Gönderen Konu: Klima Üflüyor ama soğutmuyor  (Okunma sayısı 117341 defa)

alkan

Ynt: Klima Üflüyor ama soğutmuyor
« Yanıtla #100 : Eylül 01, 2010, 09:24:00 ÖS »
bndede 2001 honda cıvıc 1.6 ies var klımayı acıyorum performans acayıp dusuyo doganlar bile gecıo okadar sankı araba sırtımda gıdıo arada bir tutuyo 5 bin devre falan cıkarınca birden acılıyo bırakıyo neden acaba

OZAlper

« Yanıtla #101 : Eylül 01, 2010, 10:08:38 ÖS »
yeteri kadar süre vakum yapılmazsa, yani klima gazını basan usta isstemin içini iyice boşaltmadan gaz basarsa bu tip basınç dalgalanmaları olur.
Vallahi bizzat başındaydım Kemal kardeş ilgilendi gazdan yana bir sıkıntı olmamsı lazım. Bu arada Maraş Hondadaki klima cihazı gayet güzel Kacaman Abi!

23korg23

« Yanıtla #102 : Eylül 01, 2010, 10:35:24 ÖS »
bndede 2001 honda cıvıc 1.6 ies var klımayı acıyorum performans acayıp dusuyo doganlar bile gecıo okadar sankı araba sırtımda gıdıo arada bir tutuyo 5 bin devre falan cıkarınca birden acılıyo bırakıyo neden acaba

bende de aymı aractan var 5000 devirden sonra klimanın devreden çıkması normal bi anormallik yok bence motora yüklenince klima otomatik olarak devreden cıkar.. bence rolantide bi kontrol edin klimanız rolantideyken devreden cıkıyomu eger devreden cıkıyosa bi sorun vardır eğer klima normal çalışıyorsa o zaman aracınızın çekişini neden düşürüyo diye arabanın motoruna bakmak lazım benim avans düşüktü ve klima aracı öldürüyodu adeta avansı yaptırınca klima eskisi gibi etki etmiyo çekişe

OZAlper

« Yanıtla #103 : Eylül 01, 2010, 10:45:48 ÖS »
konya servis çalışıp durmasına ve tekrar çalışmasına gayet normal diyor. prensip zaten budur diyor.
Doğru, klima kompresörü çalışırken devreye girip çıkıyor bizzat gördüm; ancak bu 15-20 saniyelik bir süre yani araç içerisinde bunu çok dikkat edersen hissedersin. Bizim bahsettiğimiz devreden çıkma olayı ise içerinin sıcak ve nemden durulmaz hale gelerek camları açma ihtiyacının hissedilmesi kadar bir süre. Tabi dediğimiz gibi 15-20 dakika sonra tekrar çalışıyor. Bu normal değil işte, aynı sıkıntıyı yaşayıp çözümü bulan arkadaşlar varsa bilgilendirsin bizi.

kacaman

« Yanıtla #104 : Eylül 01, 2010, 10:46:38 ÖS »
arkadaşlar klima sorunu olan arkadaşlarımız hepsi için kendilerinin test ederek bulacakları cevapları buraya yazıyorum.
1- Aracımızı rölantide çalıştırırız. dış ortam sıcaklığı fazla iken, klima üfleme hızını en yüksek seviyede tuttuğumuzda kilma fanımız sürekli çalışır ve sistem sürekli devrededir, rölantide devre dışı kalması için klimanın iç kabinimizin çok serinlemiş olması yada üfleme hızımızı 1 kademeye aldığımızdan dolayı soğutma peteğinde buzlanma başlamasını önlemek için sistem devre dışı kalır.

