Gönderen Konu: arka atıyo  (Okunma sayısı 4500 defa)

BAHADIR

arka atıyo
« : Aralık 06, 2008, 10:22:10 ÖÖ »
bende 2000 model 1.6 ies var orjinal fabrika çıkışı lastikler var üstünde viraja girince hafif bi tümsek olsun  hemen kıç atıyo neden acaba

BLACK ORANGE

Ynt: arka atıyo
« Yanıtla #1 : Aralık 06, 2008, 10:23:55 ÖÖ »
lastikler 2000 senesinden beri hiç mi değişmedi. değişmediyse normaldir. çünki lastik ömrü 3 yıldır. 3 yıldan sonra kauççuk özelliğini kaybediyor...

ufuk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 06, 2008, 10:39:43 ÖÖ »
eğer gercekten lastikler 2000 den beri değişmediyse çok acil lastikleri değişmen lazım . çünkü malum önümüz kış . lastiklerin dişleri öldüyse tutunamaz yola .

EXELANCE

« Yanıtla #3 : Aralık 06, 2008, 10:46:42 ÖÖ »
normaldir be abi ya 8 sene olmus bence sen o lastikleri azadette yeni lastik tak abi yoksa daha çok kayarsın  

merburvehan

« Yanıtla #4 : Aralık 07, 2008, 10:48:48 ÖÖ »

bende 2000 model 1.6 ies var orjinal fabrika çıkışı lastikler var üstünde viraja girince hafif bi tümsek olsun  hemen kıç atıyo neden acaba
O sorun sadece senin aracında yok arkadaşım lastikten değil hondanın eksi bir yanı ama çabuk toparlıyo benim aracımdada aynı virajda çukurdan geçim aracın arkası bi tarafa atıyodu çok az ama hissettiriyodu stock haldeyken.Şimdi aracımda yay ve jant lastik var problem ortadan kalktı istesede atamıyo zaten...

ufuk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 07, 2008, 01:26:36 ÖS »
abi nasıl lastikten değil  lastikler 8 yıl bitirmiş  hiç kullanılmasa garajda yatsa lastik yine çürür 8 sene dile kolay .

BLACK ORANGE

« Yanıtla #6 : Aralık 07, 2008, 01:57:57 ÖS »

O sorun sadece senin aracında yok arkadaşım lastikten değil hondanın eksi bir yanı ama çabuk toparlıyo benim aracımdada aynı virajda çukurdan geçim aracın arkası bi tarafa atıyodu çok az ama hissettiriyodu stock haldeyken.Şimdi aracımda yay ve jant lastik var problem ortadan kalktı istesede atamıyo zaten...

söylediğiniz cümlenin hiç bir mantığı yok. eyer sizde aracınıza eski tarihli lastik aldıysanız sizin aracınız dada aynı sorunun olması çook normal... :)

alptekin

« Yanıtla #7 : Aralık 07, 2008, 02:53:23 ÖS »
sorun sadece lastik diil amortisörlerde de olabilir..

SERVET

« Yanıtla #8 : Aralık 07, 2008, 04:02:59 ÖS »
Arkadaşlar
Tümsekten geçtiğinizde aracın yere sürtünmesi olmuyor ve lastikler erden kesildiği anda ivmelenmenin olduğu tarafa atıyor kendisini bu çok doğal.

SERVET

« Yanıtla #9 : Aralık 07, 2008, 04:06:17 ÖS »
dünyanın en iyi sıfır lastiğinide taksanız, en iyi amortisörleride koysanız  fizik kuralları viraja girdiğinizde tümsek varsa ve aracın yerle teması kesiliyorsa arkanın atmasını emreder :)
Elbette arkadaşların dediği gibi lastiklerini yenilemelisin ama asıl sebep yerle temasın kesilmesidir. Lastiklerinin iyi olması lastiklerin tekrar yere değdiği anda en sağlam tutunmayı sağlamak amaçlıdır

alptekin

« Yanıtla #10 : Aralık 07, 2008, 04:43:36 ÖS »
tümseğin arkanın atacağı kadar etkilememesi lazım aracı ama..sonucda rampa diil ufak bir tümsek bile olsa demiş bahadır..

SERVET

« Yanıtla #11 : Aralık 07, 2008, 11:24:16 ÖS »
Tam virajı alırken ivmelenmenin oldugu anda ( ki dönüş tamamlanıncaya kadar bu ivmelenme vardır santrifüj etkisi yüzünden ) eğer araç tümsekten seker ve tekerleğin yerle teması kesilirse temasın olmadığı süre boyunca ivme ile doğru orantılı arka atar. Taki tekerlek tekrar yere basıp tutunmayı sağlayana kadar. Benim söylediğim bu.

tümseğin arkanın atacağı kadar etkilememesi lazım aracı ama..sonucda rampa diil ufak bir tümsek bile olsa demiş bahadır..

alptekin

« Yanıtla #12 : Aralık 08, 2008, 04:42:59 ÖS »
olabilir ama yinede normal diil bence..en basitinden ben böyle birşey yaşamadım virajlarda hiç gerçi viraja girilen hız da önemli....

ufuk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Aralık 08, 2008, 05:01:06 ÖS »
bende çok viraja girdim ve bende hiç yaşamadım . bizim burda bu konuyu  konuşmamız bile boşuna aslında . elbbetteki servetin dediği doğrudur . ama lastikler 8 sene yol gitmiş arkadaşlar bu  hafife alınıcak bişi değil .

