Gönderen Konu: BP istasyonunda başıma gelen şaşırtıcı olay  (Okunma sayısı 6116 defa)

honda121

BP istasyonunda başıma gelen şaşırtıcı olay
« : Haziran 29, 2009, 01:06:24 ÖÖ »
Evet arkadaşlar konu başlığında da dediğim gibi tam bir skandalla karşı karşıya kaldım dün. Aracım 2005 model civic otomaitk vites. BP den saat 5 civarı 153 liralık=48 litre benzin aldım. Saat 10 a kadar tam 100 km yol yaptım. Hızım ortalama 120-130. Kendi kendime dedim ki aracı tekrar aynı benzinliğe çekeyim full yapayım, bakalım 100 km de ne yakmışım. Pompacı tabancayı depoya koydu. O da ne 4.5 litre de attı. Dedimki yanlışlık oldu galiba, salladık ettik filan 6 litreyi zorla aldı. Dedim sizin pompada bişey var galiba. pompacı sevinmen lazım araban az yakıyo diyo. Yahu dedim dizeller bu kadar yakmıyo, dalgamı geçiyosun. İçeri geçtim elimdeki fişleri filan gösterdim. Yapıcak bişey yok beyfendi dediler. Açıkcası bende şaşırdım. 100 km yol yaptıktan sonra aracımın 6 litre almasına. Sizce sorun ne olabilir ? Ben kesinlikle pompada bir numara olduğunu düşünüyorum. Aracım 6 litre yaksa 100 km de 800 km gitmesi gerekir ki ben 400 km anca yapıyorum normal şartlarda. Çok ilginç bir durumla karşı karşıya kaldığım için sizinlede paylaşıp yorumlarınızı almak istedim arkadaşlar. Şİmdiden sabırla okuyup değerlendiren arkadaşlara teşekkürleri sunarım.

ForEnginePOWER

Ynt: BP istasyonunda başıma gelen şaşırtıcı olay
« Yanıtla #1 : Haziran 29, 2009, 01:14:31 ÖÖ »
walla ilginç aynısını bir daha başka petrol ile dene derim ben bakıosun o da aynı çıkıomu!......:D :D

fikito

« Yanıtla #2 : Haziran 29, 2009, 01:23:14 ÖÖ »
ilginç :) katılıyorum bir daha dene :)

honda121

« Yanıtla #3 : Haziran 29, 2009, 01:27:39 ÖÖ »
Benzin bitsin başka bir bayide fulleyip, 100 km de tekrar gidicem. Eğer aynı şey çıkarsa demek ki ilk 100 km de az yakıyo :). Ama hepte aynı yerden alıyodum, açıkcası moralimi bozdu bu olay. şamandıra da bi sorun olsa bile ne kadar benzin alcağı ile ilgili olmaz dimi  ?

ForEnginePOWER

« Yanıtla #4 : Haziran 29, 2009, 02:46:03 ÖÖ »
yok abicim bu olay ne şamandra ne benzin göstergesini ilgilendirmez hepsini söksen bile göreceğin sonuç aynı olur depo nun içinde benzini aldırtmayacak hiç bişey yok yani

yalçınn

« Yanıtla #5 : Haziran 29, 2009, 05:04:58 ÖÖ »
honda121 kardeşim bu arabanın fabrika verisi yakıt tüketim zaten 6.1 değilmi neden bu kadar şaşırdınız tabiki gereğinden az yakmış ama bu şununlada alkalı olabilir 120 - 130 km hız demişsiniz bu hıza ulaştıktan sonra kaç kere 50 km hıza düşüp aniden 130 km çıkmak istediniz... bide daha önce sizin söylediğiniz gibi yakıyorsa 100 km de 12 litre yakmış olur ki asıl anormal olanda bu diye düşünüyorum...

honda121

« Yanıtla #6 : Haziran 29, 2009, 11:47:20 ÖÖ »

yok abicim bu olay ne şamandra ne benzin göstergesini ilgilendirmez hepsini söksen bile göreceğin sonuç aynı olur depo nun içinde benzini aldırtmayacak hiç bişey yok yani

Teşekkürler, o zaman istasyonda bir takım durumlar var.

honda121 kardeşim bu arabanın fabrika verisi yakıt tüketim zaten 6.1 değilmi neden bu kadar şaşırdınız tabiki gereğinden az yakmış ama bu şununlada alkalı olabilir 120 - 130 km hız demişsiniz bu hıza ulaştıktan sonra kaç kere 50 km hıza düşüp aniden 130 km çıkmak istediniz... bide daha önce sizin söylediğiniz gibi yakıyorsa 100 km de 12 litre yakmış olur ki asıl anormal olanda bu diye düşünüyorum...

