Gönderen Konu: otomatik vitesde araba geriye kaçarmı acil lütfen  (Okunma sayısı 58436 defa)

Kemall

• Ziyaretçi
Ynt: otomatik vitesde araba geriye kaçarmı acil lütfen
« Yanıtla #50 : Ağustos 19, 2008, 01:17:07 ÖÖ »
Alg ın yazdıklarının hepsine ketılıyorum warrior kardeş, ama bir tek şey bana fiziksel olarak imkansız geliyor , o da otomatik vitesli bir arabanın  doğrudan 2. vitesle kalkabileceği,,; ki bunu ancak yayınlanmış bir yerde okursam anlayabilirim, inanabilirim, tam 10 yıl motor meslek lisesinde çalıştım, branşımla ilgili değil ama oradaki bütün deneyimli öğretmenler arkadaşımdı, bu konuları ders olarak veriyorlardı, okulun uygulama atelyeside verdı, otomatik şanzımanların çalışma prensibini gerçek motor kesitleriyle anlatıyorlardı, bütün boş saatlerimde onların uygulamalarını izliyordum, keşke becerebilseydimde size bunları teknik olarak anlatabilseydim,...her ne kadar izmirden istanbula gelip toplantıya katılamazsamda, gelip o arabanın 2. viteste nasıl kalktığını görmeyi çok isterdim; en çok ta Muratın bunu nasıl anladığını merak ediyorum, benim arabamda manuel kullanımda arabanın hangi vitese geçtiğini gösteren bir pencere var, ama muratın arabasında bu display in olmadığını biliyorum, neye dayanarak araba 2. viteste kalkıyor dediğini çözebilmek için her fedakarlığı yaparım :ağlaa
« Son Düzenleme: Ağustos 19, 2008, 01:19:05 ÖÖ Gönderen: Kemall »

RaMsEs

« Yanıtla #51 : Ağustos 19, 2008, 08:15:59 ÖÖ »
Arkadaşlar en iyisi buluşmada bir video çekin tabi açıklamasını da yaparak..Sonra burda izlayelim..En güzeli bu gibi..

Lawyer

« Yanıtla #52 : Ağustos 19, 2008, 08:54:07 ÖÖ »
Şimdi ben yeni bir soluk getireyim tartışmaya.. Honda almadan önceki arabam 2001 model Opel Astra CD Otomatik Vites bir arabaydı. Bilenler bilir. Vites kolunun hemen yanında bir tuş vardır. Kar işareti vardır üstünde.. İşte o tuşa bastığınız zaman araba 2. viteste kalkardı.. (Bu benim arabanın kalkışından hissettiğim vites büyüklüğü) Antipatinaj sistemi gibi birşey... D1'de birinci vitese sabitlenir, D2'de bir ve ikiyi kullanır ve D3'te her üç vitesi de kullanırdı.

farukfaruk

« Yanıtla #53 : Ağustos 19, 2008, 08:59:18 ÖÖ »
98 civic aracımda 2 ye alırsam araba geri kaçmıyor ayrıca çok ağar ağar kalkıyor, sadece ikinci vitesi kullanıyor gibi birşey.

Mete Er

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : Ağustos 19, 2008, 09:28:50 ÖÖ »
Birbirimizi kırmaya gerek yok.
Honda, sadece sizin sahip olduğunuz otomatik şanzımanı üretmedi. Tabii ki bir çok farklı şanzımanlar mevcuttur.

http://www.teamhondaturkey.com/forum/problemler_ve_cozumleri/2001_vtech_otomatik_honda_hakkinda_bilgiye_ihtiyacim_var-t10785.0.html

Burada Agent ve başka bir arkadaş ta 2 de kalkmayacağını belirtmiş.

1e alırsan sadece 1 de gidersin
2 ye alırsan 1 ve hızlanınca 2 ye atar otomatik orda kalır.
D3 spor vites seçeneği gibidir. 1-2-3 yapar ve her vitesde limitörü zorlar..
D ise rahat vitestir. D ye attığınta tüm vitesler senindir.

