Gönderen Konu: dizel 4.30 tl litresi sizce dizelin avantajı nerede kaldı? benzin daha mantıklı  (Okunma sayısı 2651 defa)

siriussahin

• Şahin
dizelin yakıttaki fiyat uygunluğu sayesinde tercih sebebiydi ee  şimdi neredeyse benzin fiyatına yaklaşıyor.alırken 5bin tl fazla fiyata al sonra km çoğaldığğında 2. elde satmaya çalış sonra arıza çıktığında cepten çıkacak paralar vs vs . bence artık devir yine benzinli araçlara binme devri olacak sizlerin bu konuda fikirleriniz nedir acaba?

Taner.r

• Taner MEŞE
dizel ile benzin fiyatı aynı olsa bile dizel yine tasaruflu.. 1.6 dizel bir focus için baktım az önce..

ş.içi 5,7 ş.dışı 3,7 demekte. bence oldukça cezbedici değerler.

Performanslı kullanımda da dizelin tasaruflu olduğunu biliyoruz. Yüksek tork sağlamasıda artı..

2.0 honda kullanıyorum. 4000 devirden sonra kendini gösteriyor. Gecen 1.9 TDI caddy ile gittim işe 1200devirde yüklendim şahlandı araç.. Özlediğimi farkettim o lüksü :)

Bence dizel her zaman avantajlı. Sadece ilk alıştaki fiyattır bakımdır diye düşünmemek lazım bence. O kadar para veriyoruz birazda keyfimizi de düşünelim :)

faw13

dizel ile benzin fiyatı aynı olsa bile dizel yine tasaruflu.. 1.6 dizel bir focus için baktım az önce..

Performanslı kullanımda da dizelin tasaruflu olduğunu biliyoruz. Yüksek tork sağlamasıda artı..

2.0 honda kullanıyorum. 4000 devirden sonra kendini gösteriyor. Gecen 1.9 TDI caddy ile gittim işe 1200devirde yüklendim şahlandı araç.. Özlediğimi farkettim o lüksü :)

Bence dizel her zaman avantajlı. Sadece ilk alıştaki fiyattır bakımdır diye düşünmemek lazım bence. O kadar para veriyoruz birazda keyfimizi de düşünelim :)

o zaman 1.6 180 bg turbo astra gibi araçlara bakmak lazım, dizel fiyat farkını ödemeden dizelin sağladığı (aslında turbonun sağladığı) performansı yaşatır, amortismanı yakıt fiyatları aynı olursa 60-70000 km lere çıkacak dizelin, anlamsız bence (+vergi avantajı var küçük hacimli benzinlilerin) misal 1.4 tjet le 1.9tdi arasında aşırı bir performans farkı olmaz ama vergi farkı ciddi :)

avans

eyer dizel alıp. 2yıl sonra satarım dıyosan yılda 10,000km gecmem dıyorsan evet dizel mantıksız.ama 5 yıl binerim yılda 20,000km yaparım dıyosan dızel cok daha mantıklı.zaten bu yakıt fıyatları bole gıderse yakında yollarda at arabalarına donenleri gorucez gıbıme geliyo.fd6 varken bi depo 380km zor gorurdum simdi ise 55lıtre yakıtla 750 800 km cok rahat goruyorum.eskıden yazlıma gıderken ferıbotla gecerdim karsıya sımdı ıse otoyolu kullanıyorum.gıt gel cebımde 60tl kar salıyorum.işin ozetı almadan once ne ısteyıp napıcanızı ıyı hesaplamanız gerekır.

Alperen Eren

Kim dediki size dizel araç kullanmak daha ekonomik diye. Külliyyen yalan. Şu anda ne kadar fark var bilemiyorum ama , eskiden Avrupada dizel fiyatı benzine göre , yarı yarıya ucuzdu. O zaman , orada ekonomikti gerçekten.

