Gönderen Konu: İşte akaryakıt şirketlerinin tüketiciyi nasıl kandırdıklarının belgesi  (Okunma sayısı 3628 defa)

RattleSnake

Fark kimin cebine gidiyor?

Son günlerde yeniden yükselmesine rağmen ham petrol fiyatları, hala zirve yaptığı 11 Temmuz 2008'e göre TL bazında yüzde 40.06 daha ucuz. Buna karşın 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı 11 Temmuz rakamının sadece yüzde 8.47 altında.

Akaryakıtta pompa fiyatı ham petrol fiyatlarını takip etmiyor. Son günlerde yeniden yükselmesine  rağmen ham petrol varil fiyatları, hala zirve yaptığı 11 Temmuz 2008'e göre Türk Lirası (TL) bazında yüzde 40,06 daha ucuz. Buna karşın uluslararası piyasada petrol fiyatlarında görülen yükselişi neden gösterilerek benzin fiyatlarında ardı ardına yapılan son zamların ardından bugün 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı 11 Temmuz'daki rakamının sadece yüzde 8,47 altına indi.

Anadolu Ajansı muhabirinin derlediği bilgiye göre, uluslararası piyasada geçen yıl sürekli yükselen petrol fiyatları 11 Temmuz 2008 tarihinde 147 doları geçerek zirve yaptı. Bu tarihte Londra Borsası'nda Brent türü petrolün varil fiyatı 147,25 dolara, New York Borsası'nda işlem gören Batı Teksas türü petrolün varil fiyatı 146,90 dolara çıktı. Uluslarlarası piyasada petrol fiyatlarında görülen tırmanış üzerine 11 Temmuz 2008 tarihinde akaryakıt fiyatlarında yapılan zamların ardından Ankara ve İzmir'de 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 3,54 liraya, İstanbul'da 3,55 liraya yükseldi.

Merkez Bankasının söz konusu tarihte 1,2223 lira olan döviz satış kuru dikkate alındığında 11 Temmuz 2008 tarihinde Brent türü bir varil petrolün Türk Lirası karşılığı yaklaşık 179,98 liraya yükseldi. Uluslararası piyasada ham petrol fiyatlarının varil fiyatı geçen yıl 147,25 dolar ile zirve yaptığı dönemde Ankara'da 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı 3,54 liraya çıkmıştı. 12 Haziran 2009 itibarıyla Londra piyasasında Brent türü ham petrol 70,26, New York Borsasında işlem gören Batı Teksas türü ham petrol 71,08 dolardan satılmasına karşın yapılan son zamların ardından Ankara ve İzmir'de litre fiyatı 3,54 liraya, İstanbul'da 3,55 dolara çıktı. Bir başka deyişle kurşunsuz benzinin fiyatı 11 Temmuzdaki fiyatın İstanbul'da yüzde 8,45,  Ankara ve İzmir'de yüzde 8,47 altında. Bu tarihten sonra patlak veren küresel finansal krizin etkisiyle sürekli gerileme trendi içine giren petrol fiyatları piyasalarda düzelme işaretlerinin etkisiyle yeniden yükseliş trendi içine girdi. New York Borsası'nda işlem gören Batı Teksas türü petrolün fiyatı 71,36 dolara, Londra Borsası'nda işlem gören  Brent türü petrolün fiyatı da 70,81 dolara çıktı.

Merkez Bankası'nın 12 Haziran 2009 için ilan ettiği 1,5355 lira olan dolar kuru dikkate alındığında Brent türü ham petrolün varilinin Türk Lirası karşılığı 107,88 lira seviyesinde bulunuyor. Bir başka değişle petrol fiyatının zirve yaptığı 11 Temmuz 2008 tarihinde bir varil petrolün Türk lirası karşılığı 179,98 lira iken bugün fiyatlardaki yükselişe karşın o dönemdeki fiyatın çok altında 107,88 lira oldu. Ardı ardına yapılan son fiyat ayarlamaları ardından litresi Ankara ve İzmir'de 3,24 lira, İstanbul'da da 3,25 liradan satılan benzin fiyatları halen zirve yaptığı 3,54 liraya yaklaşırken halen söz konusu fiyatın 30 kuruş (yüzde  8,7) altından satılıyor.

.ilhan

olay çok güzel şekilde açıklanmış. paylaşım için tşk ler.

kimin cebine gidiyor bilmiyorum ama bizim cebizimden çalınır gibi çıktığı kesin...

mali

paylaşım için teşekkürler.

İnsanın bu konuda bişey yapamaması acayip canını sıkıyor.

