Gönderen Konu: ŞANZIMAN YAĞI MARKA VE NUMARASI  (Okunma sayısı 47320 defa)

police07

ŞANZIMAN YAĞI MARKA VE NUMARASI
« : Mart 12, 2013, 09:08:44 ÖS »
Mrb.arkadaşlar,2005 civic vtec ls için hangi şanzıman yağını(marka ve numarası) tavsiye edersiniz.Honda'ya sordum orijinal yağ koyarız diyor,marka ve numarasını söylemiyor,Aracın kitapçığında ve etiketlerinde ayrıntı vermiyor,direkt servise yönlendiriyor.

mertkan677

Ynt: ŞANZIMAN YAĞI MARKA VE NUMARASI
« Yanıtla #1 : Mart 12, 2013, 09:43:41 ÖS »
Honda ATF z1 diye biliyorum orj yağdan şaşmamak gerek kesinlikle

isml

« Yanıtla #2 : Mart 12, 2013, 09:51:01 ÖS »
ben bugün değiştirdim atf-z1 mobil marka hatta üstünde mobil ATF 320 yazıyodu arkasındada Z1 1litresi 30 tl. toplamda 4 litre koyduk.

06FAT68

« Yanıtla #3 : Mart 12, 2013, 10:05:49 ÖS »
ben bugün değiştirdim atf-z1 mobil marka hatta üstünde mobil ATF 320 yazıyodu arkasındada Z1 1litresi 30 tl. toplamda 4 litre koyduk.
yalnış yapmışsınız kusura bakmayın ama HONDA ATF Z1 den başka yağ bizim araçlar kabul etmez kısa sürede satacaksınız birşey diyemem ama uzun vadede bineceksiniz bence değiştirin tekrardan servistede aynı para ve orjinal yağ koymak varken neden iş arayışında olur arkadaşlar. yağınız eskiyince viteslerde vuruntular falan başlar merak etmeyin

ademira

• alp
« Yanıtla #4 : Mart 12, 2013, 10:37:32 ÖS »
Araç manuel galiba arkadaşlar.

isml

« Yanıtla #5 : Mart 12, 2013, 10:46:40 ÖS »
iş arayışında olan filan yok merak etme ben koydurduğum yağı söyledim sadece. değerli yorumlarımızı yaparken daha dikkatli olmak lazım. neyse police07 arkadaşım internette honda atf z1 dediğin zaman bir kaç yağ çıkıyor bi değerlendir. ama hangi firmaya yada markaya ait olduklarını ben araştırmadım iyi incelemek lazım.

isml

« Yanıtla #6 : Mart 13, 2013, 11:42:46 ÖÖ »
ustayı aradım tekrar arkadaşlar mobil atf 320nin yanlış yağ olduğunu bu yağın araca zararı olacağını söylüyolar dedim. kendisi bana bu araçlara dextron 3 veya 4 yağı konulduğunu bu yağında dextron 3 olduğunu ve bir sorun çıkmayacağını söyledi. kendisi sadece japon araçların bakımını ve tamirini yapan bir servis. şanzımanın çok ısındığı için sadece aft z1 konulması gerektiğinide söyledim.
şimdi ne yapsak bilemedim 120 tlye kıyıp bi 150 tl daha verip değiştirelimmi bi 5000/10000 km kullanıpmı değiştirelim yoksa dediği doğrumu acaba.

savas

« Yanıtla #7 : Mart 13, 2013, 12:45:30 ÖS »
Arkadaşlar burada herkez kendi sorununa çözüm armaya ve sorun çözenlerde başkasına yardım etmeye çalışıyor kalp kırmaya gerek yok.

2005 vtec ls otomatik. Şanzuman yağımı istanbul bereç teki honda yetkili servisinde 02/03/2013 yani 2 hafta önce değiştirdim.

