Gönderen Konu: Kadere inanırmısınız ?  (Okunma sayısı 2080 defa)

VTEC

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 4899
  • http://www.teamhondaturkey.com
Kadere inanırmısınız ?
« : Mayıs 10, 2006, 04:13:48 ÖS »
Atom parçacığının yönünü ve hızını 43 saniye önceden gören bir model geliştiren Hollandalı fizikçi, kaderin varlığını bilimsel olarak ispatladığını savunarak bilim dünyasını sarstı.Restoranda yemeğinizi bitirdikten sonra genelde bir garson yanınıza gelir ve "Tatlı veya çay alır mısınız?" diye sorar. Bir süre düşündükten sonra kararınızı verirsiniz. Diyelim ki böyle bir durumda çay içmeyi seçtiniz. Bunu özgür iradenizle mi yaptınız ya da zaten kaderinizde o çayı içeceğiniz yazıyor muydu?

 İşte bu ve benzeri sorular, modern insanın varoluşundan bu yana gündeme geliyor. Din adamları, siyaset bilimciler ve davranış uzmanları; yüzyıllardır "insanın davranışlarını kader mi yoksa, özgür iradenin mi belirlediğini" tartışıyor. Semavi dinler elbette kader kavramının varlığına işaret edip evrendeki tüm varlıkların kontrolünün Tanrı'ya ait olduğunu vurguluyor. Bilim dünyası ise somut olarak ispatlanamadığı için kadere şüpheyle yaklaşıyor.

Karşıtlarının teorisini çürüttü

Örneğin 1926'da kuantum fizikçisi Werner Heisenberg belirsizlik ilkesini ortaya atarak, "Evrendeki bir atomun yerini ve hareketliliğini aynı anda bilmek imkansızdır" dedi. Bu özetle şu anlama geliyordu; "Eğer aynı anda bir atomun konumu ve hareketleri ölçülemiyorsa, bu atomun gelecekte nerede olacağı ve nasıl hareket edeceği bilinemez." Yani Heisenberg'e göre atomlardan oluşan kainattaki nesnelerin hareketleri önceden belli değilse, o zaman kader kavramı da bilimsel verilerle açıklanamaz. Ancak Nobel ödüllü Ge-rard Hooft'un geçtiğimiz günlerde sonuçlandırdığı 10 yıllık araştırma, kader kavramına karşı çıkan bilim adamlarının dayanak gösterdiği teoriyi çürüttü.

Bilim dünyası yankılandı

New Scientist dergisine kapak olan araştırma kapsamında Professor Gerard t Hooft, "Bir parçacığın nerede ve ne hızla hareket ettiğini" aynı anda tespit etme olanağı sağlayan bir model geliştirdi. Hooft, bir atomun 43 saniye sonra nasıl hareket edeceğini önceden bilme kapasitesine ulaştı.

Çikolatayı yiyeceğiniz önceden belli

Araştırma bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı. New Scientist tarafından dünyanın en iyi matematikçileri arasında gösterilen John Conway ile Simon Koc-hen, araştırmayı "özgür irade" kavramının ölümü olarak yorumladı. Princeton Üniversite-si'nde görev yapan Conway şöyle konuştu: "Eğer Hooft gibi bir insan atomun konumu ve hareketini aynı anda tespit edebiliyorsa, üstün bir zekaya sahip olan bir varlık evrendeki tüm parçacıkların etkileşimini takip edebilir. Bir başka deyişle özgür irademizle yaptığımız seçimlerin belirsizliğinin ardında belirleyici bir düzen vardır."

Kochen konuyu daha basit terimlerle anlatarak, "Önünüze bir dilim çikolatalı, bir dilim çilekli kek getirildiğini düşünün. Çikolatalı keki yemeye başladığınızda, bunun kendi seçiminiz olduğunu düşünüyorsunuz. Oysa ki çikolatalıyı yiyeceğiniz zaten belliydi. Biz özgür olduğumuz düşünüyoruz. Eğer Hooft'un modeli hatalı değilse özgürlüğümüz sınırlı bir ilüzyondan ibaret olabilir" dedi.

