Gönderen Konu: Şanzuman yağ değişimi  (Okunma sayısı 24988 defa)

SİLVERWOLF

Şanzuman yağ değişimi
« : Aralık 24, 2009, 06:17:45 ÖS »
Selam arkadaşlar.
2005 CIVIC kullanıcısıyım.Servis kitapçığında 60 bin  km bakımında şanzuman yağının değişmesini söylüyor.
Esnaf arkadaşlara bu konuyu söyledim.Onlar ise şanzuman yağı değişmez eksilirse tamamlanır diyor.
Sizlerin arasında 60 bin km de şanzuman yağını değiştiren veya problemle karşılaşan varmı.Değiştirdiyseniz  hangi marka kaç numara yağ kullandınız.

timucintt

Ynt: Şanzuman yağ değişimi
« Yanıtla #1 : Aralık 24, 2009, 06:22:14 ÖS »
kim diyor dğeişmez diye ? mühendismi bu yağcılar... ? otomatik şanzımanları hondanın 40.000 kmde bir dğeişir ve ATF-Z1 yağ konulur.... düz şanzımanlı hondalarda 60.000 kmde bir honda formula şanzıman yağı ile dğeişir... yağ dğeişmez diyen zihniyetler sanırım şahinle karşılaştırıyor hondayı çünkü şahinlerin şanzıman yağı dğeiştirğinde dişli kutusu arızalanbiliyor... arızalandığı içinde sanayi kafaların aklında hep şanzıman yağı dğeişmez lafı akıllarına gelir...

rad-R

« Yanıtla #2 : Aralık 24, 2009, 06:31:34 ÖS »
kim diyor dğeişmez diye ? mühendismi bu yağcılar... ? otomatik şanzımanları hondanın 40.000 kmde bir dğeişir ve ATF-Z1 yağ konulur.... düz şanzımanlı hondalarda 60.000 kmde bir honda formula şanzıman yağı ile dğeişir... yağ dğeişmez diyen zihniyetler sanırım şahinle karşılaştırıyor hondayı çünkü şahinlerin şanzıman yağı dğeiştirğinde dişli kutusu arızalanbiliyor... arızalandığı içinde sanayi kafaların aklında hep şanzıman yağı dğeişmez lafı akıllarına gelir...
+1.  fakat farklılık olarak cvt şanzımanlar 20.000 de bir değişir.

timucintt

« Yanıtla #3 : Aralık 24, 2009, 06:37:58 ÖS »

Şeref abi ben bilmem CVT felan fazla teknolojik :D ben MPRA teg şanzımanı bilirim bir tek :D :D

onuriskenderun

« Yanıtla #4 : Aralık 24, 2009, 07:29:00 ÖS »
kitapçıkta 80.000 de değişir yazıyor. 2004 civic

timucintt

« Yanıtla #5 : Aralık 24, 2009, 07:32:03 ÖS »

motor yağıda 10.000 yazar ama tedbir amaçlı ben her zaman 5000KM'de bir yağını dğeişirim... Şanzımanda 40.000 kmde bir yağı dğeişmesi gerekirken ben 20.000 kmde değişiyorum....

onuriskenderun

« Yanıtla #6 : Aralık 24, 2009, 07:34:39 ÖS »

motor yağıda 10.000 yazar ama tedbir amaçlı ben her zaman 5000KM'de bir yağını dğeişirim... Şanzımanda 40.000 kmde bir yağı dğeişmesi gerekirken ben 20.000 kmde değişiyorum....
ilerde arabanı satarsan haber ver :-)

hdyt

« Yanıtla #7 : Aralık 24, 2009, 07:38:21 ÖS »
Sen değiştir. Bakma ona buna. İçin de rahat olur, şanzımanın da:)

ERT

« Yanıtla #8 : Aralık 24, 2009, 07:59:09 ÖS »
Bencede için rahat olsun degıstır

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #9 : Aralık 24, 2009, 08:06:40 ÖS »

Çok güzel açıklamışsın,bilgilendirme için teşekkürle-R

SİLVERWOLF

« Yanıtla #10 : Aralık 24, 2009, 10:12:05 ÖS »
dediklerinize katılıyorum.hangi marka kaç numara yağ almalıyım.servis harici bulamazmıyız.