3 litre atf z1 oil 26,01*3 litre olarak yazmışlar faturaya. Şanzıman kapak tapası, 1 adet stop lambası ve işçilik ile beraber toplam 130 tl para ödedim. Özellikle araç otomatik ise servisi tavsiye ederim. Yıllardır diğer araçlarımda yağ değişimine gittiğim usta bile honda sağlam arabadır ama dilinden anlayana diyerek yağ değişimimi yapmayıp servise gönderdi.

Yağ ın servisteki referans kodu : 0826699902HE  Faturada bu yazıyor sanırım kutu üzerindeki barkod numarası.
« Son Düzenleme: Mart 13, 2013, 12:46:55 ÖS Gönderen: savas »

Vtec_01

Ynt: ÞANZIMAN YAÐI MARKA VE NUMARASI
« Yanıtla #8 : Mart 13, 2013, 01:39:53 ÖS »
Orjinal yað ATF-Z1'dir. Honda'larda yað soðutma karteri yok. ATF D3  gibi bir yað koymayýn. Þanzýmana zarar verir. ATF-Z1 yerine Honda'nýn yað üreticisi olan Japon Eneos'un "ECO-ATF"sini koyabilirsiniz. Bu yað ATF-Z1 standartlarýný karþýlayan bildiðim tek yað. ;)
« Son Düzenleme: Mart 13, 2013, 01:40:46 ÖS Gönderen: Vtec_01 »

Vtec_01

« Yanıtla #9 : Mart 13, 2013, 03:46:38 ÖS »
Kusura bakmayın üstteki mesajımda Türkçe karakterler hatalı çıkmış. ENEOS "ECO-ATF" için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

http://www.eneos.us/product/6

Uyumluluk:
Honda Ultra ATF    Yes
Honda Ultra ATF-Z1    Yes

ccanturk

« Yanıtla #10 : Mart 13, 2013, 06:58:41 ÖS »
Ben 1 ay önce değiştirdim.Önce telefonla aradığım çok ünlü özel servis (ismini vermek istemiyorum,ama şaşmazda) gittim.Telefonda bana orjinal yağ değişimi+işçilik 100 TL demişlerdi.Orjinal dedikleri ENEOS yağ çıktı.Birde bana bu yağı değiştirdikten sonra 40 bin yerine 25-30 binde tekrar gelin dediler.Özel serviste yağ değiştirmeden vazgeçtim. Orjinal yağdan vazgeçmeyim diye yetkili servis Honda Bora'ya gittim.Şanzuman Yağ değişimi + işçilik 150 TL ödedim. 40 bin km kafam rahat artık.

Vtec_01

« Yanıtla #11 : Mart 13, 2013, 07:40:03 ÖS »
Honda'nın yağını da Eneos üretiyor. Honda'nın bir yağ üretimi yok. Kısacası Honda diye aldığınız yağ Honda ambalajlı Eneos. Honda yeni bir üreticiye geçiş yapmadıysa bu böyle. :)

40.000km'lik değişim periyodu bakımları günü gününe yapılmış bir araç için geçerli. Şanzımanın içinde 6 litre yağ vardır. Ve değişirken sadece 3 litresi değişebilir. Kirli yağ devamlı katılımı değiştirilerek yarı kirli hale gelir. Ve bu halde 40.000km kullanılması öngörülür. Hatta araç sıfırken yağın %100'ü temiz olduğu için değişim 60.000km veya daha sonrasındadır.

Aracın bakımları biraz ihmal edilmiş ve zamanı geçmişse, 3 litrelik değişimle elde edilen karışım 20.000-25.000km sonra değiştirilmeyi gerektirecek kadar kirlenir. Bu değişimden sonra ise yine 40.000km'de bir değiştirmeye başlayabilirsiniz. ;)
« Son Düzenleme: Mart 13, 2013, 07:40:40 ÖS Gönderen: Vtec_01 »