kacaman

« Yanıtla #105 : Eylül 01, 2010, 10:52:53 ÖS »
evet arkadaşlar klimamızı test edelim hep birlikte öğrenelim bu test nasıl yapılır.
arkadaşlar olayı anlatayım bu klima performans testi:
araç 1 saat gölge bir yerde bekletilir, aracın yüze hava üfleyen yerine termometre konularak dışardan hava içeri girecek şekilde max konumunda üflemesi sağlanır, klimayı çalıştırmıyoruz dikkat lütfen, içeri giren havanın dış ortam sıcaklığı ile arasındaki farka bakılır + - 5 derece olarak aralık kabul sayılır, aracın kapılar pencere ve kaput kapalı rolantide çalışırken üfleme hızı max konumu ve dışarıdan hava içeri girecek şekilde klima çalıştırılır. 6 dakika sonra yüze hava üfleme yerine bıraktığımız termometreye bakılır dış ortamdan içeri en hızlı şekilde üflediği havayı dış sıcaklığın 1/2 si ile 4 derece üstü olacak aralıkta üflüyorsa klimamız iyi soğutuyor demektir örneğin, dış ortam 40 derece ise üflediği havayı 20ile 25 derece arasına kadar düşürmüş olmalı.

MaximuS

« Yanıtla #106 : Eylül 01, 2010, 10:53:12 ÖS »
arkadaşlar klima sorunu olan arkadaşlarımız hepsi için kendilerinin test ederek bulacakları cevapları buraya yazıyorum.
1- Aracımızı rölantide çalıştırırız. dış ortam sıcaklığı fazla iken, klima üfleme hızını en yüksek seviyede tuttuğumuzda kilma fanımız sürekli çalışır ve sistem sürekli devrededir, rölantide devre dışı kalması için klimanın iç kabinimizin çok serinlemiş olması yada üfleme hızımızı 1 kademeye aldığımızdan dolayı soğutma peteğinde buzlanma başlamasını önlemek için sistem devre dışı kalır.
teşekkürler, güzel paylaşım...

OZAlper

« Yanıtla #107 : Eylül 01, 2010, 11:00:23 ÖS »
evet arkadaşlar klimamızı test edelim hep birlikte öğrenelim bu test nasıl yapılır.
arkadaşlar olayı anlatayım bu klima performans testi:
araç 1 saat gölge bir yerde bekletilir, aracın yüze hava üfleyen yerine termometre konularak dışardan hava içeri girecek şekilde max konumunda üflemesi sağlanır, klimayı çalıştırmıyoruz dikkat lütfen, içeri giren havanın dış ortam sıcaklığı ile arasındaki farka bakılır + - 5 derece olarak aralık kabul sayılır, aracın kapılar pencere ve kaput kapalı rolantide çalışırken üfleme hızı max konumu ve dışarıdan hava içeri girecek şekilde klima çalıştırılır. 6 dakika sonra yüze hava üfleme yerine bıraktığımız termometreye bakılır dış ortamdan içeri en hızlı şekilde üflediği havayı dış sıcaklığın 1/2 si ile 4 derece üstü olacak aralıkta üflüyorsa klimamız iyi soğutuyor demektir örneğin, dış ortam 40 derece ise üflediği havayı 20ile 25 derece arasına kadar düşürmüş olmalı.
Teşekkürler abi konuşturuyorsun yine...

kacaman

« Yanıtla #108 : Eylül 01, 2010, 11:02:41 ÖS »
önceden de yazdım klima konusu beni zamanında çok yordu, hondaların kliması çok çok iyi gerçekten hiç sorunum olmadı, önceki araçlarımda çok bezdirdi beni bu konu neredeyse mahkemelik oluyorduk.

kacaman

« Yanıtla #109 : Eylül 01, 2010, 11:05:21 ÖS »
yukarıdaki test tüm klima tipleri için yani araç tipleri için geçerlidir
aracın kabin büyüklüğüne metre küp cinsinden uygun miktarda gaz ve soğutma peteği seçimi araç üretilirken yapılır tabiki aracın kullanılacağı iklim koşullarıda da yani aracın gideceği dünya bölgesi de değerlendirilir.

