Gönderen Konu: Binlerce kamera yerleştirilecek  (Okunma sayısı 1116 defa)

ALG

  • İleti: 6376
    • THT
Binlerce kamera yerleştirilecek
« : Mart 23, 2006, 10:30:27 ÖÖ »
Binlerce kamera yerleştirilecek trafik ihlalleri yüzde 30 azalacak

Gelişmekte olan ülkelerdeki trafik kazalarını önlemek amacıyla kurulan Uluslararası Yol Güvenliği Akademisi (IRSA), İçişleri Bakanlığı’nın onayıyla Türkiye’de faaliyete geçiyor. Yeni Trafik Yasası’nın Meclis’ten geçmesiyle birlikte uygulamaya konulacak sistemle, Türkiye çapında 16 ilde 120 milyon Euro’ya 3 bin kamera kurulacak.

Sistemle, kırmızı ışıkta geçen veya hız sınırını aşan sürücülerin araç plakaları, sürücüleriyle birlikte görüntülenecek. Kesilen cezalar ise sürücülerin adresine otomatik olarak gönderilecek. Yapılacak yatırım tutarı ise cezalardan karşılanacak.

Türkiye, trafik kazalarını önlemek için şimdiye kadar ki en önemli adımını atıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Ecosoc programları çerçevesinde, gelişmekte olan ülkelerdeki trafik kazalarını önlemek amacıyla kurulan Uluslararası Yol Güvenliği Akademisi (IRSA), İçişleri Bakanlığı’nın onayıyla Türkiye’de de faaliyete geçiyor. İlk etapta, İstanbul’da uygulamaya girecek olan sistemle, kırmızı ışıkta geçen veya hız sınırını aşan sürücülerin araç plakaları sürücüleriyle birlikte görüntülenirken, kesilen cezalar ise adrese otomatik olarak gönderilecek.

KAZALAR YÜZDE 30 AZALACAK

IRSA Türkiye Temsilcisi Mehmet Kaynak, merkezi Amsterdam’da bulunan Akademi’nin uluslararası alanda benimsenmiş eğitim programlarını ve trafik kazalarını azaltıcı çözümleri içeren bir sistemi Türkiye’de uygulamaya geçireceğini söylüyor.

Sistemin iki aşamalı olarak uygulanacağını belirten Kaynak, "İlk olarak Türkiye’de en çok kaza gerçekleşen noktalara, ihlalleri algılama yeteneğine sahip cihazlar kurulacak. İkinci aşamada ise konu ile ilgili otorite kurumları eğitilecek" diyor. Sistemin trafikte her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği Türkiye’nin menfaatine olacağını savunan Kaynak, "Kırmızı ışık ve hız kontrol gereçlerinin kullanıldığı İngiltere, Hollanda, Fransa gibi Avrupa Birliği ülkeleri ile Amerika’da önemli başarılar elde edildi. Ölümle biten kazalarda yüzde 30, yaralanmalarda ise yüzde 70’lere varan azalma görüldü. Buradan hareketle Rusya, İspanya, İran ve Fas’ta IRSA tarafından kurulan sistem tamamen devreye girdi. Son olarak ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de 150 hız kamerasından oluşan bir sistem kuruldu" diye konuşuyor.

İSTANBUL PİLOT BÖLGE

Kaynak, sistemin ilk etapta, pilot bölge olarak seçilen İstanbul’da uygulamaya gireceğini belirterek, şöyle devam ediyor: "İstanbul’da 1000 noktaya özel kameralar yerleştirilecek. Sistemle, kırmızı ışıkta geçen veya hız sınırını aşan sürücülerin araç plakaları, sürücüleriyle birlikte görüntülenecek. Kesilen cezalar ise sürücülerin adresine otomatik olarak gönderilecek. Bunların dışında, İçişleri Bakanlığı, Polis Teşkilatı, Polis Eğitim Merkezleri ve belediyeler ile ortaklaşa hazırlanacak rapor sonrasında, şerit ihlallerinin veya aşırı yüklü araçların tespiti gibi farklı uygulamalar da Türkiye’ye getirilen bu sisteme eklenebilecek."

Sistemin Türkiye’de bugüne kadar trafik kazalarını önlemek amacıyla gerçekleştirilen en önemli adım olduğunu vurgulayan Kaynak, "Ocak ayı başında İçişleri, Maliye, Ulaştırma Bakanlıkları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile IRSA olarak bir ön protokol imzaladık. Buna göre pilot bölgede olan İstanbul’da kırmızı ışık ve hız ihlallerinde yüzde 30’luk bir azalma hedefliyoruz" diye konuşuyor. Kaynak, sistemin sahip olduğu kameralar sayesinde trafik yoğunluğunun yönetimine de katkıda bulunacağını dikkat çekerek, "Ayrıca, en çok kazanın yapıldığı noktaların belirlenmesi, bilgisayar üzerinde bir kaza noktasında daha önce kaç aracın hasar gördüğü, kaç kişinin yaralandığı ve öldüğü gibi bilgilere anında ulaşmak mümkün olacak" diyor.

CİHAZLARI IRSA ONAYLAYACAK

Yeni Trafik Yasası’nın Meclis’ten geçmesiyle birlikte sistemi uygulayamaya koyacaklarını belirten Kaynak, şunları söylüyor: "Radar gibi trafik için gerekli araç gereçlerin Türkiye’ye girişinde de mutlaka IRSA onayı gerekecek. IRSA, Türkiye’de kesilen trafik cezalarının yüzde 20’lik bölümünün aktarılmasıyla kendi kendini finanse eden bir dernek statüsünde faaliyetlerini sürdürecek. Dernek üyeleri ise; polis teşkilatı, özel sektör temsilcileri, üniversiteler ile yol güvenliği araştırma yetkililerinden oluşacak."

