Gönderen Konu: VTEC 2 Hararet Sorunu, Bıktırdı..  (Okunma sayısı 51780 defa)

osmnylmaz

VTEC 2 Hararet Sorunu, Bıktırdı..
« : Eylül 23, 2012, 08:52:09 ÖS »
1,5 YILDIR 2004 VTEC 2 KULLANIYORUM. BU GEÇEN ZAMANDA HARARETLE İLGİLİ HİÇ BİR PROBLEM YAŞAMADIM, ARACIMDA ZAVOLLİ LPG MEVCUT ALDIGIMDA TAKTIRMIŞTIM. SON ZAMANLARDA (2-3 AY) HARARET SORUNU YAŞIYORUM, TERMOSTAT DEDİLER DEĞİŞTİRDİM, HARARET MÜŞÜRÜ DEDİLER DEĞİŞTİRDİM, DEVİRDAİM DEDİLER DEĞİŞTİRDİM, RADYATÖR KAPAGI DEDİLER DEĞİŞTİRDİM, BU PARÇALAR DEĞİŞTİKTEN SONRA HARARET ŞEHİR İÇİNDE YAPMAMAYA UZUN YOLDA YAPMAYA BAŞLADI, ÖNCEDEN ŞEHİR İÇİNDEDE YAPIYORDU. UZUN YOLA ÇIKIP BELLİ BİR KİLOMETRE GİTTİKTEN SONRA RAMPA ÇIKARKEN ÇOĞUNLUKLA HARARET ANİDEN FIRLIYOR, KALORİFERİ AÇINCA NORMALE DÜŞÜYOR, BİR SÜRE BU ŞEKİLDE KULLANDIKTAN SONRA DURUP 1 LT YE YAKIN SU TAKVİYESİ YAPIYORUM. BU HER UZUN YOLA ÇIKTIGIMDA OLUYOR, ARAC UZUN YOLDA SU EKSİLTİYOR YANİ, ŞEHİR İÇİNDE OLMASI GEREKEN HARARET HİÇ OLMUYOR UZUN YOLDA CANIMI SIKIYOR. ISITMA SOĞUTMA İLE İLGİLİ HER ŞEY DEĞİŞTİ AMA SORUN ÇÖZÜLMEDİ. CONTA OLSA SÜREKLİ HARARET OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. LPG BEYNİ DEDİLER GİTTİM SORDUM, ARA ARA YAPMAZ YA BOZUKTUR YADA DEĞİLDİR DEDİLER, BENİM ARAÇ ŞEHİR İÇİNDE HARARET YAPMIYOR. BU SORUNLA İLGİLİ LÜTFEN YARDIMCI OLUN, NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM. SATSAM BU ŞEKİLDE SATMAK İSTEMİYORUM. BİNSEM BU ŞEKİLDE BİNİLMİYOR. GİTMEDİĞİM YER KALMADI HONDA SERVİSİNDEN AYRILMA USTALARA GÖTÜRDÜM ÇÖZEMEDİLER, SORUN ÇÖZÜLMEDİ YANİ. LÜTFEN YARDIM..

siriussahin

• Şahin
Ynt: VTEC 2 Hararet Sorunu, Bıktırdı..
« Yanıtla #1 : Eylül 23, 2012, 09:12:18 ÖS »
abi hiç uğraşma conta dan yetkili servise git orda değiştir ama dediğim gibi conta eğer hortumları falanda baktırdıysan onlarda sıkıntı yoksa contadır

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #2 : Eylül 23, 2012, 09:14:31 ÖS »
Çok geçmiş olsun,off demek istiyorum inş. conta değildir ama sanırım o !!! Şu konuyu baştan sona okumanı tavsiye ederim.

