Gönderen Konu: Klima Üflüyor ama soğutmuyor  (Okunma sayısı 117339 defa)

hibo

Ynt: Klima Üflüyor ama soğutmuyor
« Yanıtla #75 : Haziran 19, 2010, 07:24:44 ÖS »
dostum klima gazın fazla olabilir, servise gittiğin il rakım yüksekliği ile senin bilindiğin yerin rakımı aynı mı yada iki yerin hava ısı derecesi aynı mı. 0 531 254 80 80 daha çok ayrıntı öğrenmem gerek senden ona göre tespit yapılabilir görüşelim.

tel ile görüştükten sonra burdan da teşekkür etmek istedim verdiğin bilgiler için, sağolasın... >=ok

kacaman

« Yanıtla #76 : Haziran 19, 2010, 07:31:19 ÖS »
dostum klima gazın fazla olabilir, servise gittiğin il rakım yüksekliği ile senin bilindiğin yerin rakımı aynı mı yada iki yerin hava ısı derecesi aynı mı. 0 531 254 80 80 daha çok ayrıntı öğrenmem gerek senden ona göre tespit yapılabilir görüşelim.

tel ile görüştükten sonra burdan da teşekkür etmek istedim verdiğin bilgiler için, sağolasın... >=ok
rica ederim kardeş, ne demek herşey THT ailesi için, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

34GB4525

« Yanıtla #77 : Haziran 19, 2010, 08:18:47 ÖS »
Bende ptesi uzun yola çıkcam konun %80 ini okudum klimayı 10 gün önce 1 kere denedim nasıl diye çok sıcak bi havada klima yaklaşık 5 km kadar çalıştı ama soğutmadı (BU NORMAL Mİ???) yani alnımda hala ufak bi ter vardı :) sonra dayanamadım camları açtım :D polen filtresi genel bakımda yeni değişti (yan sanayi) acaba sıkıntı sadece gazmı?

kacaman

« Yanıtla #78 : Haziran 19, 2010, 08:35:29 ÖS »
arabamız güneşte uzun süre kalmışsa bir müddet içini havalandırıp klimayı çalıştırmak gerekir, yani  klima çalıştırılır fakat üfleme hızı en yavaşa getirilir, camlarımızın hepsi açılıp içerisi iyici havalandırılıp hava sirkülasyonu sağlanır bu sırada iç soğutma peteği hava debi haza düşük olduğundan daha çabuk soğur, camlarımızı kapatıp iç sirkülasyona alıp, üfleme hızını tam gaz yaparız, peteğimiz zaten iyici soğumuş durumdadır, içerdeki havanın aşırı güneşte kalmadan kaynaklı ısı azalmıştır, peteğimiz iyice soğuduğundan şok etkisi ile kısa zamanda soğuma başlar.

34GB4525

« Yanıtla #79 : Haziran 19, 2010, 09:22:17 ÖS »
Mantıklı

kacaman

« Yanıtla #80 : Haziran 19, 2010, 09:25:44 ÖS »
ah ah
ben bu klima yüzünden neler yaşadım, anlatsam kitap - roman olur, ondan böyle, yazıyorum...

34GB4525

« Yanıtla #81 : Haziran 19, 2010, 09:43:54 ÖS »
:)

kacaman

« Yanıtla #82 : Haziran 19, 2010, 09:55:32 ÖS »
o kadar çok uğraştım ve araştırdım ki, benim diyen ustaya ders anlatmazsam kabul etmeyin...
klima çalışma prensibi ile ilgili makaleler, yaşanmış arızalar, testler, performans testi nasıl yapılır, verimli klimanın verileri hangi aralıkta olması gerek gibi vs vs...

34GB4525

« Yanıtla #83 : Haziran 20, 2010, 04:16:33 ÖS »
Gazdan önce 18 derce üflüyordu gazdan sonra 8-10 arası gidip geliyor 60 tl sadece gaza verdim

