Gönderen Konu: en ucuz benzinin satıldığı ülke  (Okunma sayısı 7286 defa)

poseidon999

Ynt: en ucuz benzinin satıldığı ülke
« Yanıtla #1 : Eylül 17, 2011, 01:14:29 ÖS »
Şahsen istanbul için ucuz benzin istemiyorum.
Bu durumda bile toplu taşıma kullanarak dahi 25 km lik yolu 1.5 saatte alıyorum.
Benzin ucuz  olunca olacakları siz düşünün.

NusretA

« Yanıtla #2 : Eylül 17, 2011, 01:48:07 ÖS »
eywallah benzin bu kadar ucuz olsun istemiyoruz ama bu kadarda pahallı olmasın..

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #3 : Eylül 17, 2011, 03:10:24 ÖS »
En pahalı bizde. üstelik gelirimiz norveçten de düşük.

Öyle pahalı olmasa trafik çekilmez masallarına da hala inananlar var tebrik ederim.
petrol Ucuz olsa toplu taşıma da ucuz olur hayat ucuz olur ekmek ucuz olur.

Ouzhan_

« Yanıtla #4 : Eylül 17, 2011, 03:14:27 ÖS »

Öyle pahalı olmasa trafik çekilmez masallarına da hala inananlar var tebrik ederim.
+1
gıda sanayi turizm ve dahada cogalabilecek örnekler = benzin

TuRKiSh.Dj

« Yanıtla #5 : Eylül 17, 2011, 09:06:33 ÖS »

+5500

poseidon999

« Yanıtla #6 : Eylül 19, 2011, 09:09:52 ÖÖ »

Şimdi önce şunu belirleyelim. Ülkeler yakıtı ya kendisi yer altı kaynağı olarak çıkartır
ya da OPEC'ten alır (petrol ihrac eden ülkeler birliği). Biz şu an maalesef ihtiyacımızın
% 10 luk bir kısmını kendimiz çıkartıyoruz.

Benzinin işlenmemiş OPEC varil fiyatı 110 usd civarı bu da 1 litre benzinin işlenmeden önce 63 kuruş olması demektir üstüne taşıma işleme ve vergiler gelince pompada bize yansıyan maalesef ne üzücüdür ki 4 tl yi geçiyor.

63 kuruşluk işlenmemiş benzin bizim depomuza gelene kadar %100 maliyet eklenince yine
vergisiz olarak yaklaşık 1,5 tl olur.
Yani biz şu an aldığımız 1 litre yakıta yaklaşık 2,8 tl vergi ödüyoruz.

Kim istemez benzin şu an 2,8 tl olsun. Rahat rahat düşünmeden gezelim.
ama yakıt bu kadar pahalı iken bile insanlar toplu taşıma ile yarım saatte gidecekleri yolu 1,5 saatte
stres içinde hem de tek başlarına bir araç ile ve araç içinde bir kişi ile benzin yakarak alıyorlarsa,
benzinin ucuz olması halinde afedersiniz rahatlığından ödün vermeyen Türk milleti
kenefe bile arabayla gidecektir.

Ya da 2. yol olarak şu an 40.000 tl ye sıfır aldığınız araçlarınız
benzin 2,8 tl olunca serbest piyasa ekonomisi yüzünden 80,000 olacaktır.
Bu seferde vay bu kadar pahalı araba olur mu diye yine yakınacağız.

Ben şunu demenizi beklerdim. Varsın daha az gezeyim ama çiftçi, köylü iş erbabına
yakıtta vergi indirimi yapılsın. Bu öneri daha mantıklı olurdu.

Aslında defter tutan şirketlerin kayıtlı araçlarının aldığı yakıta ödedikleri vergiyi
vergi usul kanununa göre kendi vergi borçlarından düştüğünü de söylememe gerek yok sanırım.
Böylece memlekette yakıta çok vergi biniyor diye söylenen ticaret ile uğraşanların neden söylendiğini anlamak zor oluyor.,

Neyse umarım ülke olarak şu anki büyümemiz devam eder de gelişmekte olan ülke seviyesinden gelişmiş ülke seviyesine yükselir,
ve kaynakları vergiden değil de ihracattan, turizmden elde ettiğimiz gelirlerden kazanırız.