Biz onlar için mi çalışıp para kazanıyoz

focusn70

• Ahmet
offfff offff

DENON

basıretsız hukumet bu sonucları dogurur dogaldır, yapılabılecek tek şey herkes sadece bir gün dişini sıkıp arabaya bınmeyecek bakın o zman akaryakıt nasıl kendılıgınden düşüyor siz bile sasırırsınız

asmaz

valla yorum yok...biz de hala almaya devam ediyoruz mecburen :(

tuner zafer

• Ziyaretçi
türkiyedeki akaryakıt piyasasının %28 i poaş a ait..ve bu poaş fiyatlarda büyük rol oynuyor..
poaş kimin derseniz bi araştırın..yada ben söleyim aydın doğan..

yani benzin zamlandığında hükümete değil poaş a yüklenin...

mali

Elimizden ne gelir?

sydney

ben derim ki almayarak protesto edecigimiz guclu markalar olmali,
kim bu isin basini cekenler, her kimse buyuk 2-3 firmadan satislar duserse sanirim fiyat konusu gundeme gelir,
dusunsenize binlerce yuzbinlerce insan almassa o firmalardan kesinlikle etkisi olur...

karaboga18

• Lamborghini Die-cast
olur bence de ufak da olsa bi ses oluşturur, milletin gözünü para bürümüş ya benzin bitince ne yapacaz onu hiç düşünemiyorum

bluestain

nolcak kafadan 1.50 tl ÖTV koyuluyor bide hiç utanmadan ÖTV ninde vergisini alıyorlar ondan sonra benzin 3 liranın üstünde.arkadaşların dediği gibi herkes kontak kapatsa biraz ses gelir bişeyler değişir ama nerde kimse böyle şeylere katılmıyo hepimiz koyun gibiyiz başımızdakler bizi kaz gibi yoluyo sesimizi çıkaramıyoruz.e nolcak bu ülkeyi soyup soğana çevirenlere bile tekrar oy verip meclise sokuyoruz bunlar bize reva hatta bizim gibi bi millete azbile bence benzin 5 lira olsun %60 vergi az %90 olsun eminim yine kimsenin sesi çıkmaz.neyse birden sinirlendim kusura bakmayın herkese iyi forumlar

samuray5834

şuraya bak ya yazık bu ülkeye yazık bu insanlara yabancı ülkelerde bu fıyata benzın satılsa nolur acaba.en az yakan araçlara bizim bindiğimiz japon araçları onlar bile bu zamlar karşısında çokyakıyo..sonra insanlar diyoki benim aracım çok benzın yakıyo aslında araçların teknolojısı çok iyi eskisi gibi değil ama benzin uçuk fıyat..düşürsünler 1,5 tl ye herkes rahat rahat binsin aracına yaw

tuner zafer

• Ziyaretçi
nolcak kafadan 1.50 tl ÖTV koyuluyor bide hiç utanmadan ÖTV ninde vergisini alıyorlar ondan sonra benzin 3 liranın üstünde.arkadaşların dediği gibi herkes kontak kapatsa biraz ses gelir bişeyler değişir ama nerde kimse böyle şeylere katılmıyo hepimiz koyun gibiyiz başımızdakler bizi kaz gibi yoluyo sesimizi çıkaramıyoruz.e nolcak bu ülkeyi soyup soğana çevirenlere bile tekrar oy verip meclise sokuyoruz bunlar bize reva hatta bizim gibi bi millete azbile bence benzin 5 lira olsun %60 vergi az %90 olsun eminim yine kimsenin sesi çıkmaz.neyse birden sinirlendim kusura bakmayın herkese iyi forumlar
güzel kardeşim bu zamları hükümet değil...türkiyede petrol piyasası yapıyor..bu piyasanın başındada poaş geliyor...poaş ın sahibini bi araştır bulursun ;)

yeyilmaz

Türkiye de vergisiz benzin fiyatları avrupa nın üzerinde değil. farkı yaratan vergisi. hükümet vergi oranlarını düşürsün avrupa düzeyine. bak gör kaç paraya düşüyo benzin.
aydın doğan ı savunacak bi akrabalığım yok ama piyasanın %28 i onunsa, %72 si de diğerlerinin. onlar piyasa payının artırmak için neden kar marjlarını düşürmüyorlar? bunlar çok saçma.
tek fark dünyanın hiç bir ülkesinde görülmemiş vergi oranı...    eee tunceli deki buzdolapları çıkacak bi yerden  >%6rol

bluestain

güzel kardeşim bu zamları hükümet değil...türkiyede petrol piyasası yapıyor..bu piyasanın başındada poaş geliyor...poaş ın sahibini bi araştır bulursun ;)
arkadaşım ben yapılan zamdan poaştan filan bahsetmiyorum akaryakıttan alınan vergilerden bahsediyorum sende biraz araştır nekadar vergi ödediğini bulursun tabiki vergi vericez de bukadar insafsızcada olmaz yani

tuner zafer

• Ziyaretçi
devlet sanırım 1 ay içinde 6-7 kere vergi artırıyoki ayda 6-7 kere benzine zaam geliyor..ne devletmiş bee...

devletin petrolden çok vergi aldığı biliyoruz merak etmeyin..buna herkes karşı..

%28 poaş ın geri kalan %72 ise diğer şirketlerin..oda üç beş tane değil bir sürü..

geniusman34

Türkiye Cumhuriyeti tek devlet'tir ve çooooooooooooooook büyük sınırlara sahip bir ulustur.Bu vergiler anca yetiyor artık siz düşünün.ben ilgilenenlerin anlıyacaklarını yazayım misal yavru vatan Kıbrıs,Kafkaslar,Çanakkale buralara çok büyük yatırımlar var.Yukarıdaki ''o''lar 16 tane ve anlamlıdır ;)