http://www.teamhondaturkey.com/forum/problemler_ve_cozumleri/uzun_yolda_hararet-t67414.0.html

osmnylmaz

« Yanıtla #3 : Eylül 23, 2012, 10:02:54 ÖS »
tşk ederim bu konuyu okumuştum. Değişik sorunlar ve çözümleri mevcut ama bende çözüm olmadı, conta ve radyatör kaldı değiştirmediğim. conta 50-60 tl. ya sanayi radyatör uyum sağlar mı bilmiyorum. inanın bu olay çok sıktı beni

serkan ss

« Yanıtla #4 : Eylül 23, 2012, 10:18:44 ÖS »
ilginç konuyu okurken kendi açtığım konu zannettim benim sorunla tıpa tıp aynı ve poyrazın da aynı sorunu ve başka arkadaşlarında demek ki bu dikkat edilmesi gereken çok ciddi bi kronik sorun arkadaşım benim açtığım konudan da takip edebilirsin seninde başına geleceklerini önceden öğrenmiş olursun sende benim gibi adımları izlemişsin en son yapacaklarını ilk önce yapmışsın termeostat fan müşürü radyatör kapağı değiştirdim bende bunların orijinal olmasına dikkat et hayati parçalar contan yanık 1. ihtimal 2, ihtimal azda olsa lpg den kaynaklı radyatöe gaz basma olayı oluyormuş ustatlardan öğrendiğim kadarıyla buda çok ilginç çakmak testi yapıyorlar ilkel ama etkili, conta yanan araçta zaten termostat fan müşürü kapak değişmesi gerekiyor bunlardan biri arızalı farzederekten yüksek ısıdanda zarar görme ihtimalleride oluyor. vtec 2 kronik sorunlala dolu bi araç bu sorun bizde varsa mutlaka başka vtec 2 lerde de oluyor diğer sorunlar gibi bence 100000km den sonra mutlaka termostat, fan müşürü, radyatör kapağı değişmeli adyatör gözden geçirilmeli

serkan ss

« Yanıtla #5 : Eylül 23, 2012, 10:22:20 ÖS »
Çok geçmiş olsun,off demek istiyorum inş. conta değildir ama sanırım o !!! Şu konuyu baştan sona okumanı tavsiye ederim.

http://www.teamhondaturkey.com/forum/problemler_ve_cozumleri/uzun_yolda_hararet-t67414.0.html
oktay linki göndermiş bile mutlaka oku çözümü en sonda ki gönderilerde

serkan ss

« Yanıtla #6 : Eylül 23, 2012, 10:28:00 ÖS »
bizim araçlarda conta yanığı belli olmuyor hele kısa mesafelede hiç belli olmuyor hararette yükselmiyor bu yanıltmasın sizi radyatör kapağını aç rolantide bekle hava baloncuklarını göreceksin 1 2 3 sonra taşma yapar bende öyle baktılar hava kaçağı oluyor uzun yolda yüksek basınçla beraber genleşme kabına su atıyor radyatör kapağı görevini yapamıyor sistemde hava olduğu için döngü tam olmuyor sürekli fan çalışıyor ekipmanlar uyumsuzluk içinde oluyor bende çok çektim dostum umarım sende çözersin bu sorunu

poyraz_41

• VeLi AY
« Yanıtla #7 : Eylül 24, 2012, 01:59:09 ÖÖ »
ilginç konuyu okurken kendi açtığım konu zannettim benim sorunla tıpa tıp aynı ve poyrazın da aynı sorunu ve başka arkadaşlarında demek ki bu dikkat edilmesi gereken çok ciddi bi kronik sorun arkadaşım benim açtığım konudan da takip edebilirsin seninde başına geleceklerini önceden öğrenmiş olursun sende benim gibi adımları izlemişsin en son yapacaklarını ilk önce yapmışsın termeostat fan müşürü radyatör kapağı değiştirdim bende bunların orijinal olmasına dikkat et hayati parçalar contan yanık 1. ihtimal 2, ihtimal azda olsa lpg den kaynaklı radyatöe gaz basma olayı oluyormuş ustatlardan öğrendiğim kadarıyla buda çok ilginç çakmak testi yapıyorlar ilkel ama etkili, conta yanan araçta zaten termostat fan müşürü kapak değişmesi gerekiyor bunlardan biri arızalı farzederekten yüksek ısıdanda zarar görme ihtimalleride oluyor. vtec 2 kronik sorunlala dolu bi araç bu sorun bizde varsa mutlaka başka vtec 2 lerde de oluyor diğer sorunlar gibi bence 100000km den sonra mutlaka termostat, fan müşürü, radyatör kapağı değişmeli adyatör gözden geçirilmeli