Yapmayın ama, sitemizde birçok tüketim değeri var otomatik vtec2 lerle ilgili. Kim yakmış uzun yol harici 6 litre. Standart olarak minumum 10 litre yakar otomatik vtec2 ler. Kaldı ki 4,5 litrede pompa attı zaten. 6 litreyi zar zor taşıra taşıra aldı araba. Ayrıca 130 dan 50 kmh hızlara pek düşmedim doğrudur ama bu kadar az yakamaz yani. Yol güzergahımıda söleyeyim isterseniz hemen. Çapa- Vatan cad.- İkitelli- Başakşehir- , Zeytinburnu, Bakırköy , Fatih, Başakşehir, Fatih. Aşağı yukarı yol güzergahım buydu. Çapa-Başakşehir durmaksızın, Başakşehirden Bakırköye durmaksızın yol kateettim. Yani anlıycağınız yakıt düşsün 8 litre ye. Ama 4-6 litre arası olması sizcede tuhaf durmuyormu  ?

emre16

« Yanıtla #7 : Haziran 29, 2009, 12:31:33 ÖS »
bencede bi tuhaflık var vtecler bu kadar az yakamaz dizel araba bile zor yapar onu...fabrika verisi küllüm yalan kandırıyolar insanı gecende 2005 in gastesini gördüm vtecin reklamı vardı sehir içi 5.5 litre yakıt diyoo....:D

nikky

« Yanıtla #8 : Haziran 30, 2009, 03:01:20 ÖÖ »
valla bence araç az yakmış..  14-15 lt  benzin almış olsa benzinlik bişey yaptı derim ama bu şekilde ne gibi bişey yapmış olabilirki.. eğer sorun benzinlikteyse bu benzinlik için kötü çünkü fazla benzin koyup az koymuş gibi gösteriyo demektir..

ERT

« Yanıtla #9 : Haziran 30, 2009, 07:36:01 ÖÖ »
honda121   arabanızın plakası ve rengı nedir arkadasım?

mali

« Yanıtla #10 : Haziran 30, 2009, 06:18:01 ÖS »
istasyonda sorun yok Araban az yakmış

honda2002

« Yanıtla #11 : Haziran 30, 2009, 07:02:21 ÖS »

Yapmayın ama, sitemizde birçok tüketim değeri var otomatik vtec2 lerle ilgili. Kim yakmış uzun yol harici 6 litre. Standart olarak minumum 10 litre yakar otomatik vtec2 ler. Kaldı ki 4,5 litrede pompa attı zaten. 6 litreyi zar zor taşıra taşıra aldı araba. Ayrıca 130 dan 50 kmh hızlara pek düşmedim doğrudur ama bu kadar az yakamaz yani. Yol güzergahımıda söleyeyim isterseniz hemen. Çapa- Vatan cad.- İkitelli- Başakşehir- , Zeytinburnu, Bakırköy , Fatih, Başakşehir, Fatih. Aşağı yukarı yol güzergahım buydu. Çapa-Başakşehir durmaksızın, Başakşehirden Bakırköye durmaksızın yol kateettim. Yani anlıycağınız yakıt düşsün 8 litre ye. Ama 4-6 litre arası olması sizcede tuhaf durmuyormu  ?

Otomatik vtec2 ile şehirlerarası 70-110 km arası süratlerde rampa yukarı dağ yolları da dahil olmak üzere 3 kişi, bagajı dolu olarak ortalama 7,0- 7,1 lt/100 km yaktığımı bilirim.
Dolayısıyla daha sakin kullanımlarda ve düz yolda 6,5 lt/100km nin altına bile düşmesi bence son derece normal karşılanmalı.
Ani hızlanmalar ve kick down çok fazla kullanılırsa 10lt/100 km bile yakabilir o başka..

