Gönderen Konu: e-bay dan yapılan alışverişte ne kadara kadar gümrük ödenmiyor  (Okunma sayısı 7252 defa)

alican_07

arkadaşlar e-bay dan parça getirticem fakat ne kadar dan sonra gümrük ödeniyor ve kargo ücretleri nasıl?

zack

Ynt: e-bay dan yapılan alışverişte ne kadara kadar gümrük ödenmiyor
« Yanıtla #1 : Aralık 13, 2009, 04:19:58 ÖS »
Bakanlar Kurulu'nun 29.09.2009 tarih ve 2009/15481 Sayılı, 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar 07.10.2009 tarih ve 27369 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu doğrultuda Kararın 45. maddesinde "Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır." düzenlemesi mevcuttur.

Bu düzenleme ile kişisel gönderilerde 100 EURO olan muafiyet 150Euro'ya yükseltilmiş oldu.

Ayrıca yurtdışından Türkiye Gümrük sahsına giriş yapan şahısların yanında getirebilecekleri eşya için uygulanan 300 EURO muafiyet te 430 EURO'ya yükseltilmiş.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/main.aspx?home=http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2009/10/20091007.htm&main=http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2009/10/20091007.htm

zack

« Yanıtla #2 : Aralık 13, 2009, 04:21:09 ÖS »
Hocam sınır bu gerisi senin alacagın riske baglı artı gümrük memurlarının ürün-fiyat bilgisine bağlı ister gecırır ıster gecrımez gözüne kestirmez ise...

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 13, 2009, 04:48:10 ÖS »
Bende bu sorunun cevabini oldukca merak ediyordum, Zack'te oldukca aciklayici tanimlamis, aciklamis. Tesekkurler Zack.

Peki buradan anlamam gereken, 150 EUR'a kadar ebayden alisveriste, gumrukten direk geciyor ve evimize kadar sorunsuz ulasiyor, dogru mu?
« Son Düzenleme: Aralık 13, 2009, 04:50:20 ÖS Gönderen: Time-R »

zack

« Yanıtla #4 : Aralık 13, 2009, 05:53:46 ÖS »
Bende bu sorunun cevabini oldukca merak ediyordum, Zack'te oldukca aciklayici tanimlamis, aciklamis. Tesekkurler Zack.

Peki buradan anlamam gereken, 150 EUR'a kadar ebayden alisveriste, gumrukten direk geciyor ve evimize kadar sorunsuz ulasiyor, dogru mu?

Aynen öyle sorunsuz gelir. 150 Euro kargo bedeli eklenmiyor bunun içine sadece ürün fiyatı. Yaklaşık 4 yıldır internet üzerinden alışveriş yapıyorum bugune kadar cok sukur hıcbırseyım takılmadı gumrukte. 150 euro yu veya daha fazlasını eger satıcıyla mesajlasırsanız fatura bılgılerınde dusuk gösterir sorun yasamazsınız ama eger gümrükte ürün acıldıgında anlasılırsa bıraz sıkıntı olabılır.

Jumper

« Yanıtla #5 : Aralık 13, 2009, 09:58:43 ÖS »
100 avro dan 150 ye çıktı he bak bu süper oldu işte,

paylaşım için saol zack

memolf

« Yanıtla #6 : Aralık 13, 2009, 10:17:11 ÖS »
arkadaşlar bende uzun süredir ebay vs yurtdısı sitelerinden alışveriş yapıyorum fakat, getirdiğiniz ürünün iiçeriğide çok önemli ucuz olupta kocaman bir yan etek (side skirt) getirmeyin. geçmez değil geçebilir fakat geçmeme oranı yüksek, zira şunu katıyetle ama katıyetle aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye ederim,

getireceğiniz ürün içerik ve fiyat bakımından sorunsuz geçebilecek nitelikte ise o  ürüne kimse gümrükte el koyamaz ama kimse, yani bu nitelikteki ürününüz takılırsa bu hakkınızı savununuz

bir diğeri ise :):) getireceğiniz ürün böyle zorlama bir ürünse onun gümrükten geçmesi ordaki gümrük memurunun keyfine ve neşesine bağlıdır. önceki akşam yengeyle kavga etmişse bilinki o ürün gümrükte takılabilir, çünkü hepsi için söylemiyorum ama gümrük memurlarının çoğu(bakın hepsi degil) cahil, "bu ne ya" böle şey mi olur diyip bir çok arkadaşımıın sporcu besinlerini gümrükten sokmamışlardır. bilginize...