Serkan Abi,

İnşallah seninki tamamen çözülmüştür. İlk radyatör kapağını değiştirdiğim zamanlarda radyatör kapağını açıp baloncuk testi yapmıştım gayet normaldi ama 2 gündür çok ciddi derecede baloncuk atıyor köpürüyor adeta :( senin söylemiş olduğun çakmak testini radyatör kapağından yaptım anormal bişey görünmüyor artık contam yanık olduğuna inanmaya başladım. O değil gün geçtikçe ilerliyor sanki yaptırmak için acele etmezsem ciiddi zararlar açacak gibi en kısa zaman da gitmem lazım şeref ustanın yanına nerden baksak gidiş 85 km inş sıkıntısız giderim oraya kadar :(

galantus

« Yanıtla #8 : Eylül 24, 2012, 10:45:07 ÖÖ »
bizim araçlarda conta yanığı belli olmuyor hele kısa mesafelede hiç belli olmuyor hararette yükselmiyor bu yanıltmasın sizi radyatör kapağını aç rolantide bekle hava baloncuklarını göreceksin 1 2 3 sonra taşma yapar bende öyle baktılar hava kaçağı oluyor uzun yolda yüksek basınçla beraber genleşme kabına su atıyor radyatör kapağı görevini yapamıyor sistemde hava olduğu için döngü tam olmuyor sürekli fan çalışıyor ekipmanlar uyumsuzluk içinde oluyor bende çok çektim dostum umarım sende çözersin bu sorunu
Serkan kardeş hatırlarsan sana daha en başta söylemiştim contan yanık diye. Bizim araçlarda conra yanığı cok belli olmuyor ancak uzun yolda belli oluyor diye. Artık o hararet ibresinin olması gekeren yeri vardır tam ortanın bir diş altı. Ne yaparsan yap ne kadar zorlarsan zorla o ibrenin bir diş bile yukarı cıktığını göremeyeceksin. Ayrıca üst kapağın taşlandığı için pistonların çalışma alanı daraldı. Şimdi daha stabil ve daha az mesafe gidip geliyor ve bu nedenle biraz performans artışın olacak. Özellikler aracın biraz daha seri kalkacak. Artık inşalah başka bir problemin cıkmaz. Sen bu konuda epey şanssızsın:)

osmnylmaz

« Yanıtla #9 : Eylül 24, 2012, 01:30:47 ÖS »
İlgi ve alaka için tşk ederim. Konuları satırı satırına okudum, izmirde yaşıyorum, Honda Performance ta Bayram ve Ahmet usta ki Honda Terakkiden ayrılma tecrübeli ustalar, conta ile ilgili bir şey söylemediler, ama sorun bu işte çıldırtacak seviyede :) yan sanayi radyatör birebir ölçüde 290 tl, onu denicem bide. ayrıca taşırma su kabının kapağı üstten çatlamış yeni gördüm ince bi şekilde ama kaynar su ordan bi şekilde çıkar. Şimdi bunu düşünür oldum, acaba kapak bulsam saglam ne olur ? Problem ile ilgili gelişmelerden yine burda bahsedecem, inş bi çözüm bulurum. Saygılar