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #7 : Eylül 19, 2011, 09:20:15 ÖÖ »
yahu ben niye diyeyim çiftçiden vergi az alınsın diye. çiftçinin durumundan şikayeti yok. Kaldı ki çiftçinin kullandığı mazot. ben benzinli arabaya biniyorum mazot zaten ucuz.

Kim kenefe araba ile gider beni bağlamaz. şu an benzin pahalı da lüks araç satışlarında azalma varmı.
Bunlar olayın detayları. Norveç anasının nikahında adamların nakliye masrafı dnya tutuyor biz adamlardan pahalı alıyoruz benzini. Üstelik onların katılımı kadar kazanıyoruz.
Zengin her türlü zengin zaten vergiden  düşer çalar çırpar yine 4,6 motorlu jipine biner MTV sini de vergiden düşer.

Grafink

« Yanıtla #8 : Eylül 19, 2011, 09:41:45 ÖÖ »

Şimdi önce şunu belirleyelim. Ülkeler yakıtı ya kendisi yer altı kaynağı olarak çıkartır
ya da OPEC'ten alır (petrol ihrac eden ülkeler birliği). Biz şu an maalesef ihtiyacımızın
% 10 luk bir kısmını kendimiz çıkartıyoruz.

Benzinin işlenmemiş OPEC varil fiyatı 110 usd civarı bu da 1 litre benzinin işlenmeden önce 63 kuruş olması demektir üstüne taşıma işleme ve vergiler gelince pompada bize yansıyan maalesef ne üzücüdür ki 4 tl yi geçiyor.

63 kuruşluk işlenmemiş benzin bizim depomuza gelene kadar %100 maliyet eklenince yine
vergisiz olarak yaklaşık 1,5 tl olur.
Yani biz şu an aldığımız 1 litre yakıta yaklaşık 2,8 tl vergi ödüyoruz.

Kim istemez benzin şu an 2,8 tl olsun. Rahat rahat düşünmeden gezelim.
ama yakıt bu kadar pahalı iken bile insanlar toplu taşıma ile yarım saatte gidecekleri yolu 1,5 saatte
stres içinde hem de tek başlarına bir araç ile ve araç içinde bir kişi ile benzin yakarak alıyorlarsa,
benzinin ucuz olması halinde afedersiniz rahatlığından ödün vermeyen Türk milleti
kenefe bile arabayla gidecektir.

Ya da 2. yol olarak şu an 40.000 tl ye sıfır aldığınız araçlarınız
benzin 2,8 tl olunca serbest piyasa ekonomisi yüzünden 80,000 olacaktır.
Bu seferde vay bu kadar pahalı araba olur mu diye yine yakınacağız.

Ben şunu demenizi beklerdim. Varsın daha az gezeyim ama çiftçi, köylü iş erbabına
yakıtta vergi indirimi yapılsın. Bu öneri daha mantıklı olurdu.

Aslında defter tutan şirketlerin kayıtlı araçlarının aldığı yakıta ödedikleri vergiyi
vergi usul kanununa göre kendi vergi borçlarından düştüğünü de söylememe gerek yok sanırım.
Böylece memlekette yakıta çok vergi biniyor diye söylenen ticaret ile uğraşanların neden söylendiğini anlamak zor oluyor.,

Neyse umarım ülke olarak şu anki büyümemiz devam eder de gelişmekte olan ülke seviyesinden gelişmiş ülke seviyesine yükselir,
ve kaynakları vergiden değil de ihracattan, turizmden elde ettiğimiz gelirlerden kazanırız.

Aslında mesele ÖTV, Ötv geçici olacaktı ama kalıcı oldu... ÖTV dışındaki tüm vergiler ve kesintiler haklı nedenlere dayandırılabilir. Ama yakıt için lüks diyerek ÖTV alınması saçmalığın dik alası... Yakıt, önce enerji, Ulaşımdır, ulaşım'da lüks değil gerekliliktir...

Sizin mantığınızda evlerde kat bulunan kaloriferleri'ni de kullanmamız gerekir... Ya da, elektrik kesintilerinde jeneratörleri de kullanmayabiliriz... Milletçe herşeyimizden feragat edebiliriz... Etmeliyiz... Etmezsek büyük günah!

Arkadaşlar, Trafik ve çevre gibi konularda, daha az tüketmek, bir seçenek olmalıdır. Bir zorunluluk değil... Sadece trafikteki araçlar eksilsin diye yakıta zam gelsin demek, affınıza sığınarak söylüyorum, insan sevgisi barındırmamak demektir.