06FAT68

« Yanıtla #12 : Mart 13, 2013, 08:50:14 ÖS »
iş arayışında olan filan yok merak etme ben koydurduğum yağı söyledim sadece. değerli yorumlarımızı yaparken daha dikkatli olmak lazım. neyse police07 arkadaşım internette honda atf z1 dediğin zaman bir kaç yağ çıkıyor bi değerlendir. ama hangi firmaya yada markaya ait olduklarını ben araştırmadım iyi incelemek lazım.
valla mal senin para senin arıza yapacak olursa para benden çıkmıcak sizden çıkıcak. Takdir sizin ben 4 yıldır honda kullanıcısı ve de sanayide hobi amaçlı ustamla başkalarının arabalarını toplayıp yaptığımız tecrübelerime dayanarak söyledim yinede söylüyorum aynı paraya orjinal varken başka yağ kullanan arkadaşlar kendilerine iş arıyorlar maceraya gerek yok

isml

« Yanıtla #13 : Mart 13, 2013, 10:10:41 ÖS »
bak kardeş senin ne iş yaptığın yada yapacağın kaç yıldır kullanıp kullanmadığın umrumda değil. takdir benim olacak tabi. sen sadece yorumunu yap çekil kenara kimin kendine iş çıkardığı yada çıkarmadığı seni ilgilendirmez. bir önceki yorumda uslup konusunda uyardım. servis 170 tl fiyat verdi diğer ustada orjinal yağı servisten alıcam dedi sadece güvendiğim için değiştirdim. yoksa sadece senin kafan çalışmıyo herkes bişeyler biliyor. sen sadece arkadaşım öyle her ustaya inanma serviste işini gör yada iyi araştır desen başımla birlikte. yoksa öyle iş aramak macera aramak böyle laflar yakışmaz. öyle yorum yapacam diye her lafa bişeyler diyecem diyede çırpınma...

carousal

« Yanıtla #14 : Mart 14, 2013, 10:08:52 ÖÖ »
Police07 bulunduğun şehirde Honda bayisi varsa gidip şanzıman yağını orada değiştirmen en doğru olanı zira sanayideki özel servisler ile yetkili servisler arasında şanzıman yağı değişimi yapılırken öyle aman aman bir fiyat farkı oluşmuyor.

Mobil falan koydurma sakın. Dünyanın en iyi otomatik şanzımanlarını üreten firmanın tavsiye ettiği yağa mı güvenelim, yoksa sanayideki ustanın lafına mı?

Sanayideki ustalar hep bu ürün şunun muadili der durur, onu koymaya gerek yok. Bak bende bir ürün var, bu senin işini görür derler. 
« Son Düzenleme: Mart 14, 2013, 10:10:54 ÖÖ Gönderen: carousal »

honda2002

« Yanıtla #15 : Mart 14, 2013, 12:27:30 ÖS »
Bence yağını yenilemen doğru olur.
Sonuçta 2 yenileme neticesi şanzumandaki yağ kaliten de artmış olur :)
Yani ekstra para verirsin ancak paran her halukarda boşa gitmez demek istiyorum...

Vtec_01

« Yanıtla #16 : Mart 14, 2013, 12:39:55 ÖS »
Arkadaşlar Mobil ATF 320'nin viskozitesi yani akma direnci Eneos Eco-Atf'nin çok üzerinde. Yani ATF 320 kalın bir yağ. ATF 320 kullanıp şanzımanınıza veda etmek zorunda kalmayın. :)

CMYK

« Yanıtla #17 : Mart 14, 2013, 02:24:18 ÖS »
Arkadaşlar Mobil ATF 320'nin viskozitesi yani akma direnci Eneos Eco-Atf'nin çok üzerinde. Yani ATF 320 kalın bir yağ. ATF 320 kullanıp şanzımanınıza veda etmek zorunda kalmayın. :)

Cok dogru soyluyorsun.

http://yagpazarlama.com/product.php?id_product=130

06FAT68

« Yanıtla #18 : Mart 24, 2013, 11:27:11 ÖS »
bak kardeş senin ne iş yaptığın yada yapacağın kaç yıldır kullanıp kullanmadığın umrumda değil. takdir benim olacak tabi. sen sadece yorumunu yap çekil kenara kimin kendine iş çıkardığı yada çıkarmadığı seni ilgilendirmez. bir önceki yorumda uslup konusunda uyardım. servis 170 tl fiyat verdi diğer ustada orjinal yağı servisten alıcam dedi sadece güvendiğim için değiştirdim. yoksa sadece senin kafan çalışmıyo herkes bişeyler biliyor. sen sadece arkadaşım öyle her ustaya inanma serviste işini gör yada iyi araştır desen başımla birlikte. yoksa öyle iş aramak macera aramak böyle laflar yakışmaz. öyle yorum yapacam diye her lafa bişeyler diyecem diyede çırpınma...

