Gönderen Konu: Honda Civic 1.6 ies BENZİNDE yuksek devirlerde tekleme ve isteksiz gaz yiyor.  (Okunma sayısı 20469 defa)

crazydriver

arkadaşlar 2000 model benzinli honda civic iesim var..  yuksek devirlerde 4000 ve uzeri devirlerde gaza yuklendigimde tekleme yapıor birden gitcek gibi oluyor tekrar isteksiz gaz yiyor böyle bi sorunum var neden olabilir.

crazydriver

yok mu arkadaslar bi fikir vericek..

bujiler degişti
buji kabloları değişti
disbirutör kapagı ve tevzi makarası değişti
bogaz kelebeği temizlendi
subab ayarı yapıldı
avans ayarı yapıldı
 enjektörler temizliği yapıldı

YİNEDE SORUNUM DÜZELMEDİ. sanki böyle biri arabanın arkasından tutup cekiyor isteksiz gaz yiyor 4000 4500 arası kesiklik yapar gibi yapıor 5500 de kesiciye giriyor lpg yi de taktırdım onda 7200de kesiciye giriyor ama lpg de de isteksiz gaz yiyor. nerde bu sorun..

salazar

aracın isteksiz gaz yemesi  sadece benzinde deseydin  benzindeki pislik yada filtre derdim fakat gazdada aynı problemin var is tekrar  bujilere dönüyor.kaliteli  buji kullan derim...

cobra34

yok mu arkadaslar bi fikir vericek..

bujiler degişti
buji kabloları değişti
disbirutör kapagı ve tevzi makarası değişti
bogaz kelebeği temizlendi
subab ayarı yapıldı
avans ayarı yapıldı
 enjektörler temizliği yapıldı

YİNEDE SORUNUM DÜZELMEDİ. sanki böyle biri arabanın arkasından tutup cekiyor isteksiz gaz yiyor 4000 4500 arası kesiklik yapar gibi yapıor 5500 de kesiciye giriyor lpg yi de taktırdım onda 7200de kesiciye giriyor ama lpg de de isteksiz gaz yiyor. nerde bu sorun..
bide egzosu kontrol ettir.

crazydriver

taktırdıgım buji NGK BKR5EYA-11 yaa 4 tane 1.6 iese bindim fakat bu honda beni sogutacak yaa.. 4000de bi kesiklik yapıor 5500de kesiciye girmişim gibi dahada ilerlemiyor devir.. gazda 7200e kadar ceviriyor ama cok geç hızlanıyor onda tekleme yaptıgı belli bile olmuyor sadece geç çeviriyor..

crazydriver

taktırdıgım buji NGK BKR5EYA-11 yaa 4 tane 1.6 iese bindim fakat bu honda beni sogutacak yaa.. benzinde 4000de bi kesiklik yapıor 5500de kesiciye girmişim gibi dahada ilerlemiyor devir..motorun oradaki benzin filtresinide ustaya söktürdüm temiz dedi inanmadım baska ustaya söktürdüm oda benzin filtresi temiz dedi.. gazda 7200e kadar ceviriyor ama cok geç hızlanıyor gazda tekleme yaptıgı belli bile olmuyor sadece geç çeviriyor..

23korg23

geçmiş olsun öncelikle... katalitik konvertor var mı aracınızda? varsa tıkanmış olabilir ayrıca yada orta/son susturucularada baktırın bence.. tabi bu bahsettiğim şeylerden biriyse yakıtınız da artmış olmalı

o-si

arkadaşım bu sorunun aynısını yaşadım...tamamen tüpten kaynaklanan bir sorun ve tek çözümü yetkili bir serviste veya işi çok iyi bilen bilgisayar donanımına sahip bir yerde aracını bilgisayara bağlatım beyni sıfırlaman...bunun dışında istediğini değiştir yaşayacağın sıkıntı aynı olur...2 sene sonra kadar tekrarlayabilir...tekrar aynı işlemi yaptırıp sıfırla düzelecektir emin ol...ben aynı model ve aynı sorunu yaşadğım bi araca anlattığın herşeyi yaptım sonunda ankaraya yolum düştüğünde bi ustada işi çözdük sorun kalmadı yanlız tüp işi biraz bozuyo oda montajla alakalı aslında,montajı profeyonel yapılan araçlarda sorun yaşanmayabiliyo...

hsnn26

taktırdıgım buji NGK BKR5EYA-11 yaa 4 tane 1.6 iese bindim fakat bu honda beni sogutacak yaa.. 4000de bi kesiklik yapıor 5500de kesiciye girmişim gibi dahada ilerlemiyor devir.. gazda 7200e kadar ceviriyor ama cok geç hızlanıyor onda tekleme yaptıgı belli bile olmuyor sadece geç çeviriyor..
arkadaşım öncelikle geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda bulursun çözümünü, bu konularda uzman değilim, fakat takmış olduğun bujilerin 1.6 ies bujileri değil sanırım, kitapçığında NGK ve DENSO markalar öneriliyor, DENSO KJ16CR-L11; NGK ZFR5J-11 ve NGK ZFR6J-11 takılıyor 1.6 İES lere

crazydriver

öncelikle yardımcı olmayaa çalıştıgınız için hepinize teşekkür ediyorum. üzerindeki buji NGK ZFR5J-11 idi onlardada aynı sorunu yapıyordu. arabaa sanki 5500 6000 devirlerde kesiciye giriyor oradan sonra devir yapmıyor. BU BEYİN RESETLEME olayı için bi kolay yol yok mu. Kutup başını söksem sıfırlar mı kendini..

o-si

yok dostum...bilgisayarla giriş yapılması gerekiyor...