hibo

« Yanıtla #84 : Temmuz 04, 2010, 09:35:46 ÖÖ »
merhaba arkadaşlar...dün itibsariyle aracımın 30bin bakımını yaptırdım...geçen ay yaptığım iki uzun yolda başıma gelen klimanın soğutmamasını servise söyledim...test sürüşüne filan ıktık..15-20 dakika ankara içinde dolaştık ustayla...ancak tamin edilebileceği gibi klima,ustanın yanındayken kusursuz çalıştı!!kesinlikle soğutmama yapmadı,süperdi yani...ama yinede usta sağolsun,gazına,elektrik sistemine bakılacak heryerine baktı ve klima sistemi gayet normal dedi...bende bakım sonrası mutlu mutlu evime giderken(servis ile benim ev 220 km mesafede) yolda kontrol mahiyetinde klimamı açtım,tam soğutuyor derken o da ne,yine ılık ılık üflemeye başladı!!!!en düşüğe getiriyorum olmuyor,22-24 filan yappıyorum olmuyor,içeride hafif rutubet kokan ılık hava geziyor!!!sonra çektim yol kenarına,araç rölantide iken tekrar çalıştırdım klilmayı,tıpkı serviste olduğu gibi yine buz gibi yaptı çalıştı...hazır çalışırken haraket ettim,normal 100-110 km a hızla cruise ile seyrederken yine kesildi soğuk hava,ılık hava ve hafif rutubet kokusu!!!gerçekten çok canım sıkıldı....sonuçta mesela ampul patlak olur,usta bakar,değiştirir,problem çözülür....ama burda uzun yolda klima devreden çıkıyo,ustayla 15-20 dakikalık gezinmede bişey olmadı ama eve dönüş yolundada bi türlü soğutmadı klima!!!yani test sürüşünde ustayı buna nası tanık yapacağımı bilemiyorum,zaten onun yanında bişey yapmıyacağını az çok tahmin etmiştim aynen öyle oldu.......i-shift e 2010 yazılımı da yüklettim,maşallah araba çok tatlı oldu ama klima problemi aynen duruyor,ki haftaya yaklaşık 800 kmlik yola gideceğim,yine klimasız olcak büyük ihtimallle...yokmudur bunun bi çözümü?

not: klima gazı normal seviyede imiş,tümsistem kontrol edildi sigortalar filan,normal,polen filtreside değişildi....sistem normal ama problem anormal!!
saygılar...

merhaba arkadaşlar...geçen hafta izmir terakki honda ya gitme fırsatı bulabildim...aracımın öncelikle klima gazı kontrol edildi...komple boşaltılıp yenideen dolduruldu ve tam 400 g gaz eksik çıktı...(normal de 600 g mış full olduğunda)...ancak klima gazı tam doldurulduktan sonra tekrar test sürüşüne çıktık usta ile,aracım aynı problemlere devam etti,yalnız bi iki veriyi daha netleştirdik...araç ortalama 100-120 km hız ve civarına geldiğinde(devir 3000 ve üzeri) klima kompresörü devreden çıkıyor,yani ekranda AC on yazmasına rağmen klima devre dışı kalıyor.. bu kez benim bu şikayetimi ustanın yanında defalarca yaptı aracım,işin iyi tarafı artık ustalarda gördü sıkıntıyı....yaklaşık 6 saat aracı incelemelerine ve birkaç test sürüşüne rağmen problem çözülemedi maalesef...aracın garantisi devam ettiği için garantiden klima kompresörünü değiştirecekler büyük ihtimalle...bi iki hafta içinde başka bir kompresör montajı ile sorunun kompresörden olup olmadığını anlayacağız,öyleyse şayet kompresör değişecek....bütün bunları,evime izmirden daha yakın olan ankarada devam edeceğiz bakalım hayırlısıyla...velhasıl servisteki ustaların ilk defa karşılaştığını öğrendiğim bu problem umarım hiçbirimizin başına gelmez...saygılar....
« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2010, 09:37:53 ÖÖ Gönderen: hibo »

hibo

« Yanıtla #85 : Temmuz 10, 2010, 07:24:40 ÖÖ »
merhaba arkadaşlar..dün klima sistemine birde ankarada bakıldı..sağolsun usta epey ilgilendi...şimdilik sorun çözüldü görünüyor...yapılan şey ise,ne olur ne olmaz diye sigorta kutusundaki klima rölesi değişti yenisiyle(garanti kapsamında),birde usta sanırım şarj dinamosunun üzerindeki kompresörün fişi var,onu çıkarıp taktı gevşeyip temassızlık yapıyor olabilir diye,sonrasında 3 defa test sürüşü yapıldı,problem çıkmadı...eve dönüş yolundada 200 km boyunca klima hep açık kaldı,maşallah gayet güzel çalıştı...inşallah sorun bu kadar basit bişeydir,bir daha tekrarlanmaz...saygılar...

OZAlper

« Yanıtla #86 : Temmuz 12, 2010, 06:50:07 ÖS »
Geçmiş olsun, inşallah bir daha tekrarlamaz! Sıkıntı yaşanması elektronik sistemlerde her zaman olasıdır. Kul yapısı sonuçta; ancak böyle tekrarlaması ve zaman alması can sıkıyor.