usta karar senin serviste litre fiyatı 24tl olan bir yağdan bahsediyoruz dışardakine 30tl verende sensin ve ben yinede diyorum macera arama bende her işimi serviste yaptırmıyorum buraya sormuşsun edebimizle cevapladık sen bildiğini okucaksan ki öyle diyorsun niye buradan fikir alıyorsun uslubumuzada gelince 4,5 yıldır bu formun üyesiyim sen bence yalnış yağa sinirlendiğinden agresifleşmeyesin

vedatcavuslar11

« Yanıtla #19 : Mart 25, 2013, 04:51:27 ÖS »
s.a arkaşlar benim civic 1.4is 1999 aracım var 1 yılı oldu alalı ilk aldığımda şanzuman yağını değiştrim dedim ustanın bir kırmızı yağ diyerek yağı koydu tabiki bizde daha işin acemisiyiz aldık arabayı koyulduk yola ulan d4 filan yada geriye alırken arabayı cırt diye ses kırt diye ses ses gelmeyen arabadan ses gelmeye başladı araştırdım ettim neyse sonunda hondanın orjinal yağını aldım bidonda honda amblemi filan vardı  şanzuman yağını koyduk araç 10 numara oldu demekki adamalr bişey biliryorki benim yağımı koycaksın diyor fikri doğdu kafamda allaha şükür sıkıntım yok şuanda benim tavsiyem hondanın orjinal şanzuman yağıdır.ve hatta şöyle bişeyde duydum hondanın direksyon hidrolik yağıda varmış şimdikini orjinaliyle değiştircem benim kutu rektifiyeden geçti değerli bi ustamıza sorduğumda hi,droliğide hondaın orjinalini kullan dedi bence orjinal yağ

06FAT68

« Yanıtla #20 : Mart 25, 2013, 09:37:34 ÖS »
s.a arkaşlar benim civic 1.4is 1999 aracım var 1 yılı oldu alalı ilk aldığımda şanzuman yağını değiştrim dedim ustanın bir kırmızı yağ diyerek yağı koydu tabiki bizde daha işin acemisiyiz aldık arabayı koyulduk yola ulan d4 filan yada geriye alırken arabayı cırt diye ses kırt diye ses ses gelmeyen arabadan ses gelmeye başladı araştırdım ettim neyse sonunda hondanın orjinal yağını aldım bidonda honda amblemi filan vardı  şanzuman yağını koyduk araç 10 numara oldu demekki adamalr bişey biliryorki benim yağımı koycaksın diyor fikri doğdu kafamda allaha şükür sıkıntım yok şuanda benim tavsiyem hondanın orjinal şanzuman yağıdır.ve hatta şöyle bişeyde duydum hondanın direksyon hidrolik yağıda varmış şimdikini orjinaliyle değiştircem benim kutu rektifiyeden geçti değerli bi ustamıza sorduğumda hi,droliğide hondaın orjinalini kullan dedi bence orjinal yağ
+100000 bende arkadaşa bunu anlatmaya çalışıyorum ama üstüne birde fırça yiyoruz sanırım arkadaş taze polis onlar daha heyacanlı oluyorlar biraz

vedatcavuslar11

« Yanıtla #21 : Nisan 10, 2013, 03:07:45 ÖS »
evet arkadaşlar geçen hafta direksiyon hidrolik yağını honda servisinden orjinalini aldım ve yenisi koyduk arabamın sıcak havalarda sıkma yapan direksiyon sorunu ortadan kalktı ayrıca çok soğuk havalarda az engebeli yollarda tıkırtı yapıyordu ısınana kadar oda kalmadı ve ben anladımki aracın şanzuman ve direksiyon gibi mekaniklerin yağını orjinal alıcakmışsın :) sıkıntı yaşamıcakmışsın

police07

« Yanıtla #22 : Nisan 12, 2013, 09:07:43 ÖS »
Aracım manuel şanzuman,Piyasada şanzuman yağını bulamayınca mecburen dün Honda Yetkili Servis  Meroto servise gittim.

