Gönderen Konu: AQUA PLANNING (su üzerinde kızaklama)  (Okunma sayısı 2039 defa)

GhostRider

• Co-Admin
AQUA PLANNING (su üzerinde kızaklama)
« : Ekim 23, 2010, 02:37:22 ÖS »
Yağışlara Dikkat

AQUA PLANNING (su üzerinde kızaklama)
Yağışlı havalarda otomobil kullanmak biraz daha dikkat ister. Dikkat edilecek basit noktalar sayesinde daha güvenli sürüş yapılabilir.

* Herşeyden önce lastiklerinizin yeterli diş derinliğine sahip(minimum 1.6 mm) ve doğru hava basıncına sahip olması gerekmektedir. Sileceklerin yeni ve silecek sıvısının da yola çıkılmadan önce kontrol edilmesi temiz bir görüş için önemlidir.

* Yolları büyük ölçüde tozlu olan ülkemizde özellikle yağmurun ilk başladığı zaman tehlikelidir. Yol üstündeki toz yağmurla birleştiğinde kaygan bir zemin meydana getirir. Bu durumda mutlaka hızı düşürmek ve öndeki araçla takip mesafesini arttırmak gerekir.

* Yol üstündeki su birikintileri büyük çukurları gizleyebileceklerinden üstlerinden geçmemeye dikkat etmek lastik ve jantlarınızın zarar görmesini engelleyecektir.

* Aquaplanning’e (su üzerinde kızaklama) karşı her zaman tetikte olmanız gerekir. Aquplannig’te lastiğin tasarımı aracın hızı ve lastik diş derinliği gibi faktörler devreye girer. Eğer lastikleriniz yeterli diş derinliğine sahip değilse aquaplanning daha düşük hızlarda başlayacak ve sürüş güvenliğini riske edecektir. Aquaplanning’te lastiklerin yolla teması kesilir. Bunun nedeniyse lastik üzerindeki olukların su tahliye kapasitesinin aşılmasıdır.

* Aquaplanning durumunda ayak yavaşça gazdan çekilmelidir ve lastiklerin asfalta tekrar temas etmesi beklenmelidir.

* Ağaçlıklı alanlardan geçerken yol üstüne dökülmüş yaprakların da fren mesafesini uzatacağı unutulmamalıdır. Yapraklı bir yüzeyde lastikler asfalta tutunamazlar

Mahir TÜRKMEN

Ynt: AQUA PLANNING (su üzerinde kızaklama)
« Yanıtla #1 : Ekim 23, 2010, 02:46:38 ÖS »
kısaca yavaş :)

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #2 : Ekim 23, 2010, 10:17:01 ÖS »
kısaca yavaş :)

yağışta hız sıkıntı tabi

inventor

• Co-Admin
« Yanıtla #3 : Ekim 26, 2010, 01:41:50 ÖÖ »
abi yağışı sevmiyorum çünkü aradım kayıyor :( o kadar reklam yaptılar potenza adrenalin aldım karda yağışta çok kötü

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #4 : Kasım 05, 2010, 10:49:56 ÖÖ »
abi yağışı sevmiyorum çünkü aradım kayıyor :( o kadar reklam yaptılar potenza adrenalin aldım karda yağışta çok kötü

litre olarak tahliye ettiği su miktarı önemli, gerçi etse nekadar edicek oda ayrı bi konu :)

inventor

• Co-Admin
« Yanıtla #5 : Kasım 08, 2010, 10:17:58 ÖÖ »
abi bu lastiklere dalgıç pompa takayım belki ozaman bütün suyu hemen atar  :)

hakangunister

• www.osgun.com.tr
« Yanıtla #6 : Kasım 24, 2010, 04:51:14 ÖS »
Yüksek performans lastiği kullananlara bir hatırlatma yapmak istiyorum.

7 derecenin altında büyük bir yol tutuş sorunu yaşıyorlar. Hamurlarının özelliklerinden dolayı.

Mehmet abi dediğim olay bu işte. Soğuk havalar da yolu tutmuyorlar.