Gönderen Konu: ateşleme bobinim 2 günde 2 defa değişti sorun nedir?  (Okunma sayısı 5522 defa)

dogancancavuslu

ateşleme bobinim 2 günde 2 defa değişti sorun nedir?
« : Haziran 30, 2016, 10:51:37 ÖS »
merhabalar aracım 2009 civic sedan. lpg takılalı daha 2 ay oldu ben ikinci el aldım aracı. geçen gün bobin arızası verdi araç vsa ve arıza ışığını yaktı, araba devirlenmedi hatta hareketlenmesi çok zorlaştı. ustaya götürdük cihaza bağladılar ve 2. bobinin arıza yaptığını söylediler. alman malı bir bobin takıldı 2 gün önce ve bugun yine arızayı verdi. yine 2. bobin arıza verdi. nedir bunun sorunu neden aynı bobin arıza veriyor. orjinal olmadı için  mi dieyceğim ama hiç mi kimse orjinal dışında başka bir bobin taktırmadı araca hiç kullanılmayan birşey olsa neden üretilip satılsın ki ? var mı başına böyle birşey gelen, sebebini çözen. bujiler 1 ay önce değişti bu arada. ngk iridium izrf6k11 bujileri takıldı.lütfen yardım edin arabadan soğudum. 200lira alman malı bobinine verdim şimdide orjinaline 500 tl vereceğim.

dogancancavuslu

Ynt: ateşleme bobinim 2 günde 2 defa değişti sorun nedir?
« Yanıtla #1 : Haziran 30, 2016, 11:46:58 ÖS »
üstelik araç 74.000 km de. üzerinde ki bobinlerin 2 si çıkma orjinal bobinler bitanesi yec marka, diğeride bende ki arıza yapan bobin. yani daha öncede bobin arızası vermiş araç. arkadaşlar abiler lütfen bir çözüm bulalım bu konuya 74.000 kmde ki bir araç da bu kadar bobin değişmesi normal gelmiyor bana ibizamda 130 binde değiştirmiştim sadece bir bobini. yemin ederim soğudum arabayı satmayı düşünüyorum. nedir sorun kime  göstereceğim. cumartesi günü yola çıkacağım sadece cumartesi öğlene kadar vaktim var.
« Son Düzenleme: Haziran 30, 2016, 11:49:28 ÖS Gönderen: dogancancavuslu »

dogancancavuslu

« Yanıtla #2 : Temmuz 01, 2016, 10:07:25 ÖS »
yok mu bu konuya bir çözüm bulabilecek kafa yoracağımız bir kişi. yanlış anlamayın ama honda gibi bir aracın böyle pasif bir forumu olmamalı arkadaşlar.

vtec08

« Yanıtla #3 : Temmuz 02, 2016, 07:03:37 ÖÖ »
Sorun bence honda kaynaklı değil.Öncelikle aracınız benzine göre tasarlanmıştır.Sonradan araca lpg takılarak zaten arıza riskini göze almış bulunmaktasınız.Lpg montajı sonrası elektriksel akım kayıpları sonucu bobinlerin yanmaşı normal.Lpg montajında en basit iki kabloyu lehimlemediğiniz zaman oluşan fazla yada eksik akım sonucu bobin arızası oluşturur.Öncelikle bujileriniz orjinal  denso-ngk 9807b-561bw kod numaralı olması gerekir.Akabinde bobin ngk olması gerekli bu şekilde benzinde hiç bir sıkıntı olmadan kullanırsınız.Şimdi gelelim lpg olayına .Benzinde tekrar düzene kavuşan aracınızla lpg servisinize gidip hangi marka ise onun iyi bir bayisine giderek durumu izah etmeniz lpg yi devreye almadan lpg elektrik tesisatını komple elden geçirmeniz gerekiyor.Tüm bu işlemlerden sonra aracınızı problemsiz kullanırsınız.Bizler yani son kullanıcılar araçlarımıza markası önemli değil orjinalliği dışında müdahale ettiğimizde oluşacak problemleri aracımızın markasına modeline malediyoruz.Oysa çok yanlış.Eğer honda sorunlu olsaydı 174000 kilometredeki lpg takılmamış aracımda da bobin yanardı.Hala orjinal bobinleri üzerinde duruyor.Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.Kolay gelsin..

dogancancavuslu

« Yanıtla #4 : Temmuz 02, 2016, 07:35:15 ÖS »
çok teşekkür ederim açıklayıcı biginiz için. fakat araca 70.000 de lpg takılıyor lpg takılmadan öncede üzerinde ki bobinlerin 3 tanesi farklıydı. ikisi çıkma orjinal biri yec markaydı. bu biraz da sizin dediğiniz dışında kalan bir olay gibi görünüyor sanki ? yinede çok teşekkür ederim. ve şöyle bir durum var lpg nin garantisi lpg işletilirken memurlar tarafından alındı. taktırılan yer ise bambaşka bir şehir. ben bunu olduğum şehirde kendi bayisinde yaptırabilirmiyim garanti kapsamında ?
« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2016, 07:35:43 ÖS Gönderen: dogancancavuslu »

vtec08

« Yanıtla #5 : Temmuz 03, 2016, 08:16:59 ÖS »
Garanti kapsaminda yaptırabilirsiniz birazda gideceginiz bayinin iyi niyetine kalmis bir durum.aracinizin 70 bine gelmeden 3 bobin degismesi pek normal bir durum degil.aracinizin ilk sahibi kaza yapmis.yada elektriksel degisikliklere gitmis yazulim muzik tesisati yada vurdurarak calistirma gibi.o yuzden arac hakkinda detayli ozgecmis bilgisi olmadan ayni sorunla karsilasma olasiliginiz cok fazla..resmi servisten detayli yardım ve orjinal parca kullanmanizi siddetle tavsiye ederimki.bayide degisen bobinlerin tekrar ariza durumunda servisten detayli ariza tespiti bobin degisimi gibi durumlar icin hak sahibi olabilirsiniz.

