Gönderen Konu: Eksantrik Mili Sensörü Arızası VTEC II  (Okunma sayısı 13417 defa)

ruffandrapxxx

Eksantrik Mili Sensörü Arızası VTEC II
« : Haziran 20, 2015, 04:12:08 ÖS »
Arkadaşlar merhaba. Aracımda prins lpg kiti mevcut. 2 Gün önce akşam eve giderken 3. viteste seyir halindeyken hızlanma ihtiyacı duydum ve biraz dalgındım, dikkat etmeden vitesi 2'ye düşürdüm, ancak sanırım biraz hızlıymışım vites düşürdüğüm anda araç kesiciye düştü. Kesiciye düşer düşmez arıza lambası yandı ve stop etti... Daha sonra ne yaptımsa çalıştıramadım, çalışsada 1-2 dk sonra stop etti sanki yakıt bitmiş gibi gaz yemedi yani. (Araç benzindeykende denedim o an, aynısı oldu hareket ettiremedim).
Diğer gün sabah arabayı benzinde çalıştırıp sürdüm, sorun yoktu ancak lpgye aldım biraz sürünce yine arıza lambası yanıp stop etti. Sonra ustam geldi, araca baktı ve araç elektrik kesiyor dedi. Motor arızası değil gibisinden konuştu. Makineye bağladık arıza kodu için, " Eksantrik mili sensör arızası " yazdı. Tam hatırlamıyorum ama sanırım kodu P0340'dı. Arıza kodunu sildik , daha sonra test sürüşüne çıktım benzindeyken, sorun olmadı biraz sürüp lpgye aldık ve yine stop edip arıza lambası yaktı ve benzindede lpgdede aracı hareket ettiremedik. Tekrar kodu sildik, ve devam ettik. Pazartesi götürücem ustaya aracı, şuan kapıda yatıyor benimde bayağı  moralim bozuldu.. Başına bu durum gelen arkadaş var mıdır ? Sizce yüklü masraf çıkar mı..

Not: Aracın motorunda herhangi bi ses değişikliği, koku veya eksozdan su atma yağ atma gibi şeyler hiç olmadı. Herşey normal, sanki yakıt bitmişde gaz yemiyor gibi birden arıza lambası yakıp stop ediyor(motor kendini korumaya alıyor sanki). Arıza kodunu silince benzinde çalışıyor ancak gaza aldıktan sonra stop edince bu sefer benzindede çalışmıyor. Tekrar arıza kodunu silmek gerek yani.

Aracım 120binde, 7 bin km önce lpg takıldı (113 bin km benzinle kullanıldı) yağı suyu vs. yeni değişti.

* Arıza kodu lpg kaynaklı değil.

* Benim tahminim lpgdeyken birden vites düşürüp kesiciye düşünce araba zorlandı ve bu arıza meydana geldi.

Sizin görüşleriniz ve önerileriniz nedir acaba? Şimdiden teşekkür ederim, saygılar..

zomuks

Ynt: Eksantrik Mili Sensörü Arızası VTEC II
« Yanıtla #1 : Haziran 20, 2015, 07:59:04 ÖS »
Öncelikle geçmiş olsun,
Eski aracım 2002 Civic HB otomatik aracımı kardeşim kullanıyor şu an. 2 hafta önce dur-kalk trafikte stop etmişti araç. Sonra otobanda yaklaşık 4000 devir civarı seyahat halinde de stop etti, bizde önce LPG den OLDUĞUNU tahmin ettik ama bilgisayara bağladığımıza TDC sensörü hatası verdiğini gördük. Aracın bakımları yaklaşık 8 senedir Kadıköy'de Stad honda da yapılıyor, orada değiştirdik sensörü. Sensör arızası nedeniyle dur- kalk trafikte, uzun yolda ve yüksek devir sürüşlerde yani motor çok ısındığında stop ediyordu. Sensörün yan sanayisi 150-200 tl civarı ama usta ben tavsiye etmem elektronik malzemede yan sanayiyi dedi. Araştırdık yetkili servisten 350 tl ye temin edip değiştirdik, testler sonucu herhangi bir sıkıntı kalmadı. Internetten araştırdığım kadarıyla bu tip elektronik parçaların  10 sene civarı kullanımdan sonra böyle sorunlar
çııkarabildiği bilgisine ulaştım.

ruffandrapxxx

« Yanıtla #2 : Haziran 20, 2015, 09:04:23 ÖS »
Öncelikle geçmiş olsun,
Eski aracım 2002 Civic HB otomatik aracımı kardeşim kullanıyor şu an. 2 hafta önce dur-kalk trafikte stop etmişti araç. Sonra otobanda yaklaşık 4000 devir civarı seyahat halinde de stop etti, bizde önce LPG den OLDUĞUNU tahmin ettik ama bilgisayara bağladığımıza TDC sensörü hatası verdiğini gördük. Aracın bakımları yaklaşık 8 senedir Kadıköy'de Stad honda da yapılıyor, orada değiştirdik sensörü. Sensör arızası nedeniyle dur- kalk trafikte, uzun yolda ve yüksek devir sürüşlerde yani motor çok ısındığında stop ediyordu. Sensörün yan sanayisi 150-200 tl civarı ama usta ben tavsiye etmem elektronik malzemede yan sanayiyi dedi. Araştırdık yetkili servisten 350 tl ye temin edip değiştirdik, testler sonucu herhangi bir sıkıntı kalmadı. Internetten araştırdığım kadarıyla bu tip elektronik parçaların  10 sene civarı kullanımdan sonra böyle sorunlar
çııkarabildiği bilgisine ulaştım.

