Gönderen Konu: cam film i !!!!!!!!  (Okunma sayısı 14425 defa)

2.4 accord

cam film i !!!!!!!!
« : Eylül 16, 2008, 09:15:23 ÖS »
arkadaşlar bugun başımdan gecen bir olayı anlatıcam size ben izmit yarımcada yaşıyorum bugun berbere giderken polis cevirdi (önde plaka yok sisler yanıyor camlar gri renk film ama cok köyu değil) bana dedi sisleri kapa filmlerde yasak tmm dedim biraz bakıştık :emo sağ cek dedi ve 115 ytl ceza kesti onu anladık fakat film le ilgili bana 3 gun verdı bunları söktur ve trafik şübeye göster söktum dıye ondan sonra bilgisayardan kaldırsınlar araç trafikten men edilecek yazısını eger 3 gunun sonunda bunu yapmassan aracın ilk sorgulamada trafıkten men edilecektir diye  >%Sakin nediyorsunuz arkadaşlar göruşleriniz nedir ?

bErAt y!G!t

• Ziyaretçi
Ynt: cam film i !!!!!!!!
« Yanıtla #1 : Eylül 16, 2008, 09:21:19 ÖS »
nası yav fılm ıcın araba trafıkten men mı edılır?

2.4 accord

« Yanıtla #2 : Eylül 16, 2008, 09:40:06 ÖS »
aynen bende anlamadım sanki arabamda bir muayene eksikliği varmış gibi bir belge verdi bana 3 gün süreli

merburvehan

« Yanıtla #3 : Eylül 16, 2008, 09:41:23 ÖS »
Evet malesef cam filminden aracı bağlıyolar.Benide bir keresinde trafik polisi çevirdi yalvar yakar zor vazgeçirdim nerdeyse gidiyodu araba.Bağlaması cabası filimleri söktürüyon araçta başka kural dışı bişey varsa onları söktürüyon sonra muayne veriyo falanda filan yakalanmayında ne olursa olsun.Ben polis görünce yolumu değiştiriyorum hemen aralara biyere kaçıyorum.Hoş bişey değil ama ne yapim bir sürü para hem yaptırmaya verdik para hem söktürmeye ver para cezası falan.Bu yasakları anlamadım gitti...

8663

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Eylül 17, 2008, 10:17:45 ÖÖ »
gel de yaptır şimdi <nohapy uğraşılmaz...

honda_team

« Yanıtla #5 : Eylül 17, 2008, 02:30:35 ÖS »
Geçmiş olsun ayrıca burhan abiyede katılıyorum...

cemmess

« Yanıtla #6 : Eylül 17, 2008, 03:02:03 ÖS »
hadi yaw bu çok kötü oldu işte, şimdi kovalamaca mı aynayacağız.

2.4 accord

« Yanıtla #7 : Eylül 17, 2008, 03:17:40 ÖS »
arkadaşlar peki ben nasıl sökucam bunları zarar vermeden cam a bir fikri olan varmı acaba ve buarada gittim komserle konustum cok fazla polis açığa alındığından kendınızı duşunuyorsanız işinizi duzgun yapın demış ve olanlar olmuş acımıyorlar kimseye kesiyorlar bağlıyorlar ama 3 gun sure veriyorlar işte bole arkadaşlar nasıl sökulecegini bilen varsa yardımcı olsun sevınırım

aRasaLg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Eylül 17, 2008, 05:02:10 ÖS »
geçmiş olsun.bir cam filmi yüzünden neler geliyor insanın başına.

SERVET

« Yanıtla #9 : Eylül 17, 2008, 07:30:44 ÖS »
Doğru
ilk yakaladıklarında  115,00 YTL  ceza yazılır ve aracınızın kaydı alınır.
2.nci kez film cezası yerseniz ehliyet sorgulaması gibi sorgulanır daha evvel 1 kez bu cezayı yediğinz görüleceğinden aracınız trafikten men edilir. Yasa bu şekilde
ilgilenenler için yasanın ilgili kısmı aşağıdadır

ARAÇLARA AİT TEKNİK ŞARTLAR VE ARAÇLARIN KARAYOLUNA UYGUNLUĞU

Madde 63 - (Değişik fıkra: 09/09/1997 - 23105 S. R.G. Yön/7. md.) Araçların; yapım, kullanma, karayoluna uygunluk ve trafik güvenliği bakımından Bayındırlık ve İskan Bakanlığının görüşü alınarak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca çıkarılan "Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onay Yönetmeliği, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik" ve buna paralel olarak çıkarılacak diğer yönetmelik hükümlerine uygun durumda olması mecburidir.

Yurtdışından getirilen ve birinci fıkrada adı geçen Yönetmelik hükümlerine uygun olarak imal, tadil ve monte edilen araçlara Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca veya bu Bakanlığın yetki vereceği kamu veya özel kuruluşlar tarafından "Karayolu Uygunluk Belgesi" verilir.