Bu gün toplu ulaşımla 1.5 saat beklemenizin sebebi artan araç sayısı değil, İlgili belediyenizin saçma sapan haraketleridir, Yine ilgili karayolları müdürlüğünün çalışamaması ve yine ilgili kentinizdeki çarpık yerleşmedir... Bu gün caddelerde gördüğünüz bütün dükkanların aslında otopark olması gerekirken işletmelere peşkeş çekilmesi sebebiyle 2 şeritlik yolu tek şerit kullanmanızdır...

Ve son olarak ülkemizde önüne gelene ehliyet verilmesi de sizin gecikmenizi ve beklemenizi yaratan en büyük etkendir...

Aksine ben sizden, yukarıda bahsettiğim ve bahsetmeyi unuttuğum olumsuzlukların çözümüne yönelik bir vatandaş duruşu beklerdim. Sadece sizden değil trafik ve yüksek fiyatlardan şikayetçi olan herkesden bu duruş beklenmelidir...

Oysa siz ve sizin gibi bir çok yurttaşımız ister istemez, ÖTV yi destekler biçimde tepkiler gösteriyor. Herkes işine arabası ile gidince trafik akmıyor demekki araç kullanmak lüks... İnsanlardan lükslerinden ödün vermiyorlarsa benzin parasını daha çok ödesin...

Size iddda ederim ki, benzinin litresi 10 lira olsa da siz 1.5 saat trafikte bekleyeceksiniz, insanlar LPG yakacak, 10 numara yağ yakacak yine araçlarını çıkartacaklar...

Sizin ise kazanacağınız tek şey, 2 ye hatta 3 e katlanan akbil tarifeniz olacaktır.

Bundan emin olabilirsiniz...

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #9 : Eylül 19, 2011, 09:48:38 ÖÖ »
1 sene işe bisikletle gitmiş birisi olarak katılıyorum. İnsanlar iyiye güzele teşvik edilmiyor.
Etiler zeytinburnu arasında bisiklet ile 45 km gidiş dönüş ölümle dans ediyorsunuz. Hadi çevreden sorumlu bakanlıklar belediyeler bişeyler yapsın. İnsanları teşvik etsinler bisiklete. vergi almasınlar bisikletten. bisiklet yolları yapılsın.
Olmaz en kolayı vergi almak. Bu memlekette bisiklet çocuk oyuncağı veya deli işidir. akıllı adam bisikletle işe gidip gelemez. 100 yıldır bu böyle.

karapilot

« Yanıtla #10 : Eylül 19, 2011, 09:51:06 ÖÖ »
Türk halkı olarak MOTORU çok severiz. :))
Yani karayolunu kullanmayı demek istedim.

poseidon999

« Yanıtla #11 : Eylül 19, 2011, 10:01:38 ÖÖ »
Yanlış anlaşılmasın yakıtın fiyatını her söylediğimde başında maalesef kelimesini kullandım.
Ben de araç kullanıyorum lpg taktırmama rağmen işime tramvay ile gidiyorum.
üstüne para versen bile o deli işi trafiğe girmem ya neyse...

Dün dandik minibüslerle asırlık otobüslerle ulaşım sağlanıyordu bugün klimalı ve yeni model araçlar kullanılıyor. Dün altunizadeden şirinevlere ne ile gidersen git 2 saatten aşağı yaya olarak ulaşamazken
bugün tam olarak 40 dakika sürüyor. Kimse ulaşımı eleştirmesin.
Yol genişletmekle trafiğin rahatlamayacağını artık zimbabve belediyesi bile biliyor.
Projeler üretiliyor ve üretilmeye devam ediliyor.
Yapılana destek edip yapılmayana eleştiri yapalım.
Mesela aynen söylediğin gibi gelip de gitmeyen ötv yi eleştirin.

canguder

« Yanıtla #12 : Eylül 19, 2011, 10:25:46 ÖÖ »
trafik bizim suçumuz değil devletin sorumluluğudur. 10 milyonluk şehirde 10 milyon araba olması kadar doğal birşey yok. benzine zam yapmakla trafiğe çözüm bulamazlar.5 sene sonra millet gider elektrikli araba alır yine gezer. sorunu dahada büyüteceklerine diğer ülkelerdeki gibi köprü yollar yapsalar sonuca ulaşabilirler.

