Gönderen Konu: Klima Üflüyor ama soğutmuyor  (Okunma sayısı 117355 defa)

hibo

Ynt: Klima Üflüyor ama soğutmuyor
« Yanıtla #50 : Mayıs 09, 2010, 07:58:39 ÖS »
normalde rölanti civarında klima devreye girerse daha sağlıklı olur, ac on yazdığı halde üflemede bir değişiklik olmuyor fakat arabanın radyatör fanı çalışıyormu o esnada hiç dikkat ettin mi, eğer çalışıyorsa kompresör devreye girmiyordur, tuzlu olma ihtimali yüksek, yok fan da çalışmıyorsa sigortası atmış olabilir sistemin, güçlü 30amp lik sigortası var servis bakar ucuz kurtulursun o zaman

yolculuk esnasında farkedemedim fanın çalışııp çalışmadığını ama hemen yarın rölantide iken deneyeceğim...umarım sigorta gibi basit bişeyle hallolur,zira cuma günüde ön çakmak girişi çalışmıyordu,sigortası atmış,kendim değiştim 2o lik sigorta ile...buda öyle basit bişeydir umarım...sigorta kutusunda klimanın işareti nası acaba?yada kaç numaradır?bi kitapçığa bakmak icap edecek sanırım...tekrar teşekkürler...

hibo

« Yanıtla #51 : Mayıs 10, 2010, 09:19:29 ÖS »
çok enteresan,bugün denedim,2 gündür çalışmayan klima bugün canavar gibi soğutuyor!haliyle "AC on" yazınca ekranda,direk fanlar sesli bi şekilde çalışmaya başlıyorheşey normal bugün...bide sigorta kutusuna baktım,klima ile ilgili hiçbi sembol yok,kitapçıktada yazmıyor ...yarın yine böyle soğuk üflemezse önce sigortaya bakayım diyorum ama neresine:))saygılar...

« Yanıtla #52 : Mayıs 10, 2010, 09:23:27 ÖS »
gass=)

kacaman

« Yanıtla #53 : Mayıs 11, 2010, 10:10:36 ÖS »
çok enteresan,bugün denedim,2 gündür çalışmayan klima bugün canavar gibi soğutuyor!haliyle "AC on" yazınca ekranda,direk fanlar sesli bi şekilde çalışmaya başlıyorheşey normal bugün...bide sigorta kutusuna baktım,klima ile ilgili hiçbi sembol yok,kitapçıktada yazmıyor ...yarın yine böyle soğuk üflemezse önce sigortaya bakayım diyorum ama neresine:))saygılar...
aracınızın basınç kaptörü arızalı olabilir, sürücü uğraşmasın diye teknik ekipmanı olan biryerde bakılması için klimanın sigortasını kitapçıkta göstermemiş olabilirler, basınç kaptörü gaz basıncının dengesiz geldiği şeklindeki komutla kompresörü devre dışı bırakan, sensördür, arızalı olma ihtimali var, eğer araç rölantide soğutuyor fakat yüksek devirlere çıkınca soğutma olmuyorsa, gaz eksiğiniz yada gaz ffazlanız olabilir, rölantide çalışırken dikkatlice dinleyin aracınızın içinde göğüs kısmından tıss tıss gibi sesler geliyor mu, eğer geliyorsa gaz eksiğiniz var, rölantide çalışan kliması açık aracınızın, devrini 2000 devre kadar yavaşça ama yavaşça yükseltin, 2000 de sabit tutun ve rölanti ibrenizi takip edin yükseliş ve düşüşler olacak mı, motordaki farlar devreye girdiğinde rölanti düşme eğilimi göstermeli, fanlar sustuğunda yükselme eğilimi göstermeli, fakat siz gazı sabit tuttuğunuz halde fanlar çalışmıyor ise devri 3000 e kadar yükseltin ve sabit tutun, eğer halen fanlar çalışıp soğutma olmuyorsa, klima gazınıda fazlalık var yada basın kaptörünüz arızalı demektir, bilgiler alıntı değildir tamamı benim kendi tecrübelerimdir.

