Gönderen Konu: İşin ustası olduk, Ruslar'a oto üretmeyi öğreteceğiz  (Okunma sayısı 710 defa)

ALG

  • İleti: 6376
    • THT
İşin ustası olduk, Ruslar'a oto üretmeyi öğreteceğiz    
 


Türk otomotivinde tarihi bir olay yaşanıyor. 1971'de İtalyanlar'ın kurduğu montaj hattıyla üretime başlayan Tofaş, bugün yurtdışında montaj hattı kuruyor. Tofaş mühendisleri, Ruslar'a Albea, Palio ve Doblo üretmeyi öğretecek.

1971 yılında Bursa tesislerinde montaj üretime başlayan Tofaş, bugün Türk otomotiv sektöründe tarihi bir başarıya imza attı. 35 yıl önce İtalyan mühendisler tarafından kurulan montaj hattında, yurtdışından gelen ithal parçalarla üretim yapan Tofaş, bugün Rusya'da montaj hattı kuruyor. Türk mühendisler tarafından kurulacak montaj hattında Türkiye'den gidecek parçalarla üretim yapılacak. Bu son gelişme Türk otomotivinin geldiği noktayı göstermesi açısından da önemli. Çünkü, hiçbir katma değer yaratmayan, knowhow'ın aktarılmadığı montaj üretim adı verilen bu sistemi, şimdiTürkiye uyguluyor. 70'li yıllarda gelişmiş ülkelerin, emekle me dönemini yaşayan Türk otomotiv sektörüne enjekte ettiği bu sistemi, Türkiye emekleme dönemini yaşayan ülkelere uyguluyor.

MISIR'DA MONTAJ HATTI
Ancak Tofaş, montaj hattı kurma konusunda oldukça tecrübeli. Kuş Serisi'nin Mısır'daki montaj hattını kuran Tofaş, aynı zamanda bu ülkeye uzun zamandır parça ihracatı gerçekleştiriyor. Fiat Auto ve Rus Severstal Auto, Tofaş'ın Türkiye'de ürettiği Fiat Palio ve Albea modellerinin Rusya'da üretilmesine yönelik olarak montaj hattı kurulması konusunda bir
 
anlaşma imzaladı. Severstal Auto'nun Kazan yakınlarındaki Neaberejniye Chelni fabrikasında 2007 yılında üretimine başlanacak Palio ve Albea modellerinin üretimi için gerekli parçalarının tamamı Tofaş tarafından ihraç edilecek.

TARİHİ BİR OLAY
Bu anlaşmanın hem Türk otomotiv sektörü hem de Tofaş açısından tarihi bir olay olduğunu belirten Tofaş CEO'su Alfredo Altavilla "Anlaşmayla birlikte Tofaş'ın üretici olarak dünya standartlarındaki rekabetçiliği kanıtlandı" dedi. Altavilla söz konusu işbirliğinin Tofaş'ın Türkiye dışındaki pazarlara açılmasını sağladığını ve böylece Rusya gibihızlı büyüyen bir pazarda faaliyet göstermesine imkan tanıdığını belirtti. Bu anlaşma, Fiat Auto ile Severstal Auto arasındaki işbirliğinin ilk adımı olacak ve taraflar endüstriyel ilişkilerini daha da ilerleterek, 2006 yılının ticari aracı seçilen Fiat Doblo da dahil olmak üzere diğer Fiat modellerinin Rusya'da üretilmesi için fırsatları değerlendirecek. Fiat Auto ve Severstal Auto, ayrıca, tüm Fiat markalı binek modeller ve hafif ticari araçların Rusya'da satışı ve dağıtımı ile ilgili bir tedarik anlaşması da imzaladı.