Gönderen Konu: İlk yardım çantası nasıl hazırlanır?  (Okunma sayısı 1531 defa)

ALG

• THT
İlk yardım çantası nasıl hazırlanır?
« : Şubat 04, 2006, 01:41:06 ÖÖ »

Lütfen evde ve seyahatte kullanacaginiz ilkyardim çantasinin düzenlenmesi için zaman ayirin. Çantanin basit ya da detayli olmasi, kullanacak kisinin tibbi bilgisine ve bir saglik kurumundan ne kadar uzakta olduguna göre degisir. Sehir merkezinde oturan bir kisinin ihtiyaçlari daha azken, dagda kamp yapanlarinki daha fazladir. Evde kullanilan ilkyardim çantalarinda genellikle küçük yaniklar, küçük kesikler, siyriklar, böcek sokmalari, burkulmalar, incinmeler, basit agri ve atesin tedavisi için gerekli malzemeler bulunur. Seyahat ilkyardim çantalarinda ise, tibbi yardimin gecikebilecegi düsünülerek yukaridakilere ek olarak; kesikler, kiriklar, mide-bagirsak problemleri, cilt problemleri, alerjiler için ihtiyaç duyulabilecek tibbi malzeme yer almalidir. Çanta olusturulurken, elden geldigince basit olmasina özen gösterilmelidir. Su geçirmez, basit bir çanta tüm isinizi görecektir. Pahali, gösterisli çantalara bosuna para verilmemelidir. Birkaç gözü olan bir çanta, malzemelerin gruplanarak saklanmasina yardimci olacaktir. Iyi bir çanta olusturmanin yaninda, onu nasil kullanacagini bilmek de önemlidir. Bunun için ev halkinin ilkyardim konusunda temel egitimi almasi gerekir. Egitim lafi gözünüzü korkutmasin; bunun için düzenlenen kurslardan, bilen bir kisiden ya da en azindan kitaplardan yararlanilabilir. Ilkyardimda dikkat edilmesi gereken temel kural; yardim edeyim derken hastaya zarar vermemektir. Yani, yaniga dis macunu sürülmemesi gerektigi ve yaraya tütünün uygun olmadigi bilinmelidir. Düzenlenen çanta eksilen, eskiyen ya da yipranan malzemenin degistirilmesi için yilda en az iki defa kontrol edilmelidir.

Ev çantasinda olmasi gerekenler
Evde kullanima uygun bir ilkyardim çantasi için ihtiyaçlarinizin tümünü büyük bir eczaneden saglayabilirsiniz. Bir ev çantasi;

* Yapiskan rulo bant

* Rulo sargi bezi

* Kendinden ilaçli küçük yara bandi

* Yaralari örtmek ya da temizlemek için steril kare gaz bezi (10 cmx10 cm)

* Burkulma ve incinmelerde kullanilmak üzere 5, 7 ve 10 cm'lik elastik bandaj

* Üçgen bandaj; havlu, örtü ya da turnike olarak kullanilmak üzere.

* Kasinti ve böcek sokmalarinda kullanilmak üzere, sprey ya da losyon anestetikler

* Alerjik reaksiyonlar için tablet ya da surup antiallerjik ilaçlar

* Ince lastik eldivenler

* Yaralari temizlemek için antiseptik solüsyonlar

* Yaralara sürülmek üzere antibiyotikli kremler

* Yanik ve yaralarda yapismayan, yagli tül bandaj

* Mikroplu atiklari koymak için torba.

* Çengelli igne; bandajlari tutturmak için

* Makas

* Kiymiklari çikarmak için cimbiz.

cemil_vtec

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Şubat 04, 2006, 06:59:34 ÖÖ »
adı üstünde ilk yardım insan ilk kendi kendine yardım edebiliyor valla sağol hocam bilmediğimiz o kadar çok sey varki buda onlardan  biri

HONDA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 06, 2006, 10:47:55 ÖÖ »
Faydalı Bilgiler,

Teşekkürler Altıner.

ALG

• THT
« Yanıtla #3 : Şubat 06, 2006, 11:41:13 ÖÖ »
ne demek ömerim..her zaman :)