Gönderen Konu: Klima Üflüyor ama soğutmuyor  (Okunma sayısı 117343 defa)

Madwolf

Ynt: Klima Üflüyor ama soğutmuyor
« Yanıtla #25 : Temmuz 01, 2009, 11:34:32 ÖS »
Bende de aynı sıkıntı vardı. Önce gaz dendiği için gaz doldurtum ancak asıl sıkıntı filtredenmiş. Önce filtreyi değiştir derim ben çünkü fiyat olarak 20lira. Gazsa 60 lira. Filtreyle işin çözülürse gaz değişimine gerek duymayacaksındır zaten. Ben de bilseydim önce filtre değişrdim.

adnanmenderesbaysal

« Yanıtla #26 : Temmuz 02, 2009, 07:12:52 ÖÖ »
klima sisteminde polen filtresi en az klima gazı kadar önemlidir.

onuriskenderun

« Yanıtla #27 : Temmuz 06, 2009, 10:52:35 ÖÖ »
ben de acilen gazını ölçtüreceğim. bana da az soğutuyor gibi geldi. japon arabaları bildiğim kadarıyla iyi üflüyor

Madwolf

« Yanıtla #28 : Temmuz 06, 2009, 02:41:55 ÖS »
benim klima gene sıkıntılı 1 2 3 kademeler çalışmıyor üflemiyor hiç. 4te üflüyor ama yeterince iyi değil polen filtresi ilk değiştiğinde iyi gibiydi ama bilmiyorum yarın bir bostancı hondaya gideceğim başka türlü olmayacak sanırım.

Ege3580

« Yanıtla #29 : Temmuz 13, 2009, 09:14:46 ÖÖ »
arkadaşlar selam,
sorunum çözüldü. Aracımı bakıma götürmüştüm. O sırada polen filtresi (15 TL) değiştirildi. Ayrıca klimanın gazı yarıya inmiş. Sadece 300 gram tamamlandı. Toplam 45 TL tutuyordu ancak ben bakımın içerisinde yaptırdım. Araba tüm gün güneşin altındaydı dün. Bindim klimayı çalıştırdım. 1. kademe buz gibi oldu. Filtre + Gaz mükemmel oldu anlayacağınız. Yorumlara teşekkürler bu arada.

serkansobe

« Yanıtla #30 : Temmuz 15, 2009, 04:13:02 ÖS »
bilen ilgilenen arkadaşlara benim  bir sorum olacak. klima normal soğutuyor memnunum fakat klimayı açtıktan hemen sonra tısss diye bir ses geliyor ve 5-6 sn sonra kesiliyor 3-5 dakika sonra yine tısss diye bir sesi tekrarlıyor ve bu durum klima açık olduğu sürece devam ediyor sebebini bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlermi.

tolga_gökdemir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Temmuz 15, 2009, 06:50:24 ÖS »
benım aractada var aynı sorun bende filtre + gaz yoluna basvuracagım sanırım...

phobia

« Yanıtla #32 : Temmuz 15, 2009, 08:27:56 ÖS »
bilen ilgilenen arkadaşlara benim  bir sorum olacak. klima normal soğutuyor memnunum fakat klimayı açtıktan hemen sonra tısss diye bir ses geliyor ve 5-6 sn sonra kesiliyor 3-5 dakika sonra yine tısss diye bir sesi tekrarlıyor ve bu durum klima açık olduğu sürece devam ediyor sebebini bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlermi.
klıma yeterlı derecede soguttuktan sonra kendi otomatikmen durur ve sonra tekrardan devreye gire,galiba sizin bahsettiginiz ses klima kaprinin yaptıgı ses..ve buda normaldir..ama sık sık yapıyosa bu sesi, klima gazı azalmıs olabılır..bi baktırsanız iyi olur..

