Gönderen Konu: oksijen sensörü arızası  (Okunma sayısı 53555 defa)

galantus

oksijen sensörü arızası
« : Eylül 02, 2011, 07:54:50 ÖS »
arkadaşlar dün arıza lambam yandı ustama götürdüm makinaya bağlayıp baktı ve eksoz üzerindeki 1 nolu oksijen sensörün arızalı dedi. Ben söndüreyim bir daha yanarsa değişecek 150 250 lira arası bir fiyatı var dedi ustam. Bildiğiniz gibi bu sensör eksozdan cıkan gazı ölçüp zengin fakir karışımı olup olmadığını ölçüyor yani aracın yakıt durumu hakkında bilgi veriyor. Şu an daha arıza lambası yanmadı ama yanınca değiştirmem şartmıki. Değiştirmesem bir sorun cıkarmı. Araç lpg li. Birde fiyat konusunda bilgisi olan varmı bizim buralarda yoktur muhtemelen antalya merkezden servisten alacağım.

BraTo

Ynt: oksijen sensörü arızası
« Yanıtla #1 : Eylül 02, 2011, 09:45:43 ÖS »
Benimki komple iptal. Önceki sahipleri ne yaptıysa :) kablolarına varınca sökmüşler. Arkadaşların dediğine göre araç şu anda safe modda çalışıyor. Bi ara benim de uydurmam şart.

23korg23

« Yanıtla #2 : Eylül 03, 2011, 01:06:55 ÖÖ »
lpg de iken oksijen sensörü pek işe yaramaz ancak lpg ye gecene kadar benzinle çalıştığını düşünürsek illaki lazım bu sensör.. zaten yakıt aşırı artar hatta artmıştır muhtemelen.. SNG marka sensörler var fiyatları uygun ve birebir uyuyor.. servisten alırsanız 500 tl den aşağı değildir sanırım

galantus

« Yanıtla #3 : Eylül 03, 2011, 09:41:22 ÖÖ »
lpg de iken oksijen sensörü pek işe yaramaz ancak lpg ye gecene kadar benzinle çalıştığını düşünürsek illaki lazım bu sensör.. zaten yakıt aşırı artar hatta artmıştır muhtemelen.. SNG marka sensörler var fiyatları uygun ve birebir uyuyor.. servisten alırsanız 500 tl den aşağı değildir sanırım
yakıt nasıl artar onu anlamadım. Bu sensörle yakıtın artmasının ne gibi bir ilgisi varki. Sensör sadece yakıtı fazla yakıp yakmadığını ölçmüyormu. Yakıta direk bir etkisi olsa brato arkadaşımızın halini düşünemiyorum bile baksanıza onda hiç yokmuş.

BraTo

« Yanıtla #4 : Eylül 03, 2011, 10:10:21 ÖÖ »
:) Benimki LPG'li. Bence de etkiler yakıtı, çünkü beyin sensörden aldığı bilgilere göre zengin veya fakir karışım oluşturuyor. Mantıklı yani çok yakması.

galantus

« Yanıtla #5 : Eylül 03, 2011, 10:25:47 ÖÖ »
evet haklısın ilk benzinde çalıştığı için lpg ye gecene kadar benzini cok yakacak gibi görünüyor. Biraz önce servisi aradım sordum 530 lira istedi. 23korg23 dediğin gibi SNG markasını biraz araştırdım ve fiyat cok cok iyi. Sanırım benim araçta 3 tane varmış 1 nolu yani en öndeki arızalı benim. Acaba bu resimdeki hangisi.

http://www.otomobilyedekparcalari.com/HONDA-CiViC-OKSIJEN-SENSORU-2001-den-2005-Model-araclar-icin-LAMBDA-SENSORU-OTO-YEDEK-PARCA-FIYATLARI,PR-1060.html

galantus

« Yanıtla #6 : Eylül 03, 2011, 12:41:14 ÖS »
birde bunu buldum bu bosch ve fiyat biraz daha uygun. Acaba 2005 civic 1 nolu sensöre uyarmı

http://www.parcayedek.com/honda-yedek-parca-civic-elektrik/12348-honda-civic-oksijen-sensoru-13-15-16-16v-75-90-94-109-110-bg-bosch.html