OZAlper

« Yanıtla #87 : Temmuz 12, 2010, 07:00:14 ÖS »
Arkadaşlar servisteki gaz ölçümünü ve dolumunu nasıl bir cihazla yapıyorlar? Sanayide dijital cihazlar var gazı çekiyor, filtre ediyor, kaçak var mı diye kontrol ediyor, eksiğini tamamlıyor. Servislerdeki de öyle mi?
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2010, 07:01:06 ÖS Gönderen: OZAlper »

hibo

« Yanıtla #88 : Temmuz 13, 2010, 07:54:23 ÖÖ »
Geçmiş olsun, inşallah bir daha tekrarlamaz! Sıkıntı yaşanması elektronik sistemlerde her zaman olasıdır. Kul yapısı sonuçta; ancak böyle tekrarlaması ve zaman alması can sıkıyor.
Arkadaşlar servisteki gaz ölçümünü ve dolumunu nasıl bir cihazla yapıyorlar? Sanayide dijital cihazlar var gazı çekiyor, filtre ediyor, kaçak var mı diye kontrol ediyor, eksiğini tamamlıyor. Servislerdeki de öyle mi?

teşekkür ederim temenni için...benim araca serviste yapılan işlem bahsettiğin gibiydi,ona göre kaçak miktarı filan hesaplandı...

fatihozn

« Yanıtla #89 : Temmuz 13, 2010, 08:18:44 ÖÖ »
ya şimdi korkuttunuz beni benimkinde genelde bi sıkıntı yok genelde soğuk üflüyor fakat arada bi nemli bir hava üflüyo napayım konTrol ettireyimmi?

hibo

« Yanıtla #90 : Temmuz 14, 2010, 07:31:50 ÖÖ »
klima kompresörü ara ara kapanabiliyor ama öyle çok ıuzun süreli veya farjkedilebilir düzeyde değilmiş...bendeki durum da ise farketmemek mümkün değildi,normal serin giderken 1 dakka sonra rutubet ve boğucu havadan camı açmak zoruında kalıyordum,o derece yani..şimdi iyi ama şükür...yani tabiki sistemi kontrol ettirmekte fayda var hiçbişe olmasa bile ama aracınızda serin serin gidebilyorsanız herşey yolunda demektir bence...

hibo

« Yanıtla #91 : Temmuz 14, 2010, 05:41:28 ÖS »
artık nazar dicem...bikaç gündür çalıştırmamıştım...bugün klimamı çalıştırayım dedim,kaldığımız yerden aynen devam!!!yine gel git ler  başladı...dururken ve yavaşken sorun yok,hızlanmaya başlayınca gidiyo soğukluk,iç hava rutubetli ve ılık oluyor...eğer servise yine bu problem ile gidersem 4. gidişim olacak...acaba yasal haklarımız nedir bu mağduriyet karşısında bilen varmı?sonuçta bir türlü çözülmedi problem...bana en yakın servise gidip gelmem 500 km yi bjuluyor...ama problem çözüm bulmuyor...döndük başa hadi hayırlısı

OZAlper

« Yanıtla #92 : Temmuz 21, 2010, 08:34:17 ÖÖ »
Arkadaşlar servis sadece gaz basmaya ne kadar ücret alıyor -tabi ücret basılan gaz miktarına göre değişiyor- yaptıran arkadaşlar paylaşsın. Bir de piyasadaki gazlarla servisteki arasında fark var mı?

hibo

« Yanıtla #93 : Temmuz 23, 2010, 07:01:54 ÖÖ »
slm arkadaşlar...klimamda evvelki msjlardada sıkça bahsettiğim problemin sebebi %99 ihtimalle bulundu...çok ilginç,yazıyorum,uzun olabilir:))

aracımda lpg sistemi takılı olduğu için motor arıza lambam(kısaca m.a.l yazayım diyorum az sonrası için) arada sırada yanıyordu...sebebi ise malum,fakir karışım...bu lamba bir kez yandığında,daha sonra lamba kendiliğnden sönse bile aracın hafızasında bu hata kalıyor...şimdi benim araçta m.a.l yandığı için motor fakir karışım algılıyor ve ona göre tepki veriyormuş...yani karışımın verimsiz olduğunu düşünüp,motorun çalışması için gerekli gücü sağlamak için motoru yorabilecek diğer çalışanları devre dışı bırakabiliyormuş...normal şartlarda herhangi bi ekipman devre dışı kalmıyor,ama araç m.a.l yakıp hata kaydettiğinde,bundan sonra birde kl,ima açıldığında,motora yük binince ilk olarak klima kompresörünü devreden çıkarıyor...ne zamanki seyir halindeyken (aslında otomatik araçlarda seyir halinde yapmak zararlı ama) vites boşa atılınca,klima kompresörü tekrar devreye giriyordu test sürüşlerinde...m.a.l bir kez yandıktan sonra ,ilerleyen km lerde kendiliğnde sönse bile,benim araçta yine ilk olarak klimayı devreden çıkarıyormuş,yani fakir karışım arızası tamamen resetlenmeden,aracı benzinde bile kullansak,motor o arıza verisine göre b,i tutum alıyor ve kendisini yorabilecek diğer unsurları devre dışı bırakıyor...tek çare o hatayı ya bilgisayarla silmek yahut kutupbaşını söküp birazbeklemk...
çözüm ise...
*m.a.l ın yanmaması için olduıkça hassas bir lpg kalibrasyonu(lambanın bir kereliğine bile yanmaması gerek,yanarsa tekrar bu hatayı silmek gerek aynı problemleri yaşamamk için)