7641

« Yanıtla #12 : Haziran 30, 2009, 09:15:38 ÖS »
Ben ölçümleri yaparken benzini görene kadar doldurur üzerinede arabayı sallar hava vs. çıkmasını sağlarım. İkinci doldurmamdada aynı işlemi uygularım. Tavsiye ederim. İnsan gözüne biraz daha fazla inanır. Yerinizde olsaydım. Hiç sesimi çıkarmadan pompaytı ayıktırmadan aynı yolu bir daha yapar benzinide başka bir yerde tamamlardım. Çünkü ters bir ilginçlik var...
« Son Düzenleme: Haziran 30, 2009, 09:18:36 ÖS Gönderen: 7641 »

yalçınn

« Yanıtla #13 : Haziran 30, 2009, 09:25:09 ÖS »
tamam bende normal yakmış demiyorum ama bu kadar şaşılacak bi durum yok ayrıca istanbulu hiç bilmediğim için kusura bakmayın güzergahı bilemiyorum....

honda2002

« Yanıtla #14 : Haziran 30, 2009, 09:46:50 ÖS »
tamam bende normal yakmış demiyorum ama bu kadar şaşılacak bi durum yok ayrıca istanbulu hiç bilmediğim için kusura bakmayın güzergahı bilemiyorum....

hocam bence güzergah pek önemli değil.
trafik boşsa ve yol üzerinde fazla dur/kalk yaptıracak trafik ışığı yoksa araç şehirler arası yaptığı tüketim kadar tüketim yapar.
6lt/100 km normal olabilir fakat, 4,5lt/100km çok zor bir rakam. (Yolun önemli bir kısmı rampa aşağı olacak, 5.viteste gaza hafif dokunarak 70-80 km civarı seyredeceksin vs. vs.)

yalçınn

« Yanıtla #15 : Haziran 30, 2009, 09:53:13 ÖS »
bende 6 lt bahsediyorum zaten ilk doldurulduğunda da arba sallanarak havası alınmamışmı?

honda2002

« Yanıtla #16 : Haziran 30, 2009, 10:01:45 ÖS »

araç lpg li değil, di mi?

honda121

« Yanıtla #17 : Temmuz 01, 2009, 12:47:51 ÖÖ »
Hayır araç lpg li değil. Ayrıca 4,5 litre aldı. Sallaya sallaya 6 litre aldı. Hatta birazda taştı.Ben inat ettim bastırım pompacıya. Bu kadar az yakamaz diye. Ayrıca araban az yakmış diyen arkadaşları gerçekten anlayamıyorum. 100 km 1.6 otomatik bir araç nasıl olurda bu rakamları yakar. Hemde ş.içi. Şehir dışı bile imkansız bence. Anca arkadaşın dediği gibi rampa aşağı olcak, 70 - 80 ile gaza koklayarak basacaksın.

honda121

« Yanıtla #18 : Temmuz 01, 2009, 12:49:25 ÖÖ »
honda121   arabanızın plakası ve rengı nedir arkadasım?

Veriyim sorun değil ama, neden sordunuz ?

geniusman34

« Yanıtla #19 : Temmuz 01, 2009, 01:07:37 ÖS »
istasyonların koydukları katkı oranına göre aracın yakıtı veya mesafesi + ömrü değişiyor.Türkiye'de TSE var ama uygulayan yok.

honda2002

« Yanıtla #20 : Temmuz 01, 2009, 03:52:44 ÖS »
honda121   arabanızın plakası ve rengı nedir arkadasım?

Veriyim sorun değil ama, neden sordunuz ?

hangi bp istasyonu olduğunu bildirir misin.
Biz de deneme yapalım.

honda121

« Yanıtla #21 : Temmuz 01, 2009, 04:21:06 ÖS »
Dediğim benzin istasyonu Fatih - Fındıkzade de

honda121

« Yanıtla #22 : Temmuz 01, 2009, 04:22:46 ÖS »
Uzun yola çıkıcam, tereddütte kaldım şimdi . Sürekli de aldığım yerdi yav :(

Burak VTEC

« Yanıtla #23 : Temmuz 01, 2009, 06:49:02 ÖS »
Bazı arkadaşlar 10litre yakar falan demişler ama bende de 2002 civic var.Benden önce babam kullanıyordu aracı günlük 120km civarı yol yapıyordu işe gidip gelirken.3 4 bin devir arası kullanıyordu ve 6lt ye kadar düşürdü iyice alışınca.Sonradan da sıralı sistem lpg ye geçti benzin derdi yok şimdi bizde:)

Speedy_touch

« Yanıtla #24 : Temmuz 08, 2009, 09:54:51 ÖÖ »
wayy entresan bi olay gercekten 100 km yol yaptıktan snra zorla 6  lt alması =))