galantus

« Yanıtla #7 : Eylül 03, 2011, 05:35:58 ÖS »
Evet arkadaşlar bugün başka bir ustaya gittim. Dünki gittiğim yer arıza lambasını silmişti ve ben 150 km yol yaptığım halde tekrar yanmadı. Ama oksijen sensörün bozuk demesi kafama takıldı o yüzden bugün yeni bir ustaya gittim. Sağolsun cok ilgilendiler ve orda da makinaya bağladılar ve banada gösterdiler. Bağladıkları laptopta benim sensörlerin ölçüm yaptığını kendim gördüm. Şu an hiçbir sorun yok dediler zaten olsa anında arıza lambanı yakar dediler. Bende gecen yakmıştı gittiğim yer sensör bozuk olduğunu söylediler dedim. Oda yakında katkılı gaz alıp almadığımı sordu bende hep shellden aldığımı ama bu kez mecburen ( gazım bitti ve en yakın shell bayii epey uzaktı) opetin katkılı aygazından aldığımı söyledim. Katkılı gazların içindeki katkı dedikleri yağı motorun yakamadığını ve bunu eksozdan atarken oksijen sensörünün bu yağı hata olarak algılayıp arıza lambasını yakabildiğinden bahsetti. Bilmiyorum bana mantıklı geldi ve hakikatende hiç almadığım halde aygaz almıştım. Bu gün katkısız gazla depomu doldurdum ve şu an sorun yok bakalım. Bu arada yukarıda verdiğim linklerdeki sensörleri gösterdim ilk verdiğim SNG oluyormuş diğer linkteki bosh a baktı ve bu farklı bu olmaz dedi. Bugünki bu tecrübelerimi paylaşayım dedim.

BraTo

« Yanıtla #8 : Eylül 04, 2011, 10:30:08 ÖS »
Hayırlı olsun. Verdiğin bilgiler için de sağol.

23korg23

« Yanıtla #9 : Eylül 05, 2011, 10:10:14 ÖS »
yakıt nasıl artar onu anlamadım. Bu sensörle yakıtın artmasının ne gibi bir ilgisi varki. Sensör sadece yakıtı fazla yakıp yakmadığını ölçmüyormu. Yakıta direk bir etkisi olsa brato arkadaşımızın halini düşünemiyorum bile baksanıza onda hiç yokmuş.

yakıtı en çok etkileyen elemanlardan biridir sensör.. zaten brato arkadasınki bozuk değilmiş:) karışım fakir olunca beyin zenginleştiriyo bunu nerden alıyo beyin? elbette oksijen sensöründen gelen voltajdan anlıyo.. bu konuyla ilgili bşlı başına bir konu var orada detaylarını paylaştım konuyu arattırıp bulabilirsiniz... basit bi parça değil bu

sanli90

« Yanıtla #10 : Eylül 06, 2011, 10:37:45 ÖÖ »
Teşekkürler verdiğin bilgiler için sorunun çözüldüğüne sevindim güle güle kullan arabanı...

galantus

« Yanıtla #11 : Eylül 20, 2011, 05:00:12 ÖS »
arkadaşlar malesef arıza lambam yine yandı sigortadan söndürdüm 5 10 km sonra yine yandı ve araba cok tuhaflaştı. Mesela rolentada beklerken araç titreşimli çalışıyo önce arabanın çalışıp çalışmadığını anlayamazdım yani o kadar sakin ve sarsıntısız çalışırdı. Ayrıca yolda giderken gaza basıyorum araba gitmiyor tam köküne kadar basıyorum hala gitmiyor sanki birisi arkadan aracı cekiyormuş gibi oluyor sonra birden araç düzeliyor ve tam gaz basılı olduğundan birden fırlıyor bunun gibi gariplikler başladı. Bugün ustama gittim makinaya bağladık 1 nolu lambda sensör arızası veriyor ustanın dediğine göre bütün bunlara sebep bu sensörmüş yani değiştirmek şart oldu artık. Servisi aradım 650 lira istediler şok oldum. Biraz daha araştırdım ve şu linkteki sensörü almaya karar verdim ama uyup uymadığı konusunda tereddütteyim. Bilgilere bakılırsa uyuyor ama nasıl bu kadar fiyat farkı var anlayamadım. Bu sensörü daha önce kullanan yada uyup uymadığı konusunda bilgisi olan varsa yardımcı olursa sewvinirim. araç 2005 vtec2
http://www.otomobilyedekparcalari.com/HONDA-CiViC-OKSIJEN-SENSORU-2001-den-2005-Model-araclar-icin-LAMBDA-SENSORU-OTO-YEDEK-PARCA-FIYATLARI,PR-1060.html

