyaset tartışmak istemiyorum heralde ne demek istediğim anlaşılmıştır sonuçta ülkemizde fettullah gülene ait eğitim veren  okullar var ama burdan mezun olup biryerlere geldiğin zama bu insanlara hizmet etmek zorundasın ve genelde başarılı olanları yurt dışına götürüyorlar ben istiyorumki gerçekten bu vatan için çalışacak insanlar yetiştirilsin seninde dediğin gibi  ülkemizdeki subayların bir çoğu fizik kimya biyolojide çok iyidirler ama o kişileri bu konularda rğitmek gerek ve eğitirken bir menfeat beklememek gerekli önemli olan bu ülkeye fayda sağlaması benim kendi düşüncelerime hizmet etmesi değil

DENON

« Yanıtla #23 : Temmuz 23, 2009, 04:38:01 ÖS »
yanı bu ulkede askerı lıse falan olmasın mı onumu söyluyosun, ben anlayamadım dogrusu

dewir

« Yanıtla #24 : Temmuz 23, 2009, 04:45:36 ÖS »
yok öyle demiyorum olsun tabi bu ülkenin askerede ihtiyacı var ama bunu seçme hakkını kendi tekellerinde tutmasınlar ve buralarda geröekten güzel eğitim verişliyorsa bu bir koz olarak kullanılmasın bak ben sana bu eğitimi veririm ama ondan sonra başını alıp başka yere gidemezsin denmesin diyorum bu eğitimi heryerde ver bu tip okulları heryerde aç ve gerçekten konusunda oldukları branşlara yönlendir bu insanları tutupta bir kimyacıyı kara eğitimi vermek için kullanma askeridede kimyacılara ihtiyaç var bunuda kabul ediyorum ama ülkemizinde bu tip insanlara ihtiyacı var olanlarıda yurt dışına göndermeyelim

benim bir kuzenim var biyoloji bölümünü çok iyi bir dereceyle bitirdi ancak türkiye bu tip insanlara sahip çıkmadığı için şimdi yurtdışında başkalarının gelişmesi için hizmet veriyor neden acaba ?