Gönderen Konu: Araç tercihi  (Okunma sayısı 7016 defa)

Castiel

Araç tercihi
« : Kasım 10, 2011, 11:08:14 ÖÖ »
selam arkadaşlar..

ne kadar hondamı sevsemde maalesef bu benzin olayı belimi ciddi anlamda bükmeye başladı. :(

lpg istemediğimden istemesemde hondamı elden çıkartacağım gibi görünüyor.

kafamda birkaç seçenek var sizinde fikirlerinizi almak istiyorum.

ilk seçeneğim

1-makyajlı kasa honda civic hyrid :)  45 bın cıvarlarında

hondadan vazgecemediğimden dolayı bunu baya istiyorum ama sonucta yine benzinli sehır ıcınde trafıkte guzel olabilir ama uzun yolda cok farketmeyecek gibi

2- seat leon 1.6 dizel dsg sanzuman 2010-2011 (45-50bın tl arası )

leon un kasasını cıktıgı ılk gunden berı cok sevıyorum ama daha once seatım vardı ve cıdden cok sorun acmıstı basıma
ama artık alman oldu daha saglam ve servıslerı sorunsuz oldu

3- passat 2.0 tdi otomatık 2006-07 arası 45-50 bın TL arası

hem dızel hem kasa buyuk kullanıslı ama yıl ve km olarak baya fazla

4 - alfa 159 otomatık dızel 2007-2009 arası 45-50 bın tl

cocuklugumun hayalı kasa ıc dızayn cok guzel
ama yedek parcası servısı cok pahalı.

5. jeep Grand cherokee 2001-2002 2.7 dizel otomatık 45-50 bın tl

eşimle ben varım ama birde kopegımız var jeep ın genıslıgı ve rahatlıgı cezbedıyor.
2.7 mercedes motoru sehır ıcı 12 15 lt arası yakıyor.

6 - c 220-270 mercedes 2001-2002 arası

konforu ve motoru tartısılmaz ama 150bınden asagı km de yok
ve 2010 model arabadan ınıp bu senelere dusmekte ıstemıyorum

evet arkadaslar aklımdakıler bunlar sımıdılık
sızce nasıl bır karar vermelıyım buyuk ıhtımalle subat marta kadar hondamı kullanacam ama ondan sonra yavastan elımden cıkarmayı dusunmeye baslıyayacam.

tesekkurler.

Grafink

Ynt: Araç tercihi
« Yanıtla #1 : Kasım 10, 2011, 11:55:17 ÖÖ »
açıkçası 2.0 ve üstü araçlar dize de olsa, şu anki aracınızdan daha çok lira yakacaktır gibime geliyor... Leon güzel bir araç, inceleme fırsatım oldu ama civic ile kıyaslandığında tatmin olur musunuz? o büyük bir soru... Size Citroen C4 dizel tam otomatik öneririm. oldukça güzel tasarımlı bir araç. çok düşük yakıt iddası var, 60 liraya çıkabilirseniz, xxxHybrid bir dizel C4 alabilirsiniz... bu xxx hybrid dediğim şeyin adını şu an hatırlayamadım ama, dizel motora yardımcı minik bir hybrid destek sistemi mevcut... Araç donanım olarak leondan oldukça üstün tasarım olarak ta bence üstün. Vites kolu çokiilginç ve küçük...

Castiel

« Yanıtla #2 : Kasım 10, 2011, 12:07:22 ÖS »
evet dediğiniz araç arkadasımda var yeni aldı sayılır.e-hdi dıye gecıyor.

gercekten cok az yakıyor. trafıkte durunca arabada stop edıyor gaza basınca calısyor. ılgınc bır teknolojı :) sehır ıcı 900km ve ustu yapıyor yogun trafıkte olsa
ama ben o araca sıgmıyorum :) gecen gun tum gun dolastık yan koltuga sıgmadım ve arkadası cok dar gercekten. birde yanlıs anlamayın ama fransızlara karsı bı antıpatım var maalesef :) yoksa tercıhlerıme 3008 de koymak ısterdım kasasını ıcını dısını cok begenıyorum ama fransız ıstemıyorum acıkcası.

2.0 ve ustu evet bıraz yakar ama sole bı ornek vereyım
bayramda artvine memleketıme gıttık babamın e 270 ı ıle.
1300 km tek depo ıle ındık artıvıne 6.8 ortalama ıle tamam depo 85 lt olabilir :) ama bastıgın zaman kukreyen gayet tatmın edıcı bır motoru var o kadarda yaksın tabı :D

Castiel

« Yanıtla #3 : Kasım 10, 2011, 12:09:16 ÖS »
bu arada en onemlı krıterımı yazmayı unuttum

farkındaysanız hepsı otomatık :)

manuel arac ozellıkle ıstanbul trafıgınde artık hıc ıstemıyourm baktıgım ve bakacagım tum araclar otomatık vıteslı olacak :)

HondaCivic10

« Yanıtla #4 : Kasım 10, 2011, 12:11:59 ÖS »
Corollo d4d veya focus titanium tdci'de olabilir şıklar arasında.d4d alınacaksa manueli alınmalı.Uygun fiyatta bulunabilirsa 07-08 jetta tdi'da alınabilir. Bu konu hakkında elimizden geldiğince yardımcı oluruz sizlere önemli bir konu çünkü.

Grafink

« Yanıtla #5 : Kasım 10, 2011, 12:16:04 ÖS »
yeni c4 ü mutlaka inceleyin derim. Civic HB istiyor olmasaydım alacak olduğum araçtı, 52 binlira dolu dizel tam otomatik fiyat almıştım 5 ay kadar önce...

Castiel

« Yanıtla #6 : Kasım 10, 2011, 12:16:39 ÖS »
evet onemlı bır noktaya degındınız ve bende unutmustum bunu acıklamayı :)

bundan önce 2006 d4d hp ve 2008 sedan d4d kullandım bunların ıkısıde manueldı.

sımdı gelelım neden toyota yazmadıgıma:)

1. si toyotadakı satıs elemanı bıle toyotanın otomatık vıtesını almayın dedı.
2. si toyota gercekten cok az yakıyor acaıp konforlu bır arac ama ıc dızaynını begenmıyorum arabanın

focusa gelınce bıldıgım kadarı ıle dızelının otomatıgı yok

Castiel

« Yanıtla #7 : Kasım 10, 2011, 12:18:22 ÖS »
yeni c4 ü mutlaka inceleyin derim. Civic HB istiyor olmasaydım alacak olduğum araçtı, 52 binlira dolu dizel tam otomatik fiyat almıştım 5 ay kadar önce...

valla dedıgım gıbı bana bıraz ufak gelıyor c4 1.90 ve 130 kg oldugumdan ve esımle ıkımızız ama genelde cok kalabalık dolasıyoruz.

benı ancak c5 paklar ama onlarda baya yuksek fıyatlı

HondaCivic10

« Yanıtla #8 : Kasım 10, 2011, 12:30:18 ÖS »
Dediğim gibi jetta 1.6 tdi dsg düşünülebilir alman kalitesi,işçiliği,yedek parça,servis,genişlik,yakıt ve bagaj büyüklüğü açısından.Yeni kasalar çok pahalı ama içi yenilenmiş olan 2010-11 modeller güzel

canguder

« Yanıtla #9 : Kasım 10, 2011, 12:39:14 ÖS »
ben alfa ve mercedes arasında kalırdım. mercedeste km önemli değil yeterki aracın bakımları düzgün yapılmış olsun.  alfadaki sorunda dediğin gibi servis ücretleri parça sıkıntısı. bu saydığın araçların hiç biri mercedes kadar konforlu ve güvenilir değil. hibrit honda al diyeceğim ama benzin aldı başını gitti. 5 lirayı bulur 2012ye girmeden.

honda2002

« Yanıtla #10 : Kasım 10, 2011, 06:31:43 ÖS »
Temiz bir c220 ye binilebilir
Ancak yedek parca maliyeti yuksek olacaktir.

Passat 2lt tdi 2006-2007 modeller cok yuksek km lidir. Cunku alan km yapmak icin aliyor ve fogu sirket araci yani biraz hor kullanilmis olur.

Alfa sadece dizayni icin alinir bence. Parca fiyatlari, Alfa larin genel olarak problemli olusu sana masraf olarak donebilir.

Leon benim tercih etmeyecegim ferah olmayan basik bir arac. Daha ziyade modifiyeli olarak genc yariscilara :) kullaniliyor.

Genel olarak dizel araclar yuksek km lidir, yorulmus araclardir, turbo, motor masrafi cikartabilir.
TR de insanlar dizel meraklisi oldugundan fiyatlarda ucuyor malesef :)

Bu durumu avanaja cevirmenin tek yolu sevmememize ragmen LPG li arac tercih etmek.
Ben olsam 2lt uzeri D sinifi 2007 model ve uzeri bir araca kaliteli bir lpg kiti taktirip kullanabilirsin.

Avantajlari;
Dizele gore cok daha ucuz 2. El fiyatlari
Daha ucuz oldugundan D sinifi arac alma imkani
Muhtemelen daha dusuk km
Daha yeni oldugundan daha az yipranmis bir ic mekan.
Sonucta benzin motoru oldugundan dizele gore daha az kompleks motor yapisi ve daha az ariza ihtimali (cunku turbo da yok)
Tar tar dizel sesi yok ( bence en guzeli :) )

Dezavantajlari
Lpg li arac surmenin verdigi kotu psikoloji.
İstasyonda taksicilerle ayni pompadan yakit almak.
Bir ucuncusunu ben bulamadim ;)

canguder

« Yanıtla #11 : Kasım 11, 2011, 12:57:56 ÖÖ »

Passat 2lt tdi 2006-2007 modeller cok yuksek km lidir. Cunku alan km yapmak icin aliyor ve fogu sirket araci yani biraz hor kullanilmis olur.

Alfa sadece dizayni icin alinir bence. Parca fiyatlari, Alfa larin genel olarak problemli olusu sana masraf olarak donebilir.

Leon benim tercih etmeyecegim ferah olmayan basik bir arac. Daha ziyade modifiyeli olarak genc yariscilara :) kullaniliyor.

Genel olarak dizel araclar yuksek km lidir, yorulmus araclardir, turbo, motor masrafi cikartabilir.

Bu durumu avanaja cevirmenin tek yolu sevmememize ragmen LPG li arac tercih etmek.
Ben olsam 2lt uzeri D sinifi 2007 model ve uzeri bir araca kaliteli bir lpg kiti taktirip kullanabilirsin.

Avantajlari;
Muhtemelen daha dusuk km
Sonucta benzin motoru oldugundan dizele gore daha az kompleks motor yapisi ve daha az ariza ihtimali (cunku turbo da yok)

Dezavantajlari

üçüncüsü kapalı otoparklara girememek :)

jaggalagalaga

« Yanıtla #12 : Kasım 11, 2011, 01:37:48 ÖÖ »
mercedes bence hiç düşünme mantıklı düşünerek yıllara yayarak düşünülürse mercedes her konuda karlı olur hiç kimse 2001 2002 mercedes e eski diyemez bence tabi

honda2002

« Yanıtla #13 : Kasım 11, 2011, 07:39:51 ÖÖ »

Avantajlari;
Muhtemelen daha dusuk km

Dezavantajlari

üçüncüsü kapalı otoparklara girememek :)

O benim de aklima geldi amma velakin simit depoyla isi cozuyorsun. Uzun yol olmadigin surece yedek lastige bile gerek yok bence. Arac ici pompa, Yol yardim servisleri ne gune duruyor :)
Illa yedek lastik tasicam diyorsan ince lastik alip deri kilifta bagajda fazla yer kaybetmeden tasinabilir. Uzun yolda benzini de fulle gazi da fulle dizelden daha fazla menzilin bile olur :))

Castiel

« Yanıtla #14 : Kasım 11, 2011, 08:14:10 ÖÖ »
tesekkurler arkadaslar cevaplar ıcın

aslında dedıgınız gıbı mercedes cok aklıma yatıyor cunku babam 25 senedır mercedese bınıyor ve kesınlıkle baska bır markaya bınmez bınmemde diyor zaten

dediğim gibi artvine gittik yolun cogunu ben kullandım yazında alanyaya gittim babamın arabası ıle o kadar keyıflı surusu rahat bastıgında seni asla yüzütsü bırakmayan bir arabakı gerçekten çok keyifli.

400 küsür torku direk hissettiriyor. tabi yakıtı ona göre :) sehir içi 15lt falan yakıyo ama uzun yolda gercekten baya az yakıyor. 1300 km rahat yapıyor ama tabi deponun 85 lt olmasından kaynaklanıyor :)

ya ben lpg olayına cıdden alısamadım ne bılım bana soguk gelıyor trafıkte bır kartalın arkasında kaldım bayılacaktım resmen kokudan :) tabıkı onlar ucuz lpg lerden artık ıtalyan markalar falan var sızdırmaz ozellıklı ama ne bılım dedıgım gıbı ben ısınamadım bır turlu .

yeni jettalar çok güzel ama çok gereksiz pahalı bence

eşimde leon istiyor aslında bende ilk çıktığı yıldan beri tipini dizaynını beğeniyorum baya kararsız kaldım :)

ama şu listeden direk alfa yı almak geçiyor içimden :) ama 2. eli parçaları servisi kafamı felaket derecede kurcalıyor. yoksa motor 1.9 320 tork falan iç dış dizayn bir numara al bin keyiflee ama hemen karar vermemem gerekiyor çünkü alacağım arabayı en azından 3 4 sene kullanmak istiyorum

Grafink

« Yanıtla #15 : Kasım 11, 2011, 08:37:46 ÖÖ »

valla dedıgım gıbı bana bıraz ufak gelıyor c4 1.90 ve 130 kg oldugumdan ve esımle ıkımızız ama genelde cok kalabalık dolasıyoruz.

benı ancak c5 paklar ama onlarda baya yuksek fıyatlı

Siz yine de bir gidin görün derim, bende 187 cm 122 kg'yım bana oldukça geniş görünmüştü. Gerçi içine en rahat oturduğum ve koltuğu geriye sürmeme gerek kalmayan tek araç Civic HB ama siz zaten dizele kaymak istiyorsunuz. o yüzden söylemeye gerek yok :)

Castiel

« Yanıtla #16 : Kasım 11, 2011, 09:43:33 ÖÖ »
bu arada cidden bu c4 e-hdi ın teknolojısını begendım. ılk basta araba devamlı stop edıyor sonra calısyor motoru cok yorar daha cok mazot harcar dıye dusunuyordum ama öğrendikten sonra fikrim değişti.

mesela trafikte durdunuz çat hemen stop ediyor siz hissetmiyorsunuz. gaza basınca hemen çalışıyor bu stop start özelliği direk motordan değiş kaputun altına koydukları ufak bir elektrikli motordan geliyor. yani motora hiç bir zararı yok ve atıyorum yazın sıcağında bakkala durdunuz araba da eşiniz çocuğunuz var arabayı stop ediyorsun ama tüm klimalar vs elektrikle çalışan seyler susmuyor aynen devam edıyor belli bir süre için tabiki.

bence bunlar extra ve güzel özellikler ayrıca donanım olarak da baya dolu araç. yol bilgisayarı size kullandığınız süre boyunca kaç dakika araba stop etmiş onuda gösteriyor. yoğun trafikte hiç mazot harcanmıyor gibi bişe o yuzden sehır içi 900 km ve üstüne çıkabiliyorsunuz. deposu 65 lt uzun yolda çok merak ediyorum 1500km leri çok rahat görür gibime geliyor.

Grafink

« Yanıtla #17 : Kasım 11, 2011, 10:11:48 ÖÖ »
iddaları öyle, velhasıl aracı canlı inceleyin derim, yeni kasa c4 hem görsel olarak hem boyut olarak tatmin edici. Dediğim gibi, aracımı almasaydım ya c4 alacak ya da lpg li yeni sedan Civicleri bekleyecektim.  Bir de C4 teki en önemli özellik, mersedesteki gibi tam otomatik olması, dizel ve tam otomatik seçenekler yok denecek kadar az. Prensip olarak yarı otomatik sistemlere pek güvenim yok.
« Son Düzenleme: Kasım 11, 2011, 10:13:05 ÖÖ Gönderen: Grafink »

Castiel

« Yanıtla #18 : Kasım 11, 2011, 10:22:49 ÖÖ »
dediğim gibi arkadasım yeni aldı baya inceleme fırsatım oldu

hatta bu hafta sonuda full onlarla olacağız data detaylı dikatli inceleyeyim o zaman

hatta kullandımda ben aracı gayet keyifliydi stop etmesini hiç hissetmiyorsunuz nerdeyse ama ön taraf iide arkası baya dar gelmişti bana

arkadaşımın eşi cocuğu ve benim eşim arkada biraz sıkıştılar hondanın arkasına göre baya dar denilebilir.
gerçi onuda arkaya oturacaklar düşünsün yaw dimi :D ben ya şöför koltuğunda yada yanda oturacam en kötü :)

Grafink

« Yanıtla #19 : Kasım 11, 2011, 10:28:39 ÖÖ »
hocam dediğim gibi geniş araba istiyosan civic HB :) Araç dışardan orta Hb içerden Manda kasa mersedes :D

bhdrknk

« Yanıtla #20 : Kasım 11, 2011, 11:07:47 ÖÖ »
Citroen gurubunun C4 modeli için söylenenlere katılıyorum. Bir önceki kasa C4 kullanan biri olarak yakıt ve performansta üstüne yok. Madalyonun diğer yüzü ise parçası pahalı ve ikinci elde beklenen direnci gösterememesi. Fransız olması ise ?????????

canguder

« Yanıtla #21 : Kasım 11, 2011, 11:36:02 ÖÖ »
japon buldun bin fransız buldun kaç

bhdrknk

« Yanıtla #22 : Kasım 11, 2011, 11:53:28 ÖÖ »
çok net ve gerçek bir yaklaşım :)

MerT01__civic

« Yanıtla #23 : Kasım 11, 2011, 12:05:18 ÖS »
ben size direk alfa 159 derim başka da bişe demem :) süper araç.. kullandım.. motor ilk başlarda çok sesli çalışıyor traktör gibi :D ama motor süper güçlü ondandır.. ama sonra motor ısındıktan sonra ses çok azalıyor.. dış dizayn süper.. içi harika.. gidişine dicek yok.. yakıtıda güzel.. bence siyah bir alfa 159 alın derim.. inanın pişman olmicaksınız.. :)

honda2002

« Yanıtla #24 : Kasım 11, 2011, 12:07:11 ÖS »

Sifirsa problem olmaz herhalde.
En kotu garantisi vs var.