D1  D2 D3  otomatik vitesin manuel kullanımı için değildir, 4 ileri vitesli bir otomatik araçta D1  de iken vites,  sadece 1 viteste çalışır, D2' ye aldığın zaman araç 1. vitesle kalkar, 2 ye otomatik olarak atar ve daha yukarı çıkmaz, D3 e aldığın zaman  gene 1. vitesle kalkar, normal otomatik seyrini izleyerek 2 ye ve 3 e geçer ama 4. vitese geçmez, bu yine otomatik kullanımdır. Triptonic vitesli arabalardaki gibi vitesi 1-2-3 vites olarak kullanmak için değildir, bilmem anlatabildimmi, yoksa senmi benim bilmediğim farklı bir vites düzeneğinden söz ediyorsun?

Mutlaka 2 de kalkan modelleri de mevcuttur. Kalkmayan modelleri de...

Benim aracım, 2005 te gümrükten çıkmış. Almanya'dan getirip gümrüğe bırakılmış bir araç. Nerede üretildiğini bilmiyorum. Ben 2008 de aldım, aldığım kişi gümrükten almış ihale ile. P,N,R,D,D1,D2,D3,D4 mevcut. 0 dan 150 km/h ye kadar çıkarken 7 farklı kademede vites geçişi yapıyor. 150 km/h den sonra en üst düzeyde kalıyor vites.

Sizinkileri bilmiyorum. Fakat Honda, sadece sizin kullandığınız şanzımanı üretmedi.
''Alırım anahtarını'' gibi peluşsal durumlar,biz Mayk gibi yetişkin insanlara yakışmayan durumlardır.
(Fırfır yok. fırfır yok :) )

« Son Düzenleme: Ağustos 19, 2008, 09:29:43 ÖÖ Gönderen: Mete Er »

BeSt HeRo

• Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : Ağustos 19, 2008, 09:57:20 ÖÖ »

bu konuda lafı fazla uzatmaya gerek yok eğer ki bu kadar iddalı ve bilgili iseniz kitabınıza bidaha bakın ve anahtarına denemek için gelin deneyelim bukadar alemde şahit olsun milleti yanlış yönlendirmeyin lütfen

Kemall  - Mete ER sonuca gidelim dostum bekliyorum cevabınızı??? gitar Rolf

Kusura bakma tatildeyim. Pek de fazla internetle işi olan birisi değilim.

Şanzıman farkı olabilir, veya yanlış yazım da olabilir vs. vs. yazabilirimama baba parası ile araba almış  ''Peluş'' tadındaki ''alırım anahtarını'' şeklindeki sorulara, ''Mayk'' tadında yanıt vermek lazım gelir ki, bu da kendime pek yakıştıramadığım durumdur.
Zira arabanın her kuruşunda alın teri vardır. Basit bir soru ile değil, feriştahı gelse ne birisinin anahtarını alırım,ne de veririm.

Tavsiyem, fazla reklam izleme.
Anahtarı böylesine basit yöntemlerle alıp vermek ya reklamlarda olur, veya arabasını emek vermeden elde eden peluşlarda...

Saygılar.

Mete Er..

dostum burda görünüyorki peluş mayk vs. gibi cümleleri ortaya ilk atan sensin

Birbirimizi kırmaya gerek yok.
Honda, sadece sizin sahip olduğunuz otomatik şanzımanı üretmedi. Tabii ki bir çok farklı şanzımanlar mevcuttur.

http://www.teamhondaturkey.com/forum/problemler_ve_cozumleri/2001_vtech_otomatik_honda_hakkinda_bilgiye_ihtiyacim_var-t10785.0.html

Burada Agent ve başka bir arkadaş ta 2 de kalkmayacağını belirtmiş.

1e alırsan sadece 1 de gidersin
2 ye alırsan 1 ve hızlanınca 2 ye atar otomatik orda kalır.
D3 spor vites seçeneği gibidir. 1-2-3 yapar ve her vitesde limitörü zorlar..
D ise rahat vitestir. D ye attığınta tüm vitesler senindir.

D1  D2 D3  otomatik vitesin manuel kullanımı için değildir, 4 ileri vitesli bir otomatik araçta D1  de iken vites,  sadece 1 viteste çalışır, D2' ye aldığın zaman araç 1. vitesle kalkar, 2 ye otomatik olarak atar ve daha yukarı çıkmaz, D3 e aldığın zaman  gene 1. vitesle kalkar, normal otomatik seyrini izleyerek 2 ye ve 3 e geçer ama 4. vitese geçmez, bu yine otomatik kullanımdır. Triptonic vitesli arabalardaki gibi vitesi 1-2-3 vites olarak kullanmak için değildir, bilmem anlatabildimmi, yoksa senmi benim bilmediğim farklı bir vites düzeneğinden söz ediyorsun?

