Gönderen Konu: e-bay dan alış veriş için detaylı anlatım  (Okunma sayısı 3548 defa)

ottoboy

e-bay dan alış veriş için detaylı anlatım
« : Ocak 29, 2009, 03:39:53 ÖS »
İlk önce şunu belirtmek istiyorum burada yazılanları dikkatli bir şekilde okursanız ve uygularsanız bazı kişiler için hayal olan ebay den alışveriş yapmak mümkün hale gelecek. Elimden geldiği kadar detaylı anlatmaya çalışacağım. Paypal ve ebay e üyelik, ebay com da ürünü arama, püf noktaları, ürünü alma dahil tüm detayları anlatıyorum.

Neler Gerekli?

1- Kredi Kartı
2- PayPal üyeliği
3- Ebay üyeliği

Önemli Tavsiye; PayPal' a ve Ebay' e üye olurken mail adresi kısımlarına güvenliğiniz açısından msn için kullandığınız mailinizi yazmayın. Farklı bir mail adresi alın ve bu mail adresini mümkün olduğunca kimseyle paylaşmayın.

İlk Önce PayPal' a üye olalım.
www.paypal.com a giriyoruz

"Sign up" a tıklıyoruz.

Sign up dedikten sonra karşımıza çıkan pencere bu şekilde

United States kısmını Turkey olarak değiştirdikten sonra birkaç saniye bekeyin karşınıza otomatik olarak böyle bir pencere çıkacak

Bu pencerede dikkat etmeniz gereken şey "Personal Account" seçili olacak ve Turkey' in seçili olup olmadığına dikkat edin. Herşey tamam ise "Continue" ile devam ediyoruz.

Karşınıza çıkan formu şu şekilde dolduruyorsunuz; (Bilgileriniz mutlaka doğru olsun.)

First Name: Adınız
-----
Last Name: Soyadınız
-----
Address Line 1: Adresiniz.
-----
Address Line 2: (Bu kısım opsiyonel. Eğer adresiniz çok uzun ise adres 1 kısmı dolduğunda 2. kısıma yazmaya devam edebilirsiniz.)
-----
City: Bulunduğunuz şehiri yazıyorsunuz.
-----
State / Province / Region: İlçenizi yazın.
-----
Postal Code: Posta Kodunuz (Doğru olursa sizin için daha iyi olur)
-----
Country: Turkey
-----
Country of Citizenship: Turkey seçili olmalı.
-----
Primary Currency: Para birimi, U.S Dollars.
-----
Home Telephone: (Ev telefonunuzu yada iş telefonunuzu bu kısıma yazın. Örneğin +90212 değil 90212 diye başlayın öyle kabul ediyor. )
-----
Work Telephone: (Boş bırakın)
(optional)
-----
Mobile Telephone: (Boş bırakın)
(optional)
-----
Email Address: Üyelik tamamlandıktan sonra paypal.com a giriş yapacağınız mail adresiniz.
-----
Re-enter Email Address: Mail adresinizi tekrar giriniz.
-----
Password: PayPal.com giriş şifreniz.
-----
Retype Password: Şifrenizi tekrar giriniz.
-----
Security Question 1: Güvenlik sorunuzu seçin.
-----
Answer 1: Sorunuzun cevabı.
-----
Security Question 2: Güvenlik sorunuzu seçin.
-----
Answer 2: Sorunuzun cevabı.

Güvenlik soruları bölümündeki soruların Türkçeleri;

(1. Annenizin kızlık soyadı.)
(2. Sürücü belgenizin son 4 rakamı.)
(3. Doğduğunuz Şehir)
(4. Babanızın doğduğu şehir.)

Eğer bu sorular çok basit geldi ise bu başlıklardan herhangibirini seçip farklı bir cevap verebilirsiniz. Güvenlik soru ve cevaplarınız ileride lazım olabileceği için mutlaka biyere not ediniz.

Formun son bölümü şu şekilde.

Kullanıcı şartlarını kabul edin, güvenlik kodunu girin ve sign up ile devam edin.

