Gönderen Konu: Yeni Honda aldım acil yardım.  (Okunma sayısı 1463 defa)

Synt4x

Yeni Honda aldım acil yardım.
« : Ekim 21, 2017, 08:46:53 ÖS »
Selamın Aleyküm...

Honda hayaline yıllar sonra kavuşmanın verdiği mutlulukla gelen amerikan park xenon far&sis araç içi aydınlatma vs vs yapmak istiyorum fakat arıza ışığı yanıyormuş veya amerikan park sinyalleri eritebiliyormuş.
Ayrıca şanzıman yağına baktırmak istiyorum onunda bi ayarı varmış yetkili servislerden çekiniyorum daha önce bi aracın bakımını yaptırmıştık ilk bakımıydı garantiliydi 2 saat sonra motor indi su koymamışlar ve bize kaldı olay :)

İstanbul'da bu bahsettiğim işlerle ehli olan özellikle Honda aracı iyi bilen yönlendirebileceğiniz esnaf var mıdır?

Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

hasanemrah19

Ynt: Yeni Honda aldım acil yardım.
« Yanıtla #1 : Ekim 22, 2017, 05:52:07 ÖS »
Merhaba ,

Işık sistemine yorum yapamam bilgim yok . Ama otomatik şanzıman hondanın şaheserdir arıza felan yapmaz (Düzgün kullanırsa. D ye hemen alıp gaza yüklenme araca yük binsin gaza yavaş bas kaldır, trafikte durduğunda ayak frende d konmunda bekleme nötür e al - aracı park edeceğinizde yokuş aşağı ya da yukarı ilk önce nötüre al + el freni çek + frenden ayağını bırak yük frenlere versin araç salsın kendini + sonra frene basılı tutarak park konumuna al)

Şanzımanda 5 lt yakın yağ vardır. Sen yağ değiştirdim dediğinde sadece kalterdeki yağı değiştirirsin türbün içinde yalen 1 lt-1,5 şt yağ vardır. Bu sebepten içindeki yağın aynı marka yağ ve vizkozite ye sahip orjinal yağ olması gerekmektedir. Yağ filtresi değişip kalterdeki 3 lt yağı boşalttırıp sıfır orjinal honda yağı kullanman gerekmektedir.

Bu işlem kesinlikle honda yetkili orjinal servisinde orjinal filtre+ yağ ile yapılır . Fiyatını merak edersen geçen hafta değiştirdim . 420 tl para verdim ( 3 lt yağ + atık yağ bedeli + orj filtre + işçilik )

Motor yağsı , zincir değişimi vs dışarda sağlam ustaya yaptır sıkıntı yok . Ama orjinal yağ serviste olduğundan mecbur kalıyorsun . Uzun ömürlü olsun aracın .

Motor yağında da motor yağ yakmıyor ve LPG ' li ise tam sentetik MOBİL 5w40 işini görür . Daha kalın koyma yağ yakmıyorsa aracın yakıtı az artar ve sesli çalışır. Sakın 10w40 yarı sestetik yağ koyma .

Bunları yine de yetkili servisine danışarak yap ben sadece uyarıda bulunmuş olayım .

Saygılar,

Emrah

Synt4x

« Yanıtla #2 : Ekim 23, 2017, 11:17:13 ÖS »
Merhaba ,

Işık sistemine yorum yapamam bilgim yok . Ama otomatik şanzıman hondanın şaheserdir arıza felan yapmaz (Düzgün kullanırsa. D ye hemen alıp gaza yüklenme araca yük binsin gaza yavaş bas kaldır, trafikte durduğunda ayak frende d konmunda bekleme nötür e al - aracı park edeceğinizde yokuş aşağı ya da yukarı ilk önce nötüre al + el freni çek + frenden ayağını bırak yük frenlere versin araç salsın kendini + sonra frene basılı tutarak park konumuna al)

Şanzımanda 5 lt yakın yağ vardır. Sen yağ değiştirdim dediğinde sadece kalterdeki yağı değiştirirsin türbün içinde yalen 1 lt-1,5 şt yağ vardır. Bu sebepten içindeki yağın aynı marka yağ ve vizkozite ye sahip orjinal yağ olması gerekmektedir. Yağ filtresi değişip kalterdeki 3 lt yağı boşalttırıp sıfır orjinal honda yağı kullanman gerekmektedir.

Bu işlem kesinlikle honda yetkili orjinal servisinde orjinal filtre+ yağ ile yapılır . Fiyatını merak edersen geçen hafta değiştirdim . 420 tl para verdim ( 3 lt yağ + atık yağ bedeli + orj filtre + işçilik )

Motor yağsı , zincir değişimi vs dışarda sağlam ustaya yaptır sıkıntı yok . Ama orjinal yağ serviste olduğundan mecbur kalıyorsun . Uzun ömürlü olsun aracın .