crazydriver

püff. yaa valaa bu olay benii sındırdı hondadan.. vazgecilmezim dedigim hondaaa dan vaz geçicem yaaa... bi de taktıgım zaaman hemen çözmem lazım yoksa kafam rahat etmiyor. gitmiyorr  gitmiyorrr.  :((

crazydriver

o-si bilgisayara baglatma hondanın özel servislerinde yada honda bayilerinde mi oluyor. YOKSA lpg yi taktırdıgım yerde gaz ayarı yapıyorlar ya orada arabanın benzindeki karışımınıda ayarlayabiliyorlar mı. yani lpgci aracın kendi beyninin ayarlarını kurcalastırıyor mu yoksa sadece sıralı sistem lpgnin beynine mi mudahale edebiliyorlar.

crazydriver

Arkadaşlar, gazdaki sorunum duzeldi gaz ayarına girdim. Hava ayarları yuksek degerdeymişti usta onları bilgisayarla ayarladı suanda lpg de gayet guzel hızlanıyor ve 7200de kesiciye giriyor..

Fakat benzinde halaa sorunum var. araba 4000 ile 4500 arası tekleme yapıor 6000de kesiciye giriyor ve daha fazla devir yapmıyor.

crazydriver

hala sorunum duzelmedi..distiributörü komple baska aracınkiini taktık benzin filtreesi değişti. bujiler ngk zfr5j-11 takıldı buji kabloları değiştirdik. depodaki benzini komple bitirdim tekrar farklı istasyondan benzin aldım. yok arkadaş yok.. yine 4000 ile 4500 arası kesiklik yapıor 6000de benzinde redline giriyor. gaza birden yuklendiginde kesiklik yapıor isteksiz davranıyor geç hızlanıyor. duzde 150 160ları zor goruyor yokuşlara tırmanırken 3u vitese kadar dusuyorum. olmayacak baska turlu sanırım lpg kitini komple sokturecem bu ne yaa.

bymurat___61

Enjeksiyon beyninden olabilir yani ecu dan Örnek vermek gerekise 2000 ylılnda bir tan browday toplamıstık arac 2000 km takla atmıs neyse yaptık araç sürekli kesiklil yapıyo en sonunda enjeksiyon beyniin değiştik duzeldi. Su anda brc li iesim var hiç bir problemim yok. Bide yabancı forumdan bi yerden resetlmek için bir yerleri kısa devre yaptıyoduk ama hatırlamıyorum.

crazydriver

Enjeksiyon beyninden olabilir yani ecu dan Örnek vermek gerekise 2000 ylılnda bir tan browday toplamıstık arac 2000 km takla atmıs neyse yaptık araç sürekli kesiklil yapıyo en sonunda enjeksiyon beyniin değiştik duzeldi. Su anda brc li iesim var hiç bir problemim yok. Bide yabancı forumdan bi yerden resetlmek için bir yerleri kısa devre yaptıyoduk ama hatırlamıyorum.

verdiğin cvp için öncelikle teşekkür ediyorum.
böyle bi problem olsa arac beyninde arıza göstermes mi. aracı bilgisayara bagladılar hata yok diyorlar. motorda arıza ışıgı da yakmıyor. fakat gaza yuklendigimde isteksizlik var dik yokuşları 3 ile dip gazda cıkıyorum. bu arada aracımda kaza falan yok ilk sahibinden aldım sadece 3 parça boya oldugunu söylediler.

Antoni54

Benzin pompasindan olma ihtimali yuksek.

23korg23

bayni resetlemekten tam olarak neyi kastediyorsunuz bilmiyorum.. ama akü kutup başını sökün en az 10 dakika bekleyin.. özellikle motor tam ısındıktan sonra aracı benzine al çıkar kutup başını 10-15 dakika bekle sonra tak kutup başını arac rolantide çalışsın biraz o arada sen saatini falan ayarla daha sonra ortalama 50 km hız ile 10-15 dakika kullan sonra aracı test et.. bütün bu işlemleri araç benzindeylen yapcaksın.. bu işlemin sonunda aracın yakıt haritası yeniden oluşturulmuş olacak eğer lpg ayarın bozuk idiyse zamanla benzin haritasını bozmuş olabilir.. bu işlemi dene büyük ihtimalle çözülür.. inşaallah

ilker_ergun

• İlker ERGÜN
Buna benzer bir sıkıntıyıda ben yaşıyorum. Aracım 2001 1.6ies benzinli tüp yok arıza lambası 1 sn yanıp sönüyor ve araç kesiklik yapıyor.  Buji kablosu büji dediler değiştirdim. Ankarada özel Honda servisinde distiribitör dediler cıkmacından 2 tane distiribitör denedik yine yaptı. Benzin deposunu doldurunca kesildi fakat ne zaman yakıt azalsa yokuş aşagı inerken ve çıkarken tekrar başladı. benzin otomotagi temizlettim filitreyi değiştirdim yine aynı sıkıntı var. Ben sürekli dolu depo ile gezemem ki :) Bu sıkıntıyı yaşayan varmı ? Hala çözüm bulabilmiş değilim. Kimi elektriksel diyor kimi yakıt sisteminden ama kesin çözüm yok. Her gittigim yerde para harcıyorum bende sıkılmaya başladım.

23korg23

ankarada bar honda var hüseyin bey oraya bi gidip gösterin bence..

jackal6961

• ambassador
Aynı sorun benim vtec2de de olmaya başladı 5000 sonrası tekleme ve yığılma var benzin ve lpgde. Lpg takılalı 1000 km oldu ondan önce hiç bi sıkıntı yoktu. Startta sıkıntı yok alt ve orta devirlerde benzin ve lpgde bişey yok ama 5000e gelince sapıtıyo araba. Benzin ecusunu resetledim bu başlıkta gördüğümden sonra ama ondan sonra az düzelme oldu yine devam ediyo sorun