Sign up dediğinizde karşınıza çıkan pencere şu şekilde

Bu pencere kredi kartı ekleme penceresi. Kredi kartınızı hemen paypal a eklemek istiyorsanız (hemen eklemenizi tavsiye ederim) bilgileri doldurmalısınız. Eğer sonra eklerim diyorsanız "add card" yerine "cancel" a basıyorsunuz ve üyeliğinizi tamamlıyorsunuz.

Add card ile ya da cancel a basıp üyeliğinizi tamamladıktan sonra mailinize girin ve "Click here to activate your account" yazan linke tıklayın açılan pencereye paypal şifrenizi girin. Şifrenizi girdikten sonra unconfirmed olan mail adresiniz confirmed olacak yani doğrulanmış olacak ve üyeliğiniz tam anlamıyla tamamlamış olacaksınız.

Eğer cancel a basıp kredi kartı eklemeden üyeliğinizi tamamladı iseniz şimdi beraber kredi kartı ekleyelim.

www.paypal.com a giriyorsunuz.

Mailinizi ve şifrenizi girerek login oluyorsunuz.

Daha sonra resimde görüldüğü gibi "Profile" başlığı altından "Add or edit credit card" a basıyoruz.

Karşınıza çıkan formu daha önce yukarıda anlattığım hemen kart ekleme yolunda olduğu gibi dolduruyoruz.

İster önce kart ekleyin ister sonradan kart ekleyin şu an alışveriş yapamazsınız  

Çünkü eklediğiniz kredi kartınızın onaylanması gerek. Peki nasıl onaylıyoruz?

Add cart a basıp üyeliğinizi tamamlamıştınız hatırlarsanız. O esnada paypal kredi kartınızdan 1,95 dolar para çeker. Sonraki ay kredi kartı extrenizde çektiği tutar gözükür ve o tutarın yanında 4 haneli bir kod vardır. Bu 4 haneli kod ile kredi kartınızı onaylayacaksınız. Peki nasıl? (Ayrıca 4 haneli kodu paypal a girip kredi kartınızı onayladıktan sonra 1,95 usd ı tekrar hesabınıza otomatik olarak aktarırlar.)

Paypal a kullanıcı adı ve şifrenizi girip login oluyorsunuz sağ üstte profile kısmından add or edit card a tıklıyorsunuz. Sonra eklediğiniz kredi kartının orada "Enter PayPal Code" kısmına tıklıyorsunuz.

Eğer paypal kredi kartınızdan para çekmemişse ve ortalıkta kod falan yoksa hemen üstteki fotoda belirttiğim gibi resend paypal code a basarak sorunu halledebilirsiniz.

Bu kısımda önemli; Eğer ben 1 ay extre gelmesini beklemek zorundamıyım kod için diyorsanız hayır beklemek zorunda değilsiniz. Bankanızı arayın ve kredi kartımdaki bir bilgiyi öğrenmek istiyorum diyin. Paypal ile kartımdan 1.95 dolar para çekmiş olmaları gerekiyor, orada 4 haneli kod olması gerekiyor bu kod bana lazım diyebilirsiniz ve banka da size o kodu verecektir.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra PayPal karmaşası sona eriyor ve paypal aracılığı ile ödeme yapabilir duruma geliyorsunuz.

Ayrıca paypal sadece ebay den ürün almak için işe yaramıyor. Paypal kabul eden her site ile paypal hesabınızı kullanarak alışveriş yapabilirsiniz. Örneğin Rapidshare' den üyelik satın alabilirsiniz.

Ebay' e üye olma;

www.ebay.com a giriyoruz.

Register' a basıyoruz.

Karşınıza çıkan form şu şekilde doluyor;

First Name: Adınız

Last Name: Soyadınız

Street Adress: Adresiniz

City: Şehiriniz.

State/Province ve Postal code u girmeden önce "Country or Region" kısmından see all countries i seçin. Turkey' i bulup change country or region a basın. State/province ile postal code kısmını şimdi doldurun

State/Province: İlçenizi yazın

Postal Code: Posta kodunuzu girin.

Primary telephone number: Size en kolay ulaşılabilecek telefon numaranızı yazın. (+90212 yerine 90212 olarak yazınız.)

