Gönderen Konu: Ön konsoldan gelen karın gurultusu şeklindeki ses  (Okunma sayısı 19912 defa)

ufgan

Ön konsoldan gelen karın gurultusu şeklindeki ses
« : Mart 16, 2011, 02:07:26 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,
Şu günlerde aracımla ilgili büyük sıkıntılar yaşıyorum.En başta yakıt sıkıntısı var ama onu diğer başlıklarda açacağım.
İki problemim var:
Birincisi aracımın klimasını açıp kapattığımda veya klima açıkken kontağı çevirdiğimde karın guruldaması gibi 4-5 saniye süren bir ses geliyor.
İkincisi de kontağı ilk çevirişimde müzik sistemi ya da klima açık veya kapalı da olsa garip bir ses geliyor. Müzik çalmadığı zaman hoparlorü yüksek seviyeye getirdiğinizde çıkan 4-5 saniye süren bir elektrik sesi gibi. Umarım anlatabilmişimdir.
Bu iki problem sizlerde de oluyor mu? LPG elektrik aksamına fazla yüklenir zaman içerisinde elektrik arızası vermeye başlar demişlerdi ama bu kadar çabuk olması canımı çok sıkmaya başladı.
Aracım 2010 Elegance Otomatik
Prins LPG kiti takılı. Aracım 20bin km civarında ve LPG takılalı yaklaşık 13 bin km oldu.
Yardımlarınızı bekliyorum.

ufgan

Ynt: Ön konsoldan gelen karın gurultusu şeklindeki ses
« Yanıtla #1 : Mart 18, 2011, 08:59:23 ÖÖ »
Hiç kimsenin arabasında böyle bir sorun yok mu yoksa benmi anlatamadım durumu anlamadım! :kaşı

axiwelet

« Yanıtla #2 : Mart 18, 2011, 10:48:39 ÖS »
oyle bisorun bende yok.yardımcı olamadım ama cevap verim dedim

tolgaacar

« Yanıtla #3 : Mart 18, 2011, 10:53:58 ÖS »
on konsoldan ses geliyo zaten hondalarda bence takılma onlara.lpg le alakalı bi sıkıntı diildır bence.

ufgan

« Yanıtla #4 : Mart 19, 2011, 08:27:38 ÖÖ »
oyle bisorun bende yok.yardımcı olamadım ama cevap verim dedim
Cevap için teşekkürler. Sende olmamasıda bir cevap benim için. Bir sorun olmasın zaten.

ufgan

« Yanıtla #5 : Mart 19, 2011, 08:29:51 ÖÖ »
on konsoldan ses geliyo zaten hondalarda bence takılma onlara.lpg le alakalı bi sıkıntı diildır bence.
Forumda araştırdım bahsettiğiniz sorun çıtırtı şeklindeki bir ses okuduğum kadarıyla. Biraz farklı olduğu için konu açmıştım. Haftaya servise götürecem. Çözüm bulurlarsa burada yazarım.

capon

« Yanıtla #6 : Mart 21, 2011, 10:46:49 ÖS »
Yahu benim vtec 2 de aynı ses var fakat klima kontak vs ile ilgili değil sanırım çünkü ben sesi hep araba çalışmazken duydum. :D karın guruldaması veya bi şişeyi suya batırırsın sı dolarken guluk guluk bir ses çıkar ona benzer bi ses anlayamadım bir türlü :D

oguzhanbekar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mart 23, 2011, 09:09:50 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar,
Şu günlerde aracımla ilgili büyük sıkıntılar yaşıyorum.En başta yakıt sıkıntısı var ama onu diğer başlıklarda açacağım.
İki problemim var:
Birincisi aracımın klimasını açıp kapattığımda veya klima açıkken kontağı çevirdiğimde karın guruldaması gibi 4-5 saniye süren bir ses geliyor.

Anladığım kadarı ile sistemde hava var arkadaşım,
radyatör kapağını aç,aracı çalıştır,araç fan açana kadar radyatör kapağını kapatma,kapak yokken fan açsın, bi süre bekle,stop et,kapağı kapat,sorun muhtemelen düzelecektir.

ufgan

« Yanıtla #8 : Mart 23, 2011, 12:21:49 ÖS »
Yahu benim vtec 2 de aynı ses var fakat klima kontak vs ile ilgili değil sanırım çünkü ben sesi hep araba çalışmazken duydum. :D karın guruldaması veya bi şişeyi suya batırırsın sı dolarken guluk guluk bir ses çıkar ona benzer bi ses anlayamadım bir türlü :D
Hiç birşey yapmadan duyduysanız oda ilginçmiş. Ben de arabayı çalıştırmadan duyuyorum ama sizin sorununuzla aynı değil sanırım.