ERT

« Yanıtla #7 : Aralık 13, 2009, 11:24:30 ÖS »
Sokmamak ne demek yahu vergisini ödeyip malını alamıyormu getıren kişi ?

zack

« Yanıtla #8 : Aralık 13, 2009, 11:29:04 ÖS »
Sokmamak ne demek yahu vergisini ödeyip malını alamıyormu getıren kişi ?

Eger ürün ile gelen fatura da yazan rakam ile senin ödeme yaptıgın banka ekstresınde yazan tutar aynı degılse bellı bır yuzdesını odeyıp urunu alabılıyorsun.

ERT

« Yanıtla #9 : Aralık 13, 2009, 11:33:22 ÖS »
ki cogumuz düşük yazdırıyoruz zaten , ozaman banka dekontundan mi vergi kesiliyor bunun hakkında bilginiz varmı peki 1000 liraya ne kadar vergi mesala?

zack

« Yanıtla #10 : Aralık 13, 2009, 11:36:03 ÖS »
Evet banka dekontu isteniyor sizden o belgeyle gidip vergilendirmeyi onun üzerinden yapıyorlar. Tam bilgim yok ama yarın öğrenip siteye yazarım en son rc araba getiren bir arkadasımın arabası takıldı gumrukte ordan biliyorum bende yarın ögrenip yuzde kac  buraya yazarım.

ERT

« Yanıtla #11 : Aralık 13, 2009, 11:39:27 ÖS »
takılma yok ama dimi malı vergisini ödedıkden sonra alıyosun her türlü? tmm onuda yazarsan ıyı olur bızde mal getırtıyoruz yolda şuan korktum şimdi

zack

« Yanıtla #12 : Aralık 15, 2009, 10:28:53 ÖÖ »
En son edindiğim bilgileri aktarayım size burdan.
Bir arkadasım 300 türk parası degerınde bır telefonunu gumrukten gecıremedıgı ıcın vermedıler alamadı. 4 yıldır takılan tek karsılastıgım urun bu. Benım aldıgım en yuksek rakam radio control model arabamı (600 lira degerınde) takılanmadan sorunsuz evıme kadar getırdıler.

Eger ki gümrük te takılma olursa kendınız ugrasırsanız %20 gibi ugrasıp vergısını odeyıp cıkartabılırsınız .

Eger ben ugrasmıyım dersenız Fedex- Ups- Dhl gibi kargo sırketlerı de %20 kendi paylarını ekleyıp ortalama %40 gibi bir bedel odeyerek cıkartıyorlar.  Yani 1.000 lira gibi olan bir ürüne 400 lira daha verip alma sansınız var. Bazı urunlerde avantajlı olsada bazı ürünlerde Tr ile aynı paraya geliyor. Birazcık risk ve sans işi acıkcası yuksek mıktarlı alısverıs yapmak(150 Euro üstü).
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2009, 10:29:50 ÖÖ Gönderen: zack »

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Aralık 15, 2009, 10:54:10 ÖÖ »
Bir arkadasım 300 türk parası degerınde bır telefonunu gumrukten gecıremedıgı ıcın vermedıler alamadı. 4 yıldır takılan tek karsılastıgım urun bu. Benım aldıgım en yuksek rakam radio control model arabamı (600 lira degerınde) takılanmadan sorunsuz evıme kadar getırdıler.

Eger ki gümrük te takılma olursa kendınız ugrasırsanız %20 gibi ugrasıp vergısını odeyıp cıkartabılırsınız .

Eger ben ugrasmıyım dersenız Fedex- Ups- Dhl gibi kargo sırketlerı de %20 kendi paylarını ekleyıp ortalama %40 gibi bir bedel odeyerek cıkartıyorlar.  Yani 1.000 lira gibi olan bir ürüne 400 lira daha verip alma sansınız var. Bazı urunlerde avantajlı olsada bazı ürünlerde Tr ile aynı paraya geliyor. Birazcık risk ve sans işi acıkcası yuksek mıktarlı alısverıs yapmak(150 Euro üstü).