hibo

« Yanıtla #110 : Eylül 01, 2010, 11:12:39 ÖS »
hafiften konu dışına taşıyor olacağım ama,bugünlerde bişey farkettim,en son bugün oldu hatta,aracımın klimasını genelde,AUTO düğmesine basarak kullanıyorum...örneğin 22AUTO yapıyorum,araç kafasına göre fan hızı filan takılıp ısıyı 22 derecede sabitlemeye çalışıyo,buraya kadar herşey normal ancak hava sirkülasyonunu her zaman istediğimi seçebilirken(dış ortamdan temiz hava gelmesi,diğeri ise kabin içi havanın sirkülasyonu) bu aralar AUTO da sadece dış ortam havasını veriyor,iç hava tuşuna basınca AUto devre dışı kalıyor...mesela dün 22AUTO yazıp iç hava sirkülasyonu seçili halde klimamı kullanabiliyor iken,bugün iç hava ya bastığımda AUTO kapanıyordu,klima manuel moda dönüyordu yani...sebebini bulamadım...sizde durum nasıl?hem AUTO hem iç hava sirkülasyonunu HER ZAMAN sağlayabiliyormusunuz arkadaşlar?aracımın günü gününü tutmuyor...bi aralar bahsedilmişti forumda,araçlarımız da birgün iyi birgün kötü ruh halinde olabiliyor galiba,bakalım yarınki durum  ne olacak:)...

kacaman

« Yanıtla #111 : Eylül 01, 2010, 11:15:45 ÖS »
iç ortamdaki hava dışardaki havadan daha nemli ise. auto konumundaki klimamız bir müddet dışarıdan hava alarak içerdeki havayı değiştirmiş oluyor, bu bizim klimaların iklim kontrol özelliğinden kaynaklı sorun yok yani.

hibo

« Yanıtla #112 : Eylül 01, 2010, 11:20:43 ÖS »
iç ortamdaki hava dışardaki havadan daha nemli ise. auto konumundaki klimamız bir müddet dışarıdan hava alarak içerdeki havayı değiştirmiş oluyor, bu bizim klimaların iklim kontrol özelliğinden kaynaklı sorun yok yani.

önce teşekkür edeyim,sonra şunu ekleyim,peki iç ortam nemi normal düzeye geldiğinde,tekrar kendi otomatik olarak iç hava sirkülasyonuna mı geçer,yoksa dış havadan devam mı eder biz geçirmedikçe?

kacaman

« Yanıtla #113 : Eylül 01, 2010, 11:24:49 ÖS »
kendiliğinden iç sirkülasyona geçer tabiki auto konumunda iken.

hibo

« Yanıtla #114 : Eylül 01, 2010, 11:35:26 ÖS »
çok teşekkür ederim kacaman,şimdi kafam rahatladı...demekki normalmiş...saygılar:)

Enor

« Yanıtla #115 : Eylül 02, 2010, 03:33:24 ÖS »
Klima Gazı , Polen Filtresi bencede..

bela

« Yanıtla #116 : Mayıs 23, 2014, 07:32:34 ÖÖ »
Benim araçta da soğutmuyor. Geçen fabrikaya check up için götürmüştüm, polen filtresi değişmesi gerekiyor yazmışlar.
Öncelikle polen filtresini çıkarıp denemek lazım.
Polen filtresiz soğutuyorsa, dgdip filtre değişmek gerek.
Doğutmuyorsa gaz bitmiştir.
Bukadar basit. :))

BuCaLI

« Yanıtla #117 : Mayıs 26, 2014, 12:15:17 ÖS »
Peki soğuk hava üflüyor ama aracın içi soğumuyorsa ne yapmak gerekir :) benimde problemim bu şu aralar.

araba koyu füme rengi içinin çok ısınmasında o etkili olabilirmi
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2014, 12:17:00 ÖS Gönderen: BuCaLI »

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #118 : Mayıs 29, 2014, 12:01:55 ÖÖ »
film çektir

kacaman

« Yanıtla #119 : Mayıs 29, 2014, 10:15:58 ÖÖ »
Peki soğuk hava üflüyor ama aracın içi soğumuyorsa ne yapmak gerekir :) benimde problemim bu şu aralar.