2LT Mtf şanzuman yağı = 40.00 TL

1 Adet somun pulu       = 0,91 KRŞ

İşçilik                        = 16.39 TL

TOPLAM  = 57.03 KRŞ,57.00 TL versen dedi,3 kuruşu bana bağışladı
Ön tabla burcunun değişmesine parça hariç sadece işçilik 150.00 TL istedi,başka yerde 40.00 TL ye yaptırdım.
Anlayacağınız KAZIK hem yağlı,hem budaklı,

münzevi

• Co-Admin
« Yanıtla #23 : Mart 04, 2015, 09:51:57 ÖÖ »
Konu biraz eski gibi ama herhalde en uygun başlık bu olduğundan hortlatmakta sakınca yoktur. :)

Şimdi arkadaşlar 94 civic ot. aracımın otomatik şanzıman yağı değişme zamanı gelince fiyat taraması yaptım. Açıkçası beni yabancı forumlarda günlerce araştırmaya iten ilk aldığım yanlış ve fahiş fiyat oldu, ama iyi de oldu hani. :) Zaten güncel fiyat da serviste litresi 43 lira şu anda.

Uzun araştırmalarımı kısaca özetleyeyim, malum olduğu üzere Honda bir yağ üreticisi değil, dolayısı ile kendi araçları için özel bir formül geliştirmesine imkan yok. Basit ama çok ama çok etkili bir pazarlama stratejisi bu sadece. Amerika'daki forumlarda başka yağları yüzbinlerce km sorunsuz kullanan sayısız sürücü var. Z1 ve onun yerine geliştirdikleri DW1 (hatta forumlarda bu değişimin perde arkasında Z1'in kötü bir yağ olduğundan bahsediliyor) Honda'nın tescilli ürünü olduğu için muadil ürünler bu tabirleri kullanamıyor, tek farkları bir isimden ibaret kalıyor yani.

Çok faydalı bilgiler bulabileceğiniz bir forum linki atıyorum (ing) :

http://www.odyclub.com/forums/24-1999-2004-odyssey/36635-use-honda-atf-fluid-3-print.html

Bu uzun araştırmalarım sonucunda Türkiye piyasasına yeni giren Amerika'nın önde gelen yağ üreticilerinden Valvoline firmasının max life atf yağını kullanmaya karar verdim, siparişi verdim cuma günü değişim yapılacak inşaallah.

Arkadaşlar son söz olarak şunun altını çizmek istiyorum, mesele 40 binde bir yani yaklaşık iki senede bir yapılan bir değişimde 50-60 lira kurtarmak değil; benim sinir olduğum Honda'nın yetkili servislerinde attığı kazık yetmiyormuş gibi bir de başka bir yağ üreticisine ürettirdiği ve sadece üstüne kendi etiketini yapıştırdığı yağlarla bizleri biraz daha yolması.

Böylece yetkili servisle aramızdaki son bağı da koparmış oldum, mutluluğumu kelimelerle tarif etmeme imkan yok. :)
« Son Düzenleme: Mart 04, 2015, 09:52:22 ÖÖ Gönderen: münzevi »

ümitbak

« Yanıtla #24 : Mart 04, 2015, 10:16:08 ÖÖ »
otomatık vıtes şanzuman yagı kodu = 0826699902HE   atf z1
duz vıtes sanzuman yag kogu =0826799901he  mtf3
cvt sanzuman yag kodu = 0826099905he

yenı model araclarda sanzuman yagı degıstırırken sansuman fılıtrenızıde degıstırtın ;  fılıtre kodu 25430plr003