Mutlaka 2 de kalkan modelleri de mevcuttur. Kalkmayan modelleri de...

Benim aracım, 2005 te gümrükten çıkmış. Almanya'dan getirip gümrüğe bırakılmış bir araç. Nerede üretildiğini bilmiyorum. Ben 2008 de aldım, aldığım kişi gümrükten almış ihale ile. P,N,R,D,D1,D2,D3,D4 mevcut. 0 dan 150 km/h ye kadar çıkarken 7 farklı kademede vites geçişi yapıyor. 150 km/h den sonra en üst düzeyde kalıyor vites.

Sizinkileri bilmiyorum. Fakat Honda, sadece sizin kullandığınız şanzımanı üretmedi.
''Alırım anahtarını'' gibi peluşsal durumlar,biz Mayk gibi yetişkin insanlara yakışmayan durumlardır.
(Fırfır yok. fırfır yok :) )

ama burada hiç yakıştıramadım sana sanki sen yazmamışsın gibi peluuş mayk meselesini karsındaki insanları küçük görmeye çalışmak, yapmayın böle şeylar bi söz söylediyseniz ya arkasında durun yada arkasında duramıcanız sözü sölemeyin

saygılarımla..!

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : Ağustos 19, 2008, 09:56:54 ÖS »
caucass çok biliyor belli   N ye natural yazmış adam yaw   yok aslında N nin manası NUTELLAdır, yanlış anlaşılmasın..

Bunu eskilerden buldum "N" Naturel  , yani boş değilse nedir peki?..

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #57 : Ağustos 19, 2008, 10:10:44 ÖS »
selam kemal kardeş bir takım sorular sormuşsun cevaplayayım
arabanın 2 de kalktığını naslı anladığımı soruyorsun
bunu arabaya hiç binmemiş birine bile sorsan güler
d2 ye takıyorsun az gaz verip yol alıyorsun sonra d1 e takınca araba vites düşürüyor dahada basiti devirinden zaten şoför olan anlar

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #58 : Ağustos 19, 2008, 10:13:49 ÖS »
bu arada benim yazdıklarımı sanırım tam okumuyorsun  ben inandığım bir şeyi savunmuyorum uyguladığım bildiğim hergün bir kaç kez kullandığım d2 den bahsediyorum , öğrenmek istersen ist ye gel hem tanışırız hem de öğrenirsin olmadı ben izmire gelirim sana gösteririm nasıl 2 de kalktığını ve aslında bunun fizik kurallarına aykırı olmadığını.
bu arada sen bi takım kesit olayından falan bahsetmişsin ben kitap üzerinde şanzuman kesitiyle falan denemiyorum bizzat kendim kullanıyorum

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : Ağustos 19, 2008, 10:15:21 ÖS »

Şimdi ben yeni bir soluk getireyim tartışmaya.. Honda almadan önceki arabam 2001 model Opel Astra CD Otomatik Vites bir arabaydı. Bilenler bilir. Vites kolunun hemen yanında bir tuş vardır. Kar işareti vardır üstünde.. İşte o tuşa bastığınız zaman araba 2. viteste kalkardı.. (Bu benim arabanın kalkışından hissettiğim vites büyüklüğü) Antipatinaj sistemi gibi birşey... D1'de birinci vitese sabitlenir, D2'de bir ve ikiyi kullanır ve D3'te her üç vitesi de kullanırdı.

O kar işaretine isim koyacak olursak  "  TC traction control"  yani çekiş kontrol veya patinaj kontrol veya antipatinaj sistemi diyebiliriz, orta sınıf ve üstü pek çok arabada vardır , motor devrini düzenleyerek ani kalkışı ve dolayısıyla patinajı önler, ama senin savunduğun gibi aracı 2. viteste kaldırmaz

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #60 : Ağustos 19, 2008, 10:16:33 ÖS »
lütfen kemal bey bilmediğiniz yada az bilgi sahibi olduğunuz konularda çok iddialı konuşmalar yapmayın

(Benim bildiğim ..ki bu genel bir kuraldır, Hiç bir otomatik vitesli araba  2. vitesle kalkmaz, fizik kanunlarınıa aykırıdır, daima 1. vitesle kalkar, ve sonrası için 2-3 viteslerle sınırlanrıabilirsin,)

(şimdi lütfen bir daha araştır, incele, ve hak yolunu bul...Hiç bir otomatik vites 2. ile KALKMAZZZ)

bunlar sizin cümleleriniz. teşekkür ediyorum..