benim önceki aracım siyah fd6 idi ve çukurovada yaşıyoruz, buraların sıcağı öyle böyle değildir, kliman yeteri kadar sağutsa sıkıntı olmaz, kliman yeterince soğuk üflemediği için aracın içerisi soğumuyordur.
anlattıklarımı yaparak denerseniz bir fark olacak mı?
güneşte içi kavrulmuş aracınızın tüm camlarını açın, klimanın düğmesine basıp hava akış hızını düşürün, yani üfleme hızı yavaş olsun, en düşüğü de almayın, aracın içerisi bir müddet havalandıktan sonra ve klimamızın iç peteği iyice soğuduktan sonra camlarını kapatın ve son gaz açın klimayı, tabiki iç sürkilasyonda olacak şekildi.

kacaman

« Yanıtla #120 : Mayıs 29, 2014, 10:17:22 ÖÖ »
bu sitede üyemiz olan mehmet1971 de siyah arabanın içerisi soğumaz demişti fakat 7 temmuzda öğlen sıcağında araçta üşüdüğünü söyledi ve klimanın derecesini yükseltmemi istemişti.

BuCaLI

« Yanıtla #121 : Mayıs 30, 2014, 01:28:01 ÖS »

benim önceki aracım siyah fd6 idi ve çukurovada yaşıyoruz, buraların sıcağı öyle böyle değildir, kliman yeteri kadar sağutsa sıkıntı olmaz, kliman yeterince soğuk üflemediği için aracın içerisi soğumuyordur.
anlattıklarımı yaparak denerseniz bir fark olacak mı?
güneşte içi kavrulmuş aracınızın tüm camlarını açın, klimanın düğmesine basıp hava akış hızını düşürün, yani üfleme hızı yavaş olsun, en düşüğü de almayın, aracın içerisi bir müddet havalandıktan sonra ve klimamızın iç peteği iyice soğuduktan sonra camlarını kapatın ve son gaz açın klimayı, tabiki iç sürkilasyonda olacak şekildi.

şu ara izmirde hava yine biraz serinledi sıcak bi günde denicem teşekkürler. :)

sportman_

« Yanıtla #122 : Ekim 01, 2014, 11:30:31 ÖS »
Merhabalar arkadaşlar.bende yeni honda civic  aldım 2010 model honda ailesine katıldım.Aracımdan memnunum alırken ekspertiz yaptırdım fakat klima gözden kaçırmış ustalar.Klima serin üflüyor fakat fakat soğutmuyor.Klimacıya gittim geldi gazı kontrol etti klima kompresörün arızalı dedi.Bugün servise gittim onlarda gazın az gazın değişmesi lazım dedi.Anlayamadımki hangisi doğru acaba.Ne yapsam bilemedim?
Birde torpido ğözünün içinde klima motoru var onlardanda bir tanesinin soketi sökülmüştü.onu taktırdık bu defa takır takır ses geliyodu klima açıkken 15-20 sn kadar. onuda  sordurduk dışardan alınan havayı içeri veren tuşun bağlantısıymış o devren dışı bırakılmış.Sadece içerden alınan havayı içeri veren takılı o soketi tekrar çıkardık.Nedendir acaba problem nedir acaba?
.

tolgay25

« Yanıtla #123 : Mayıs 30, 2017, 09:55:17 ÖS »
şimdi arkadaşlar klima bazen devreye girmiyor öyle bir problem de olabilir.klima rolesi var klimayı devreye sokan o role arızalı olduğunda da klima çalışmayabilir.bazı elektrikçiler roleyi geçici olarak devreden çıkarıp klimayı test ediyorlar eğer klima çalışıyorsa roleyi değiştiriyorlar.bir de arkadaşlar mesela megane gibi araçlarda klima gazı bittiğinde tekrar gaz dolumu yapıldığında araç pc ye bağlanıp gaz bitti arızasının sistemden silinmesi gerekiyor aksi halde klima devreye girmiyor.fakat bizim hondalarda durum nasıl onu bilmiyorum.