sanli90

« Yanıtla #12 : Eylül 21, 2011, 09:05:51 ÖÖ »
galantus merhaba ustan bu sensörün değiştiğinde sorunun tekrarlanmayacağı garantisini veriyormu? Benim bildiğim kadarıyla lpg li araçlarda bu sensör sapıtıyor ve motor arıza ışığı yanıyor değiştirsende tekrar motor arıza ışığı yanacak diye biliyorum benim araçta henüz yakmadı daha yeni taktırdım lpg yi çünkü ama arabanın gaz yememesi vs başka bi arızası yok dimi?

galantus

« Yanıtla #13 : Eylül 21, 2011, 08:51:57 ÖS »
galantus merhaba ustan bu sensörün değiştiğinde sorunun tekrarlanmayacağı garantisini veriyormu? Benim bildiğim kadarıyla lpg li araçlarda bu sensör sapıtıyor ve motor arıza ışığı yanıyor değiştirsende tekrar motor arıza ışığı yanacak diye biliyorum benim araçta henüz yakmadı daha yeni taktırdım lpg yi çünkü ama arabanın gaz yememesi vs başka bi arızası yok dimi?
yok arkadaşım o kadar da değil. Yani araç lpg li diye illaki bu sensör bozulmuyor ama malesef ömrünü kısalttığıda bir gerçek. Mesela ben aracımı alalı 2 seneyi gecti aldığımda lpg takılıydı fakat bugüne kadar daha hiç arıza ışığım yanmadı. Yani bana hiç sorun cıkarmadı taki bu sensör yüzünden arıza ışığım yanana kadar. Şu an aracım sapıtık bir durumda. Bazen gaz yemiyor cekiş düştü titreşimli çalışılıyor. Ustamın dediğine göre sensör bozuk olduğu için beyne yanlış bilgi veriyor bu nedenlede bu sorunlar oluşuyor. Arıza ışığı yanmadan önce hiç bir sorun yoktu. Bakalım bu linki verdiğim siteyle telde görüştüm tam uyumlu parça için motor ve şase nosu istediler verdim ve ellerinde uygun parçanın mevcut olduğunu söylediler. Ayrıca telde görüştüğüm kişi honda parçası olarak şu an en çok  oksijen sensörü sattıklarını hondaların en sık arızalanan parçasının bu olduğunu söyledi. Bakalım siparişi verdim bekliyorum parça gelip takınca bilgi veririm.

teachers71

« Yanıtla #14 : Eylül 21, 2011, 09:56:34 ÖS »
katkılı gazdan uzak durun arkadaşlar... iyi araştırın. katkılı gaz (aygaz) alıyorsanız motorunuzu elinize almanız an meselesidir. arkadaşımın başına geldi.... toyota servisin söylediğine göre katkılı gaz kullanan 5-6 yıllık motorların ergeç kaçınılmaz olarak bu sonla karşılaşacağı....
not: bu son derken sensörden değil komple motor indirilmesinden bahsediyorum...
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2011, 09:58:22 ÖS Gönderen: teachers71 »

idedeler

« Yanıtla #15 : Eylül 21, 2011, 10:21:54 ÖS »
katkılı gazla alakası olabilirde olmayabilirde dostum,subap ayarlarına baktırmanda fayda var o ayar düzgün olmadıkça motor sağlıklı çalışmıyor... sonuçmu arıza lambası yakıyor ,benim araçta 2.silindir ateşleme hatası diye vermişti mesela ,ne alakaysa adamlar nerdeyse bobini değiştirmeye kalktılar ,lpg kalibrasyonu ve motor ayarlarının tam düzgün oldugundan emin olduktan sonra bu lambanın verdiği arızadan kesin sonuca ulaşılabilir bence....