Motor yağında da motor yağ yakmıyor ve LPG ' li ise tam sentetik MOBİL 5w40 işini görür . Daha kalın koyma yağ yakmıyorsa aracın yakıtı az artar ve sesli çalışır. Sakın 10w40 yarı sestetik yağ koyma .

Bunları yine de yetkili servisine danışarak yap ben sadece uyarıda bulunmuş olayım .

Saygılar,

Emrah

Hocam çok açıklayıcı olmuş teşekkür ederim..

Ben aracı yeni aldım 200.000'de. O yüzden benden önceki özel serviste yağ bakımı yaptırmış ve hangi yağ olduğunu bilmiyor.Eğer 10w40 koydu ise 5w40 zarar verir mi? İstanbul'da hangi Honda servisi iyidir onuda bilmiyorum. Önerebilceğiniz bir yetkili servis var mıdır?

Elinize emeğinize ilginize teşekkür ederim tekrardan.

hasanemrah19

« Yanıtla #3 : Kasım 02, 2017, 08:24:57 ÖS »
Merhaba,

Motor yağı komple iner aşağıya . İçinde başka yağ olmaz . Motor yağı mobil 5w40 tam sentetik harikadır. Yağcıdan alırsın istediğin motorcuya koydurursun . Özel bir ustalığa gerek yoktur. 5 litre 5w40 mobil tam sentetik + hava filtresi ( kaliteli yan sanayi)+ yağ filtresi (kaliteli yan sanayi) blu print gibi bir marka alınabilir parçacıdan . Toplamda 150 tl yağ hava+ yağ filtresi 70 tl ustaya da 50 tl verirsin .

Şanzıman yağını honda orjinal servisinden başka bir yere kesinlikle gitme kesşnlikle diyorum . Castrol z atf olur denir koyarlar sıkıntıda yaşatmaz . Ama şanzıman tam otomatikte beyin , selenoidlere zarar vermesin yazık günah . 60.000 km gidiyor zaten git ve direkt orjinal yağ + filjresini değiştir. 3 lt alır içine. filtre ve yağ + atık bedeli + işçilik 420 tl gibi bir fiyat tutar . Otomatik vites şanzıman hasarı motor hasarından pahalı tutar  tam motor rektefiyesini 4000 tl ye yaparsın da şanzımanı 4000-5000 tl ye kurtaramayabilirsin . Acizane fikrim orjinal honda yağı koymandır.

Honda yağ üreticisi değil , illaki mobil castrol luqimoil gibi firmadan fason yapıp ustune markasını basıp satar. Fakat yine özellikle diyorum türbünde yağ değiştiridiğinde 1,5-2 lt yağ kalır türbündeki yağ şanzıman inmeden değişmez , bundan dolayı orjinal yağ koymalısın . Senden önceki başka yağ koyduysa yapılacak işlem yine aynı fakat 10.000 km gibi bir km  gidip tekrar yağ değiştirmelisin 420 + 200 tl paran gider . yağ değişim az yol gidip tekrar yağ indirip yeni yağ koymalısın . Tekrar filtre değiştirmene gerek yoktur.

Saygılar.

hasanemrah19

« Yanıtla #4 : Kasım 05, 2017, 02:35:15 ÖS »
Merhaba ,

Servis tavsiyesi istemişssiniz istanbulda şu firma harikadır diyemem . Honda ikiler Hüseyin Usta istanbulda ünlü. Bakımları yapmanızda sıkıntı olmaz diyorlar. Bende 1 defa gittim . Aslen istanbullu değilim ve Mercedes benz ustası babamın kadim dostu aracımın tüm bakımlarını Çorum' da yapar kimseyede anahtar değdirmem ondan başka . Yağ değişimi vs gibi işlemler için İstanbul' da bakım yaptırdığım oluyor . Bu işlemler içinde İkiler Honda iyi olduğunu samimi arkadaşım söyledi bende buraya gidiyorum . Hüseyin usta var. Efendi bir bey . İstanbulda namuslu düzgün sanayi eşrafı bulmak iğneyle aranır vazityette. Önüne gelen motor ustasıyım diyor fakat öyle değil .

Bildiğim başka bir yer yok olsa da gidip elletmem . Araba motoru insanın kalp doktoruyla eş değer. Kimseye elletilmez . Aile dostumuz Mercedes ustası baba dostu yaşadığı müddetçe kendisine giderim . Tavsiyeyle yeni yetme tavsiyesiyle motorcuya gidilmez . İyice araştır derim .

Saygılar.