şimdi şöyle bir durum var...aracımda ekogas lpg kiti takılı...çok muhtemel gerekli olan hassas ayar bu lpg kitinde yapılamayabilir...bu durumda yapılacak şey ise ,lamba yine yanacak(en güzeli hiç yanmaması tabi) ama bu sefer zengin karışımdan,bu durumda aynı tepkiyi vermeyecektir motor dendi...yada madem hassas ayar bu kite yapılamıyor,kitin değişimi söz konusu olabilir...

velhasıl motor arıza lambası çoğu lpg li araçta görülebilidği için önemsiz gibi dursada 2008 civic hb te  böyle bi sıkıntıya sebep oldu,tecrübe edinmiş olduk...saygılar...

cakalius

« Yanıtla #94 : Ağustos 27, 2010, 12:02:44 ÖÖ »
Bana istanbul bu klima gazı doldurtturabileceğim bi usta veya tamirci önerebilirmisiniz. Anadolu yakası olsa daha iyi teşekkürler.

34GB4525

« Yanıtla #95 : Ağustos 27, 2010, 05:27:32 ÖS »
Kardeşim öneriye gerek ama yok ümraniye sanayiye git orda kapan olan yerden giriş yap sola dön yokuş aşşağı olan yeri geç sağ taraftan 2. sokağa gir 50 mt ilerde solda güzel bi yer var adını bilmiyorum ama...

mehsun

• MEHSUN
« Yanıtla #96 : Eylül 01, 2010, 01:42:57 ÖS »
arkadaşlar bende 2003 civic sedan var klimaya gaz bastırdım harika soğutuyor fakat 15 ile 20 dakika çalıştıktan sonra komperesör devre dışı kalıyor ve sadece fan üflüyor klimayı kapatıp 15 dakika sonra açınca gene soğutuyor 10 dakika sonra tekrar komperesör devre dışı kalıyor gaz basan ustaya gittim torpidoda bir sensör olduğunu onun yanlış algılamasından dolayı komperesörü devreden çıkarttığını söyledi acil yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler.

OZAlper

« Yanıtla #97 : Eylül 01, 2010, 02:26:53 ÖS »
arkadaşlar bende 2003 civic sedan var klimaya gaz bastırdım harika soğutuyor fakat 15 ile 20 dakika çalıştıktan sonra komperesör devre dışı kalıyor ve sadece fan üflüyor klimayı kapatıp 15 dakika sonra açınca gene soğutuyor 10 dakika sonra tekrar komperesör devre dışı kalıyor gaz basan ustaya gittim torpidoda bir sensör olduğunu onun yanlış algılamasından dolayı komperesörü devreden çıkarttığını söyledi acil yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Kardeş bende de 2003 civic var dediğin devre dışı kalma olayı bende de oldu ama yaz boyunca toplam 4 kere o da dikkat ettim çok sıcak günlerde oldu. Dediğin gibi bekleyince tekrar çalışıyor. Ben servise soktum aracıbilgisayarda herhengi bir sensör, müşir arızası görülmedi. Bana bir ustanın dediği çok sıcaklarda ya da çok çalıştığında böyle bir olayın olabilirmiş. Bana mantıklı gelmedi ama aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar varsa bilgilendirsin bizi.

kacaman

« Yanıtla #98 : Eylül 01, 2010, 06:13:16 ÖS »
yeteri kadar süre vakum yapılmazsa, yani klima gazını basan usta isstemin içini iyice boşaltmadan gaz basarsa bu tip basınç dalgalanmaları olur.

surez

« Yanıtla #99 : Eylül 01, 2010, 07:35:46 ÖS »
konya servis çalışıp durmasına ve tekrar çalışmasına gayet normal diyor. prensip zaten budur diyor.