Anladığım kadarı ile sistemde hava var arkadaşım,
radyatör kapağını aç,aracı çalıştır,araç fan açana kadar radyatör kapağını kapatma,kapak yokken fan açsın, bi süre bekle,stop et,kapağı kapat,sorun muhtemelen düzelecektir.
Hocam önerinizi denedim olmadı. Ama sistemde içsel bişey gibi gelmiyor yani benim düşüncem mekanik bi ses.
Klimayı açıp kapatırken arka aksamının(pervane olabilir) bir yere sürtünmesine benzer çıkardığı bir ses olabilir mi?

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #9 : Mart 23, 2011, 12:35:56 ÖS »
benim vtec 2 de de var bu ses. dediği gibi arkadaşın kontağa falan gerek yok normal otur aracın içine sağ dan bi ses geliyo . ben rüzgar olunca olduğunu düşünüyorum. sanki hava tahliyesi gibi bi parçanın lastik kapağı açılıp kapanıyo gibi bişey bu

angaramos

« Yanıtla #10 : Mart 24, 2011, 02:22:16 ÖS »
kontağı kapattığında gelen hırıltılı bir sesmi bu 5 sn kadar suruyor vede tüp tatıktan sonra olduysa.aynı sorun bendede varı 2000 1.6 ies tüpü taktırdığın yere git giyot diye bir kablo mu parçamı ne takıyorlar sesi kesiyor

ufgan

« Yanıtla #11 : Mart 24, 2011, 04:43:24 ÖS »
kontağı kapattığında gelen hırıltılı bir sesmi bu 5 sn kadar suruyor vede tüp tatıktan sonra olduysa.aynı sorun bendede varı 2000 1.6 ies tüpü taktırdığın yere git giyot diye bir kablo mu parçamı ne takıyorlar sesi kesiyor
O kadar dikkat etmemiştim ama tüpün montajından hemen sonra olduğunu sanmıyorum olsa farkederdim. Ama bu tüp vesilesiyle araba o kadar ellendi ki,
herhangi birinde olmuş olabilir.
Elektrik cızırtısı şeklinde gelen sesi şu şekilde açıklayım.
Kontağı her seferinde açıp kapattığımda olmuyor. Kontağı kapattım,bir kaç dakka bekledim, sonra açtığımda geliyor. Ama hemen kapatıp açsam gelmiyor. Anladığım kadarıyla bir kaç dakika beklediğimde içindeki bir kondansator boşalıyor ve kontağı tekrar açtığımda ki gelen ses kondansatörün dolarken çıkardığı ses. :artis
Ya da kondansatörle hiç alakası yok ama aynı mantıkla dolan başka bişey.
Diğer ses ise klimayı on/off düğmesinden her açıp kapattığımda gelen gurultu şeklindeki ses. AC on/ ac off düğmesi değil.
Şimdi bir yenisi daha eklendi. Araba hareket halinde iken hız farketmiyor ön camın sağ tarafından gövdenin içinden torpido gözünün hemen arkasından inceden bir çıtırtı sesi. Çıtır çıtır böyle içimi kemiriyor.
Dur bakalım listeye daha neler ekleyeceğiz.

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #12 : Mart 26, 2011, 01:50:46 ÖS »
kontağı açıp kapayınca gelen ses benzin pompasının sesi olabilir.

ufgan

« Yanıtla #13 : Mart 26, 2011, 01:58:05 ÖS »
kontağı açıp kapayınca gelen ses benzin pompasının sesi olabilir.
Olabilir. Peki bunu nasıl anlarız. Ayrıca benzin pompası neden böyle bir ses çıkarır. Şu günlerde aracın yakıtı ilede ilgili bir sorunum var bununla alakalı olabilir mi?

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #14 : Mart 26, 2011, 02:19:52 ÖS »
kontağı açınca enjektörlere benzin göndermek için çalışır ve normal bi durumdur. benzinle ilgili bu günlerde hepimiz sorun yaşıyoruz. kaddafi durumları :)

ufgan

« Yanıtla #15 : Mart 31, 2011, 08:42:41 ÖÖ »
Arkadaşlar merhabalar,
Aracımı dün servise götürdüm ve klimadan gelen ses içerisindeki yönlendirici(sıcak-soğuk motoru) motordan geliyormuş, yağladılar. İkinci ses için ise benzin pompasının çalışma sesi, normaldir dediler. Ancak her zaman çıkan ses orda göstermek istediğimde çıkmadı bende anlamadım. Direksiyonu çevirirken gelen bir sesim daha vardı onu da amortisör kule bilyalarını yağlayarak hallettiler. Ön camın sağ tarafından sürekli olarak çıtırtı şeklinde bir ses geliyordu, servisteki arkadaşlarla teste çıktık ses gelmedi(Televizyonun tamirciye gidince çalışması gibi  :emo).
Çok sükür hallettik şimdilik problemlerimi.
Fikirlerini paylaşan herkese teşekkürler.