hibo

« Yanıtla #54 : Mayıs 11, 2010, 10:31:49 ÖS »
aracınızın basınç kaptörü arızalı olabilir, sürücü uğraşmasın diye teknik ekipmanı olan biryerde bakılması için klimanın sigortasını kitapçıkta göstermemiş olabilirler, basınç kaptörü gaz basıncının dengesiz geldiği şeklindeki komutla kompresörü devre dışı bırakan, sensördür, arızalı olma ihtimali var, eğer araç rölantide soğutuyor fakat yüksek devirlere çıkınca soğutma olmuyorsa, gaz eksiğiniz yada gaz ffazlanız olabilir, rölantide çalışırken dikkatlice dinleyin aracınızın içinde göğüs kısmından tıss tıss gibi sesler geliyor mu, eğer geliyorsa gaz eksiğiniz var, rölantide çalışan kliması açık aracınızın, devrini 2000 devre kadar yavaşça ama yavaşça yükseltin, 2000 de sabit tutun ve rölanti ibrenizi takip edin yükseliş ve düşüşler olacak mı, motordaki farlar devreye girdiğinde rölanti düşme eğilimi göstermeli, fanlar sustuğunda yükselme eğilimi göstermeli, fakat siz gazı sabit tuttuğunuz halde fanlar çalışmıyor ise devri 3000 e kadar yükseltin ve sabit tutun, eğer halen fanlar çalışıp soğutma olmuyorsa, klima gazınıda fazlalık var yada basın kaptörünüz arızalı demektir, bilgiler alıntı değildir tamamı benim kendi tecrübelerimdir.

öyleyse sadece bu kadar detaylı izah için bile bi teşekkür etmek lazım,sağolasın kacaman,dediklerini deneyeceğim..sigorta yahut gaz gibi basit bişey olsunda,gerisi mühim değil halledilir...tekrar teşekkürler >=ok

kacaman

« Yanıtla #55 : Mayıs 11, 2010, 10:35:21 ÖS »
bence önemli birşey değil, bir de sürücü olarak bizim hatalarımız kullanım sırasında çok oluyor, genelde ne kadar yüksek devir olursa o kadar fazla soğutur kanısı var genelde, aslında öyle değil stabil seyreden devirlerde daha verimli soğutma olur, yani sabit gaz verirsek daha verimli olur, wan wun wan wun yaptırırsak elimize sağlık, kompresörü koruma altına alan devir müşürleri devreye girer kompresör 3-5 dakika kendine gelmediğinden çalışmaz.

hibo

« Yanıtla #56 : Mayıs 11, 2010, 11:14:46 ÖS »
bence önemli birşey değil, bir de sürücü olarak bizim hatalarımız kullanım sırasında çok oluyor, genelde ne kadar yüksek devir olursa o kadar fazla soğutur kanısı var genelde, aslında öyle değil stabil seyreden devirlerde daha verimli soğutma olur, yani sabit gaz verirsek daha verimli olur, wan wun wan wun yaptırırsak elimize sağlık, kompresörü koruma altına alan devir müşürleri devreye girer kompresör 3-5 dakika kendine gelmediğinden çalışmaz.

peki madem mevzu klima ,şunlarıda sorayım sıkıntı olmazsa..
benim arabada kışın yada yazın,sadece fanı kullanacak olsam bile,yukarı ok tuşuna bastığım anda direk klima devreye giriyor,sonra "ACoff" yapıp kendim manuel olarak fana geçiyorum...özellikle kışın,buğuyu engellemek için fanı açmak istediğimde direk klima açılıyor,sonra fana geçiriyorum haliyle,bu zorunlu hareketin bi zararı olurmu klima sistemi üzerine?

bir de,klimamız açıkken,mesela otobanda,yüksek hızlara çıkmak,ve o hızlarda seyretmek motoru ve klimayı sıkıntıya sokarmı acaba?

saygılar:)

kacaman

« Yanıtla #57 : Mayıs 11, 2010, 11:28:03 ÖS »
düşük revirlerde klimamızı açmamız iyi olacaktır, kompresörümüzün sağlığı bakımından.
ön cam buğusunu çözmek için kışın bastığmızda neden kilma devreye giriyor, bunun sebebi:
kabin içindeki nemden ve ısı farkından dolayı camlarımız içeriden buhar yapmaktadır, bu buharın çözülmesi için ön cam havalandırma tuşuna bastığımızda klima devreye girer eve sebebi şu: iç ortamdaki nemli havanın klimanın çalışması ile soğuyan iç soğutma peteğinden süzerek taşıdığı nemin, petekten geçtiği sırada yoğunlaşıp suya dönüşmesini ve tahliye edilmesi sağlamak içindir, bu olay sırasında içerideki nem oranı düştüğünden buharlanma azalacaktır hatta olmayacaktır, gelelim herhani bir havalandırma tuşuna bastığımızda klima neden çalışıyor, klimamızı tamamen off durumundayken hava yön tuşu olan modeye basınız bakalım kilam çalışacak mı, öncesinde eğer kapalı ise klima çalışmıyor ve dışarıdan gelen havayı veriyor sadece fan çalışmadan, eğer fanı çalıştıracak olursak kila otomatikmen çalışır ve ac off düğmasine basılması gerekiyor, aslında kompresörlerimizin ani yüksek devirlerde devreye girdirilmesi sırasındaki oluşacak zararlara karşı önlem alınmış fakat yinede işi şansa bırakmamak gerek düşük devir ac on, diyorum eğer aklına takılan bir soru varsa 0 531 254 80 80