galantus

« Yanıtla #16 : Eylül 21, 2011, 11:04:18 ÖS »
katkılı gazla alakası olabilirde olmayabilirde dostum,subap ayarlarına baktırmanda fayda var o ayar düzgün olmadıkça motor sağlıklı çalışmıyor... sonuçmu arıza lambası yakıyor ,benim araçta 2.silindir ateşleme hatası diye vermişti mesela ,ne alakaysa adamlar nerdeyse bobini değiştirmeye kalktılar ,lpg kalibrasyonu ve motor ayarlarının tam düzgün oldugundan emin olduktan sonra bu lambanın verdiği arızadan kesin sonuca ulaşılabilir bence....
şu an lpg kalibrasyonu  sibop ve avans ayarları hepsi cok iyi durumda. Bujilerim motor yağı tüm filtreler daha yeni değişti. Baştada dediğim gibi arıza lambasının yanma sebebi kesin ve net arkadaşım. Makinaya bağlandı ve 1 nolu lambda ( oksijen sensörü ) hatası veriyor. Aynı zamanda makinaya bağlandığı zaman oksijen sensörünün ölçüm değerlerini görebiliyorsun. Gaza bastığında yada ayağını gazdan cektiğinde veyahut rölentide hangi değerlerde olması gerektiği belli. Bakalım şu sensör gelsin takalım o zaman daha net olacak herşey.

oZGuR_aDaM

« Yanıtla #17 : Eylül 23, 2011, 11:54:09 ÖÖ »
Ya neymiş bu katkılı gaz böyle, arabayı aldığımdan beri aygazdan alıyorum gazı, hiç bir sıkıntısını görmedim, bayramda tatile giderken ankara-istanbul otobanında bulunan shell istasyonundan depoyu fulledim 300 km sonra arıza lambasını yaktı. Dönüşte bu sefer aygazdan aldım 200 km sonra lamba kendiliğinden söndü, şimdi benim araba 2003 otomatik vites honda civic es, bence bu katkılı gaz olayı tamamen asparagas, millet başka yerden gaz alsın diye uydurmadan başka bişey değil şahsi kanaatim.

teachers71

« Yanıtla #18 : Eylül 25, 2011, 09:46:43 ÖS »
piyasada onlarca gaz markası var. sadece 1  i katkılı gaz imal ediyor. diyelimki bütün firmalar birleşti katkılı gaz üreten firmayı karalayıp müşteri çalmaya çalışsın. o tek firmadan vazgeçen müşteriler diğer 10-15 firmaya dağıtlırsa nekadarcık farkeder.. buda diğer firmların o tek firmaya karşı böyle bir karalama kampanyası olmasının anlamsızlığını açıklar sanırım. size tavsiyem lpg takan 3-5 firma gezip fikrini sormanız. veya motor yapan firmalar yada servisteki ustalara bir danışmanızdır dostum.. arkadaşımın toyotasının benzin enjektörlerinin resmen eridiğini ve servisin tek sorumlu olarak katkılı gazı gösterdiklerini ve dahası bu yüzden yetkili servise motoru ağır hasar gören onlarca aracın geldiğini söyleyen ustanın katkılı gaz düşmanı olmasında ne çıkarı olabilirki?
bu usta ile böyle bir diyaloğu yaşayan bir kişi olarak kendi fikirlerimden çok ustanın tecrübesini önemserim ben..
saygılarımla...
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2011, 09:49:11 ÖS Gönderen: teachers71 »

galantus

« Yanıtla #19 : Eylül 26, 2011, 01:47:19 ÖS »
arkadaşlar yeni sensörü takalı 3 gün olmuştu epey km yaptım ama arıza lambası yanmamıştı dün akşam yine yandı deli oldum. Sabah gittim ustaya makinaya bağladık bu seferde 1 nolu lambda sensör yüksek gerilim hatası diyor. Şimdide başımıza yüksek gerilim cıktı. Yeni aldığım sensörü söktüm eski sensörü aceyle sıcak suyun içinde beklettim sonra hafif hafif vurdum içinden epey bir kurum pislik falan cıktı. Sonra asitle yıkadım kısacası epey bir temizlik yaptım ve taktık bakalım ne olacak. Yeni aldığım sensörüde geri göndereceğim.

carousal

« Yanıtla #20 : Eylül 26, 2011, 04:40:08 ÖS »
Katkılı gaz kesinlikle zararlı arkadaşlar filtreleri bile tıkama seviyesine getiriyor, içerisinde resmen yağ var ve bu yağ uzun vadede aracın gaz geçen kısımlarını yavaş yavaş kaplıyor, en somut örneği LPG filtresi.

