Gönderen Konu: VTEC 2 Hararet Sorunu, Bıktırdı..  (Okunma sayısı 51762 defa)

poyraz_41

• VeLi AY
Ynt: VTEC 2 Hararet Sorunu, Bıktırdı..
« Yanıtla #25 : Eylül 25, 2012, 10:44:33 ÖS »
Bugün Radar hondadan mehmet ustayla telefonda görüştük kısmetse yarın sabah Radar Hondaya götürüyorum aracı.

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #26 : Eylül 26, 2012, 10:58:47 ÖÖ »
Bugün Radar hondadan mehmet ustayla telefonda görüştük kısmetse yarın sabah Radar Hondaya götürüyorum aracı.

Hadi hayırlısı,tht den selamlar şeref ve mehmet ustaya.sonucu bekliyoruz.

osmnylmaz

« Yanıtla #27 : Eylül 26, 2012, 01:19:07 ÖS »
aynen sonucu paylaşırsanız seviniriz

poyraz_41

• VeLi AY
« Yanıtla #28 : Eylül 26, 2012, 04:56:42 ÖS »
Sabah 8,30 gibi radar hondadaydim Allaha cok sukurarac giderken sikinti cikarmadi bi kac kere hararet yukselir gibi 110 lara ckti uzun surmedi tekrar geri indi ilk karsilastigim seref usta oldu ilk olarak tanistik sagolsun iyi karsiladi cay icermisinz kahvalti yaptiniz mi diye sordu tesekkur ettim ve araci iceri alarak motorun biraz sogumasini bekleyerek radyator kapagini acti o ara bende durumu sikintilarimii anlattim lpg baglantilarina bakti ilk olarak snra araci calistrdi radyator suyunu tamamlayarak baloncuk testi yapti araca gaz vererek devirdaimi kontrol etti baloncuk testinden sonra silindir kapak contasinin yanik olduguna karar verdi sonra aracin kaloriferini sicak konumda acti ama normal soguk ufledi belli bir sure snra isindi her yaptgi islemlerrde  cok guzel aciklamalar yapti normal sartlarda acar acmaz scak hava vermesi gerekir suan motorun isisi gayet yuksek ama soguk ufluyorbirazdan isinir degdi 2 dk fln bekledikten sonra isindi lpg takildiktan sonra havasi alinmamis olabilr dedi ama suan hersey normal fan aciyor musurler saglam devirdaim saglam dedi contayi degistirecek musurleri termostadi radyator kapagni da degistrmesini soyledim onlar saglam diye ben onlari soylemedim ama tabiki degistirmemizde fayda var dedi musurler civa ile calisan parcalar oldugundan hararet esnasinda ozelligini yitrme zarar gorme ihtimali var dedi conta icin iscilik dahil 300 tl fiyat verdi parcalar orj. Hararet musuru fan musuru termostad radyator kapagi 100 de onlar desek 400 tl antfirz koyacak radyatorumu kontrol edicek hee bide ust kapak zarar gormus basinc testine gidicek olursa 130 civari ucret articak yani hepsi toplam en kotu ihtimal 600tl ilave olarak frenlerime ve trigerime bakmasini istedim bunlar icin gerekn bisey olursa donus yapicak eger sadece conta degisirse yarin araci alabilcegimi rektefe olayi cikarsa ertesi gun alabilcegimi soyledi arkama bile bakmadan biraktim arabayi size guveniyorum seref usta sikinti yok dedim :-)

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #29 : Eylül 26, 2012, 06:08:55 ÖS »
çok çıkmaz inşallah,şeref usta gerek görmezse yapmıyor zaten.Ben ilk aracı ona götürdüğümde trigeri değiştirmeyi kafama koyarak gittim parayıda ona göre hazırladım,açtı baktı bu triger 40bin daha gider yada 2 sene sonra değiştiririz dedi.usta açmışken yaptıralım dedim yok gerek yok yazık günah dedi,çok ısrar etmedim o parayla arabanın diğer eksiklerini yaptırmıştım.Kısaca para için şunu değiştirelim,bunu değiştirelim mantığı yok şeref ustada.Hakkınızda hayırlısı olsun.

osmnylmaz

« Yanıtla #30 : Eylül 27, 2012, 12:46:09 ÖS »
Geçmiş olsun, anlattıklarınıza göre bende aynı işlemleri yapıcam, conta her halukarda değiştek, paylaşım için tşk ederim.