Uzun yolda kullanımda dizel daha ekonomik denirse de ona da inanmayın. Uzun yolda daha çok km. yaptığınızdan daha kısa sürede daha çok bakım yaptırmak gerektiğinden ve dizel araçların bakımları benzinlilere göre daha pahalı olduğundan belli km. lerin üstünde problem çıkarma riski daha yüksek olduğundan , ekonomik sayılmaz.

Aracı sıfır alıp 100.000 km. kullansanız , yani araç sizdeyken problem çıkarma riskini azaltsanız bile , bu sefer de sıfır aracın değer kaybı daha yüksek olacağı için , yine ekonomik değildir.

Kanaatimce , o kadar ekonomi için kamyon sesi dinlemeye değmez...

Taner.r

• Taner MEŞE

o zaman 1.6 180 bg turbo astra gibi araçlara bakmak lazım, dizel fiyat farkını ödemeden dizelin sağladığı (aslında turbonun sağladığı) performansı yaşatır, amortismanı yakıt fiyatları aynı olursa 60-70000 km lere çıkacak dizelin, anlamsız bence (+vergi avantajı var küçük hacimli benzinlilerin) misal 1.4 tjet le 1.9tdi arasında aşırı bir performans farkı olmaz ama vergi farkı ciddi :)

Turbolu benzinlilerde iyi tabi. bugün TSI 1.4 122 lik bile 45 kuruş yakar sakin kullanımda.

Ben 1.9 dizel 1600kg triptonic aracımda full tapa gaz gitsem o değeri yine görmem :)

böyle bir fark küçümsenemez benim için. 3-5 bin tl verip almıyoruz araçlarımızı ince hesaplara girelim.

gidip 40-50BİN TL para ereceksem ilk önceliğim zevkim olur. Hemde az yaktığını bildiğim için çok binerim aracıma ;)

siriussahin

• Şahin
aynen alperen abimize katılıyorum o kamyon sesi çekilmez :D

siriussahin

• Şahin
burda abimizde ford var connet 70 binde pomba gitti 2.500 tl yaptırdı bu nedir yaw o paraya yaptırılırmı

Taner.r

• Taner MEŞE
kamyon seside fiatta renoda var.

binin bi bmw yada merco dizele benim benzinli honda accordtan çok daha sessizler :)
« Son Düzenleme: Eylül 24, 2012, 12:21:14 ÖS Gönderen: Taner.r »

faw13

binin bi bmw yada merco dizele benim benzinli honda accordtan çok daha sessizler :)

içeriden evet sessizlik ama dışarıdan gene kamyonlar, ama hani civic fiyatına bmw ya da merso zaten yok :D çıtayı ciddi biçimde yükseltmek gerek onlar için de, evet bmw nin 2lt dizelleri inanılmaz motorlar 200bg 4.4 lt karma tüketim ama yani vergisi, ıvırı zıvırı da ona göre, bir de servis masrafları vs, herkes binemez sonuçta o araçlara, bir farını kırsan 1000tl yi bırakıyorsun servise

siriussahin

• Şahin
abi ben bmw de bindim ama honda daki zevki alamadım belki ben sevksizim ama öle işte

Taner.r

• Taner MEŞE

içeriden evet sessizlik ama dışarıdan gene kamyonlar, ama hani civic fiyatına bmw ya da merso zaten yok :D çıtayı ciddi biçimde yükseltmek gerek onlar için de, evet bmw nin 2lt dizelleri inanılmaz motorlar 200bg 4.4 lt karma tüketim ama yani vergisi, ıvırı zıvırı da ona göre, bir de servis masrafları vs, herkes binemez sonuçta o araçlara, bir farını kırsan 1000tl yi bırakıyorsun servise
Evet haklısınız. Bende öyle düşünüyorum. Amacım artık dizellerinde sessiz olduğunu belirtmek. Yeni caddy 1.6 tdi test ettim.. Benzinli modeller gibi olmuş. Harika ses yalıtımı yapmışlar. O yüzden ses artık tercih değiştirmemize sebep degil.

Ama eski kasa 1.9 caddy ler sessli yukarda allah var :)