bluestain

« Yanıtla #11 : Aralık 26, 2009, 12:00:27 ÖÖ »
dediklerinize katılıyorum.hangi marka kaç numara yağ almalıyım.servis harici bulamazmıyız.
yetkili servisten al servisteki yağı başka biryerde bulamazsın, 3 litresi 70lira civarı

ahaky

« Yanıtla #12 : Aralık 26, 2009, 01:47:04 ÖÖ »
servis dışında orjinal bulmanız zor bulursanızda servisten alınmıştır

rad-R

« Yanıtla #13 : Aralık 26, 2009, 08:02:04 ÖS »

Şeref abi ben bilmem CVT felan fazla teknolojik :D ben MPRA teg şanzımanı bilirim bir tek :D :D
>=ok
honda tanıtım kitapçıkları standart yazılır. araçlar hangi ülkeye gidiyorsa o ülkenin şartlarına göre bakım yapmak lazım. 80.000 km ye gelmeden şanz. filtresi tıkanıp sorun olmuş çok araba yaptım.

timucintt

« Yanıtla #14 : Aralık 27, 2009, 12:03:59 ÖÖ »

>=ok
honda tanıtım kitapçıkları standart yazılır. araçlar hangi ülkeye gidiyorsa o ülkenin şartlarına göre bakım yapmak lazım. 80.000 km ye gelmeden şanz. filtresi tıkanıp sorun olmuş çok araba yaptım.

şeref abi sana bir sorum olacak malum hondaların bir çoğunun strainer (süzgeç) şanzımanın içinde bulunmakta.... bunları değiştirmek için illaki şanzımanın katılımı açmak zorundamıyız ? :(  ben aldım süzgeci ama şanzımanım hiç sökülmediği ve söktürmediğim için kıyamıyorum açtırmaya.... ama benim birde shift ve lock up selenoidlerim ölü ohmları kaçmış hep ölçümünü yaptım :) onları değiştireceğim bir ara parayı bulunca onları değiştirdiğimde aynı zamanda strainerı sökeceğim... ardından atf z1 ekliyeceğim yeni yağ yerine umarım sağlıklı olur ama strainerden korkuyorum yeri çokmu ters aceba automatic workshop manuelini bulamadım bizim şanzımanın deli olacağım nasıl söküldüğüde yazmıyor hiç :( ... bu arada araç 91 İntegra MPRA şanzımanlı ve 240.000 kmde hiçbiryerine anahtar değmemiş bir teg :) sendne yardım bekliyorum stainer sökümü konusunda :)

rad-R

« Yanıtla #15 : Aralık 27, 2009, 07:08:16 ÖS »

[/quote]

şeref abi sana bir sorum olacak malum hondaların bir çoğunun strainer (süzgeç) şanzımanın içinde bulunmakta.... bunları değiştirmek için illaki şanzımanın katılımı açmak zorundamıyız ? :(  ben aldım süzgeci ama şanzımanım hiç sökülmediği ve söktürmediğim için kıyamıyorum açtırmaya.... ama benim birde shift ve lock up selenoidlerim ölü ohmları kaçmış hep ölçümünü yaptım :) onları değiştireceğim bir ara parayı bulunca onları değiştirdiğimde aynı zamanda strainerı sökeceğim... ardından atf z1 ekliyeceğim yeni yağ yerine umarım sağlıklı olur ama strainerden korkuyorum yeri çokmu ters aceba automatic workshop manuelini bulamadım bizim şanzımanın deli olacağım nasıl söküldüğüde yazmıyor hiç :( ... bu arada araç 91 İntegra MPRA şanzımanlı ve 240.000 kmde hiçbiryerine anahtar değmemiş bir teg :) sendne yardım bekliyorum stainer sökümü konusunda :)
[/quote]tabiki elimden gelen yardımı yaparım. teg şanzımanı diğerlerine göre biraz daha zordur. shaftları ve beyin gurubunu sökmek gerekiyor filtre pompanın yanında ve en altta.. yalnız. onların filtresi temizlenebiliyor. değişmesede olur. ama aldıysan değiştir. 

oguz_karaoglu

« Yanıtla #16 : Mayıs 23, 2010, 02:15:14 ÖÖ »
selam arkadaşlar bende 2000 model 1.4is otomatik var ustam bana şanzıman yağı için castrol dexron5 i öneriyor ama okuduklarım bana atf z1 i öneriyor sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

By_BuGr4

« Yanıtla #17 : Mayıs 23, 2010, 09:37:47 ÖÖ »
Bende yazın şanzıman yağını değiştirmeyi düşünüyorum. Ancak bir sorum olacak şanzıman yağı değiştirirken motor yağının da değiştirilmesi lazım mı? Motor yağını yeni koydum da :)