oukanns

• OUKANNS
« Yanıtla #31 : Eylül 28, 2012, 09:29:13 ÖÖ »
Konuyu tam okuyamadım ama cevabını söyliyim. Bende de vardı aynı sorun her şeyi denedik. 1000 tl param gitti. Orjinal radyatörümden oldum. Tüpün su bağlantıları yanlış arkadaşta söylemiş kalariferi açınca hararet düşüyor diye. Tüple kaloriferle bağlantılı olduğu yere bir T koyup sorunu çözüyorlar ben 50 tl ye bitirdim işi.  Ha bu arada İzmir de oturanlara bir tavsiye H...nda Pe...for..ansada gittim 4-5 sefer 2-3 kere işte yaptırdım onlar pekte tamirci sayılmaz,onlar sadece montajcı ver yeni parçayı taksın. 2. sanayi de bir usta var biraz pahalı çalışır ama arızayı çözmesi 5 dakka. Benim honda da ki 3 arızayı belki 4-5 yere gösterdim Ho...da pe..for...asda dahil ama hiç kimse anlayamadı o herifler 5 dakka da buluyolar. Ben bakımları başka yerde yaptırıyorum fakat kimsenin çözemediği arızaları onlara yaptırıyorum. Ha bu arada amacım kimseyi kötülemek veya övmek değil sadece nacizane fikirlerim ben çok çektim iş bilmez ustalardan.

23korg23

« Yanıtla #32 : Eylül 28, 2012, 12:30:06 ÖS »
zamanında benimde lpg suyunu yanlış yere bağlamışlardı elazığdaki honda ustam baktı ve değiştirtmem gerektiğini söyledi gittim T atıp düzelttiler..

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #33 : Eylül 28, 2012, 02:17:55 ÖS »
zamanında benimde lpg suyunu yanlış yere bağlamışlardı elazığdaki honda ustam baktı ve değiştirtmem gerektiğini söyledi gittim T atıp düzelttiler..

en çok yapılan hata bu zaten,şeref usta işin kolayına kaçtıklarından öyle bağlıyorlar ilk zamanlar sorun çıkarmıyor ama sonradan bişeyden (hatırlayamadım) dolayı sorun çıkıyor demişti.bir t ile çözülüyor aslında zorda bişey değil ama öyle yapıyorlarmış hep.

serkan ss

« Yanıtla #34 : Eylül 28, 2012, 05:21:33 ÖS »
Sabah 8,30 gibi radar hondadaydim Allaha cok sukurarac giderken sikinti cikarmadi bi kac kere hararet yukselir gibi 110 lara ckti uzun surmedi tekrar geri indi ilk karsilastigim seref usta oldu ilk olarak tanistik sagolsun iyi karsiladi cay icermisinz kahvalti yaptiniz mi diye sordu tesekkur ettim ve araci iceri alarak motorun biraz sogumasini bekleyerek radyator kapagini acti o ara bende durumu sikintilarimii anlattim lpg baglantilarina bakti ilk olarak snra araci calistrdi radyator suyunu tamamlayarak baloncuk testi yapti araca gaz vererek devirdaimi kontrol etti baloncuk testinden sonra silindir kapak contasinin yanik olduguna karar verdi sonra aracin kaloriferini sicak konumda acti ama normal soguk ufledi belli bir sure snra isindi her yaptgi islemlerrde  cok guzel aciklamalar yapti normal sartlarda acar acmaz scak hava vermesi gerekir suan motorun isisi gayet yuksek ama soguk ufluyorbirazdan isinir degdi 2 dk fln bekledikten sonra isindi lpg takildiktan sonra havasi alinmamis olabilr dedi ama suan hersey normal fan aciyor musurler saglam devirdaim saglam dedi contayi degistirecek musurleri termostadi radyator kapagni da degistrmesini soyledim onlar saglam diye ben onlari soylemedim ama tabiki degistirmemizde fayda var dedi musurler civa ile calisan parcalar oldugundan hararet esnasinda ozelligini yitrme zarar gorme ihtimali var dedi conta icin iscilik dahil 300 tl fiyat verdi parcalar orj. Hararet musuru fan musuru termostad radyator kapagi 100 de onlar desek 400 tl antfirz koyacak radyatorumu kontrol edicek hee bide ust kapak zarar gormus basinc testine gidicek olursa 130 civari ucret articak yani hepsi toplam en kotu ihtimal 600tl ilave olarak frenlerime ve trigerime bakmasini istedim bunlar icin gerekn bisey olursa donus yapicak eger sadece conta degisirse yarin araci alabilcegimi rektefe olayi cikarsa ertesi gun alabilcegimi soyledi arkama bile bakmadan biraktim arabayi size guveniyorum seref usta sikinti yok dedim :-)
slm veli 600 çok güzel fiyat bana 1400tl ye mal dayco trige seti dahil sadece termostad+fan müşürü+radyatör kapağı 500 tl zaten honda servislerine insaf diyorum zaten bundan sonra honda servislerinin yanından bile geçmem dışarda da aynı parça birebir orijinal bulanabiliyor yarı fiyatından biraz daha ucuz; orijinal conta+dayco triger seti+mobil 10/40 yağ antifriz işcilik dahil 900tl toplam 1400tl bence bu sorun daha önce dediğim gibi vtec 2 lerde kronik bi sorun 100000km ye gelmiş her vtec2  kullanıcıların soğutma sistemini kontol etmelerini ısrarla öneririm termostat+fan müşürü+ radyatör kapağı+devir daim mutlaka değiştirilmeli diye düşünüyorum conta yanması hondalarda bu kadar basit olmamalı ki araştırma yapsak belkide contası yanık ama haberi olmayan bi sürü vtec 2 kullanıcıları çıkar