poyraz_41

• VeLi AY
« Yanıtla #10 : Eylül 24, 2012, 01:37:02 ÖS »
İlgi ve alaka için tşk ederim. Konuları satırı satırına okudum, izmirde yaşıyorum, Honda Performance ta Bayram ve Ahmet usta ki Honda Terakkiden ayrılma tecrübeli ustalar, conta ile ilgili bir şey söylemediler, ama sorun bu işte çıldırtacak seviyede :) yan sanayi radyatör birebir ölçüde 290 tl, onu denicem bide. ayrıca taşırma su kabının kapağı üstten çatlamış yeni gördüm ince bi şekilde ama kaynar su ordan bi şekilde çıkar. Şimdi bunu düşünür oldum, acaba kapak bulsam saglam ne olur ? Problem ile ilgili gelişmelerden yine burda bahsedecem, inş bi çözüm bulurum. Saygılar

Osman Abi,

Genleşme kabının kapağıyla alakalı bir durum değil bence ama yinede değiştirmen de fayda var. Araç su eksiltiyorsa ya bir yerlerde kaçak var yada üzgünüm seninde conta yanık. Benim sıkıntımda hala devam ediyor bu aralar daha çok su eksiltmeye başladı. Radyatöre baloncuk testi yaptığımda da ciddi derecede baloncuk çıkarıyor demiştim ya köpürüyor adeta benimde conta yanık büyük bir ihtimal

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #11 : Eylül 24, 2012, 01:47:34 ÖS »

Osman Abi,

Genleşme kabının kapağıyla alakalı bir durum değil bence ama yinede değiştirmen de fayda var. Araç su eksiltiyorsa ya bir yerlerde kaçak var yada üzgünüm seninde conta yanık. Benim sıkıntımda hala devam ediyor bu aralar daha çok su eksiltmeye başladı. Radyatöre baloncuk testi yaptığımda da ciddi derecede baloncuk çıkarıyor demiştim ya köpürüyor adeta benimde conta yanık büyük bir ihtimal

Geçmiz olsun poyraz41 sizdede lpg var mı?

poyraz_41

• VeLi AY
« Yanıtla #12 : Eylül 24, 2012, 01:50:45 ÖS »

Osman Abi,

Geçmiz olsun poyraz41 sizdede lpg var mı?

Aynen Oktay Abi,

Araç Lpgli . Ne olduysa ondan sonra oldu zaten büyük bi ihtimal bağlantılarımda da hata var şeref ustaya gidicem bakalım sorun neden çıkacak.

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #13 : Eylül 24, 2012, 02:03:00 ÖS »
doğru yere gidiyorsun,hayırlısı olsun bakalım.inş. çok bişey çıkmaz.

osmnylmaz

« Yanıtla #14 : Eylül 24, 2012, 02:58:26 ÖS »
Ya bu LPG ile ilgili bir durum olsa şehir içindede yapar bence ve su eksiltme olayı LPG den farklı, valla değiştirmediğim parça kalmadı işte, radyatörü değiştirecem bakalım en kısa zamanda. Ama kafama takılan bi aracta conta yanık olsa ; şehir içi şehir dışı farketmemeli, motor çalışma prensibi değişmiyor çünkü. arac performansı bariz düşmeli, bunların hiç biri yok. Ne enteresan bi araba bu ya..