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #61 : Ağustos 19, 2008, 10:18:38 ÖS »
bu arada insanlar kar şekli olan düğmenin ismini bilmekten ziyade nbe işe yaradığını bilmesi sanırım daha faydalı birşey. terimlere takılmayın konuyu çözelim tşk.

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #62 : Ağustos 19, 2008, 10:19:34 ÖS »

d2 ye takıyorsun az gaz verip yol alıyorsun sonra d1 e takınca araba vites düşürüyor dahada basiti devirinden zaten şoför olan anlar

Tabiki öyle olacak  ... D2 ye takıp kalkınca araba 1 ile kalkıp  doğal olarak 2 ye geçecek yani sen D2 de kullanmaktayken D1 e takıncada vites 2 den 1 e düşecek , bu arabanın 2. vites ile kalktığının kanıtı olamaz, bu senin hissettiğin  durum sadece, ben 58 yaşımdayım , bu güne kadar okumadığım kitap dergi yayın vs kalmadı, 2. vitesla kalkan otm. araba duymadım

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #63 : Ağustos 19, 2008, 10:27:29 ÖS »

bu arada insanlar kar şekli olan düğmenin ismini bilmekten ziyade nbe işe yaradığını bilmesi sanırım daha faydalı birşey. terimlere takılmayın konuyu çözelim tşk.

Terim önemli dğil, ama karlı yollarda , dik yokuşlarda  falan arabayı kaydırmadan , veya patinaj  yapmadan ilk kalkışı sağlamak için bazı sistemler var ve bu sistem sizlerin sandığınız gibi arabayı 2. vitesle kaldıran bir düzenek değil, hatta buada bir yerde ALG  ilginç bir cümle kurmuş   D1  D2  D3 mauel kullanım ve bir lütuf tur demiş, benmi yanlış anladım bilmiyorum ama bu D1 2 3 manuel kullanım için değil

refleks

• The Power Of Dreams
« Yanıtla #64 : Ağustos 19, 2008, 10:34:40 ÖS »
10  gün  önce  murat  abiyle  bunu  denimiştik  yokuş  yukarı  d2 konumudayken   1 cm  bile  kaydırmadan   kalktık ve gittik  o  yüzden  bu  kadar  emin bir  şekilde  konuşuyor...

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #65 : Ağustos 19, 2008, 10:34:56 ÖS »
abicim kemal abim bukadar inat olmanı yaşlılığına veriyorum :) işin şakası.
yani pes bana artık neredeyse gerizekalı muamelesi yapcan yaw.
araba 2 ile kalkıyor bu işte
sonra ben arahtarına varmısın deyince peluş meluş diyo millet
 yapma abi boş konuşmayalım sıkıldım valla

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #66 : Ağustos 19, 2008, 10:35:58 ÖS »
kemal amca tamam tamam dediğin gibi amcam kalkmaz d2 de gitmez haklısın amcam nediyim   >%6rol

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #67 : Ağustos 19, 2008, 10:36:37 ÖS »

lütfen kemal bey bilmediğiniz yada az bilgi sahibi olduğunuz konularda çok iddialı konuşmalar yapmayın

(Benim bildiğim ..ki bu genel bir kuraldır, Hiç bir otomatik vitesli araba  2. vitesle kalkmaz, fizik kanunlarınıa aykırıdır, daima 1. vitesle kalkar, ve sonrası için 2-3 viteslerle sınırlanrıabilirsin,)

(şimdi lütfen bir daha araştır, incele, ve hak yolunu bul...Hiç bir otomatik vites 2. ile KALKMAZZZ)

bunlar sizin cümleleriniz. teşekkür ediyorum..

