Gönderen Konu: VTEC 2 Hararet Sorunu, Bıktırdı..  (Okunma sayısı 51758 defa)

metinh

Ynt: VTEC 2 Hararet Sorunu, Bıktırdı..
« Yanıtla #50 : Ekim 09, 2012, 08:09:53 ÖS »
Sürekli antifirizli kullanılmalı, sorunun temel kaynagı bu, antifiriz olmadan kullanırsanız aracı muhtemelen 100000km devirmiş araçlarda çelik conta ısıya maruz kalmaktan geneleşiyor yanmıyor. Ancak basınc cok fazla oldugundan ufak ufak kaçırıyor. Bu şekilde anlaşılmadan kullanılmaya devam ettigi için kaçırıdıg yer büyüyor ve sorunlar sırası ile, termostat, müşürler, radyatöre kadar gidiyor. Bunu anlamanın tek yolu 200km yol ve gazlamak :) Orj üzerinden cıkan çelik contadır ve sakın yansanayi kullanmayın, Honda yan sanayi conta sevmiyor.
Antfrizi fazla katmakta yarar var, benim usta saf antfriz kullan dedi ama bir miktar saf su kattım, antfrizde kaynama çok yüksek ısıda oluyor, hondaların motorlarıda fazla ısınıyor, su fazla olunca veya tamamen su koyulunca kaynamadan dolayı tesisat hava yapıp üst kapak susuz kalıyor ve contaya zarar veriyor olabilir mi ?

23korg23

« Yanıtla #51 : Ekim 09, 2012, 10:16:12 ÖS »
saf antifriz olmaz arkadaşım ustan yanlış biliyor %50 antifriz %50 saf su olmalı...

metinh

« Yanıtla #52 : Ekim 09, 2012, 10:49:03 ÖS »
Bencede öyle o yüzden saf su koydum zararı olur diye

ÖZGÜR40

« Yanıtla #53 : Temmuz 28, 2013, 06:45:57 ÖS »
arkadaşlar merhaba,2005 vtec var bende ve bendekide tıpatıp aynı sorun..3 aydır araba bende ve radyatör kapağını bir kere bile açmamıştım ama ilk uzun mesafede hararet aniden fırladı,sonra 3000 km kadar uzun yol gezdim ve son yolculukta şehir içine girince hararet sorunu arttı,ustaya gittim susuz kalmış dedi,1,5 lt kadar ekledi ama 2 gün sonra uzun yolda tekrar rampalarda ışıklarda aniden yükseldi,kırşehirde termostatı söktürdüm şuan,herhangi bir hararet ve çok fazla eksiltme gözükmüyor,hararet aynı çizgide ve değişmiyor..ankarada rad.kapağı,hararet müşiri gb hatta hortumları değiştireyim diyorum..ama şu conta yakma işi şimdilik pek aklıma yatmıyor,daha önce megane 1 kapağını çatlatmıştım ve yağ-su epey karışmış rezil olmuştum..çok şükür böyle şeyler yok ama devamlıda aklım bu su eksiltme işinde kalsında istemiyorum..heleki anlamayan ustaya sökelim-bakalım diye orjinal arabayı söktürmek istemiyorum..ne yapacağımı bilmiyorum,günlük suyuna bakıyorum ama yinede içime sinmiyor..

egemen41ea772

• özcan
« Yanıtla #54 : Temmuz 28, 2013, 10:01:54 ÖS »
slm bnm 2006 fort fiestam vardı arıza buna yakındı sorunun zor buldular  lpg enjektör sıralamaları yanlış olabılır arkadaşımm

mkucuksahin

« Yanıtla #55 : Eylül 08, 2015, 09:28:20 ÖÖ »
Uzun yolda hararet sorunu yaşayanlar. Aracınız düz mü otomatik mi?
Genelde otomatik cevabı gelecek.

kasabalihoca

« Yanıtla #56 : Ağustos 24, 2017, 12:38:04 ÖÖ »
Abilerim kardeşlerim. Yeni katıldım foruma. Ufaktan rahatsızlık vereceğim kusura bakmayın. Otomatik 2004 Civic'im var ve okuduğum kadarıyla benim arabanın da contasının yanmış olma ihtimali bulunuyor. Kabaca güncel olarak cüzdanım ne kadar kaşınacak sizce ? Malum konuyla ilgili en son 2015 eylülde bişeyler yazılmış. Teşekkürler şimdiden...