serkan ss

« Yanıtla #15 : Eylül 24, 2012, 04:20:33 ÖS »
Serkan kardeş hatırlarsan sana daha en başta söylemiştim contan yanık diye. Bizim araçlarda conra yanığı cok belli olmuyor ancak uzun yolda belli oluyor diye. Artık o hararet ibresinin olması gekeren yeri vardır tam ortanın bir diş altı. Ne yaparsan yap ne kadar zorlarsan zorla o ibrenin bir diş bile yukarı cıktığını göremeyeceksin. Ayrıca üst kapağın taşlandığı için pistonların çalışma alanı daraldı. Şimdi daha stabil ve daha az mesafe gidip geliyor ve bu nedenle biraz performans artışın olacak. Özellikler aracın biraz daha seri kalkacak. Artık inşalah başka bir problemin cıkmaz. Sen bu konuda epey şanssızsın:)
slm galantus şuan her şey yolunda görünüyor çok kısa mesafelerde bile fan açardı artık fanın sesini bile duymuyorum hararet ibreside normal çekişinde hissedilir biçimde performans artışı oldu yada bana öyle geliyor psikolojikde olabilir rolantide az vuruntu vardı o da düzelmiş umarım başka sorun çıkmaz artık 1 kuruş bile masraf yapamam aracın değişmedik yeri kalmadı, yeni lpg kiti,katalitik,oksijen sensörü,termostat,fan müşürü,radyatör kapağı,triger seti,conta değişimi 2 senede 3000tl geçti masrafım  olsu bu saatten sonra aracı satmakta yazık olur şimdi tam binilecek kıvamına geldi keşke bu yapılan masraflar keyfi masraflara harcasaydım ama insanda şans olucak.

serkan ss

« Yanıtla #16 : Eylül 24, 2012, 04:31:39 ÖS »
Ya bu LPG ile ilgili bir durum olsa şehir içindede yapar bence ve su eksiltme olayı LPG den farklı, valla değiştirmediğim parça kalmadı işte, radyatörü değiştirecem bakalım en kısa zamanda. Ama kafama takılan bi aracta conta yanık olsa ; şehir içi şehir dışı farketmemeli, motor çalışma prensibi değişmiyor çünkü. arac performansı bariz düşmeli, bunların hiç biri yok. Ne enteresan bi araba bu ya..
e araç honda olunca böyle oluyor işte sorunları bile bi acaip bulmaca gibi vuruyor ama öldürmüyor öle bi araba yapmışlar ki her ustada anlamıyor illa hondadan anlayan usta olucak ciddi söylüyorum arızaları aynen birer bi bulmaca gibi her yola çıkıyo çözümü de a b c d şıkkından (hepsi) bölümü her zaman doğru yanıt oluyor :) diğer araçlar gibi yolda bırakmıyor conta yansada belli etmiyor başka araç olsa çoktan motor komple yapılırdı herhalde.

serkan ss

« Yanıtla #17 : Eylül 24, 2012, 04:40:26 ÖS »

Serkan Abi,

İnşallah seninki tamamen çözülmüştür. İlk radyatör kapağını değiştirdiğim zamanlarda radyatör kapağını açıp baloncuk testi yapmıştım gayet normaldi ama 2 gündür çok ciddi derecede baloncuk atıyor köpürüyor adeta :( senin söylemiş olduğun çakmak testini radyatör kapağından yaptım anormal bişey görünmüyor artık contam yanık olduğuna inanmaya başladım. O değil gün geçtikçe ilerliyor sanki yaptırmak için acele etmezsem ciiddi zararlar açacak gibi en kısa zaman da gitmem lazım şeref ustanın yanına nerden baksak gidiş 85 km inş sıkıntısız giderim oraya kadar :(
sana bayağı bi yakınmış poyraz kardeşim hiç bişi olmaz bence motoru zorlamadan gittiğin sürüce bende uzun yol yapmam lazım tam emin olmak için yarın kontrole çağırdı usta sorun olsa azda olsa genleşme kabında ki su seviyesi çıkardı 1cm yada 2 cm o sorun tamam çok şükür hatta antifriz yenilendiği için max 4 5 cm  üstündeydi şimdi yerine oturdu yavaş yavaş su seviyeside normal hayırlısı bakalım inşaallah sende çözersin sorunu Allah kolaylık versin poyraz.

osmnylmaz

« Yanıtla #18 : Eylül 24, 2012, 05:51:55 ÖS »
serkan abi sen conta degişiminden sonramı çözüldü problem diyosun.