hibo

« Yanıtla #58 : Mayıs 11, 2010, 11:41:11 ÖS »
düşük revirlerde klimamızı açmamız iyi olacaktır, kompresörümüzün sağlığı bakımından.
ön cam buğusunu çözmek için kışın bastığmızda neden kilma devreye giriyor, bunun sebebi:
kabin içindeki nemden ve ısı farkından dolayı camlarımız içeriden buhar yapmaktadır, bu buharın çözülmesi için ön cam havalandırma tuşuna bastığımızda klima devreye girer eve sebebi şu: iç ortamdaki nemli havanın klimanın çalışması ile soğuyan iç soğutma peteğinden süzerek taşıdığı nemin, petekten geçtiği sırada yoğunlaşıp suya dönüşmesini ve tahliye edilmesi sağlamak içindir, bu olay sırasında içerideki nem oranı düştüğünden buharlanma azalacaktır hatta olmayacaktır, gelelim herhani bir havalandırma tuşuna bastığımızda klima neden çalışıyor, klimamızı tamamen off durumundayken hava yön tuşu olan modeye basınız bakalım kilam çalışacak mı, öncesinde eğer kapalı ise klima çalışmıyor ve dışarıdan gelen havayı veriyor sadece fan çalışmadan, eğer fanı çalıştıracak olursak kila otomatikmen çalışır ve ac off düğmasine basılması gerekiyor, aslında kompresörlerimizin ani yüksek devirlerde devreye girdirilmesi sırasındaki oluşacak zararlara karşı önlem alınmış fakat yinede işi şansa bırakmamak gerek düşük devir ac on, diyorum eğer aklına takılan bir soru varsa 0 531 254 80 80

tekrar çok sağol kacaman...şu an aydınlanmış bir haldeyim :))çok faydali oldu bu bilgiler...saygılar

tpmyo157

« Yanıtla #59 : Mayıs 15, 2010, 08:53:05 ÖS »
benim 1.6 ies in kliması buz gibi ama üflemesi çok zayıf  4. kademede sanki 1. kademede gibi üflüyor. klima kapalıyken sıcak konumda da aynı, polen filtresinide değiştirdim 6-7 ay önce yan sanayi. benim soğutmada sıkıntı yok üflemede sıkıntım var.
« Son Düzenleme: Mayıs 15, 2010, 08:55:54 ÖS Gönderen: tpmyo157 »

kacaman

« Yanıtla #60 : Mayıs 15, 2010, 09:17:59 ÖS »
benim 1.6 ies in kliması buz gibi ama üflemesi çok zayıf  4. kademede sanki 1. kademede gibi üflüyor. klima kapalıyken sıcak konumda da aynı, polen filtresinide değiştirdim 6-7 ay önce yan sanayi. benim soğutmada sıkıntı yok üflemede sıkıntım var.
sevgili meslektaşım polen filtresini ilk değiştirdiğinde üfleme iyimiydi
eğer çok iyi değil ise evaparatör yani göğsün içindeki soğutma peteğinin temizlenmesi gerek, eğer fan hızın yavaş ise fan motoruna bakılması gerek, muhtemelen pervanenin kanatları çok tozlanmıştır yada elektrik fazı zayıf gidiyordur

tpmyo157

« Yanıtla #61 : Mayıs 16, 2010, 04:23:53 ÖS »
cevabınız için teşekkürler. evet filtreyi ilk değiştirdiğimde yeteri kadar iyi üfleme sağlamadı.soğutma peteğinden de değil fan hızımdan şikayetçiyim. pervaneden kastınız fan motorunun pervanesi ise; dediğiz gibi tozlanmış olabilir çünkü 4. kademede sesi anormal geliyor sanki zorlanıyormuş gibi ve fazla sesli çalışıyor.