osmnylmaz

« Yanıtla #35 : Ekim 02, 2012, 06:23:47 ÖS »
Arkadaslar hafta sonu yine malum hararet sorunu ile ugraştım, bahsedilen Lpg ısıtma sistemi T boru olayı aracımda olması gerektiği gibi montajlanmış sorun yoktu. Radyatör kapagını tekrar 1.1 bar olarak değiştirdim, radyatörü söktürüp şişlettim temizlettim. Contayı kontrol ettirdim son ihtimal diyerek ancak conta ile ilgili bi durum yok dedi 2 farklı usta, birinde test cihazı vardı onunla kontrol etti (mavi sıvı dolu tüp) Sonuç ise İzmir-Antalya arası yine kabus, hiç bi düzelme yok. Hararet devam, hatta sağlam radyatörüm üst kısımdan su kaçırıyor olmuş. Cebimden çıkan 200 lira haram zıkkım olsun.

metinh

« Yanıtla #36 : Ekim 05, 2012, 01:40:52 ÖS »
Arkadaslar hafta sonu yine malum hararet sorunu ile ugraştım, bahsedilen Lpg ısıtma sistemi T boru olayı aracımda olması gerektiği gibi montajlanmış sorun yoktu. Radyatör kapagını tekrar 1.1 bar olarak değiştirdim, radyatörü söktürüp şişlettim temizlettim. Contayı kontrol ettirdim son ihtimal diyerek ancak conta ile ilgili bi durum yok dedi 2 farklı usta, birinde test cihazı vardı onunla kontrol etti (mavi sıvı dolu tüp) Sonuç ise İzmir-Antalya arası yine kabus, hiç bi düzelme yok. Hararet devam, hatta sağlam radyatörüm üst kısımdan su kaçırıyor olmuş. Cebimden çıkan 200 lira haram zıkkım olsun.
Geçmiş olsun umarım yakın zamanda düzelir, araç otomatik vites mi?

osmnylmaz

« Yanıtla #37 : Ekim 05, 2012, 05:15:14 ÖS »
Evt otomatik, bugun orj silindir kapak contası, radyatör, fan müşürü, hararet müşürü, termostat değişti, (650 tl kaçtı yine) yarın alıcam aracı, contada ufak bi sıkıntı vardı, bakalım inş kurtulacam bu dertten, yoksa yarın 3lt benzinle yakarım bu aracı..

metinh

« Yanıtla #38 : Ekim 05, 2012, 06:40:10 ÖS »
Evt otomatik, bugun orj silindir kapak contası, radyatör, fan müşürü, hararet müşürü, termostat değişti, (650 tl kaçtı yine) yarın alıcam aracı, contada ufak bi sıkıntı vardı, bakalım inş kurtulacam bu dertten, yoksa yarın 3lt benzinle yakarım bu aracı..