serkan ss

« Yanıtla #19 : Eylül 24, 2012, 09:32:45 ÖS »
serkan abi sen conta degişiminden sonramı çözüldü problem diyosun.
benim araçta conta yanığı teşhisi konuldu ve değişti değişim esnasında triger kayışıda değişti aslında uzun yol testi yapmadım daha dediğim kısa yolda mesafelerde anlaşılmıyor hararette yükselmiyor yalnız bende fan sürekli çalışıp duruyordu şuan yapıldığından beri fan sesini duymadım herşey normal sendeki sorunda bence aynı uzun yol yapmam lazım noktayı koymak için

metinh

« Yanıtla #20 : Eylül 24, 2012, 09:51:22 ÖS »
Selamlar araba harika bir şey ama işten anlayan usta şart her önüne gelen ustanın  çözemeyeceği problemler var benim araçta problem vardı ama usta yapamassa bu kronik durum hondalarda hep oluyor deyip çıkıyor ben bir rolanti sorununa 3 ay usta usta gezdim çözümü işi bilen ustaya kayseride tamir ettirdim yeni aldığım halde nerdeyse arabadan soğumuştum şimdi tam tersi kullanmaktan zevk alır oldum, umarım sorunun hemen çözülür

serdarr

« Yanıtla #21 : Eylül 24, 2012, 10:44:06 ÖS »
radyatörde kaçırma olabillir radyatör onarıcı at suyuna sonra tekrar test et

poyraz_41

• VeLi AY
« Yanıtla #22 : Eylül 25, 2012, 12:29:32 ÖÖ »
slm galantus şuan her şey yolunda görünüyor çok kısa mesafelerde bile fan açardı artık fanın sesini bile duymuyorum hararet ibreside normal çekişinde hissedilir biçimde performans artışı oldu yada bana öyle geliyor psikolojikde olabilir rolantide az vuruntu vardı o da düzelmiş umarım başka sorun çıkmaz artık 1 kuruş bile masraf yapamam aracın değişmedik yeri kalmadı, yeni lpg kiti,katalitik,oksijen sensörü,termostat,fan müşürü,radyatör kapağı,triger seti,conta değişimi 2 senede 3000tl geçti masrafım  olsu bu saatten sonra aracı satmakta yazık olur şimdi tam binilecek kıvamına geldi keşke bu yapılan masraflar keyfi masraflara harcasaydım ama insanda şans olucak.

Serkan abi,

Her işte bir hayır vardır diyeceksin artık yapacak birşey yok :)) sıkıntın giderildi ya ne mutlu sana :) O paranın çıkacağı varmış senden bakalım bizim cezamız ne kadar olacak :)

poyraz_41

• VeLi AY
« Yanıtla #23 : Eylül 25, 2012, 12:33:13 ÖÖ »

Serkan Abi,

sana bayağı bi yakınmış poyraz kardeşim hiç bişi olmaz bence motoru zorlamadan gittiğin sürüce bende uzun yol yapmam lazım tam emin olmak için yarın kontrole çağırdı usta sorun olsa azda olsa genleşme kabında ki su seviyesi çıkardı 1cm yada 2 cm o sorun tamam çok şükür hatta antifriz yenilendiği için max 4 5 cm  üstündeydi şimdi yerine oturdu yavaş yavaş su seviyeside normal hayırlısı bakalım inşaallah sende çözersin sorunu Allah kolaylık versin poyraz.

Sevindim Serkan abi, inşallah abi bende sorun çıkarmadan giderim diye düşünüyorum uzun zamandır bu şekilde kullanıyorum oraya kadar da giderim herhalde :) ama bu uzun zamanın acısı çıkacak gibi :)

osmnylmaz

« Yanıtla #24 : Eylül 25, 2012, 03:37:01 ÖS »
Anladım abi, conta değiştirmekte fayda var. Ayrıca contayı servisten mi aldınız yoksa piyasada satılanlardan mı, fark yoksa eger servisten alamaya gerek yok. Fiyat araştırması yapayım bakalım ne çıkcak.