Gönderen Konu: sönmeyen el freni ikaz lambası  (Okunma sayısı 10793 defa)

ac-14

sönmeyen el freni ikaz lambası
« : Ocak 17, 2010, 10:01:32 ÖS »
arkdaslar merhaba ilk kez sorunumu paylaşıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.
98 model 14is otm civic sahibiyim.arabayı alalı 1ay oldu
araçta 1. ve 2 viteste gaza bastığımda el freni lambası yanıyor ve gazdan ayağımı cekene kadar da sonmuyor.Aynı sorunu yaşayan varmı??

diğer bir sorum aracım otomatik. vites gecıslerı cok hıssettırıyor.yağına baktırmam soylendı. yağı değistırsem sorun gıdermı

bluestain

Ynt: sönmeyen el freni ikaz lambası
« Yanıtla #1 : Ocak 18, 2010, 12:01:58 ÖÖ »
diğer bir sorum aracım otomatik. vites gecıslerı cok hıssettırıyor.yağına baktırmam soylendı. yağı değistırsem sorun gıdermı

sorun büyük ölcüde çözülür yağı yetkili servisten almanı tavsiye ederim

55en082

« Yanıtla #2 : Ocak 18, 2010, 03:05:50 ÖÖ »
arkadaşım aynı sorun benm r19 da wardı usta arka kanpana balatası bittini söledii geşirtircen yapcak bişe yok

apr_35bucuk

« Yanıtla #3 : Ocak 18, 2010, 09:41:28 ÖÖ »
arkadaşlar sorun balatada falan değil hidrolik yağı çok az dahi eksik olsa kalkışlarda araç sallandığından dolayı el freni ışığı hidroliğin azalığını belirtmek için ikaz veriyo. yani hidroliği doldurun ağzına kadar sorun % 100 hallolacak ...
 saygılar

ac-14

« Yanıtla #4 : Ocak 20, 2010, 10:10:24 ÖÖ »
arkadaslar özel bi honda servise gttim usta 2 damla hidrolik yağı ekledi.2 haftadır gıcık olduğum el freni ışığı söndü.Balatalarımada baktırmam gerektiğini söyledi.

55en082

« Yanıtla #5 : Ocak 20, 2010, 12:02:08 ÖS »
hocam dedigim gb degiştirmen gerektigini sölicekler :s

lazgökhan

« Yanıtla #6 : Ocak 22, 2010, 03:57:49 ÖS »
bana göre ya arka balataların bıtık olmasından yada yagın eksıklıgınden yada el frenın altında sıvıc var onun kablosunda temasızlık yada nasıl desem bır yerdn kısa dvre alıordurrr

ogu.z.z.z

« Yanıtla #7 : Şubat 05, 2010, 01:28:41 ÖÖ »
arkadasım aynı sorunu bnde yasadım balataları degıstırınce problem kalmıyo.

34GB4525

« Yanıtla #8 : Şubat 05, 2010, 08:30:08 ÖÖ »
BEN KONUYA SON NOKTAYI KOYİM

AYNI SORUN BENDE DE OLDU GAZA BASINCA EL FRENİ IŞIĞI YANIYOR GAZDAN AYAĞIMI ÇEKİNCE SÖNÜYORDU BEN BUNU YENİ TAKILAN LPGDEN OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜM FAKAT ÖN FREN BALATALARI BİTMİŞ YANİ ÇOK AZ KALMIŞ AZ KALINCADA YAĞ AŞŞAĞI DOĞRU İNİYOR VE ARIZA IŞIĞINI YAKIYOR...

BALATA DEĞİŞİNCE YAĞ TEKRAR ESKİ SEVİYESİNE GELİP IŞIK HİÇ YANMAMAYA BAŞLIYOR

34 FVC 96

« Yanıtla #9 : Şubat 05, 2010, 08:48:49 ÖÖ »
BEN KONUYA SON NOKTAYI KOYİM

AYNI SORUN BENDE DE OLDU GAZA BASINCA EL FRENİ IŞIĞI YANIYOR GAZDAN AYAĞIMI ÇEKİNCE SÖNÜYORDU BEN BUNU YENİ TAKILAN LPGDEN OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜM FAKAT ÖN FREN BALATALARI BİTMİŞ YANİ ÇOK AZ KALMIŞ AZ KALINCADA YAĞ AŞŞAĞI DOĞRU İNİYOR VE ARIZA IŞIĞINI YAKIYOR...

BALATA DEĞİŞİNCE YAĞ TEKRAR ESKİ SEVİYESİNE GELİP IŞIK HİÇ YANMAMAYA BAŞLIYOR
doğru bilgi arkadaşımın dedikleri ama şunuda ekliyim...
aracın ön balatalar bitince ışık yanar doğrudur balatalar disklere yakınlaşması için hidrolik basıncını kullanır buda hidrolik haznesindeli yağ haznesindeki yağın aşağı çekilerek şamandırasında dengesizlik yaratır... ama aynı şekilde önler kadar arka kampanalarda bunu etkiler... el fren ışığının sönmesi için hidrolik yağının doldurulması yeterli ama hemen yapamasanızda yakın zamanda balatalarınızı hem ön hem hem arkaları kontrol ettirip orijinali ile değiştirmenizi şiddetle öneririm.. fren hrşeyinizdir her parçanın yan sanayisini kullanın ama frenler bundan kaçının derim... hem yan sanayi balata çabuk biter mukavemeti azdır hem çoğu zaman ses yapar... aradada uçurum fiyat farkı yok... bende yan sanayi aldım önce hiç memnun kalmadım ve çok kısa sürede bitti orijinali almış olsaydım daha az para harcamış olacaktım hem malzeme hem işçilik olarak bakınca olaya...
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2010, 08:49:43 ÖÖ Gönderen: 34 FVC 96 »