suleymankonte

« Yanıtla #16 : Eylül 07, 2012, 01:26:03 ÖS »
Arkadaşlar merhabalar,
Aracımı dün servise götürdüm ve klimadan gelen ses içerisindeki yönlendirici(sıcak-soğuk motoru) motordan geliyormuş, yağladılar. İkinci ses için ise benzin pompasının çalışma sesi, normaldir dediler. Ancak her zaman çıkan ses orda göstermek istediğimde çıkmadı bende anlamadım. Direksiyonu çevirirken gelen bir sesim daha vardı onu da amortisör kule bilyalarını yağlayarak hallettiler. Ön camın sağ tarafından sürekli olarak çıtırtı şeklinde bir ses geliyordu, servisteki arkadaşlarla teste çıktık ses gelmedi(Televizyonun tamirciye gidince çalışması gibi  :emo).
hocam bu karın gurultusu şeklindeki ses benim aracımdan da geliyor.kontağı çevirdiğimde araba çalışmadan önce 4-5 sn araba sanki yelleniyormuş gibi ses çıkarıyor..senin sorununla aynı galiba ben servise götürdüm fakat orada ses yapmadı,genellikle sabah ilk kontakta yapıyor..senin sorunun bitti mi?yardımcı olursan sevinirim

23korg23

« Yanıtla #17 : Eylül 08, 2012, 02:18:23 ÖS »

senin sorunun diyotla geçecek sorun değil diyot bağlayınca ses kısalıyor ama yinede devam ediyor ayrıca lpg de geç devreye giriyor diyotla.. lpgciye git ve lpg enjektörlerinin elektriğini kontak elektriğinden almalarını söyle sorunun düzelecek. bun her lpgci bilmez

mustafakemal

« Yanıtla #18 : Eylül 08, 2012, 09:48:06 ÖS »
Arkadaşlar merhabalar,
hocam bu karın gurultusu şeklindeki ses benim aracımdan da geliyor.kontağı çevirdiğimde araba çalışmadan önce 4-5 sn araba sanki yelleniyormuş gibi ses çıkarıyor..senin sorununla aynı galiba ben servise götürdüm fakat orada ses yapmadı,genellikle sabah ilk kontakta yapıyor..senin sorunun bitti mi?yardımcı olursan sevinirim
bu gurultu sesi benim arabada(2011 prem) da var normal bir ses galiba

tunci

« Yanıtla #19 : Eylül 08, 2012, 10:46:00 ÖS »
Kedinin soba karşısında karını doyurmuş halde keyifleniyorken çıkardığı mırıltı sesi gibi bir ses :). Arabanın içini temizlerken farkettim hiç bir şey çalışmıyordu ve arabada kaldığım sürece bir kaç defa tekrarladı. Torpidonun arkasından geliyordu sanki.

seikott

• mehmet
« Yanıtla #20 : Eylül 08, 2012, 10:56:22 ÖS »
Arkadaşım o ses havalandırma otomatiğinden geliyor olmaı, aynı ses bende var ve senin aracın aynısına sahip başka bir arkadaştada var.Kontağı çevirince gelen ses için kontak açıkken ya da araç çalışırken işte ses kesildikten sonrahavalandırma ayara tuşlarını çalıştır(yönifan,sıcak) bu işlemleri yaparken aynı o ses geliyorsa bilki dediğim yerdedir sorun..

daredevilxxx

« Yanıtla #21 : Eylül 10, 2012, 12:18:29 ÖS »
Aynı sorun benim araçtada var. Bu sadece lpgli araçlardamı oluyor yoksa diğer araçlardada var mı? İleride başımızı ağrıtmaz inşallah.

seikott

• mehmet
« Yanıtla #22 : Eylül 10, 2012, 01:03:38 ÖS »
Arkadaşlar ben daha önce syazmıştım , sıcaklık ayar düğmesini aç-kapa yaparsanız gelen ses mekanik sestir yağlanınca geçer bendede var ama daha yağlatamadım:)

emre319

« Yanıtla #23 : Eylül 12, 2012, 02:16:08 ÖS »
o karın gurultusu sesi benim aracımda da var lakin klima üfleme yönünü değiştirdiğinde de aynı sesi yaptığı için önemsemiyorum.
belli ki hareketli parçanın yaptığı bir ses.arkadaşların söylediği gibi yağlatınca geçer.bir daha servise gittiğimde soracağım..

seikott

• mehmet
« Yanıtla #24 : Eylül 12, 2012, 04:15:56 ÖS »
Arkadaşlar ben kendim yağladım(sprey yağ) , ses geçti bilginize.İki parça..
benim araçta hareketli kısım beyaz plastik ileri geri-hareket ediyor o kısmı yağladım ses geçti.
yağlanacak yer;  gaz pedalının oraya başınızı sokun yukarı baktığınızda solda ayar tuşarının hizasına denk geliyor zaten ayarlama mekanizmasını çalıştırdığınızda görürsünüz küçük el feneri ile, birde tam hizasında karşısında sağda aynı yer var orayada torpido kapağını söktüğünüzde rahatça ulaşıp yağlayabilirsiniz.