Gönderen Konu: Tüm ikaz ışıkları yandı !  (Okunma sayısı 1105 defa)

Sheva

Tüm ikaz ışıkları yandı !
« : Ocak 20, 2017, 09:24:34 ÖÖ »
MErhaba arkadaşlar;

Civic 2005 HB otomatik aracım var.Sabah arabayı çalıştırdım 5 dk. kadar bekledim hergün yaptığım gibi.Sonra ilerlemeye başladım önce akü ikazı yandı sonra ABS ESP ve hava yastığı ikazları yandı,bir müddet gittikten sonra araç direksiyonu sertleşti ve farlar sönük yanmaya başladı 4 lüleri yakmıştım zaten 4lüler seri şekilde tiktaklamaya başladı sağa çektim,km ekranı boşaldı hiç bir şey yazmıyordu,aküden kaynaklandığını düşünerek kenarda bekledim ve hafif gaz vermeye çalıştım gaz veriyordu ancak devir ibresi de hareket etmiyordu,beklediğim yer yokuş başıydı sorunun aküden kaynaklandığını düşünerek yokuş aşağı Vites N konumda iken saldım arabayı ve sorun ortadan kalktı,bu durumun nedeni akü müdür?Yoksa farklı ve ciddi bir problem olabilir mi?
Teşekkürler.

bayramcam1919

Ynt: Tüm ikaz ışıkları yandı !
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2017, 07:08:46 ÖS »
Sorunun sebebinin aku oldugunu dusunmuyorum cunku akunun gorevi sadece marsa bastiginizda araba calisana kadardir. Araba calistiktan sonra araba ihtiyac duydugu elektrigi kendisi uretir. Sizin yasadiginiz sorun muhtemelen beyinle ilgili şase falan yapmis olabilir. Eger olmadik bir yerde ayni sorunu yasayip zor durumda kalirsaniz arabayi stop ettikten sonra akunun kutup baslarindan (+ yada -) birtanesini sokup bir dakika falan bekleyip tekrar takin boylelikle elektrigi kesip beyine reset atmis gibi bisey yapmis olacaksiniz. Bunun icin arabada herdaim bir adet pense gezdirmeni tavsiye ederim. Eger ayni seyi calistirdiginizda tekrar ayni seyi yaparsa araci guvendigin bir oto elektrikcisine gotur. Gecmis olsun.