kacaman

« Yanıtla #62 : Mayıs 16, 2010, 05:18:50 ÖS »
cevabınız için teşekkürler. evet filtreyi ilk değiştirdiğimde yeteri kadar iyi üfleme sağlamadı.soğutma peteğinden de değil fan hızımdan şikayetçiyim. pervaneden kastınız fan motorunun pervanesi ise; dediğiz gibi tozlanmış olabilir çünkü 4. kademede sesi anormal geliyor sanki zorlanıyormuş gibi ve fazla sesli çalışıyor.
pervaneden kastım even fan idi, zamanla toz yapışarak kanatlarda ağırlık ve balans yapıyor sebebi bu olabilir, sökülmüşken iç soğutma peteğini de temizletirseniz mükemmel olur

tpmyo157

« Yanıtla #63 : Mayıs 16, 2010, 09:55:33 ÖS »
servis yolu beni bekliyor sanırım :)

kacaman

« Yanıtla #64 : Mayıs 16, 2010, 10:00:47 ÖS »
servise gitmene gerek yok
iyi bir oto elektrikçi bu işi layiki ile yapabilir
ama işi bilen bir usta bul

tpmyo157

« Yanıtla #65 : Haziran 07, 2010, 03:59:49 ÖS »
aracı servise götürdüm dediklerinizi aynen yaptılar çok güzel oldu teşekkürler.

kacaman

« Yanıtla #66 : Haziran 07, 2010, 06:14:57 ÖS »
aracı servise götürdüm dediklerinizi aynen yaptılar çok güzel oldu teşekkürler.
önemli değil, güle güle kullan devrem

tpmyo157

« Yanıtla #67 : Haziran 07, 2010, 09:18:40 ÖS »
sagol devrem. bundan sonra servisten şaşmam bomba oldu.

wxme

« Yanıtla #68 : Haziran 09, 2010, 10:50:10 ÖS »
gaz doldutur ama delik varmı diye iyice kontrol ettir ve daha gaz bastır polen fitreyi mutlaka degiştir

tpmyo157

« Yanıtla #69 : Haziran 09, 2010, 11:16:00 ÖS »
gaz doldutur ama delik varmı diye iyice kontrol ettir ve daha gaz bastır polen fitreyi mutlaka degiştir

aynen kontrol ettirdim gaz kaçağı yok eksiği tamamladılar. polen filtresi de değişti.
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2010, 11:17:27 ÖS Gönderen: tpmyo157 »

hibo

« Yanıtla #70 : Haziran 19, 2010, 09:36:05 ÖÖ »
merhaba arkadaşlar...dün itibsariyle aracımın 30bin bakımını yaptırdım...geçen ay yaptığım iki uzun yolda başıma gelen klimanın soğutmamasını servise söyledim...test sürüşüne filan ıktık..15-20 dakika ankara içinde dolaştık ustayla...ancak tamin edilebileceği gibi klima,ustanın yanındayken kusursuz çalıştı!!kesinlikle soğutmama yapmadı,süperdi yani...ama yinede usta sağolsun,gazına,elektrik sistemine bakılacak heryerine baktı ve klima sistemi gayet normal dedi...bende bakım sonrası mutlu mutlu evime giderken(servis ile benim ev 220 km mesafede) yolda kontrol mahiyetinde klimamı açtım,tam soğutuyor derken o da ne,yine ılık ılık üflemeye başladı!!!!en düşüğe getiriyorum olmuyor,22-24 filan yappıyorum olmuyor,içeride hafif rutubet kokan ılık hava geziyor!!!sonra çektim yol kenarına,araç rölantide iken tekrar çalıştırdım klilmayı,tıpkı serviste olduğu gibi yine buz gibi yaptı çalıştı...hazır çalışırken haraket ettim,normal 100-110 km a hızla cruise ile seyrederken yine kesildi soğuk hava,ılık hava ve hafif rutubet kokusu!!!gerçekten çok canım sıkıldı....sonuçta mesela ampul patlak olur,usta bakar,değiştirir,problem çözülür....ama burda uzun yolda klima devreden çıkıyo,ustayla 15-20 dakikalık gezinmede bişey olmadı ama eve dönüş yolundada bi türlü soğutmadı klima!!!yani test sürüşünde ustayı buna nası tanık yapacağımı bilemiyorum,zaten onun yanında bişey yapmıyacağını az çok tahmin etmiştim aynen öyle oldu.......i-shift e 2010 yazılımı da yüklettim,maşallah araba çok tatlı oldu ama klima problemi aynen duruyor,ki haftaya yaklaşık 800 kmlik yola gideceğim,yine klimasız olcak büyük ihtimallle...yokmudur bunun bi çözümü?