Sütunları gören kurallara uyacak

Aslında bir süre sonra her sütuna kamera koymaya da gerek kalmayacağına işaret eden Mehmet Kaynak, şöyle konuşuyor: "Çünkü sistemin ne kadar etkili olduğu anlaşılınca sürücüler, bu sütunların bulunduğu trafik açısından sorunlu bölgelerde kurallara uymaya çok daha fazla özen gösterecekler. Yani sütunlar içinde kamera bulunmasa bile onları görünce daha dikkatli olacaklar. Kırmızı ışıkta geçtiğinizde size ceza kesileceğini bileceksiniz. Bu nedenle insanlarda şartlanma olacak ve kural ihlalleri azalacak."

’Suçu işleyen öder’ ile sistem finanse edilecek

Sistemin ’suçu işleyen öder’ anlayışıyla finanse edildiğini söyleyen Mehmet Kaynak, şöyle devam ediyor: "Burada hatayı yapanın ceza ödemesiyle sistemin maliyeti karşılanıyor. Size kesilen cezanın yüzde 20’lik kısmı bu derneğe gidiyor. Bu dernek vasıtasıyla bu cihazların maliyeti ve derneğin masrafları karşılanıyor. Yani devletin cebinden herhangi bir şey çıkmıyor. İlk etapta sistemin kurulması için firmalara hiçbir ücret ödenmeyecek. IRSA’nın garantisi var. Firmalar anlaşmaları IRSA’nın uluslararası merkeziyle yapıyorlar."

Kalaşnikof bile işlemiyor günde 10 bin ceza kesiyor

Yeni dönemde belediyeler ve Emniyetin trafik birimleri için kırmızı ışık ihlalleri, kavşak ve önemli yollarda yapılan sürücü hatalarının çözümünün sorun olmaktan çıkacağını savunan Mehmet Kaynak, "Sistem sayesinde tamamen dijital olarak sürücünün ve aracın fotoğrafı çekiliyor. Sürücü ve yolcuların emniyet kemeri takıp takmadıklarını bile tespit etmek mümkün. Bu kameralar 3 metrelik çelik sütunlar içinde olacak. Bu sütunlar Kalaşnikof ile ateş etseniz bile hiçbir şekilde etkilenmeyecek kadar sağlam. Sütunlarda bir de klima bulunuyor. Böylece aşırı sıcak ve soğuk havalarda, kameralar ve teknolojik cihazlar korunmuş oluyor. Bir kamera 3 şeridi birden kontrol edebiliyor. Tamamen entegre olan sistemdeki bir cihaz, günde 10 bin ihlali tespit edebiliyor. Dolayısıyla sistemden kaçmak mümkün değil" açıklamasını yapıyor.

16 ilde 3 bin cihaz olacak

İlk etabı 1000 adetle İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde 16 şehirde 3 bin noktaya bu cihazların yerleştirileceğini söyleyen Mehmet Kaynak, "Bir cihazın maliyeti 40 bin Euro civarında. 3 bin cihazı düşünürsek, toplam rakam 120 milyon Euro’ya çıkıyor. Bu Türkiye’nin trafik konusunda yaptığı neredeyse en büyük yatırım olacak. Trafikte polis sayısı azalacak. Polisin daha önemli yerlerde kullanılması sağlanacak. Rüşvet olayları da azalacak" diye konuşuyor.Mrija

  • İleti: 570
Binlerce kamera yerleştirilecek
« Yanıtla #1 : Mart 23, 2006, 05:32:03 ÖS »
Gazlamak yok artık :)

mgnpower

  • Ziyaretçi
Binlerce kamera yerleştirilecek
« Yanıtla #2 : Mart 24, 2006, 01:07:45 ÖS »
binlerce diil onbinlerce yerlestirilmesi ve kayit altina alinmasini cani gonulden destekliyorum...

ALG

  • İleti: 6376
    • THT
Binlerce kamera yerleştirilecek
« Yanıtla #3 : Mart 24, 2006, 01:34:55 ÖS »
Bu konuda MGN ye katılıyorum..

Onu-R

  • İleti: 3113
Binlerce kamera yerleştirilecek
« Yanıtla #4 : Mart 24, 2006, 01:52:04 ÖS »
Alıntı yapılan: "mgnpower"
binlerce diil onbinlerce yerlestirilmesi ve kayit altina alinmasini cani gonulden destekliyorum...


+ 1905 . . .

amerikada, ingilterede vs. vs.  en basitinden ışıklarda o en sondaki beyaz şeridi bikaç santim geç bakalım ne oluyo.. patır patır flaşlar patlıyo, 1 hafta içinde de ceza ewine geliyo :D:D . . .

Maverick

  • Ziyaretçi
Binlerce kamera yerleştirilecek
« Yanıtla #5 : Mart 24, 2006, 08:33:28 ÖS »
Alıntı yapılan: "Onu-R"
Alıntı yapılan: "mgnpower"
binlerce diil onbinlerce yerlestirilmesi ve kayit altina alinmasini cani gonulden destekliyorum...


+ 1905 . . .

amerikada, ingilterede vs. vs.  en basitinden ışıklarda o en sondaki beyaz şeridi bikaç santim geç bakalım ne oluyo.. patır patır flaşlar patlıyo, 1 hafta içinde de ceza ewine geliyo :D:D . . .


bizde böcek gibi eziyor çavolar insanları değil çizgiyi geçmekten bahsetmek  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol: