Gönderen Konu: Araç muayene'sindeki gariplikler...  (Okunma sayısı 11319 defa)

eagleanddog

Araç muayene'sindeki gariplikler...
« : Ocak 31, 2009, 07:31:43 ÖS »
Arkadaşlar aracımın muayenesi için bu sabah istasyona gittim ve çok şükür 3 saat gibi bir sürede hallededip geri döndüm...
Ne var ki tuhaf bir durum ile karşılaştım;

Bana göre tek eksiğim olan far ayarı için biryerde farlarımıda ayarlattıktan sonra oradaki bir arkadaşla tamam olduğunu bildiğim halde tüm sinyal ve fren lambalarımı kontrol ettirip oradan 15 km uzaklıktaki istasyona gittim.
Gerekli indirmeyi takdim edip sıra benim aracıma gelince bilindiği üzere aracı teslim aldı yetkili bir arkadaş ve ameliyat başladı,
Aracımı diğer kapıdan çıkaran aynı yetkili arkadaş bana arabamın içinde iken camdan kafasını uzatıp "fren lambalarına bakarmısın" diye bir soru sordu ve baktığımda her ikiside yanmıyordu,araca ben geçip bir başkasına basmasını söyledim ve gerçekten her ikiside yanmıyordu tam anlamı ile şoke oldum,çünkü 18 aydır bir kere bile hiçbir ampülü patlamamış aracım bu konuda beni üzüyordu!
Konuya anlam verememiştim taki ben daha adama nasıl olur derken aniden bir genç gelip "abi hayırdır" deyince onun elektrikçi olduğunu anladım ve bana elinde 4  adet çıktı ile yetkili arkadaş "aracında sadece ağır kusur fren lambaların hemen yaptır gel" dedi ve elim mahkum o gençle az ilerdeki bir yerde sözde tamirata gittik ben sigorta olabilir dedikçe çocuk bana yok abi ampüller patlamıştır dedi ve hemen ampülleri çıkarıp yenilerini takmaya başladı,ve ampülleri hızlı bi şekilde bagaja attı ver bakayım şu ampülleri dediğimde eline aldı ve patlamadığını bildiği ampüle fiske atarak patlatmaya çalıştıysada patlatamadı...

Sonuç olarak ben aracımın tek kusuru bu olmasına sevindiğimden ve durumu tam kavrayamadığımdan çok fazla üzerinde durmadım ve 10 tl verip eskilerinide muhafaza edip tekrara girdim ve bitirdim...

Şimdi düşünüyorumda; acaba yanmıyor dendiğinde bağajı açıp elimle ampüller yuvasındamı diye kontrol etseydim diyorum!!!
Bunlar bugün muayenede başımdan geçenler arkadaşlar,artık siz nasıl yorumlarsınız bilmiyorum.

Bu arada arka camdaki stıcerım için arka camı filmli gösterip hafif kusur yazdılar bilğiniz olsun arkadaşlar...
Birde aracı kanala alıp 5 dakika boyunca altına ve ön takıma komple bakıyorlar...
Ama herşeye rağmen bazılarının abarttığı kadar zor ve çileli değil, ben hergün 50 km yol yapıyorum ve 18 aydır  yağı filtreleri bujileri hariç hiçbirşey yapmadığım halde sadece far ayarı yaptırıp tek seferde geçtim,bu kadar rahat olacağını sanmıyordum açıkçası.

Çok uzattım kusura bakmayın arkadaşlar.
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2009, 07:32:29 ÖS Gönderen: eagleanddog »

asmaz

Ynt: Araç muayene'sindeki gariplikler...
« Yanıtla #1 : Ocak 31, 2009, 09:08:48 ÖS »
ben valla ne olursa olsun aracımmın basından herseye dikkat ederim kim nabıo ne ediyo diye ben bu konularda cok pimpirikliyim valla:D bilgilendirme için tesekkürler simdi daha dikkat etcem bu konuda

hızlı ve öfkesiz

« Yanıtla #2 : Ocak 31, 2009, 09:17:04 ÖS »
hiçbir şey olmasada kusur bulur onlar..geçmiş olsun..

whitehan

« Yanıtla #3 : Şubat 01, 2009, 12:52:32 ÖÖ »
gecmıs olsun..herseyın uckagıtcılıgını yaparlar..

merburvehan

« Yanıtla #4 : Şubat 01, 2009, 10:52:39 ÖÖ »
Ampullare sağlamsa neden yanmadı ozaman işin özünü anlamadım ben...

34N1005

« Yanıtla #5 : Şubat 01, 2009, 10:55:59 ÖÖ »
geçmiş olsun :)

eagleanddog

« Yanıtla #6 : Şubat 01, 2009, 11:14:36 ÖÖ »

Ampullare sağlamsa neden yanmadı ozaman işin özünü anlamadım ben...

Yazımdada söyledim, ampüller yuvalarından çıkarılmış sanıyorum takılı değillerdi anladığım kadarıyla,
Yuvasında değilde stop'un içinde öylesine duran ampüllerde yanmıyordu doğal olarak...

ondermersin

« Yanıtla #7 : Şubat 01, 2009, 11:48:05 ÖÖ »
aracın kac model bırde ne kadar ucret ödedin öğrenebilir miyim?
gecmıs olsun

eagleanddog

« Yanıtla #8 : Şubat 01, 2009, 12:21:50 ÖS »

aracın kac model bırde ne kadar ucret ödedin öğrenebilir miyim?
gecmıs olsun

94 eg hb ex muayene harcı 123 tl

sevdasim

« Yanıtla #9 : Şubat 22, 2010, 01:00:51 ÖS »
merhaba, ön farların parlak olmaması veya ayarlı olmaması ağır kusurmu? bu konuda bir bilginiz var mı? teşekkür ederim..

34 FVC 96

« Yanıtla #10 : Şubat 22, 2010, 01:20:58 ÖS »
merhaba, ön farların parlak olmaması veya ayarlı olmaması ağır kusurmu? bu konuda bir bilginiz var mı? teşekkür ederim..
Hayır hafif kusur... bir kaç ay önceye kadar farlar ayarsızsa ağır kusurdu ama artık hafif kusur oldu....

sevdasim

« Yanıtla #11 : Şubat 22, 2010, 01:25:36 ÖS »
teşekkür ederim...peki tampondaki hasarlar sorun olmuyor değilmi? biryerde çiziğin bile sorun olarak gösterildiğini okudumda:-(

34 FVC 96

« Yanıtla #12 : Şubat 22, 2010, 01:37:26 ÖS »
arkadaşlar ben cok çektım bu TÜV deki muayeneden paylaşayım sizinle...
AĞIR KUSURLAR
**cam filmi hafif kusur geçiyor ( ama polis yakaladımı affetmiyor bağlayamazsan muyaneden geçti falan yemiyor)
**fren hortumlarında çatlak olmıyacak... ki zaten çok eski arabalarda bu çatlama olur...
**aracın motorunda çok ciddi bir yağ sızıntısı olmayacak, terlemelere en ufak sorun çıkarmıyorlar...
**sinyallerin hepsi sarı yanacak ( benim çamurluktakiler beyazdı ağır kusur)
**emniyet kemerleri çalışacak eğer geri toplamıyorsa ağır kusur... (arkalarda kontrol ediliyor)...
**eksoz kesinlikle orijinal olacak abart eksoz ağır kusur( ben eksozuma slincer taktım gittim kabul etmediler)
**araçta spor yay olmayacak... yani yere sıfır kadar yakın olmayacak... bu duruma görede değişiyor bazıları çapraza alıyor arabayı lastik çamurluklara değiyorsa ağır yazıyor bazıları uğraşmıyor görmezden geliyor bir standartı yok ama takarsa kontrol eden kişi ağır kusur...
**araçlarda sonradan takılan spoilerler hafif kusur bir sorun yaratmıyor.
**xenon hafif kusurda yazan var hiç yazmayanda var ama sorun yaratmıyor...
**spor direksiyon hafif kusur
**ilk yardım setin olacak... içindekileri tek tek kontrol etmiyorlar...
**reflektör iki tane olacak (hem öne hem arkaya koymak için) fark ederse ağır kusur ama çok üstünde duranı yok...
**eksoz muayenesi şart oldu daha önce bakılmıyordu...
**yangın söndürücü kesin olacak ve üzerinde basıncı gösteren ibresi olacak... bu ibre yoksa ağır kusur
**korna orijinal korna olacak  (havalı korna ağır kusur)
**müzik tesisatı hafif kusur (araçta gereğinde fazla kablo tesisatı var yazıyorlar)
**açık hava filtresine karışmıyorlar hiç kusur yazılmıyor... (orijinal filtre kazanı takıp gitmenize gerek yok)

aklıma gelenler bunlar...

sevdasim

« Yanıtla #13 : Şubat 22, 2010, 02:15:38 ÖS »
görünüşe göre bu şekilde girebiliyorum bu durumda...
çok teşekkür ederimm verdiğiniz bu yararlı bilgiler için
herkese iyi günler dilerim :-)

34 FVC 96

« Yanıtla #14 : Şubat 22, 2010, 03:01:06 ÖS »
görünüşe göre bu şekilde girebiliyorum bu durumda...
çok teşekkür ederimm verdiğiniz bu yararlı bilgiler için
herkese iyi günler dilerim :-)

rica ederim...
tamponu sormuşsun ona yazmamışım cevap... öyle boya çizikleri,sürtüklerle ilgilenmiyorlar ama bariz araçta kaza var ise tampon yerinden düşmüş ise onu geçirmezler... ama öyle boya çatlakları falan önemli değil...

tpmyo157

« Yanıtla #15 : Şubat 22, 2010, 03:28:06 ÖS »
Benim çamurluktaki sinyaller kırmızı birde arka stoplar komple kırmızı yani sinyaller kırmızı yanıyor bu şekilde geçermi muayeneden yakın bi zamanda muayeneye götürcem.

ursus

« Yanıtla #16 : Şubat 22, 2010, 03:36:01 ÖS »
turbo falan varsa ne oluyor? birde headers takan kat iptali yapanlar muayeneye girmeden önce katalizatörü geri mi taktırıyor?

34 FVC 96

« Yanıtla #17 : Şubat 22, 2010, 03:39:42 ÖS »
turbo falan varsa ne oluyor? birde headers takan kat iptali yapanlar muayeneye girmeden önce katalizatörü geri mi taktırıyor?
turboyu bılmıyorum yorum yapamam...
headersa sorun yapmıyorlar... kat iptaline yapan oluyormuş ama benım arabamda kat iptalıne bısrsey demedıler... dedıgım gıbı bu işin bir standartı var gıbı ama tam oturmadı... aynı istanyondaki bir görevli ağır kusur yazdığı kat iptaline bir diğeri dikkat etmiyor... şansına kalmış biraz diyelim...

06FAT68

« Yanıtla #18 : Şubat 22, 2010, 04:05:08 ÖS »
arkadaşlar ben cok çektım bu TÜV deki muayeneden paylaşayım sizinle...
AĞIR KUSURLAR
**cam filmi hafif kusur geçiyor ( ama polis yakaladımı affetmiyor bağlayamazsan muyaneden geçti falan yemiyor)
**fren hortumlarında çatlak olmıyacak... ki zaten çok eski arabalarda bu çatlama olur...
**aracın motorunda çok ciddi bir yağ sızıntısı olmayacak, terlemelere en ufak sorun çıkarmıyorlar...
**sinyallerin hepsi sarı yanacak ( benim çamurluktakiler beyazdı ağır kusur)
**emniyet kemerleri çalışacak eğer geri toplamıyorsa ağır kusur... (arkalarda kontrol ediliyor)...
**eksoz kesinlikle orijinal olacak abart eksoz ağır kusur( ben eksozuma slincer taktım gittim kabul etmediler)
**araçta spor yay olmayacak... yani yere sıfır kadar yakın olmayacak... bu duruma görede değişiyor bazıları çapraza alıyor arabayı lastik çamurluklara değiyorsa ağır yazıyor bazıları uğraşmıyor görmezden geliyor bir standartı yok ama takarsa kontrol eden kişi ağır kusur...
**araçlarda sonradan takılan spoilerler hafif kusur bir sorun yaratmıyor.
**xenon hafif kusurda yazan var hiç yazmayanda var ama sorun yaratmıyor...
**spor direksiyon hafif kusur
**ilk yardım setin olacak... içindekileri tek tek kontrol etmiyorlar...
**reflektör iki tane olacak (hem öne hem arkaya koymak için) fark ederse ağır kusur ama çok üstünde duranı yok...
**eksoz muayenesi şart oldu daha önce bakılmıyordu...
**yangın söndürücü kesin olacak ve üzerinde basıncı gösteren ibresi olacak... bu ibre yoksa ağır kusur
**korna orijinal korna olacak  (havalı korna ağır kusur)
**müzik tesisatı hafif kusur (araçta gereğinde fazla kablo tesisatı var yazıyorlar)
**açık hava filtresine karışmıyorlar hiç kusur yazılmıyor... (orijinal filtre kazanı takıp gitmenize gerek yok)

aklıma gelenler bunlar...

en ön şöför camında sorun çıkarıyorlar mı acaba çok merak ettiğim konu gerçi daha 1 yıl var muayeneye ama başına böyle bişi gelmiş olan var mı arkadaşlar