Grafink

« Yanıtla #13 : Eylül 19, 2011, 10:52:35 ÖÖ »

trafik bizim suçumuz değil devletin sorumluluğudur. 10 milyonluk şehirde 10 milyon araba olması kadar doğal birşey yok. benzine zam yapmakla trafiğe çözüm bulamazlar.5 sene sonra millet gider elektrikli araba alır yine gezer. sorunu dahada büyüteceklerine diğer ülkelerdeki gibi köprü yollar yapsalar sonuca ulaşabilirler.

+1979

2009'de Memleketim İzmir'e dönmeden önce, 8 senemi harcamıştım İstanbul'da... Bu 8 sene boyunca hep yayan gezdim... Yani sadece işe gidip gelirken değil, orada bulunduğum süre boyunca o deli işi trafiğe, eğlenmek için de, ekmek kazanmak için de mecburdum... Bu mecburiyet içinde, Beylik düzünden taksime de gidip geldiğim de oldu, Reşit Paşa'dan etilere ya da Beşiktaştan koz yatağına, Bakırköy taksim de yaptım, yeşil köy avcılar da... Yani bir yayanın çektiği eziyeti iyi bilirim ben istanbul'da... Hiç merak etmeyin... O bahsettiğiniz projelerin nasıl başladığını da bilirim, şimdi ne halde olduklarını da bilirim... Sözüm ona yayalar için büyük kolaylık olan Metrobüsleri inip ittiğimi de bilirim... Ki bunu başına gelmeyen anlamaz..

O yüzden ben neden insanların inatla arabalarını kullanmak istediklerini çok iyi anlıyorum... Ve bunu destekliyorum...

Ayrıca yerel ve genel yönetimlerin insanların istekleri için çalışmaları gerektiğini de genel kültürümü kullanarak bilebiliyorum... 

Ayrıca, sizin ve size yakın eleştrilere sahip insanların düşüncelerinin ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler felsefesinden çıktığını da tarih bilgimi kullanarak söyleyebiliyorum...

Bu gün devlet, tüm ehliyetlerin yenilenmesi gerektiğini açıklasa, tekrar sınavı zorunlu kılsa, ve belli başlı psikolojik testlerden geçemeyenlerin ehliyetlerini iptal etse ülke'de trafik sorunu kalmaz... Hem de bırakın yol genişletmeyi... Çivi bile çakmanıza gerek kalmaz... Çözüm bu kadar basittir. Ama bunu yerine devlet, tek sınavla ehliyeti verip vergiyi arttırmayı tercih ediyor... Bir takım çevreler de bunu şakşaklıyor... Sonuçta kriz mriz ayağına ittirilen ÖTV devlete tatlı gelmiş durumda...

Bu mantaliteyi desteklemek, ben yemedim sen ye demekten başka bişey değildir... Söylemek istediğim bu.

dj259

• MeSuT
    • BenimArtim
« Yanıtla #14 : Eylül 19, 2011, 11:03:23 ÖÖ »
Arabaya 20 30 tl lık benzin koyunca kıymetı bıle yok Halbuki oo paraya aksama kadar calısanlar var Benzin Malul bir biyata dusmeli
benzinle ulasımın hic bir alakası yok

poseidon999

« Yanıtla #15 : Eylül 19, 2011, 01:13:46 ÖS »
Çok şey yazıp sildim çünkü biliyorum ki yanlış anlaşılacağım.

Neyse umarım yakıt arabistandaki gibi 20-30 sent olur da biz de bentleyler ile yanlarız ne diyim. Tartışmanın anlamı yok.

MerT01__civic

« Yanıtla #16 : Eylül 19, 2011, 01:28:25 ÖS »
Çok şey yazıp sildim çünkü biliyorum ki yanlış anlaşılacağım.

Neyse umarım yakıt arabistandaki gibi 20-30 sent olur da biz de bentleyler ile yanlarız ne diyim. Tartışmanın anlamı yok.
abi üstteki yazdığın msj'ı okudum ben senin ne demek istediğini anladım :) haklısın o konuda.. mesela adam evinin önünden otobüse binip iş yerinin önünde inebilir.. ama tek kişi aracıyla gidiyor.. trafik felçç...
amaa... bukadar da vergi alınmaz be abi kul hakkı bu yemin ederim ya :) şahsen ben hakkımı helal etmiyorum..