Ama 150 euro altinda (kargo haric) herhangi bir sorun yok degil mi Zack?

zack

« Yanıtla #14 : Aralık 15, 2009, 10:57:29 ÖÖ »

Yok yok Time-r 150 Euro altında sorun olmaz ama yurtdısından gelen fatura bılgısıyle senın burda hangı bankayla calısayorsan onun fiyatı bırbırını tutmalı eger yakalarlar ise farklılıgı gelıp vergı odemenı ısterler.

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Aralık 15, 2009, 11:13:55 ÖÖ »

Yok yok Time-r 150 Euro altında sorun olmaz ama yurtdısından gelen fatura bılgısıyle senın burda hangı bankayla calısayorsan onun fiyatı bırbırını tutmalı eger yakalarlar ise farklılıgı gelıp vergı odemenı ısterler.

Anladim Zack tekrardan cok tesekkurler, bu arada aslinda bu tur ebay alisverislerini ortak yapsak cok daha kolay olur isimiz.

karakusak

« Yanıtla #16 : Aralık 15, 2009, 11:20:28 ÖÖ »
e baydan hiç alışveriş yapmadım ama mugen RR amblemi getirtmeyi düşünüorum ama nasıl gelirmi ödemeyi nasıl yapıcam karşıdakine güvenebilirmiyim falan bunlar hakkında bilginiz yardımcı olabilicek birileri varmı???

ERT

« Yanıtla #17 : Aralık 15, 2009, 11:32:45 ÖÖ »
Cogu paypaldan alıyor ödemeyı kredı kartıyla paypaldan cekıyosun sen paypal aktarıyor orayı parayı yanı bu kısım guvenılır korkma , dıger satıcı urunu vermezse discus dıye bırsey vardı sanırım onu yapabılıyosun paypaldan cogu gonderıyor bı sıkıntı gormedım ben alısverıs yapabılırsın ebayden benden ılk baslarken senın gıbı cok dusunuodum ama bırazcık ucundan tutunca ılerlıyor herşey

whiteagle

« Yanıtla #18 : Aralık 15, 2009, 11:43:38 ÖÖ »
Bilgiler çok ii ve kısaca özetlemişsiniz teşekkürler.

recky

« Yanıtla #19 : Aralık 15, 2009, 01:17:33 ÖS »
gumruktekı sahıslar kıllık yapıyorlarr
benım canımı okudular
ogun dur ebay dan alısverıs yapmadım
ptt gumruk den gelıyor
kredı kartı ekstresını goturun belkı kıllık yapmazlar :)

DENON

« Yanıtla #20 : Aralık 15, 2009, 01:19:45 ÖS »
ne alırsan al gümrük ödenıyor stıker bıle alsan ;D

poşetçay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Aralık 15, 2009, 01:45:26 ÖS »
1 ebada üyeliniz olmalı yeni üyelik 1 ayda fln açılıo
2 kredi kartıyla alış weriş yaptınız için extre istiolar pttden
3 ülkemize cogunun kargosu yurtdışında sizin için bu işi kowalıcak kişiye ihtiyac war
4 her ebay satıcısı dürüst deil shop olmalı
5 sanıldıgı kadar ucuza gelmiyor hiç bi parça yaşadım gördüm ptt de sorun çıkıo gümrüge sokuyolar
6 aynı kişi bi ay içinde alış weriş yapıp ptt yada aynı adrese parça gelirse işi zor çözülür içerde adamı yoksa
7 kolay gelsin :)

ERT

« Yanıtla #22 : Aralık 15, 2009, 05:51:55 ÖS »

kendımız ugrasırsak neler yapıyoruz bılgın varsa yazarmısın veya bılgısı olanlarda yazarsa bızde ogrenmış oluruz ıyı olur gercekten

ERT

« Yanıtla #23 : Aralık 15, 2009, 05:53:11 ÖS »
ne alırsan al gümrük ödenıyor stıker bıle alsan ;D

biz ekran aldık gecen hafta express kargo ile bugun teslim edildi hiç bi gumruk odemedık ? hemde chinden geldı  bence tamamen sans

zack

« Yanıtla #24 : Aralık 15, 2009, 05:54:37 ÖS »
Bu konuda hiç bilgim yok maalesef sorunu yasayan kısıde dhl ile cozdu problemını cunku....

Bilgisi olan yazarsa bende öğrenmiş olurum..
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2009, 05:55:27 ÖS Gönderen: zack »