Gönderen Konu: Kontagı çevirince çalışmıyor...  (Okunma sayısı 43899 defa)

harakiri

Kontagı çevirince çalışmıyor...
« : Kasım 09, 2010, 07:12:22 ÖS »
Arkadaşlar misafirlikte idim.1-1,5 saat sonunda aracıma döndügümnde farları açık unuttugumu farkettim.Aracımın bütün elektriksel aksamında sorun yok hepsi çalışıyor.O yüzden akü bittigini sanmıyorum.Aracım 2007 1,6 otomatik civic.Kontak anahtarını çevirince gösterge panelindeki ışıklar ve ikazlar yanıp sönüyor,birde bu aküsü biten arabda kontagı çevirirsinde marş almazya oyle boşa dönme sesi var.Araca 2 ay önce olgun lpg den landirenzo marka lpg taktırdım.Sorunsuzdu.Bu arada benzide gazda araçta mevcut.Son olarak marş almıyor çalıştırmayı bırakınca immobilizerin anahtarı yanıp sönüyor.SAnahtarı ilk takınca yanmıyor ama sonra yanıyor.İkaz lambasıda kontak on durumunda iken 20 saniye yanıyor sonra beşkez yanıp sönüyor sonra kayboluyor.Kitapcıgında bu normal diyoe ama bilmiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum....

aRas

• Furkan Aras Alağaç
Ynt: Kontagı çevirince çalışmıyor...
« Yanıtla #1 : Kasım 09, 2010, 07:37:02 ÖS »
Sadece tık ediyor dimi marş yaptığınızda? Tık edip gerisi gelmiyor?

harakiri

« Yanıtla #2 : Kasım 09, 2010, 07:45:11 ÖS »
Bu arada forumda format geregi herkes kendini tanıtıyormuş.Kusura bakmayın direkt soruna daldım.Kayseriden yazıyorum "melih İbşirlio".Marşa basınca tık ediyor.bende çalışırmı diye basılı tutugum için devemalı bir sürtünme sesi gibi bir seste geliyor.Bu aradada gösterge panelindekiler yayıp yanıp sönüyor.yani Kontagı çevirince hiçbir şey olmuyor degil.Devamlı bir çabalama sesi var ama araba çalışmıyor....

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #3 : Kasım 09, 2010, 07:46:41 ÖS »
Bence marş otomatiğinden yapıyor.Marş otomatiğini değiştirin,sorun ortadan kalakacaktır.Kömürleri vs de bakın.Keçesini vs sıvı gresle yağlayın.

fth3382

« Yanıtla #4 : Kasım 09, 2010, 08:38:02 ÖS »
kardeş aynısı dün gece bendede oldu yıkamcıdaydı araba 2 saat falan yanında durmadım heralde teybi açtılar baya bi sonra ayak üstü muhabbet ederken akşam 15-20 dk kadar farlar ve kapı açık şekilde durdu araba kontağı çevirdim tırrrrr diye ses geliyor lambalar yanıyor ama şoför tarafındaki cam otomatiği çalışmıyordu arkadaş geldi akü dediler iteledik çalıştırdık arabayı sonra düzeldi bana akü boşalmış dediler bugunde çalıştırdım gayet normal çalıştı aküyü gösterecem yrn bi bakalım inş aküdendir başka önemli bişe olmadığını umarım

harakiri

« Yanıtla #5 : Kasım 09, 2010, 09:10:47 ÖS »
rkadaşlar cam otomatigine bakmadım ama farlar yanıyordu teypte ışık vardı.Ayrıca üst lamba yanıyordu buna ragmen aküde olabilirmi yani?????

carousal

« Yanıtla #6 : Kasım 09, 2010, 09:18:45 ÖS »
Belki aküdeki enerji ateşlemeye yetmeyecek seviyededir. Akü takviye kablosu vasıtasıyla aracı çalıştırmayı denediniz mi?

harakiri

« Yanıtla #7 : Kasım 09, 2010, 09:28:55 ÖS »
Valla denemedim.Yani akü boşalmış olsa herhalde elektrikli diger şeyler çalışmazdı diye düşündügüm için.O zaman ilk bunu deneyeyim.Çünkü çok sorunsuz bir araçtı.Farların ışıgı açık kalınca bunlar oldu bende anlamadım.....Birde aracı iterek çalıştırmak bu gibi elektronik aksamı çok olan araçlarda zaralı degilmi?....
« Son Düzenleme: Kasım 09, 2010, 09:30:02 ÖS Gönderen: harakiri »

carousal

« Yanıtla #8 : Kasım 09, 2010, 09:35:30 ÖS »
Otomatik şanzumanlı araçlar ittirerek çalıştırılmıyor maalesef. Şanzumana ciddi hasar verebilirsiniz, ittirme yoluna hiç gitmeyin. Akü takviye kablosu varsa bu yöntemi denemek şu an en pratik çözüm olarak gözüküyor, eğer bu yöntem çalışmazsa araç çekiciyle tamirciye gidecek sanırım.