Email Adress: Mail adresinizi giriniz

Re-enter email adress: Mail adresinizi tekrar giriniz.

Create your ebay user id: Ebay kullanıcı adınızı belirleyin sonra yandaki butona basarak uygun olup olmadığını denetleyin. This user id avaible yazısı çıktıysa sorun yok.

Create your password: Ebay şifrenizi belirleyin

Re-enter your password: Şifreyi tekrar girin.

Pick a secret question: Güvenlik sorunuzu seçin

Your secret answer: Güvenlik sorunuzun cevabı.

Date of birth: Doğum tarihinizi Ay/Gün/Yıl olarak giriniz.

Sonra alttaki I agree that yazan kutucuğu işaretleyip register a basınız.

Credit or debit card number: Kredi kartı numaranız

Expiration date: Kartınızın son kullanım tarihi

Card identification number: Kartınızın arkasındaki 3 haneli güvenlik kodu.

Bu kısımlarda tamamlandıktan sonra emailinize girip ebay den gelen maili bulun sonra o maildeki activate now butonuna basın.

Evet artık ebay üyeliği de tamamlandı

Şimdi ebay.com a girip sign in e basıp siteye login olun.

Gelelim alışverişi yapmaya.....

Eveeet ebay.com a girdiniz login oldunuz herşey tamam. Ebay den alışveriş yapmak için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekli onlarıda açıklayacağım.

Şimdi diyelim carbon logo almak istiyorsunuz. Tabi burada alacağınız şeyler için birazda olsa ingilizce gerekli. Bilen birilerinden yardım isteyebilirsiniz.

e46 carbon fiber emblem yazdınız ve karşınıza bir sürü carbon logo çıktı hepsine baktınız aradığınız tarzda olan yok. Arama terimlerini değiştirin mesela e46 carbon emblem yazın farklı şeyler çıkar.

Sağ üstte shipping to TUR yazıyor.. Bu ilk başta USA yazar. USA nın üzerine tıklayın Turkey' i bulun sonra save a basın. Otomatik olarak liste yenilenecek sonra Türkiye için olan kargo fiyatları güncellenecek. Bunu ilana tıklayıp ta yapabilirsiniz ama böyle yaparsanız boşuna ilanlara girip Türkiye' ye acaba yolluyormu yoksa yollamıyormu diye teker teker bakmazsınız. "Not specified yazıyorsa satıcı Türkiye' ye yollamıyodur". Alternatiflerini arayın. Eğer başka satıcı bulamadıysanız satıcı ile irtibata geçip ürünü Türkiye' ye yollayıp yollamayacağını ve nekadar kargo ücreti istediğini sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz ürüne tıkladınız. Şimdi ürünün sayfasını inceleyelim. Satıcı Türkiyeye yolluyor. 819 ürün satmış ve %99,4 puan almış gayet yeterli bir puan yalnız puanı %96 yada %95 olan satıcılardan ürün almanızı tavsiye etmem. 40.000 ürün satıp %96 puanı olan bir satıcıdan ürün alabilirsiniz fakat 100 tane ürün satıp %95 ve altı olan satıcılardan ürün almayın. Birazdaha aşağı doğru inince "Description" kısmını göreceksiniz yani ürünün bilgileri... Sayfanın en alt kısmı da şu şekilde;

Daha iyi görebilmeniz için örneğini verdiğim ilanın linki: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/3-Black-Car...sspagenameZWDVW

Ürünü beğendiniz, tüm ayrıntıları incelediniz ve alacakmısınız? Hadi alalım. Ayrıca carbon fiber direksiyon logosu da varmış fotoda gördüğünüz gibi.

Buy it now' a basıyoruz. Karşınıza çıkan pencere şu şekilde;

Fotoda detayları anlattım. Continue to paypal a bastığımızda karşımıza çıkan pencere şöyle;

Bu fotoda da detaylar mevcut. Paypal ile kullanıcı adımızı ve şifremizi yazdıktan sonra log in e basınca karşılaşacağımız pencere bu;

"Pay" butonuna basıyoruz ve ödemeyi tamamladığımıza dair bilgi ekranı çıkıyor karşımıza.