DENON

« Yanıtla #21 : Eylül 26, 2011, 04:57:21 ÖS »
ben gaza asla sıcak bakmıyorum dediğimde bana herkes köpürmüştü buyrun 650 tl o2 sensörü arızası ve emın olun lpg den kaynaklanıyor , 650 tl yı ne kadar zamanda telafı edeceksınız ???
sız benzın için dızayn edılmiş sıkıstırması sensör voltajları ona göre yapılmış ecu ıle çalışan bır araca extradan sıkıstırmasına musaıt olmayan yakıt kullanırsanız belkı ılk etapta değil ama ılerıkı zamanlarda cok sorun yaşayacaksınız ve lpg ıle yakıttan yaptıgınız tasarruf parça bozulmaları ıle cebınızden cıkacak , hep söyledım yıne söyluyorum lpg nın lıtre fıyatıyla benzının lıtre fıyatını karsılastırıp tasarruf edıyormussunuz sanmayın

galantus

« Yanıtla #22 : Eylül 26, 2011, 05:31:44 ÖS »
ben gaza asla sıcak bakmıyorum dediğimde bana herkes köpürmüştü buyrun 650 tl o2 sensörü arızası ve emın olun lpg den kaynaklanıyor , 650 tl yı ne kadar zamanda telafı edeceksınız ???
sız benzın için dızayn edılmiş sıkıstırması sensör voltajları ona göre yapılmış ecu ıle çalışan bır araca extradan sıkıstırmasına musaıt olmayan yakıt kullanırsanız belkı ılk etapta değil ama ılerıkı zamanlarda cok sorun yaşayacaksınız ve lpg ıle yakıttan yaptıgınız tasarruf parça bozulmaları ıle cebınızden cıkacak , hep söyledım yıne söyluyorum lpg nın lıtre fıyatıyla benzının lıtre fıyatını karsılastırıp tasarruf edıyormussunuz sanmayın
650 yide nerden cıkardın arkadaşım 180 liraya aldım. 180 lirayıda aşşa yukarı 1000 km lpg ile rahat amorti ederim. Herkes sizin kadar zengin olmayabilir. Şahsen ben bu devirde asla ve asla benzinde bir arabaya binmem. Üzgünüm ama bence siz yanılıyorsunuz. Gecen bir konusu gecmişti tam hatırlayamıyorum ama sanırım bir aracı 60.000 km civarında lpg de kullanınca kendisini amorti ediyordu. Bizler o kadar km yaptıktan sonra değil 180 liralık sensör komple motor yansa ne olurki:) Yeniden sıfır motor yaptırır bir 100.000 daha bineriz :) Araba cok yakacak diye düşünüp doya doya gaza basamadıktan sonra neyleyim ben hondayı. Doldur lpg yi kökle gazı allah ne verdiyse :)
« Son Düzenleme: Eylül 26, 2011, 05:34:19 ÖS Gönderen: galantus »

DENON

« Yanıtla #23 : Eylül 26, 2011, 07:45:07 ÖS »
650 yide nerden cıkardın arkadaşım 180 liraya aldım. 180 lirayıda aşşa yukarı 1000 km lpg ile rahat amorti ederim. Herkes sizin kadar zengin olmayabilir. Şahsen ben bu devirde asla ve asla benzinde bir arabaya binmem. Üzgünüm ama bence siz yanılıyorsunuz. Gecen bir konusu gecmişti tam hatırlayamıyorum ama sanırım bir aracı 60.000 km civarında lpg de kullanınca kendisini amorti ediyordu. Bizler o kadar km yaptıktan sonra değil 180 liralık sensör komple motor yansa ne olurki:) Yeniden sıfır motor yaptırır bir 100.000 daha bineriz :) Araba cok yakacak diye düşünüp doya doya gaza basamadıktan sonra neyleyim ben hondayı. Doldur lpg yi kökle gazı allah ne verdiyse :)
180 tl ye aldıgınız sensör orjinal mi??
ikinci olarak benzinle korka korka gaza basanlar lpg taktırınca daha da korkarak basıyor yakıt sarfıyatını acaba sıfıra düşürebilirmiyim diye ;D

bbaris

« Yanıtla #24 : Eylül 27, 2011, 08:13:10 ÖÖ »
sensörü yukarda verdiğin linktenmi aldın 180 tl ye  geri alacaklarmı kullanılmış sensörü bilgi verirsen sevinirim.