SERVET

« Yanıtla #14 : Aralık 08, 2008, 07:54:08 ÖS »
Kesinlikle  doğru lastiklerin 8 yıllık olması çok anormal. Sonuçta  kauçuğun özelliğini koruması için en fazla 3  yıl zamanı vardır. 3  yıl sonra elastikiyetini kaybeder sertleşir. Buda sürtünmeyi  dolayısı ile yol tutuşu  azaltır. Zaten lastikler eski olmasa tümsekten sonra yerle temas ettiği anda tutuş kuvvetli olur ve savrulma en aza iner.
Kullanılmış olması önemli olmaksızın lastiklerin raf ömrü bile max  3  yıldır  sıfır lastik bile olsa 3  yıldan fazla beklemiş lastik tutunma sağlamakta zorlanır yolda

bende çok viraja girdim ve bende hiç yaşamadım . bizim burda bu konuyu  konuşmamız bile boşuna aslında . elbbetteki servetin dediği doğrudur . ama lastikler 8 sene yol gitmiş arkadaşlar bu  hafife alınıcak bişi değil .

ufuk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Aralık 08, 2008, 07:55:38 ÖS »
yürekten katılıyorum  >=ok

merburvehan

« Yanıtla #16 : Aralık 12, 2008, 01:19:28 ÖS »

söylediğiniz cümlenin hiç bir mantığı yok. eyer sizde aracınıza eski tarihli lastik aldıysanız sizin aracınız dada aynı sorunun olması çook normal... :)
Ozaman ben niye bu sorunu sadece hondada yaşıyorum bu zamanak kadar birçok model arabaya bindim ama hondanın kadar arkayı savuran araba görmedim.Bundan önce 94 corollaya biniyodum tık demiyodu yada hondanın jant lastik ve yay takımını değiştirince atmıyo madem niye şimdi atmıyo...

RaMsEs

« Yanıtla #17 : Aralık 12, 2008, 01:46:22 ÖS »
Arkadaşlar bence Bahadırın demek istediği lastiklerin 8 yıllık olduğu değil..Orjinal jantının yani 15 inch olduğudur..Fabrika çıkışlı jant büyüklüğünden bahsediyor yani..Lastiklerin 8 yıldır değişmemesi imkansız..Bence ona göre düşünün..Zaten 8 yıllık bir lastikle gezip bu soruyu sormak bence mantıksız olur..Servet Abinin dediklerine aynen katılıyorum bu arada...

S2K_06

« Yanıtla #18 : Aralık 12, 2008, 08:32:07 ÖS »
8 yilin etkisi coktur..

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #19 : Aralık 18, 2008, 12:55:48 ÖÖ »
bendede vardı aynı sorun amartusörleri değiştim yay taktım artık daha az oluyor servet abiye kesinlikle katılıyorum bütün araçlar yapar bunu. gayet normal benim arabam atmıyor diyen arkadaşlar sanırım 40 la falan giriyo viraja . yüksek hızda girince eğerki virajda tümsek yada çukur varsa yolda boydan boya iki tekerinde düştüğü ozaman kesinlikle kısada olsa bi arka atma oluyor önden çekişli olduğu içinde çabuk topluyor araba ben bunu bazen zevkine yapıyorum eve giderken bi kaç noktada var bu tarz viraj. yaklaşık 90 civarı hızla gaz kesmeden giriyorum hop atıyor araba arkayı.

cemmess

« Yanıtla #20 : Aralık 18, 2008, 07:59:00 ÖÖ »

Tam virajı alırken ivmelenmenin oldugu anda ( ki dönüş tamamlanıncaya kadar bu ivmelenme vardır santrifüj etkisi yüzünden ) eğer araç tümsekten seker ve tekerleğin yerle teması kesilirse temasın olmadığı süre boyunca ivme ile doğru orantılı arka atar. Taki tekerlek tekrar yere basıp tutunmayı sağlayana kadar. Benim söylediğim bu.

aynen katılıyorum, bu olayı bende yaşıyorum viraja biraz hızlı girdiğimde birde küçük bir tümsek varsa araba zıplama esnasında dönmeye çalıştığın yönün tersine arkayı atıyor, tabi 20km/h hızla girersen viraja bir şey olmaz  :kiskis