Askeri araçlarla, raylı sistemle çalışan ve iş makinesi türünden araçların, karayolu uygunluk belgeleri ilgili kuruluşlarca düzenlenir.

(Ek fıkra: 09/09/1997 - 23105 S. R.G. Yön/7. md. ; Mülga fıkra: 25/06/1998 - 23383 S. R.G. Yön/5. md.)

Karayolu uygunluk belgesi olmayan araçların tescili yapılamaz.

Ayrıca, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.

ARAÇLARDA BULUNDURULMASI MECBURİ GEREÇLER

Madde 64 - (Değişik madde: 25/06/1998 - 23383 S. R.G. Yön/6. md.)

Araçlarda;

a) Özelliklerine ve cinslerine göre nitelik ve nicelikleri 1 sayılı Cetvelde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte gösterilen gereçlerin,

b) Ayrıca, kamyon, çekici ve otobüslerde Sanayi ve Ticaret Bakanlığının belirlediği ve İçişleri Bakanlığının uygun gördüğü takoğraf, taksi otomobillerinde taksimetre,

bulundurulması ve bunların kullanılır durumda olması zorunludur.

Bunlardan (b) bendindeki şartlara uymayan araçların eksikliklerinin giderilmesi amacıyla 15 gün süre verilir. Bu süre sonunda eksikleri giderilmeyen araçlar trafikten men edilir.

ARAÇLARIN ÜZERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİ VE ADRES DEĞİŞİKLİKLERİNİ BİLDİRME

Madde 65 - ( Değişik madde 18/05/2007 - 26526 S.R.G Yön/16.mad )

Araçların üzerinde, 21/10/2004 tarihli ve 25620 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte belirtilen şekillerde yapılan her türlü değişikliğin, aracın rengine ve tescil sahibinin adresine ilişkin değişikliklerin, değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 30 gün içinde aracın tescilli olduğu trafik kuruluşu veya herhangi bir trafik kuruluşuna bildirilmesi zorunludur.

Değişiklik bildiriminin aracın kayıtlı olduğu yer dışındaki bir trafik tescil kuruluşuna yapılması durumunda; tescil bilgileri aracın kayıtlı olduğu trafik kuruluşundan en seri şekilde teyit edilerek işlem gerçekleştirilir. İşlemi gerçekleştiren trafik kuruluşu; 3 iş günü içerisinde aracın kayıtlı olduğu yer trafik kuruluşuna yapılan işlemlere ilişkin belgelerin asıllarını gönderir. Aracın tescilli olduğu trafik kuruluşu da gerekli güncellemeleri yapar.

Üzerinde değişiklik yapılıp da süresi içinde bildirilmeyen araçlar, değişiklik belgelendirilip tescil kuruluşunda tescil edilinceye kadar trafikten men edilir.

8663

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Eylül 17, 2008, 07:32:37 ÖS »
bilgi için teşekkürler servet abi...

SERVET

« Yanıtla #11 : Eylül 17, 2008, 07:33:41 ÖS »
rica ederim, teşekkürler

SERVET

« Yanıtla #12 : Eylül 17, 2008, 07:35:04 ÖS »
Bu arada benimde aracımda ( Siyah 2008 Civic )  Neredeyse zift gibi siyah film var ( ön hariç )
Polis daha çok kullanıcının tavrına tarzına bakıyor. Efendi gibi davranırsan sorun çıkarmıyorlar genelde ( en azından ben yaşamadım bu bir kriter değil ama önemli )

loiz

« Yanıtla #13 : Eylül 17, 2008, 07:41:34 ÖS »

arkadaşlar peki ben nasıl sökucam bunları zarar vermeden cam a bir fikri olan varmı acaba ve buarada gittim komserle konustum cok fazla polis açığa alındığından kendınızı duşunuyorsanız işinizi duzgun yapın demış ve olanlar olmuş acımıyorlar kimseye kesiyorlar bağlıyorlar ama 3 gun sure veriyorlar işte bole arkadaşlar nasıl sökulecegini bilen varsa yardımcı olsun sevınırım

camdaki film bi köşesinden kaldırılarak çekeip çıkarılabildiği kadarını çıkarın.cam sil şişesi benzeri bişeye sabunlu su yada kayganlaştırıcak bişi doldurup olabildiğince ince ve esnek bi jilet yardımıyla camdan tamamen kazınırak filmden kalan siyah lekeleri temizleyin.ve cam fitillerinin filan altına giren kısmı el yordamıyla yapabiliyosanız fitilleri kaldırarak sökün..sabun ve jiletin inceliği sayesinde camınız çizilmez.tabi bunları ben camcıda kendi filmlerimi söktürürken görmüştüm siz en kısa yoldan bi camcıya gidebilirsiniz.geçmiş olsun.