serkansobe

« Yanıtla #33 : Temmuz 16, 2009, 08:43:36 ÖÖ »
klıma yeterlı derecede soguttuktan sonra kendi otomatikmen durur ve sonra tekrardan devreye gire,galiba sizin bahsettiginiz ses klima kaprinin yaptıgı ses..ve buda normaldir..ama sık sık yapıyosa bu sesi, klima gazı azalmıs olabılır..bi baktırsanız iyi olur..
teşekkürler bilgi için

digalo

« Yanıtla #34 : Temmuz 16, 2009, 09:48:31 ÖÖ »
benzer durum benim de başıma geldi. eğer zayıf üfleme yapıyorsa kesinlikle polen filtresidir. başlangıç olarak hava ile temizledim. üfleme kuvveti arttı. daha sonra da yenisi ile değiştirdim. iç mekan kuzey kutbuna benzedi neredeyse.

dercell

« Yanıtla #35 : Temmuz 17, 2009, 12:40:22 ÖÖ »
Polen filitresiyle ne alakası var polen filitresi tıkalı olur  hava üflemez veya az üfler.Polen filitresinin klimanın soğuk üflemesiyle veya üflememesiyle alakası yok...
Bence de

kingpeace

« Yanıtla #36 : Temmuz 19, 2009, 04:49:34 ÖS »
arkadaşlar ek bilgi olarak belirtmek istiyorumki bizim bu eski kasa yani 96 2002 arası kasalarda bide kimayla ilgili şu problem oluyor
şimdi ac yi bastık fanı açtık ve sıcaklık ayarını soğuga hetirdik ama soğuk üslemio
dikkat edeceğimiz nokta ayarı soğuğa getirirken kullandığımız manuel mandal bazı zamanlar bu mandal bağlı oldu iç devre ile bağlantısını kaybedio sebebleri sert kullanma olabilior neyse mandalı soğuk konumuna getirioz ama asıl içerde bunulan (artık içerde neye bağlıysa ) aparata kumanda edemioz bazen böyle durumalrda oluyor klimanızla ilgili sorunları araştırırken bu konuyuda göz önünde tutun yanhi hem filtre hem gaz değişti ama genede olmadımı yüzde 80 mandal arızasıdır
ekbilgi olarak kafanızın ücra bi yerinde dursun diyerek belirttim
herkeze kazasız belasız şersiz müsibetsiz sürüşler diliyorum
saygılar

kacaman

« Yanıtla #37 : Temmuz 19, 2009, 07:52:54 ÖS »
honda sever armadaşım ben bir klima zede olarak geçmiş tarihlerde bir çok sorundan dolayı farklı markalarla epeyce uğraş verdiğimden klima ustası kadar bilgi sahibi oldum, o duyduğun ses evaparatör denilen iç soğutma peteğine klima gazının girerken genleşme valfinden geçiş sesi oluyor, bu arada gaz eksiğin olduğundan bu ses çıkıyor bilgin olsun, yukarıda arkadaşlar polen filtresi ile soğutma ilgisini sormuşlar cevaplayayım: iç soğutma peteğinden geçen hava petek yüzeyine teması sırasında soğuduğu için peteğin soğukluğu düşer, fan hızımızı ne kadar artırırsak geçen havanın debisi de o oranda artar ve petek ala buzlanmaz, eğer polen filtremiz tıkalı ise yeteri kadar hava geçemediğinden petek yüzeyine hava teması az olur ve iç peteğimiz aşırı soğur ve buzlanmaya başlar, tam bu esnada iç peteğimizin üzerindeki buzlanma sensörü devreye girer ve klima kompresörüne komut veren basınç kaptörü erecılığı ile klimamız devre dışı kalır ve gaz dolaşımı durdumuş olur ve soğutma olmaz.

serkansobe

« Yanıtla #38 : Temmuz 19, 2009, 10:59:21 ÖS »
keşekkür ederim bilgi için en yakın zamanda gazı tamamliyacağım. bu arada 2000 1,6 ies hangi numara gaz basılıyor bilginiz varmı.

mechanicer

« Yanıtla #39 : Temmuz 19, 2009, 11:01:28 ÖS »
r134a gazı unıversaldır.

serkansobe

« Yanıtla #40 : Temmuz 19, 2009, 11:04:59 ÖS »
r134a gazı unıversaldır.
illa bu gaz olması şartmıdır peki. işyerimde farklı kilima gazları var bu üstüne eklersem olurmu