Princeton Üniversitesi'nin felsefe uzmanı Hans Halvorson ise "Ne olursa olsun, kader ve özgür iradeyi sadece fizikle açıklamaya kalkmak doğru olmayabilir. Özgür irade konusunda fiziğin de cevap veremeyeceği sorular var" diyerek konunun zamana bırakılması gerektiğine işaret etti.
SLH

 • Ziyaretçi
Ynt: Kadere inanırmısınız ?
« Yanıtla #1 : Mayıs 10, 2006, 05:27:04 ÖS »
with all my heart....

vtimania

 • İleti: 1116
Ynt: Kadere inanırmısınız ?
« Yanıtla #2 : Mayıs 10, 2006, 07:03:07 ÖS »
Ben inanıyorum...

Mrija

 • İleti: 570
Ynt: Kadere inanırmısınız ?
« Yanıtla #3 : Mayıs 10, 2006, 07:11:59 ÖS »
İlginç inanmak zor geliyor.

Maverick

 • Ziyaretçi
Ynt: Kadere inanırmısınız ?
« Yanıtla #4 : Mayıs 10, 2006, 09:21:56 ÖS »
walla yazıyı okudumda yani kaderin atomla ne alakası var onu tam çözemedim.benim atomummu karar veriyor yani hangi pastayı yiyeceğime şimdi  ???

sürüngen

 • İleti: 821
Ynt: Kadere inanırmısınız ?
« Yanıtla #5 : Mayıs 11, 2006, 06:49:23 ÖÖ »
kanka yazın kafeste altı kutu kola içtiğimi hatırlıyom ben bi günde.tabi ahmet te sağlam koymuştu hesaabı.şimdi bunu benim atomum ayarladıysa yerim ben öle atomu..hayır bi de mideyi deldik üstüne..

Maverick

 • Ziyaretçi
Ynt: Kadere inanırmısınız ?
« Yanıtla #6 : Mayıs 11, 2006, 01:19:28 ÖS »
kanka senin atomlar sadece araba olayında işe yarıyor demekki gerisini salla gitsin :)

R-13239

 • Ziyaretçi
Ynt: Kadere inanırmısınız ?
« Yanıtla #7 : Eylül 22, 2006, 01:38:19 ÖÖ »
Bağnazlık olmuyor mu bu dediklerin biraz?

aSil

 • İleti: 989
Ynt: Kadere inanırmısınız ?
« Yanıtla #8 : Eylül 22, 2006, 09:11:21 ÖÖ »
BENİM BURAYA BU YAZIYI YAZACAĞIM BU SANİYE VE BU DAKİKADA BELLİ VE BANA CEVAP YAZACAKLARDA BELLİ. .
İyi o zaman benim günah işleyeceğim de önceden belli olmuş oluyor. O zaman neden cennetle cehennem var ? Nasıl olsa herşey belli...
Benim düşüncem; insanın ne zaman doğacağı ve ne zaman öleceği bellidir. Kader buradadır. Arada senin yaşadığın hayat, senin kendi iradene aittir. Nacizane fikrimdir. Zıttı söylenirse tartışmam. Çünkü bu konunun ispatı olmaz.

erischman

 • Ziyaretçi
Ynt: Kadere inanırmısınız ?
« Yanıtla #9 : Eylül 22, 2006, 10:00:39 ÖÖ »
İnsan yaşantısında kendi yönünü kendi belirler, kadere rağmen...

sürüngen

 • İleti: 821
Ynt: Kadere inanırmısınız ?
« Yanıtla #10 : Eylül 22, 2006, 01:41:26 ÖS »
kader var tamam da az önce öksürmemide kadere bağlamak eşşeğin kulağına su kaçırmak gibi gelio bana..
bu amcamda kesin emekli oluyodur bi son dakika golü atiimda kafası karışsın safların demiştir kesin..sora ayıkla princin taşını..yok atom yok bilmem ne..

Type_R PoWeR

 • İleti: 543
Ynt: Kadere inanırmısınız ?
« Yanıtla #11 : Eylül 22, 2006, 01:45:52 ÖS »
Kadere ınanmak ıslamıyetın bır geregı.