Daha öncede belirttiğim gibi , o kadar inaçlı yazıyorsunki , bende tereddüte düşüyorum, ..hadi ben bilmiyorum dedim ve tanıdığım her kese sordum, hepside son derece deneyimli sürücüler , ama hiç birisi senin savununa katılmadı, bu forumdaki arkadaşlardanda katılan çok fazla kişi olacağını sanmıyorum, seni ikna edemeyeceğimide biliyorum , bu yüzden son çare olarak Honda-Japonyaya bir mail atıp resmi açıklama isteyeceğim, cevap gelirse, ki geleceği olasılığı çok yüksek; orijinalini ve tercümesini burada yayınlayacağım.. ama hangimiz haklı olursak olalım bence tartışma güzel bir olay, bu tür forumlarda tartışmalar olmalı, forumun özelliği, güzelliği  burada zaten

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #68 : Ağustos 19, 2008, 10:41:18 ÖS »

10  gün  önce  murat  abiyle  bunu  denimiştik  yokuş  yukarı  d2 konumudayken   1 cm  bile  kaydırmadan   kalktık ve gittik  o  yüzden  bu  kadar  emin bir  şekilde  konuşuyor...

D1 de denedinizmi kaydırıyormuydu?..

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #69 : Ağustos 19, 2008, 10:44:11 ÖS »
d2 hariç hepsi kaçırır ve normaldir

Fatih Eryol

« Yanıtla #70 : Ağustos 22, 2008, 02:57:27 ÖS »
Arkadaşım d3 ve d4 de dik yokuşlarda araç şanzumanı korumak amaçlı geri kayma yapar sadece 2 viteste geri kayma yapmaz çunku vites bu konumdaken şanzuman kilitlenme konumuna geçer.

Önemli bir notta 2 vites ağır devir konumudur yani yağışlı , karlı veya mıcırlı yollarda kaymayı önlemek amacıyla araca fazla gaz versen bile ağır ağır hareket eder bilgine.....

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #71 : Ağustos 22, 2008, 06:17:11 ÖS »

Arkadaşım d3 ve d4 de dik yokuşlarda araç şanzumanı korumak amaçlı geri kayma yapar sadece 2 viteste geri kayma yapmaz çunku vites bu konumdaken şanzuman kilitlenme konumuna geçer.

Önemli bir notta 2 vites ağır devir konumudur yani yağışlı , karlı veya mıcırlı yollarda kaymayı önlemek amacıyla araca fazla gaz versen bile ağır ağır hareket eder bilgine.....

hay ağzına sağlık bende böyle söylüyorumda bana sen öyle inanmışsın diyen arkadaşlar var. :)

delidr

« Yanıtla #72 : Ağustos 22, 2008, 06:56:32 ÖS »

Tabiki öyle olacak  ... D2 ye takıp kalkınca araba 1 ile kalkıp  doğal olarak 2 ye geçecek yani sen D2 de kullanmaktayken D1 e takıncada vites 2 den 1 e düşecek , bu arabanın 2. vites ile kalktığının kanıtı olamaz, bu senin hissettiğin  durum sadece, ben 58 yaşımdayım , bu güne kadar okumadığım kitap dergi yayın vs kalmadı, 2. vitesla kalkan otm. araba duymadım

Bu konuya daha önce de müdahil olmuştum ama Kemal Bey'in ikna olmaya pek niyeti yok
Kemal Bey buyrun size referans Honda Türkiye Civic ES7 kasa ( 2001-2006 ) kullanım kitabı sayfa 83 . İsterseniz size fotokopisini göndereyim bu tartışma kapansın artık.  D2 konumunda şanzıman 2 viteste kiliitlenir ve başka bir vitese geçmez nokta..

aydbjk

« Yanıtla #73 : Ağustos 22, 2008, 07:39:22 ÖS »
2008 civic de denedim kaçmıyo ama yokuşun eğimine de bağlı ama yinde dikkatli olmak gerekiyo ayrıca bizim hanımın en çok sevdiği şeydir:)

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #74 : Ağustos 22, 2008, 10:05:02 ÖS »

Bu konuya daha önce de müdahil olmuştum ama Kemal Bey'in ikna olmaya pek niyeti yok
Kemal Bey buyrun size referans Honda Türkiye Civic ES7 kasa ( 2001-2006 ) kullanım kitabı sayfa 83 . İsterseniz size fotokopisini göndereyim bu tartışma kapansın artık.  D2 konumunda şanzıman 2 viteste kiliitlenir ve başka bir vitese geçmez nokta..

2.de kilitenip daha üst vitese geçmeyeceği belirtilmiştir
özellikle " 2. vitesle kalkar " mı yazıyor...eğer öyle bir yazı varsa hondaya davca açacağım, rica etsem o sayfayı tarayıp buraya koyarmısım, malum benim araba yenilerden  D-1-2-3 konumları olmayanlardan