Gönderen Konu: Honda Civic 1.5 EL yardım  (Okunma sayısı 19663 defa)

tolga_kaan_

Honda Civic 1.5 EL yardım
« : Nisan 15, 2006, 08:02:08 ÖS »
Honda Civic 1.5 EL   93 model otomatik vites olanlar hakkında bilgiye ihtiyacım var. yakıt tüketimi parça fiyatları. sorun çıkartıp çıkartmadığı hakkında. bilgisi olanlar yardım ederse teşekkür derim. ii akş.

asimo

« Yanıtla #1 : Nisan 17, 2006, 07:34:45 ÖÖ »
civic 1.5 EL, güzel bir model.
1993 civic Hb EX vardı bende, 4 sene kullandım ve diyebilirim ki, kullandığım zaman keyif aldığım nadir arabalarımdan bir tanesi. 4 sene içinde sarf ve bakım parçaları dışında en ufak bir sorun çıkartmadı. 4 sene içinde 100bin Km. civarında yol yaptım.

yakıt tüketimini dedin, yakıt tüketimi çok fazla olduğu soylenemez, ancak, araç 1993 model, yani 13 yaşında, ortalama yılda 20bin Km yapsa şu an 260bin Km. civarındadır. yatan bir araba bile olmuş olsa ki o zaman kilometresi düşük olur, onda da malzeme yorgunluğu başladığı yerler olabilir, yakıt tüketimi hakında sağlıklı bir şeyler diyebilmek için, bir kere motorun durumunu bilmek lazım. araç karbüratörlü, karbüratörün durumu nedir? emme manifoldu üzerinde, fren merkezi hizasinda, bir tane termik vakum dağıtıcısı var, onun durumu nedir? genelde yüksek kilometreli araçlarda bu parça bozuluyor ve vakum dağılımını doğru yapamıyor, mesela motor sıcak ancak vakım dağıtıcı mekanizma ısıyı algılamıyor ve jikleyi hala açmaya çalışıyor, bunun sonucunda yakıt sarfiyatına %10 bir ekleme oluyor.

parça fiyatları hakında bilgi istedin. başta ne ile kıyaslamak istediğine bağlı. 131 tofaşlara (o yılın araçları) kıyaslarsan pahalı, ancak aynı yılın diğer japon araçları ile kıyaslarsan, kafa kafaya, diyebilirim. parça sorunu pek yaşamazsın, orijinal parçanın yanı sıra, yan san parçalar da oldukça fazla.

sorun çıkartır mı? sorusuna tahmini bir cevap vermek güç. nihayetinde mekanik düzeneklerle çalışan bir makina. daha önceki sahibi (veya sahipleri) aracı nasıl kullandılar? bakımlarını zamanında mı yaptılar? kullanılması gereken sarf malzemeler, yedek parçalar, yapılması gereken işçilik ve ayarlar kuralına göre mi yapıldı? ancak kronik bir hastalığı olan ve sorun çıkartan bir araç olduğunu soylenemez.

arabayı aldıysan hayırlı olsun, güle güle kullan, ancak almadıysan bence ilk yapacağın şey, 70-80YTL karşılığında bir yetkili servise götür ve ful chek-up yaptır. ön tanımından, kaportanın durumuna kadar, motorun durumundan, şanzımanın (az - çok) durumuna kadar, pek çok noktayı aydınlatabilirsin.

sygılarımla

Daniel Gabriel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 17, 2006, 10:31:33 ÖÖ »
Ewet bende hb ex kullanmıştm..Aldığımda 18binde dehşet temizlikte  arabaydı..otomatik witesti we benzin deposu diğer hondalara göre 1az daha küçük olduğundan insana çok yakıyomuş hissi weriyodu ama ortalama 1 tüketimi war..250 kmyi standart 13 jant yerine 14 jantlarla yarım deponun 1az üstünde gittiğimi bilirm..Ben hiç sorun yaşamadım hiç yolda bırakmadı hararet göstergesinin 1 gün bile yukarı çıktığını hatırlamam..Walla parça fiyatları 1 az tuzluydu..Sağ aynaya 290 YTL wermiştim..Yan sanayileri bayaa mewcut aslında onları da alıp taktım ama orjinali gibi olmuyo ne yalan söyliyim..

tolga_kaan_

« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2006, 06:43:52 ÖS »
sağolun arkadaşlar cevaplar için.  almadım çok uygun bulmuştum bir tane 5500 ytl ye. sedan  el. Görüştüm başka biri kapora bırakmış. vazgeçtim ama ilan hala mevcut nette. olmazsa bir daha bakıcam.   ii akş.

can

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 21, 2006, 06:20:55 ÖS »
konusu gelmişken sorayım, o 1.5 motorun tam kodunu bilen varmı:)

asimo

« Yanıtla #5 : Nisan 22, 2006, 07:15:04 ÖÖ »
Alıntı yapılan: "can"
konusu gelmişken sorayım, o 1.5 motorun tam kodunu bilen varmı:)

D15B3