aRasaLg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Eylül 17, 2008, 07:42:33 ÖS »
bilgilerin için çooook çooook saol servet abim.tabiiki dediğin gibi polise dik dik konuşursan eğer alır anahtarını :) yani hafiften yalaka olucan. ;)

loiz

« Yanıtla #15 : Eylül 17, 2008, 07:48:43 ÖS »
aras efendilikle yalakalığı birbirine karıştırma. ;)

SERVET

« Yanıtla #16 : Eylül 17, 2008, 07:49:17 ÖS »
:D
sende sağol arascığım
biz ona yalakalık değil efendilik diyelim ;) Yalakalık çok farkediliyor ve ters tepebiliyor.

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #17 : Eylül 17, 2008, 08:01:57 ÖS »
Arkadaşlar bu konuda ne zaman değişecek diye merak ediyorum gerçekten ;

Geçen yurtdışından gelen bir accord sahibiyle konusurken kendisi anlattı:

Muayene ye gittiğinizde cam filminden kimse sorun cıkarmıyor ama sinyal lambası yanmıyor diye değil buraya dikkat sönük yanıyor diye muayene yapmıyorlar  ve gidip yaptırıp geliyorsunuz.

Sanırım bu durum bizde tam tersi oluyor kimsenin başına gelmemesini dilerim .

Vtec.II

« Yanıtla #18 : Eylül 17, 2008, 11:05:03 ÖS »
115 ytl cam filmi cezasımı ? Söktürüp salmıyorlarmı ??
BU arada geçmiş olsun..

SERVET

« Yanıtla #19 : Eylül 18, 2008, 07:48:33 ÖÖ »
+44
Olması gereken bu
Bakalım Tüvtürk başlıyor muayenelere inşallah aynı kriterlerde yaparlar uygulamayıda bizlerde rahatlarız. Cam filmiymiş egzostmuş uğraşmayıp  lastik diş derinliği, lastiğin kauçuk sertliği, sinyalinin farının sönük parlak yanıp yanmaması vs  gibi insani önem taşıyan bölümleri incelerler ve muayeneyi buna göre yaparlar

Arkadaşlar bu konuda ne zaman değişecek diye merak ediyorum gerçekten ;

Geçen yurtdışından gelen bir accord sahibiyle konusurken kendisi anlattı:

Muayene ye gittiğinizde cam filminden kimse sorun cıkarmıyor ama sinyal lambası yanmıyor diye değil buraya dikkat sönük yanıyor diye muayene yapmıyorlar  ve gidip yaptırıp geliyorsunuz.

Sanırım bu durum bizde tam tersi oluyor kimsenin başına gelmemesini dilerim .

2.4 accord

« Yanıtla #20 : Eylül 18, 2008, 09:40:29 ÖÖ »
göruşleriniz için teşekkurler arkadaşlar ama bu sökme işi fena koydu bana :ağlaa

ben_asi_gece

« Yanıtla #21 : Şubat 16, 2009, 02:08:43 ÖÖ »
Benimde aynı uygulama egzoz için varr ya lanet olsunn ya uyarı kagıdıı versınler sokmessekk ceza yazsın nasıll bır kanun tasarımız var yaa :S

HAYAT H-ONDA

« Yanıtla #22 : Şubat 18, 2009, 06:30:53 ÖS »
Artık cam filmi uygulanmış arabalar TÜV muayenesinden bile düşük kusurlu olarak geçiyor ancak Trafik polisleri hala daha keyfi uygulamalar yapabiliyor Sebebi resmiyette cam filminin serbest olduğu yazmadıkca istediklerini yapabiliyorlar. Ancak Cam filmi uygulamasını yapan büyük kuruluşlar "OTOKİNG" gibi bölge trafik şube amirleriyle görütüklerinde bu uygulamanın daha esnek olabilmesi söz konusu yani kontrollerde göz ardı edilebiliyor. Trabzon da cam filmi uygulaması yapan bir kaç önemli kuruluş Trafikle görüşüyor ve de şu anda burda cam filmlerine fazla söz etmiyorlar.

HAYAT H-ONDA

« Yanıtla #23 : Şubat 18, 2009, 06:32:59 ÖS »
Avrupa da bu uygulama ruhsata işlenerek serbestmiş. Cama uygulanan cam filminin ne renk olduğu ruhsata işleniyor ve serbest şekilde kullanılabiliyor. Aynı durumun Türkiye'de de olabilmesi için araç ruhsatındaki diğer kısmına işlenilebilmesi yönünde çalışmalar olduğunu duymuştum

34N1005

« Yanıtla #24 : Şubat 18, 2009, 06:42:03 ÖS »
geçmiş olsun arkadaşım valla bende :) polisi görünce yolu değiştiriyorum :)