Gönderen Konu: Beyin kanamasında dikkat edilmesi gerekenler  (Okunma sayısı 2666 defa)

serkan

• Ziyaretçi
Beyin kanamasında dikkat edilmesi gerekenler
« : Şubat 17, 2007, 11:41:53 ÖÖ »
Lütfen çok dikkatle okuyunuz.

Mangal yaparken aniden Sinem’in ayağı takıldı ve düştü. Hemen Ambulans’a haber vermek istedilerse de Sinem buna karşı çıktı – kendisini iyi hissettiğini ve düşmesine sepeb olarak da ayakkabılarının yeni olduğunu gösterdi.

Biraz titrek ve solgun göründüğünden, arkadaşları üstünü başını temizlemeye yardımcı oldular ve önüne dolu bir tabak koydular, çünkü elindeki tabağı düşürmüştü. Sinem akşama kadar diğerleriyle birlikte eğlenmeye devam etti.

Eşi akşam olduğunda  hepimizi arayıp Sinem’in hastaneye kaldırıldığını haber verdi.

Akşam saat 23:00’te Sinem vefat etmiş. Meğer Mangal yaparken Beyin Kanaması geçirmiş.

- Eğer herhangi biri bunun bir Beyin kanaması olduğunu anlasaydı Sinem bugün hayatta olurdu.

Lütfen ekteki yazıyı dikkatle okuyunuz:

Bir Nöroloji Uzmanı şöyle der: Önemli olan Beyin kanaması teşhisini koymak ve 3 saat içerisinde bunu tedavi ettirmek, ki bu hiç de kolay değil.

Beyin kanaması olduğunu anlamak için aşağıdaki dört adımı uygulamak  gerekir:

Beyin kanaması semptonlarını anlamak çok zor olabilir. Fakat bu konuda bilgisiz olup  beyin kanaması geçiren kişiye müdahale edilmezse, beyini çok ciddi zararlar görebilir.

Doktorlar, artık herkesin aşağıdaki 4 adımı uygulamakla, bunu kolayca anlayabileceğini söylemektedir.

•   Kişinin gülümsemesini istemek (eğer yapamazsa = Felç demektir)

•   Kişinin çok basit bir cümle söylemesini istemek (“Bugün çok güzel bir gün”) gibi.

•   Kişiden her iki kolunu birden kaldırmasını istemek.

•   Kişiden dilini dışarı çıkartmasını istemek. Eğer yamulmuşsa bu da felç geçirdiğine işarettir.

Eğer kişi bu dört adımdan birini yerine getiremiyorsa – “lütfen” derhal acil Servise haber veriniz ve Doktora telefonda durumu izah ediniz.

Bana gelen bi mail sonucunca bunu sizlerle paylaşmak istedim. Allah korusun ama  belki bigün birinin işine yarar.

vtec-26

Ynt: Beyin kanamasında dikkat edilmesi gerekenler
« Yanıtla #1 : Şubat 17, 2007, 01:10:39 ÖS »
gerçekten gerekli bilgiler paylaşım için teşekkür ederim ytakınlarına da başsağlıgı dilerim

serkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 17, 2007, 01:14:27 ÖS »
gerçekten gerekli bilgiler paylaşım için teşekkür ederim ytakınlarına da başsağlıgı dilerim
aman allah korusun benim herhangi bi tanıdığımda bişey yok sadece bana gelen maili sizinle paylaşmak istedim yararı olur diye

vtec-26

« Yanıtla #3 : Şubat 17, 2007, 01:23:55 ÖS »
gerçekten yararı olucak bir bilgiler mümkün oldunda insanları saglık egitimleri verilmeli olduna inanıyorum dogru olarak ilk mudahale yapılan insanların % 78 zinin hayatının kurduldunu duymuştum bazen 2 dakikayla yaşam yada ölüm gelebiliyor

EMİR_VTI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 17, 2007, 05:43:27 ÖS »
çok teşekkürler bilgi için

was.78

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 18, 2007, 03:50:42 ÖÖ »
verdiğin bilgiler için teşekkürler bu tür şeyleri aslında herkesin bilmesi lazım çünkü yaşamak güzel şey.

öyle erhan

« Yanıtla #6 : Şubat 18, 2007, 11:46:37 ÖÖ »
heleşükür gerekli bir bilgi....paylaşım için teşekürler....serkan

kskorc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 18, 2007, 03:10:52 ÖS »
walla tüylerim diken diken oldu ama bilgi için teşekkurler hepimizin bilmesi gereken konu: İLK YARDIM sağol....
« Son Düzenleme: Şubat 18, 2007, 03:12:03 ÖS Gönderen: kskorc »

serkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Şubat 19, 2007, 09:47:10 ÖÖ »
rica ederim arkadaşlar

yassi

• TeamHondaTurkey
« Yanıtla #9 : Şubat 19, 2007, 10:12:17 ÖÖ »
ayrıca beyin kanamasını anladığınız takdirde (kulaktan, agiz ve burundan aynı anda kan geliyorsa) yapacağınız şey kanın dışarıya akmasını engellemek değil dışarı akmasını kolaylaştırmak olmalıdır...

Serkan ayrıca tşkler paylaşım için...

gurool

« Yanıtla #10 : Şubat 19, 2007, 02:38:23 ÖS »
Çok güzel paylaşım teşekkürler...

NAZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Şubat 19, 2007, 03:08:18 ÖS »
teşekkürler  =d>

kskorc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Şubat 19, 2007, 11:00:33 ÖS »
buda iyi bi bilgi sağol ;)

ayrıca beyin kanamasını anladığınız takdirde (kulaktan, agiz ve burundan aynı anda kan geliyorsa) yapacağınız şey kanın dışarıya akmasını engellemek değil dışarı akmasını kolaylaştırmak olmalıdır...

Serkan ayrıca tşkler paylaşım için...