Şimdi paypal hesabımızı kontrol edelim. Paypal' a giriyoruz ve yukarıdaki history (geçmiş) e basarak kimlere ne ödemişiz görebiliyoruz.

Mail adresimizi de bi kontrol edelim. Aslında bu mail buy it now a bastığınız anda mailinize gelir.

İşte bukadar. Başka bir işlem yapmanıza gerek yok. Şimdi yapacağınız tek şey ürünün gelmesini beklemek ve ürün gelince satıcıya puan vermek. Aldığınız ürün 80-90 dolardan ucuz ise ve elektronik değil ise korkmanıza gerek yok çünkü gümrüğe takılmaz. Aldığınız şey 200-300 dolarda olsa bazen gümrüğe takılmaz eğer koli ufak olursa yani aldığınız küçük bir ürün ise ve elektronik değil ise... Ebay den aldığınız ürün örneğin ufak tefek ürünler (bu logo gibi) max. 2 hafta içinde elinize ulaşır bir terslik olmazsa. Ürün birazdaha büyük birşeyse 3-4 haftayı da bulabilir. Ürün elinize ulaşmazsa yapacaklarınızı da bir ara buraya ekleyeceğim. Zaten ürünü alırken satıcının sattığı ürünlere ve aldığı puanlara bakacaksınız. Eğer sağlam bir satıcı ise gelmemezlik olmaz. Gelmese bile kesinlikle satıcıdan kaynaklanan bir problem değildir. Ürünü aldıktan sonra satıcıya mesaj yazıp tracking numarasını (kargo takip numarasını) da isteyebilirsiniz. bu numara ile bu sayfadan ürününüz Türkiye' ye girdikten sonra olan biteni görebilirsiniz.

http://www.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta.php

Adresinize, ürünün posta gümrük müdürlüğünde olduğuna dair bir yazı gelir ise o yazı ile ilinizdeki posta gümrük müdürlüğüne gideceksiniz. Oradaki kişiler sizi yönlendirecekler. Ürününüz elektronik değil ise yada 4 tane jant gibi çok büyük ve ağır koliler getirtmediyseniz sorun yaşamazsınız... Örneğin ben aracıma cam üstü spoiler alırken 1.5 ytl vergi ödedim sadece

Ürün elinize geldiğinde puan vermek istiyorsanız.

Leave feedback butonuna basıyoruz ve alttaki pencere ile karşılaşıyoruz.

Tekrar leave feedback e basıp satıcıya yorumunu vermiş oluyoruz ve bizden sonra bu satıcıdan ürün alacaklar için yardımcı olmuş oluyoruz.

Tüm bilgiler yardımcı olma amacı ile verilmiştir. Olabilecek her türlü zarar ziyandan kimse sorumlu tutulamaz

-----
şunuda ekliyim. alış verişten önce karşı tarafla mailleşmek çok önemlidir. alttaki ifadelerde size yardımcı olacaktır.

1- Rica etsem ürünün fiyatını 100 euro altında yazabilirmisiniz.

2- Rica etsem ürünün arızalı olduğunu ve yedek parça (hurda) olarak gönderdiğinizi paketin üzerinde belirtirmisiniz.

3- Ürünün faturasını içine koymamanızı rica edebilirmiyim.

4- Ürünün faturasını içine koymamanızı rica edebilirmiyim ayrıca ürünü hediye statüsünde yollarsanız sevinirim.

5- ürün elime ulaşmadı ve maillerime cevap vermiyorsunuz yardımcı olmazsanız sizi ebay'a şikayet etmeyi ve ayrıca eksi feedback vermeyi düşünüyorum

6- Ürününüzün Türkiye'ye gönderimi olmadığı görülüyor türkiye'ye yollayabilme gibi bir olanak sağlarsanız almayı düşünüyorum.

7- Sürekli olarak ihtiyaç hissettiğim tarzda ürünler sattığınızı görüyorum ama malesef ürünlerinizin Türkiye'ye ulaşımı söz konusu değil bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

8- Ürününüzü ben kazandım ve paypal ile ödemesini yaptım ama bana mail ile hiç bir bilgi vermediniz ürünü yollayıp yollamadığınızı hangi tarihte yolladığınızı ayrıca tracking numarasını rica edebilirmiyim.

9- paramı geri rica edebilirmiyim

10- Sizinle ticaret yaptığıma memnun oldum ilginizden dolayı teşekkür ederim

İngilizceleri

1- Can you declare the price under 100 euro on the receipt and label ,

2- Can you mark the box as a Damaged and Used Item ??

3 - Please , Don't let any receipt or price label in the box

4 - Can you send the item as a gift??

5 - I Haven't received the item yet and you didn't reply my messages, If you won't help me i will complain you and I will give you a negative feedback

6- Do you ship to turkey?? ,If it's possible , i will buy this item

7- You have all items whatever I need , but you don't ship to turkey , can you help for this??

8- I paid your money via paypal, But you don't send e-mail to me , please give me some information , ;Have you sent my item?? , Can you give me a tracking number??

9- Can you refund my money??

10- I'm glad to doing shopping from you , Thanks For Everything

By_BuGr4

Ynt: e-bay dan alış veriş için detaylı anlatım
« Yanıtla #1 : Ocak 29, 2009, 03:48:35 ÖS »
çok kaliteli bir paylaşım çok kişiye yardımcı olduğuna inanıyorum

Paylşaım için teşekkürler

RattleSnake

« Yanıtla #2 : Ocak 29, 2009, 03:57:03 ÖS »
paylaşım diye buna derim teşekkürler

ottoboy

« Yanıtla #3 : Ocak 29, 2009, 04:09:59 ÖS »
rica ederim

altunparmak

« Yanıtla #4 : Ocak 29, 2009, 05:36:57 ÖS »
pylş.için.tşkk.

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #5 : Ocak 29, 2009, 05:38:39 ÖS »
Çok kişinin işine yarayacaktır.emeğine sağlık..

slck_vtec

« Yanıtla #6 : Ocak 29, 2009, 05:56:52 ÖS »
çok teşekkür ederim. Emeğine sağlık arkadaşım

mturk78

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 29, 2009, 06:01:13 ÖS »
Paylaşım için teşekkürler.Çok güzel bir olay :D

asmaz

« Yanıtla #8 : Ocak 30, 2009, 05:49:25 ÖÖ »
paylasım için tesekkürler

schauffsen

« Yanıtla #9 : Ocak 30, 2009, 07:53:15 ÖÖ »
emeğine sağlık arkadaşım. çok yararlı olacağına inanıyorum.

karasovalye

« Yanıtla #10 : Şubat 19, 2009, 06:26:41 ÖS »
çok faydalı valla bende alıcam bir şey ler ama bakalım
sti kanat getirtsek geçermi gümrükten

karasovalye

« Yanıtla #11 : Şubat 19, 2009, 06:31:31 ÖS »
http://global.ebay.com/New_Primed_02_03-07_Subaru_Impreza_WRX_STI_Spoiler_Wing/250320162778/item
bundan getirtmeyi düşünüyorum bir arkadaşım yardımcı olurum dedi ama nasıl yapıcaz bakalım

HAYAT H-ONDA

« Yanıtla #12 : Şubat 20, 2009, 10:52:12 ÖS »
Gerçekten bunu yazmak için ayırdığı zamana, emeğe ve düşüncene teşekkürler. Bir şey ancak bu kadar net ve detaylı anlatılabilirdi.

ottoboy

« Yanıtla #13 : Mart 09, 2009, 09:40:51 ÖÖ »
http://global.ebay.com/New_Primed_02_03-07_Subaru_Impreza_WRX_STI_Spoiler_Wing/250320162778/item
bundan getirtmeyi düşünüyorum bir arkadaşım yardımcı olurum dedi ama nasıl yapıcaz bakalım

almak istediğin parçanın Türkiye ye shipping i yok gibi görünüyor. Ships to: Worldwide  yazması lazım Tr ye gelmesi için.