Cecul

« Yanıtla #9 : Kasım 09, 2010, 09:52:10 ÖS »
Sadece otomatik değil, yeni nesi araçların hiçbirini vurdurarak çalıştırmamak gerekiyor, ciddi sorun çıkabilir.
Öncelikle takviye kablosu ile başka bir arabadan yardım alarak çalıştırmayı deneyin. Eğer bu şekilde çalışırsa aküde sorun var demektir.
Çalışırsa biraz yol yapın ya da biraz çalışsın araba. Sonra yeniden deneyin. Çalışmazsa marş motoruna baktırın.

fth3382

« Yanıtla #10 : Kasım 10, 2010, 02:47:58 ÖS »
kardeş ben gittim baktırdım aküden problem sende baktır yuzde 90 akü benmde göstergeışıkları falan yanıyordu farlarda yanıyordu bu sabah yine çalışmadı göturdum gösterdim ustaya 45 lik yerine 60 amperlik taktı zararuı olmaz dedi inş olmazda git akünü göster derim

basswoofer

« Yanıtla #11 : Kasım 10, 2010, 03:17:07 ÖS »
hocam bencede aküyü bi gösterin.büyük ihtimal aküdendir..

wordsman

« Yanıtla #12 : Kasım 11, 2010, 10:43:38 ÖÖ »
Sadece otomatik değil, yeni nesi araçların hiçbirini vurdurarak çalıştırmamak gerekiyor, ciddi sorun çıkabilir.
Öncelikle takviye kablosu ile başka bir arabadan yardım alarak çalıştırmayı deneyin. Eğer bu şekilde çalışırsa aküde sorun var demektir.
Çalışırsa biraz yol yapın ya da biraz çalışsın araba. Sonra yeniden deneyin. Çalışmazsa marş motoruna baktırın.

Bir de benim aracım pek yeni nesil sayılmaz ama yine de merak ediyorum, benim aracım 98 civic 1.4is, bu araçlar vurdurulabiliyor mu?

Cecul

« Yanıtla #13 : Kasım 11, 2010, 10:53:37 ÖÖ »

Bir de benim aracım pek yeni nesil sayılmaz ama yine de merak ediyorum, benim aracım 98 civic 1.4is, bu araçlar vurdurulabiliyor mu?

Enjeksiyonlu araçlar vurdurulmaz diye biliyorum. Triger kayışını kopartma ihtimali olduğunu okumuştum bir yerlerde.

fth3382

« Yanıtla #14 : Kasım 11, 2010, 12:42:04 ÖS »
yeni kaslarda triger kayışı yok diye biliyorum ben gece yolda kaldım ıssız bi yer mecbur vurdurdum napiim arabayı orda bırakmak istemedim

Cecul

« Yanıtla #15 : Kasım 11, 2010, 01:28:14 ÖS »
Triger kayışının olup olmadığını bilmiyorum ama katalizörün içine benzin de doluyormuş.

wordsman

« Yanıtla #16 : Kasım 11, 2010, 01:58:06 ÖS »
iyide yolda giderken diyelimki herhangi bir sepebten araba stop etti o anda vitese taktığınızda araba tekrar çalışacaktır büyük ihtimalle bu da vurdurma olmuyor mu?

mali

« Yanıtla #17 : Kasım 11, 2010, 02:07:39 ÖS »
mümkünolduğu kadar vurdurma yapmamak lazım
benim akümde biraz zayıf bende mecburen vurdurarak çalıştırmak zorunda kaldım
mecbur kalmadıkça başka aküyle takviye yapmak lazım

FiReWaLL

• www.lastikjantaku.com
« Yanıtla #18 : Kasım 11, 2010, 02:24:57 ÖS »
kardeş aynısı dün gece bendede oldu yıkamcıdaydı araba 2 saat falan yanında durmadım heralde teybi açtılar baya bi sonra ayak üstü muhabbet ederken akşam 15-20 dk kadar farlar ve kapı açık şekilde durdu araba kontağı çevirdim tırrrrr diye ses geliyor lambalar yanıyor ama şoför tarafındaki cam otomatiği çalışmıyordu arkadaş geldi akü dediler iteledik çalıştırdık arabayı sonra düzeldi bana akü boşalmış dediler bugunde çalıştırdım gayet normal çalıştı aküyü gösterecem yrn bi bakalım inş aküdendir başka önemli bişe olmadığını umarım

senn sorun aküden akünün plakaları dökülmüş sorun yapmaya başladığı zaman sabahları marş basmamaya başlıcak

Cecul

« Yanıtla #19 : Kasım 11, 2010, 02:32:20 ÖS »
iyide yolda giderken diyelimki herhangi bir sepebten araba stop etti o anda vitese taktığınızda araba tekrar çalışacaktır büyük ihtimalle bu da vurdurma olmuyor mu?
Evet o da vurdurma. Hatta o daha da tehlikeli bence, kesin sorun çıkar.

pcvirus

« Yanıtla #20 : Kasım 11, 2010, 02:45:41 ÖS »
hocam bi akrabamın renault model b,i arabasıda aynı şekilde arıza vermişti
servisi çağırdık aküdenmiş
bence ilk işiniz akü takviyesi olsun
eğer yine çalışmazsa o zaman bakalım
aküde yeterli amper kalmayınca bu tür arızalar veriyor beyinli araçlar
beyin olmasa biraz zorlardı

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #21 : Kasım 11, 2010, 02:47:04 ÖS »
Herkes iyi güzel yazıyor ediyor ama üyeden ses yok..?

FiReWaLL

• www.lastikjantaku.com
« Yanıtla #22 : Kasım 11, 2010, 02:47:38 ÖS »
sorunu çözdü galiba :))

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #23 : Kasım 11, 2010, 02:56:12 ÖS »
bilmiyorum artık,bizide bir bilgililendirse ne güzel olacak.Ben çok merak ediyorum açıkçası sorunun neyden oldugunu.Çözüm önerisi sunduk ama bakalım ne olcak.Büyük ihtimal aküden,ama aküden değilse zaten marş otomatiğinden kesin.

FiReWaLL

• www.lastikjantaku.com
« Yanıtla #24 : Kasım 11, 2010, 02:58:02 ÖS »
istanbuldaysa eğer gelsin bana ben yardımcı olurum kontrol ederim aküden mi marş dinamosından şarj dinamosundanmı ?