sevgili arkadaşlar bende crv 2008 benzilli var bir problemim oldu cozumu dogru usta ancak buldu
soyle anlatmak istiyorum klimayi actim ufluyor çalışıyor ama soğutma yapmiyor bende gaz bitti diye zannettim ustay goturdum gazi var dedi sonra direk elektrik verdi klima kompresörune calisti prombel elektrik kaynakli dedi 7-8 ustaya gittim roleri kontrol ettiler sikinti yok dediler 2 gun ugrastim ama ustalar iki gun kalmasi gerekiyor diyordu ama ben guvenmedim biraz anladigim icin ben kablo kopuk diye dusundum sonra cevreme sordum bursada kucuk sanayide karataş oto klimaya git dediler  ustaya gittim soyle olursa calisiyorsa dedim adam otur dedi aca kapat yap dedi sonra bekle dedi sonra roleyi(sigortayi) degistirdi sogutmaya basladi allah razi olsun dedim ustaya nasil yaptin dedim ben 3 gun ugrastim ki sigortalarada baktilar dedim elime sigortayi verdi sorun bu dedi yani diger ustalar 200-400 arasi para isterken hem uzun sure kalacak derken sorun 15 dk cozuldu yogunluk yuzunden sagol ustam 45 tl helali hos olsun

musa taparlı

« Yanıtla #124 : Temmuz 08, 2019, 01:01:41 ÖS »
gazdandır.sadece gazı yenilemek yetmez mutlaka bir kaçak vardır kaçağı tespit edi/p yaptırmak lazım öncelikle.daha sonra gaz basılmalı.ayrıca kaçağı bulmak için klimaya basınçlı hava basıp iyice kontrol etmek lazım

ARKADAŞLAR BENİM 2009 CİVİC 1.8 SPOTR  HONDA . ARACIMIN KLİMASI ÇALIŞIYOR  ,Bİ ÇALIŞMIYORDU . SONRA GAZ DOLDURTTUM  ÇALIŞIYOR GİBİYDİ YİNE KAPATTIM AÇTIM  ÜFLEME YAPIYOR AMA KOMPRESOR DEVREYE GİRMİYORDU.  KLİMANIN SİGORTASINI ,RÖLESİNE BAKTIM ,ÖLÇÜ ALETİYLE ÖLÇTÜM SAGLAM.  TEK ÇAREM BİR KABLO İLE  ŞARJ MOTORUNUN ÜZERİNDE KLİMAYA AİT SOKETLER VAR . BUSOKETİ BİRBİRİNDEN AYIRDIM. AYIRDIGIM SOKETİN KLİMAYA GİDEN KISMINA (SOKETİN ERKEK KISMINA)   AKUNUN 12 V + BESLEME VEREREK(AKUNUN + KISMINDAN  BİR KABLO YARDIMIYLA SOKETİN ERKEK KISMINA VERDİM. BU ARADADA ÖNCEDEN, KLİMA AC ON YAPTIM , KOPMRESÖR ÇALIŞTI VE  ARABADAKİ ARKADAŞ TAMAM SOGUTMA YAPTI DEDİ. ARIZASI  SOKETTİN ERKEK KISMI GERİYE KAÇMIŞ  ,TAM OTURMUYORMUŞ. BU ARADA  KLİMAYI AC ON YAPIP  ERKEK KISMINA 12 V + VERDİM . BU ŞEKİLDE KLİMAMI YAPTIM. EGERKİ ARACINIZIN KLİMASI BİR ÇALIŞIYOR BİR ÇALIŞMIYORSA  SOKETİNE BAKIN DERİM . SOKET DEDİGİM YER ARABANIN ŞARJ DİNAMOSUNUN ÜZERİNDE KLİMA KOMPRESORUNE GİDEN KABLOSU SOKETLİ,  DİNAMOYADA  KIPIRDAMASIN DİYE TUTTURULMUŞ OLAN.  BU ARACIM 2009 HONDA CİVİC 1.8 .SPORT. SAYGILAR.
« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2019, 01:03:42 ÖS Gönderen: musa taparlı »