bestami_1

« Yanıtla #6 : Temmuz 04, 2016, 02:29:53 ÖS »
dogan gardaş bak beden 2009 var elim durmadı motora su tuttum bobinin biri gitti bende yec marka bir bobin aldım 1 yıl oldu cok sukur bır sıkıntım yok lpg takılı  bak sana ne dicem arabandan soguma gardaş rahat ol servise götür baksınlar biarz pahalı olur ama garantili olur ve sana sunu soyleyeyim bobin arızanın bence lpg sistemi ıle alakası yok ateşleme  sisteminde var yani bobinlere gelen elektrıkte

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #7 : Temmuz 04, 2016, 03:19:47 ÖS »
genelde lpg takılı araçlarda görülür bobin arızası,70 bin benzinli araçta gitmesi anormal bir durum gerçekten.Geçmişini bilmediğimiz için yorumlamak zor tabii,daha önce lpg takılıp sökülmüş olabilir mi?

dogancancavuslu

« Yanıtla #8 : Temmuz 05, 2016, 03:02:51 ÖÖ »
dogan gardaş bak beden 2009 var elim durmadı motora su tuttum bobinin biri gitti bende yec marka bir bobin aldım 1 yıl oldu cok sukur bır sıkıntım yok lpg takılı  bak sana ne dicem arabandan soguma gardaş rahat ol servise götür baksınlar biarz pahalı olur ama garantili olur ve sana sunu soyleyeyim bobin arızanın bence lpg sistemi ıle alakası yok ateşleme  sisteminde var yani bobinlere gelen elektrıkte

Abi valla samimi soylemin icimi rahatlatti. İnsallah butun sorunlari cozup maddi durumumda imkan verdikce yeniden yapacagim araci. Biraz titizim abi satacak olursam bile arkamdan dus etsinler yeter.

dogancancavuslu

« Yanıtla #9 : Temmuz 05, 2016, 03:04:07 ÖÖ »
genelde lpg takılı araçlarda görülür bobin arızası,70 bin benzinli araçta gitmesi anormal bir durum gerçekten.Geçmişini bilmediğimiz için yorumlamak zor tabii,daha önce lpg takılıp sökülmüş olabilir mi?

Gecmisini bende bilmiyorum ve inanin her kotu seyide bekliyorum konu ikinci el olunca. İnsallah butun sıkıntıları cozdurcem.

vtec08

« Yanıtla #10 : Temmuz 05, 2016, 09:56:42 ÖS »
Bilende yaziyor bilmeyende..bobin arizalarinin en buyuk nedeni lpg dir.lpg ayarinin iyi olmamasi zengin ve fakir karisim sonucu normalden yuksek isilara maruz kalan bobinlerin yanmasi kacinilmazdir.ayrica bobinlerden kaynakli bir durum yok deyip elektriksel ariza var diyen arkadaş.atesleme sisteminde bobin oncesinde ne arizasi olabilir.akuden gelen elektrigi buji kablosu ve bujilere gondermeden once 15 bin 20 bin volta yukselten bobin disinda atesleme sisteminde baska bir parca varda bizim mi haberimiz yok.elektriksel ariza baska nedir aciklayin bizde ogrenelim.bestami arkadasin yanlis yonlerdirme yapması hos degil.tekrar ediyorum bobine gelen elektrik arizasi diye birsey yok .bobin kendine gelen 12 voltu 15 bin 20 bin volta yukselten ve once buji kablosu sonrada bujiye ileten parcadir.ve ariza sebebide yuzde doksan kotu ayarli lpg sistemidir.siz ister inanin ister inanmayin ama dogru herzaman tekdir.
« Son Düzenleme: Temmuz 05, 2016, 09:58:03 ÖS Gönderen: vtec08 »

dogancancavuslu

« Yanıtla #11 : Temmuz 05, 2016, 11:51:06 ÖS »
Bilende yaziyor bilmeyende..bobin arizalarinin en buyuk nedeni lpg dir.lpg ayarinin iyi olmamasi zengin ve fakir karisim sonucu normalden yuksek isilara maruz kalan bobinlerin yanmasi kacinilmazdir.ayrica bobinlerden kaynakli bir durum yok deyip elektriksel ariza var diyen arkadaş.atesleme sisteminde bobin oncesinde ne arizasi olabilir.akuden gelen elektrigi buji kablosu ve bujilere gondermeden once 15 bin 20 bin volta yukselten bobin disinda atesleme sisteminde baska bir parca varda bizim mi haberimiz yok.elektriksel ariza baska nedir aciklayin bizde ogrenelim.bestami arkadasin yanlis yonlerdirme yapması hos degil.tekrar ediyorum bobine gelen elektrik arizasi diye birsey yok .bobin kendine gelen 12 voltu 15 bin 20 bin volta yukselten ve once buji kablosu sonrada bujiye ileten parcadir.ve ariza sebebide yuzde doksan kotu ayarli lpg sistemidir.siz ister inanin ister inanmayin ama dogru herzaman tekdir.

Cok tesekkur ederim bursada iyi bir atiker servisi bulup tesisati kompile kontrol ettirecegim. Var mi bursada bilinen iyi bir lpg ustasi

vtec08

« Yanıtla #12 : Temmuz 06, 2016, 06:05:23 ÖÖ »
Tesisatla birlikte mutlaka yeniden lpg ayari yaptirin.probleminiz yuksek ihtimal gaz ayari ile zengin yada fakir karisim durumu gözüküyor.lpg ayarindan sonra orjinal buji ve bobin takmayida unutmayiniz.