SERHAT İES

« Yanıtla #57 : Haziran 20, 2018, 05:36:12 ÖS »
MERHABA arkadaşlar benim de 2000 model ies var otomatik yokuşlarda hararet yükseliyor . ilk arabayı aldığımda baktım genleşme kavanozunda su dipteydi antifiriz ekledim bi kaç ay sonra havalar ısındığında yokuşlu bir yola gittim hararet yükseldi durdum sonra devam ettim sehir merkezine geldim ışıklarda falan yapmadı ustaya götürdüm radyatör tıkalı dedi değiştirdim( bu zamana kadar hiç antifirz kullanmamışlar ) hortum kaçaklarını giderdim radyatörü değiştirdiğim gün yokuşa sürdük yine yükseldi usta dedi blokta olabilir bende kimseye göstermedim aradan 7 ay gecti hic yapmadı bayramda yokuşta yarıyı geçti ama yavaş yavaş radyatör kapağıda değişti ne  yapmam lazım conta mı acaba

fsunnetci

• http://www.TeamHondaintegra.com
« Yanıtla #58 : Haziran 25, 2018, 03:51:19 ÖS »
MERHABA arkadaşlar benim de 2000 model ies var otomatik yokuşlarda hararet yükseliyor . ilk arabayı aldığımda baktım genleşme kavanozunda su dipteydi antifiriz ekledim bi kaç ay sonra havalar ısındığında yokuşlu bir yola gittim hararet yükseldi durdum sonra devam ettim sehir merkezine geldim ışıklarda falan yapmadı ustaya götürdüm radyatör tıkalı dedi değiştirdim( bu zamana kadar hiç antifirz kullanmamışlar ) hortum kaçaklarını giderdim radyatörü değiştirdiğim gün yokuşa sürdük yine yükseldi usta dedi blokta olabilir bende kimseye göstermedim aradan 7 ay gecti hic yapmadı bayramda yokuşta yarıyı geçti ama yavaş yavaş radyatör kapağıda değişti ne  yapmam lazım conta mı acaba
sanırım üst kapak contan yanık.

fsunnetci

« Yanıtla #59 : Haziran 25, 2018, 03:52:59 ÖS »
Serhat araç çalışırken radyatör kapağını aç ve aracın fan açmasını bekle.eğer radyatörde ki su araç fan açtığında köpürmeye başlayıp taşma yaparsa geçmiş olsun contan yanık.

SERHAT İES

« Yanıtla #60 : Haziran 25, 2018, 04:02:09 ÖS »
Bir kere radyatör kapağı açık denedik ama su atma yapmadıdı  tabi fan açmayı beklemedik galiba birde öyle deneyeyim Sağol termostat yada deviradımden de olabilirmi

fsunnetci

« Yanıtla #61 : Haziran 27, 2018, 10:24:10 ÖÖ »
Bir kere radyatör kapağı açık denedik ama su atma yapmadıdı  tabi fan açmayı beklemedik galiba birde öyle deneyeyim Sağol termostat yada deviradımden de olabilirmi
fan açmadan anlayamazsınızkı zaten çünkü fan açacakki termostat açsın ve su motor bloğu içinde devirdaim yapsın ve motor içindeki soğutma sıvısı yani suyu radyatörden dolaşacakki sende radyatördeki su koyma yerinden kabarma yapıyormu yapmıyormuı gözlemleyebilesin.

fsunnetci

« Yanıtla #62 : Haziran 27, 2018, 10:27:38 ÖÖ »
devirdaim bozulsa su akıtır ve mart karları yağdırır bizde hondalarda devirdaim bozuldumu direk keçeden bırakıyor suyu Alman otomobillerinde ses ve uğultu yapıyor bir zaman ve ordan anlayabiliyorlar devirdaim gittiğini ama bizde öyle bir durum yok malesef direk bozuluyor ve keçeden contadan bırakıyor suyu ve eğer yoldaysan conta yaktırıyor süratli halde ilerliyorsanda zaten üst kapağı bile yamultuyor aşırı ısıdan ve masraf baya bir artıyor bu sefer.

Yunus yazıcı

« Yanıtla #63 : Ağustos 20, 2018, 08:55:18 ÖS »
Merhaba arkadaslar bende aranıza yeni katıldım bendede 2004 vtec es var ve su eksiltme problemi yaşıyordum buldugum sebebi ve çözümüde paylasayim istedim belki bir isinize yarar .
Benim problemim kapak kaynaklıymış honda yedek parcacisindan honda ambalajında orjinal diye aldigim kapağin ısıyı görünce yay aksami dagildi tekrar goturup yenisiyle degistirdim oda ayni sonuçlandı baska marka bi kapak verdiler  orjinal diye o kapağın ici saglam ama  su eksiltme problemim siddetli sekilde devam etti ve sonunda sorunu ve çözümü kendim buldum megerse kapak radyatörün deligine basmiyor havada kaliyor ve surekli suyun tahliyesine sebep oluyor ve onunda tahliye bidonundan  atilip aracin susuz kalmasina yol aciyormus suan bulundugum yer itibari ile kapak alacagim bi servis yok bende kapagin altina conta bulup uydurdum radyatör kapağı ağzındaki tahliye hortumunu söküp su atmadığını gördüm contadan önce tazyikle atıyordu aracı sıkıştırıp denemesinide yaptim arac gram su eksiltmiyor kapağın içindeki yaylı tıpanın radyatörün içindeki deliğe basıp basmadığını ölçerek bir kontrol edin derim naçizane