Madwolf

« Yanıtla #41 : Temmuz 22, 2009, 01:33:38 ÖÖ »
Selamlar. Klima da problem vardı bugün bir elektrikçiye gittim üflemiyor dedim adam polen filtersine yakın bir yerden bir şeyler yaptı ve üflemeye başladı. Daha doğrusu sadece dokundu bir yere anlamadım bile.:)

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #42 : Temmuz 22, 2009, 01:47:32 ÖÖ »
aracın ne bilmiyorum ama bende vtec II var arkadaşım. geçen yaz bendede aynı problem oldu. elektrikçi baktı ön tarafta klima motorunun üzerinde bi parça var onun üzerinde bi kablonun fişini çıkarıp kesti ve yenisini bağladı düzeldi 10 lira aldı başka bi bilgim yok umarım yardımımız olur.

fzthgosm

« Yanıtla #43 : Temmuz 22, 2009, 10:22:15 ÖÖ »
klimanın termostatı olması o parça.sıcak soguk dengesini kuran parça

Madwolf

« Yanıtla #44 : Temmuz 22, 2009, 11:10:13 ÖS »
Ne olduğunu bilmiyorum. Ancak fan üflemiyordu klimada da kaloriferde de.
Bu arada aracım 2000 civic sedan.

hibo

« Yanıtla #45 : Mayıs 09, 2010, 06:17:03 ÖS »
slm dostlar...konuyu hortlatmış olacağım ama fikriniz lazım...2008 civic hb 1.8 aracım var...haftasonu il dışında idim...giderken klima sistemim iyiydi ancak dün ve bugün soğuk üflemez oldu...peteklerden gayet güçlü hava çıkışı var ama "AC on" yazmasına rağmen normal fan ile üflüyo,ısıyı en soğuk hale getirdiğimde bile dış ortam sıcaklığı kadar soğuk üfleyebiliyo...27500 km da aracım,klima gazı bitmiş olabilirmi?yada klimanın açık hale geldiğini algılayan bi yerlerde bi sıkıntı olabilirmi?çünkü "AC on" veya "AC off" hallerine geçişlerde hiçbir değişiklik olmuyor ısı anlamında...saygılar..

kacaman

« Yanıtla #46 : Mayıs 09, 2010, 06:43:06 ÖS »
klima mopresörün devreye girmiyor
servise baktırman gerek
eğer gaz omasa zaten ilk gittiğin gün de soğutmazdı, araç yüksek devirdeyken klimayı açtın mı, eğer böyle bir hata yapatıysan kompresörün kilitlemiş olabilir, umarım öyle olmamıştır.

hibo

« Yanıtla #47 : Mayıs 09, 2010, 07:05:30 ÖS »
klima mopresörün devreye girmiyor
servise baktırman gerek
eğer gaz omasa zaten ilk gittiğin gün de soğutmazdı, araç yüksek devirdeyken klimayı açtın mı, eğer böyle bir hata yapatıysan kompresörün kilitlemiş olabilir, umarım öyle olmamıştır.

aksine 3000 devir üzerindeyken açmamda,açıksa kapatmamda...klima gazından daha büyük bi sıkıntımı acaba diye düşündürende  "AC on"yazmasına rağmen normal fana devam etmesi...dostum bu bahsettiğin klima kompresörünün devreye girmemesi ,tedavisi zor bi hadisemidir,yahut tuzlumudur acaba?teşekkürler... 

kacaman

« Yanıtla #48 : Mayıs 09, 2010, 07:09:06 ÖS »
normalde rölanti civarında klima devreye girerse daha sağlıklı olur, ac on yazdığı halde üflemede bir değişiklik olmuyor fakat arabanın radyatör fanı çalışıyormu o esnada hiç dikkat ettin mi, eğer çalışıyorsa kompresör devreye girmiyordur, tuzlu olma ihtimali yüksek, yok fan da çalışmıyorsa sigortası atmış olabilir sistemin, güçlü 30amp lik sigortası var servis bakar ucuz kurtulursun o zaman

kacaman

« Yanıtla #49 : Mayıs 09, 2010, 07:10:09 ÖS »
ac on düğmesine bastığımız anda radyatörün oradaki fanların çalışması gerek sesli bir şekilde hemen fark ediliyor zaten bi dikkat et bakalım.