34 FVC 96

« Yanıtla #19 : Şubat 22, 2010, 04:11:41 ÖS »
yok kardeşim muayene istasyonunda cam filmine en ufak bir şey demiyorlar sadece hafif kusur yazıyorlar.. buda seni muayeneden bırakmıyor basıyorlar 2012 ye kadar gıdıyorsun ticari araç değilse... sadece ön camdada olsa sadece en arka camdada olsa hafif kusur yazılıyor... ama elinize verilen muayene dökümündeki hafif kusurların herbiri birdahaki yani yaklaşık 2yıl sonraki muayenede kesinlikle geçmeyecekmiş... bunu uygulayacaklarmı bilmiyorum.

06FAT68

« Yanıtla #20 : Şubat 22, 2010, 04:21:51 ÖS »
yok kardeşim muayene istasyonunda cam filmine en ufak bir şey demiyorlar sadece hafif kusur yazıyorlar.. buda seni muayeneden bırakmıyor basıyorlar 2012 ye kadar gıdıyorsun ticari araç değilse... sadece ön camdada olsa sadece en arka camdada olsa hafif kusur yazılıyor... ama elinize verilen muayene dökümündeki hafif kusurların herbiri birdahaki yani yaklaşık 2yıl sonraki muayenede kesinlikle geçmeyecekmiş... bunu uygulayacaklarmı bilmiyorum.

teşekkür ederim gerçi ağrı dayım ben polisiz :) bakalım cam filimini hiç yazdırmamaya çalışcam ama inşallah başarırım hafif kusurda olsa yazılmasın ama dimi

34 FVC 96

« Yanıtla #21 : Şubat 22, 2010, 04:46:52 ÖS »

teşekkür ederim gerçi ağrı dayım ben polisiz :) bakalım cam filimini hiç yazdırmamaya çalışcam ama inşallah başarırım hafif kusurda olsa yazılmasın ama dimi
sende ne sorun olacak o zaman :) benım polis arkadaşlar var birtanesinde astra gsi var ben o arabaya bınsem en fazla 3.ışıklarda bağlarlar :) ama arkadaşın mesai görevi yunus olunca :)

06FAT68

« Yanıtla #22 : Şubat 22, 2010, 05:25:29 ÖS »
ya öyle ama emin ol ben çoğu çevirmede polis olduğumu söylemek istememe rağmen adamlar gıcıklığıına gıcıklığına bişiler yapıyolar bitane diyoki müziğin sesisini kıssana lan dedi ağzına etmekten beter ettim polis olduğumu söylemeden nediyon lan sen dallama dedim polise hiç cevap bile veremedi. bazı zaman oluyo polislikten nefret ettiriyorlar adamı. bitaneside ne dese beğenirsin evrakları istedi uzun yolda çevirmeye aldılar beni hayırdır abi radar falan vardı dedim yok kardeşim bu honda kesin modludur o yüzden durdum dedi komik şeyler yaşıyorum ya xneon far takılı diye durdurup ceza yazmaya çalışan bile oldu biliyomusun?

tpmyo157

« Yanıtla #23 : Şubat 22, 2010, 05:37:16 ÖS »
ya öyle ama emin ol ben çoğu çevirmede polis olduğumu söylemek istememe rağmen adamlar gıcıklığıına gıcıklığına bişiler yapıyolar bitane diyoki müziğin sesisini kıssana lan dedi ağzına etmekten beter ettim polis olduğumu söylemeden nediyon lan sen dallama dedim polise hiç cevap bile veremedi. bazı zaman oluyo polislikten nefret ettiriyorlar adamı. bitaneside ne dese beğenirsin evrakları istedi uzun yolda çevirmeye aldılar beni hayırdır abi radar falan vardı dedim yok kardeşim bu honda kesin modludur o yüzden durdum dedi komik şeyler yaşıyorum ya xneon far takılı diye durdurup ceza yazmaya çalışan bile oldu biliyomusun?

Bak arkadaşım sen bi memura görevi başında istersen polis memuru ol dallamalar diyemezsin o lafı meslektaş filan dinlemezler yedirirler.Burda insanların kafasını karıştırıyorsun bi polis memuru olarak meslektaşlarını şikayet etmeni yakıştıramadım.

06FAT68

« Yanıtla #24 : Şubat 22, 2010, 06:22:17 ÖS »
valla karşımdaki hangi memur olursa olsun vatandaşa lan lu lunlu konuşursa istediğimi derim meslektaşımda olsa edit:kural dışı kelime)lik yaparsa karşılığını bulur