Düzelir kafa yorcak bişey yok nihayetinde kul yapısı ustan iyi olduktan sonra çözülmeyecek problem yok, burdada bir arkadaşta var otomatik vites, hararet problemini her usta çözemiyor iyi usta eli değmesi gerkiyor, iki defa üst kapak conta değiştiler fan müşür radyatör onunkide değişti yarın hallolur inşallah seninkide, tekrar geçmiş olsun.

osmnylmaz

« Yanıtla #39 : Ekim 05, 2012, 08:35:01 ÖS »
tşk ederim, inş.. tek isteğim bu, gercekten sıkıldım

osmnylmaz

« Yanıtla #40 : Ekim 07, 2012, 01:41:32 ÖS »
Arkadaslar sorun çözülmüştür. Çelik Conta mahduriyetidir olay, çelik conta sıkışmadıgı ve basınc yapmadıgı müddet kendini belli etmiyor. şu an sorunum yok çok şükür. inş birdaha da olmaz. Bu konuda tüm vtec2 kullanıcılarına örnek olsun ;)

metinh

« Yanıtla #41 : Ekim 08, 2012, 07:37:25 ÖÖ »
Geçmiş olsun düzeldiğine sevindim, üst kapak contasının kalitesinden kaynaklanmış olarak anladım, çelik conta olmadığındanmı yapıyormuş ? Conta tam sıkılmadığındanmı ?

osmnylmaz

« Yanıtla #42 : Ekim 08, 2012, 02:27:03 ÖS »
Hayır anlatmak istediğim çelik conta olan araclarda conta olayı zor anlaşılıyor. aracı uzun yolda sıkıştırmadıgın sürece belli etmiyor. şükür şimdilik bi sorun yok, tşk ederim..

BraTo

« Yanıtla #43 : Ekim 08, 2012, 03:25:15 ÖS »
Hayır anlatmak istediğim çelik conta olan araclarda conta olayı zor anlaşılıyor. aracı uzun yolda sıkıştırmadıgın sürece belli etmiyor. şükür şimdilik bi sorun yok, tşk ederim..

Ne kadar tuttu masrafınız?

serkan ss

« Yanıtla #44 : Ekim 09, 2012, 07:11:11 ÖÖ »
aynı sorun benimkide haloldu ama deneme fırsatım olmamıştı geçen istanbula gittim Allah ne verdiyse genleşme kabına baktım su aynen olduğu yerde bana 1400 tl ye mal oldu dediğin gibi bu velet sadece uzun yollarda motor çok sıkışınca anlaşılıyor

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #45 : Ekim 09, 2012, 11:00:05 ÖÖ »
bunun orjinali çelik contamı ? yine çelik conta mı takıldı ? çelik conta yanar mı? başka bir conta uygulaması yapılabilr mi bu sorunu yaşamamak için?

23korg23

« Yanıtla #46 : Ekim 09, 2012, 11:50:06 ÖÖ »
bunun orjinali çelik contamı ? yine çelik conta mı takıldı ? çelik conta yanar mı? başka bir conta uygulaması yapılabilr mi bu sorunu yaşamamak için?

anladığım kadarıyla sorunun kaynağı çelik conta değil oktay çelik conta yandığında anlaşılmasının güç olduğundan bahsetmiş arkadaş..

bildiğim kadarıyla orjinali çelik üzerinde kaplama var

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #47 : Ekim 09, 2012, 12:08:58 ÖS »

anladığım kadarıyla sorunun kaynağı çelik conta değil oktay çelik conta yandığında anlaşılmasının güç olduğundan bahsetmiş arkadaş..

bildiğim kadarıyla orjinali çelik üzerinde kaplama var

yasin anladım da benim derdim vtec2 lerde neden böyle oluyor.sorunun esas kaynağı ne onu öğrenmeye çalışıyorum aslında ne yapılabilir ne yapmak lazım vs.
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2012, 12:09:40 ÖS Gönderen: oktayoo »

osmnylmaz

« Yanıtla #48 : Ekim 09, 2012, 06:47:52 ÖS »
Sürekli antifirizli kullanılmalı, sorunun temel kaynagı bu, antifiriz olmadan kullanırsanız aracı muhtemelen 100000km devirmiş araçlarda çelik conta ısıya maruz kalmaktan geneleşiyor yanmıyor. Ancak basınc cok fazla oldugundan ufak ufak kaçırıyor. Bu şekilde anlaşılmadan kullanılmaya devam ettigi için kaçırıdıg yer büyüyor ve sorunlar sırası ile, termostat, müşürler, radyatöre kadar gidiyor. Bunu anlamanın tek yolu 200km yol ve gazlamak :) Orj üzerinden cıkan çelik contadır ve sakın yansanayi kullanmayın, Honda yan sanayi conta sevmiyor.

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #49 : Ekim 09, 2012, 07:56:55 ÖS »
teşekkürler bilgi için.