Oncelikle cevap icin cok tesekkurler. Sanirim ayni sorunu yasamisiz cunku benimde gozlemlerime gore motor isindigi zaman yapiyor bu sorunu şuan. İlk calistirmada vs. Sorun yok ancak hararet orta seviyeye gelince motoru hafif zorladigimiz zaman stop ediyor. Henuz gozle gormedik motora bakip arizayi, sadece ariza kodunda Eksantrik Mil Sensoru yaziyor. Umarim sadece sensor arizasidirda bizde 350 tl ile kurtuluruz :) zaten dediginiz gibi 10 yillik arac, henuz trigerini vs. agir bakimlarinida yaptirmadim ustam aracta sorun yok trigerde eskimemiş dedigi icin. Ancak yaptiricam daha buyuk bi sikinti olmasin. Tekrar tesekkur ederim iyi forumlar

zomuks

« Yanıtla #3 : Haziran 20, 2015, 09:29:39 ÖS »
Bende aynı sorunu yaşadığımızı düşünüyorum sensör değiştiğinde sorununuz kalmayacaktır. Bu şekilde arabayı kullanmamanızı tavsiye ederim, bizim araç 2. Kez stop ettiğinde kardeşim Tem de yaklaşık 120-130 km hızla gidiyordu. Araç bir anda stop ediyor direksiyon ve frenler taş kesiliyor çok tehlikeli bir durum maalesef. Bu arada sensörü değiştirmek için subap kapağı açılıyor, hazır açılmışken subap ayarlarına baktırmak ve eğer hiç değişmediyse trigeri komple değiştirmek mantıklı olabilir dediğiniz gibi. Hem daha az işçilik ödersiniz hamde kafanız rahat olur.

ruffandrapxxx

« Yanıtla #4 : Haziran 20, 2015, 09:46:53 ÖS »
Bende aynı sorunu yaşadığımızı düşünüyorum sensör değiştiğinde sorununuz kalmayacaktır. Bu şekilde arabayı kullanmamanızı tavsiye ederim, bizim araç 2. Kez stop ettiğinde kardeşim Tem de yaklaşık 120-130 km hızla gidiyordu. Araç bir anda stop ediyor direksiyon ve frenler taş kesiliyor çok tehlikeli bir durum maalesef. Bu arada sensörü değiştirmek için subap kapağı açılıyor, hazır açılmışken subap ayarlarına baktırmak ve eğer hiç değişmediyse trigeri komple değiştirmek mantıklı olabilir dediğiniz gibi. Hem daha az işçilik ödersiniz hamde kafanız rahat olur.

Söylediklerinizi dikkate alacagim. Tekrar tesekkur ederim umarim tahmin ettigimiz gibi sensördendir. Baska arkadaslara faydasi olmasi dilegiyle, pazartesi gelişmeleri yazacağım.

cobra34

« Yanıtla #5 : Haziran 22, 2015, 02:31:19 ÖS »
Klasik ve kronik bir vtec2 arızası.egzantirik pozisyon sensörü.egzantiriklerin açısı bu sensör tarafından ecu ya bilidirilir.Kaliteli bi taiwan malı işinizi görür.350-400 çok gereksiz bir para

zomuks

« Yanıtla #6 : Haziran 22, 2015, 02:43:09 ÖS »
Klasik ve kronik bir vtec2 arızası.egzantirik pozisyon sensörü.egzantiriklerin açısı bu sensör tarafından ecu ya bilidirilir.Kaliteli bi taiwan malı işinizi görür.350-400 çok gereksiz bir para

evet kronik bir arıza maalesef ama bu tarz parçalarda ben yan sanayi ürüne güvenemiyorum, daha önce oksijen sensörüm bozulmuştu onu muadil bir parçayla değiştirdim. Oksijen sensörü tekrar arıza yapsa bile sürüş güvenliğine herhangi bir etkisi olmayacağı için içim rahattı. Ama bu tdc sensörü gibi arıza yapması durumunda hem araç içindekiler hemde çevredeki diğer insanlar için tehlike oluşturabilecek parçaları orjinal olarak temin etmek bana daha mantıklı geliyor. Sonuçta arada ki 200tl fark bu riski almaya değmez bence

ruffandrapxxx

« Yanıtla #7 : Haziran 22, 2015, 04:27:47 ÖS »
Arkadaslar hepinize tesekkur ederim. İstanbulda isinin ehli ustalardan Radar Honda - Şeref Usta çözdü sorunu. Direk aldigi gibi kronik dedi sensoru degistirdi 30 dakika surmedi, 170tl iscilik dahil para aldi, halloldu sorun. Herkese kolay gelsin.

cobra34

« Yanıtla #8 : Haziran 23, 2015, 06:08:51 ÖS »
Tamam işte yan sanayi parça takmış amaa problem olmaz

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #9 : Haziran 23, 2015, 06:24:23 ÖS »
geçmiş olsun,Şeref usta iyidir.

20171026yuanyuan

• Ziyaretçi