not: klima gazı normal seviyede imiş,tümsistem kontrol edildi sigortalar filan,normal,polen filtreside değişildi....sistem normal ama problem anormal!!
saygılar...

kacaman

« Yanıtla #71 : Haziran 19, 2010, 10:06:14 ÖÖ »
bence senin aracının basınç kaptörü arızalı yada buzlanma sensöre var iç peteğin üzerinde o da arızalı olabilir. montaj hatası yapılıp buzlanma sensörü çok yakın olmuşsa peteğe yada gerçekten arızalı ise sistemi anormal çalışmasına sebep olur.

Saro

« Yanıtla #72 : Haziran 19, 2010, 10:33:36 ÖÖ »
Klima konusu görünce bilgilendirme yapmak istedim klima gazı çok eski araç olmadığı sürece kendi kendine kesinlikle kaçmaz ya birisinin siboptan gazı atması gerek ya da borularda kaçak olması gerek fakat her sene bir saat bağlatark klima gazınını kontrol ettirmektede yarar var  bazı gaz basan servislerin şu sözlerine inanmayın gazınını yenileyelim daha iyi soğutur gaz aracınızda olduğu sürece soğutma her zaman aynıdır gaz etkisini kaybetmez ayrıca soğutmama sorunu olanlarda gaz eksisk olabilir veya çok fazlada olabilir çok fazla dolu olduğu zamanda gaz soğutmada sıkıntı yaratabilir klima borularına belli bir şekilde soğukluk görülür ise gaz tamam demek olur illaki eneteresan enteresan para tuzağı makinalara gerek yok usta meselesi  gaz şarjı için 50 lira üstünde para ödemenizi kesinlikle tavsiye etmem,ama doğru ama yanlış bilgilerim bunlar bu bilgilerimde  Sanayi Soğutma Sektöründe Çalıştığım içindir

hibo

« Yanıtla #73 : Haziran 19, 2010, 02:06:06 ÖS »
bence senin aracının basınç kaptörü arızalı yada buzlanma sensöre var iç peteğin üzerinde o da arızalı olabilir. montaj hatası yapılıp buzlanma sensörü çok yakın olmuşsa peteğe yada gerçekten arızalı ise sistemi anormal çalışmasına sebep olur.

kacaman kardeş,servisten dün geldim...tekrar il dışına servise çıkma durumum yok şimdilik,bulunduğum yerde hangi alanda iyi olan bi ustaya danışmamı tavsiye edersin peki bu kaptör yahut sensör için?yada şöyle bir ihtimal var,haftaya izmire gideceğim 10 günlüğüne,oradaki servise girip sorsam diyorum,ne dersin?

not: az önce ş.içi bi  15-20 kmlik yolda bikaç denemede bulundum...klima rölantide iken kesinlikle soğutuyor...ancak hızlanıp 70-80 ere ve sonrasına gelince çoğunlukla soğutmamakla birlikte arada soğuk üfler gibi yapıp tekrar dış ortam havasını vermeye devam ediyor(normal fan vazifesi yapıyor yani-ve hafif rutubet kokusu,klimayı kapattığımız zaman peteklerden gelen kokunun aynısı),hızımı azaltıp 40 lara 30 lara doğru düşerken tekrar buz gibi soğutuyor....yani düşük hızda ve dururken hiçbir problem yok,hız biraz artınca çoğunlujkla çalışmıyor(dün ustayla yaptığımız test sürüşünde tamamen sorunsuz çalıştı o da ayrı muamma)...umarım çözebiliriz en kısa zamanda,zira havalar kavurmaya başladı,klimasız,eziyet çekmek pek hoş olmaz hele ki böyle bir araçta...saygılar...
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2010, 02:07:09 ÖS Gönderen: hibo »

kacaman

« Yanıtla #74 : Haziran 19, 2010, 02:58:28 ÖS »
dostum klima gazın fazla olabilir, servise gittiğin il rakım yüksekliği ile senin bilindiğin yerin rakımı aynı mı yada iki yerin hava ısı derecesi aynı mı. 0 531 254 80 80 daha çok ayrıntı öğrenmem gerek senden ona göre tespit yapılabilir görüşelim.