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #17 : Eylül 19, 2011, 01:41:18 ÖS »
bentleyle yanlayan arapları neden örnek alalım ki?

Ben 1,8 arabayla huzur içinde hafta sonu gezmekten bahsediyorum.
Onu da geçtim işe bisikletle gidip gelebilmek istiyorum.

Loss Minute

« Yanıtla #18 : Eylül 19, 2011, 01:44:58 ÖS »
Herşeyimiz yanlış. Benzini ucuzlatsan yolları 5 şerit yapsan bile ülkede yaşayan insaslar aynı olduğu sürece böylece devam eder gider.

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #19 : Eylül 19, 2011, 01:49:20 ÖS »
Bence çözüm eğitimde. ama okulda verilen eğitim değil insanlık dersi. Yukarda arkadaş yazmış ehliyetleri topla yeniden testten geçir. bak trafik ne oluyor. İnsanların psikolojisi bozuk.
Yahu arabayla gidiyorsun yayalara yol veriyorsun adam afallıyor çünkü beklemiyor böyle birşeyi.
Veya bisikletle gidiyorsun adam motorsikletle seni taciz ediyor. Gücü kimin kime yeterse bu memlekette.

Benzin 10lira/litre olsa piyasa görgüsüz zenginlerle dolar. yollar aristokrat mı kaynıyacak. geçelim paşam bunları.

Grafink

« Yanıtla #20 : Eylül 19, 2011, 02:08:09 ÖS »
Kesicen abi milleti, herkesi tekrardan sınava alıcan, geçenleri de 2 senede 1 tekrar sınava alıcan... çok aşamalı, psikolojik testlerle desteklicen... O zaman scooter la da gideriz, pisletle de... ama şimdi kaldırımda yürüsen bile allaha emanet yürüyosun... İdda ediyorum, trafiğin T si kalmaz... da... işte bedava ÖTV baldan tatlı işte.

sürücülük haatımdaki tek kaza, yağmurlu bir günde geri geri çıkan bi dobloya hafifçe sağa yanaşıp yol vermek için beklerken başıma geldi... Arkadan gelen ticari duramadı, kıramadı ( artık hangi hızla geliyosa, kafası nerlerdeyse) indirdi benim tamponu...

Bide inip, ya ne yol veriyosun yürüsene falan dedi... Bak dedi adam bize kaza yaptırdı kendi yürüdü gitti...

Kafa bu kafa olduktan sonra...
« Son Düzenleme: Eylül 19, 2011, 02:11:01 ÖS Gönderen: Grafink »

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #21 : Eylül 19, 2011, 02:11:06 ÖS »
yahu verginin vergisini ödemeye alışmışız adamlar kolayı varken neden zoruna geçsin.

Grafink

« Yanıtla #22 : Eylül 19, 2011, 02:14:21 ÖS »
Tabi cannım arabayı alırken ötv, benzin alırken ötv...  C-D arası arabalara ödediğimiz paralar vergiyi kaldırsanız D sınıfı araç parası...  Lüks araç ile orta üst araç arasındaki fiyat farkını lüks vergisi olarak veriyoruz.
Şimdi sen bunu gel aklı başında Türk olmayan herhangi birine anlat... Neresi ile güleceğini bilemez. Üstüne yakıta da lüks vergisi ödüyoruz dersen, adam kalpten gider.

karapilot

« Yanıtla #23 : Eylül 21, 2011, 11:54:23 ÖÖ »
Beyler benzin ucuzlarsa ne olacağını biliyor musunuz?
- Benzin pahallı diye araba almayanlar araba alacak
- Yollara şimdikinin iki katı acemi çıkacak
- Trafik iki katına çıkacak
- Kendimden biliyorum daha fazla yakıt harcayacağız
- Araç fiyatları artacak
- Tüp taktıranlar zarara uğrayacak
- Araçlarımız daha fazla yıpranacak :)

Ve son olarak benzin ucuzlamasın abi böyle iyi diyenlerle ucuzlasın diyenler kavga edecek.

ateşbey

« Yanıtla #24 : Eylül 21, 2011, 11:56:49 ÖÖ »
bu kadar ucuz benzin istemiyoruz diyenler var yahu...keşke bedava olsa:)))