Gönderen Konu: hava filtresinin yakıta etkisi.  (Okunma sayısı 11169 defa)

kaan07

hava filtresinin yakıta etkisi.
« : Nisan 30, 2011, 12:44:15 ÖÖ »
arkadaşlar biraz araştırma yaptım ve filtrenin performansa kaydadeğer bir katkısı olmadığını sadece sese yönelik bir modifiye olduğunu öğrendim. Ama yakıt konusunda tam bir fikir sahibi olamadım. sizlere sormak istedim muhakkak kullananlar vardır aramızda. Şİmdi arkadaşlar ( dolaylı olarak değil , yani o sesi duyabilmek için gaza dokunmak lazım o zaman dolaylı olarak yakıt artacaktır o elde var bir) yakıta etkisi varmı yokmu ?

adnyldz

Ynt: hava filtresinin yakıta etkisi.
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2011, 12:51:55 ÖÖ »
benim düşüncem senin de demiş oldugun gibi sesi duymak için gaza yüklediğinde yakıt artıcaktır. kısaca nekadar ekmek okadar köfte..

yaso06

« Yanıtla #2 : Nisan 30, 2011, 01:50:20 ÖÖ »
açık hava filitresinde asıl mantık motora emilen havanın soğuk ve kolay emilebilmesidir. doğru monte edilmiş filitrenin motora katkısı olur. hava ne kadar soğuk olursa patlama o kadar verimli olur

chevasil

« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2011, 10:36:10 ÖÖ »
yukarıda arkadaşın dediği gibi hava filtresi soguk havayı ne kadar kolay alırsa yakıt o kadar daha iyi yancaktır gaza yüklenmediğiniz sürece bu size yakıttan en iyi performans yanı yakıtın tam yanmasını saglayıp yakıt tasarufu yapacaktır. ama sesi duyayım dıye gaza yuklendıgınızde yakıt sarfıyatınız artacaktır. benım düşüncem şu normal olmaktansa. tak filtreyi sakin kullanımda tasaruf yap canın istediğin bas gaza sesi duy yanı normal fıltreyle eşit oluyor. :)

hsncck26

« Yanıtla #4 : Nisan 30, 2011, 10:53:06 ÖÖ »
yukarıda arkadaşın dediği gibi hava filtresi soguk havayı ne kadar kolay alırsa yakıt o kadar daha iyi yancaktır gaza yüklenmediğiniz sürece bu size yakıttan en iyi performans yanı yakıtın tam yanmasını saglayıp yakıt tasarufu yapacaktır. ama sesi duyayım dıye gaza yuklendıgınızde yakıt sarfıyatınız artacaktır. benım düşüncem şu normal olmaktansa. tak filtreyi sakin kullanımda tasaruf yap canın istediğin bas gaza sesi duy yanı normal fıltreyle eşit oluyor. :)
açık hava filitresinde asıl mantık motora emilen havanın soğuk ve kolay emilebilmesidir. doğru monte edilmiş filitrenin motora katkısı olur. hava ne kadar soğuk olursa patlama o kadar verimli olur

yani aynı kullanırsak yakıtta düşme olur mu? yani eminmisiniz? =)

fastest40

« Yanıtla #5 : Nisan 30, 2011, 11:00:43 ÖÖ »
sence modifiye edilmiş her araçda neden filtre yada cai vardır??performansa etkisi olmasa bu denli çalışmalar yapılır mı insanlar tamponları delip soğuk hava almaya çalışıyo ayrıca bu filtreler hem hava geçisini iyi yapar hemde cai sistemlerinde soğutucu görevi yaparlar sakin kullanırsa sessiz güzel ve soğuk hava alır yakıttan tasarruf bile edersin ses duyuyum dersen basarsın hem sesi hem performansı alırsın tabi yakıtta artar....

hsncck26

« Yanıtla #6 : Nisan 30, 2011, 11:02:52 ÖÖ »
sence modifiye edilmiş her araçda neden filtre yada cai vardır??performansa etkisi olmasa bu denli çalışmalar yapılır mı insanlar tamponları delip soğuk hava almaya çalışıyo ayrıca bu filtreler hem hava geçisini iyi yapar hemde cai sistemlerinde soğutucu görevi yaparlar sakin kullanırsa sessiz güzel ve soğuk hava alır yakıttan tasarruf bile edersin ses duyuyum dersen basarsın hem sesi hem performansı alırsın tabi yakıtta artar....
kardeşim öğreniyoruz işte neden kızıyorsun :)
peki sadece bir filtreyle ses alabılırmıyız yoksa(çok değil neredeyse hiç bir bilgim yok) simota kit tarzı bişey mi yapmak gerekıyor?
lütfen ezmeyelım =)
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2011, 11:04:46 ÖÖ Gönderen: hsncck26 »

ersinguzen

« Yanıtla #7 : Nisan 30, 2011, 11:05:50 ÖÖ »
1 ila 2 litre arasında bir etki yapar oda sürekli ses almak istersen

fastest40

« Yanıtla #8 : Nisan 30, 2011, 11:21:31 ÖÖ »
kızmadım kardeşim kbakma öle yanlış anlaşıldıysam :) simotadan güzel ses alırsın ama bide egzos at derim filtre egzos güzel oluyo yoksa tek filtre hem ses hemde uyumluluk için bbiraz sönük kalıyo filtre+egzos ;)

NeFeR

« Yanıtla #9 : Nisan 30, 2011, 12:15:34 ÖS »
Performans açısından hp verirmi vermezmi tartışmıcam çünkü fazla bilgim yok ama gaza bastıgınızdaki rahatlıgı kendiniz görün.Yakıt problemi yok bende haliyle ses duymak için basarsan yakar yoksa bi etkisi oldugunu görmedim.

tnrdnz

« Yanıtla #10 : Nisan 30, 2011, 12:38:20 ÖS »
Kardeşim şimdi şöyle bi durum war dünyanın en kaliteli hava filtresi 5 ile 7 beygir farkeder.oda düzenegi baglantıları tam ve araç için ideal olanlarında olur.
normal bir hava filtresi taktıgında ses alırsın sesi aldıgındada yakıtın artar ama o kadar çok deil kmde atıorum 250 yakıosa filtreyi açtıgın

zaman en fazla yaksın 270 normal orta şeker bi hava filtresi koysan en fazla 2 3 hp alırsın bunuda sen yolda farkedemezsin

olçümlerde belli olur ama ek olarak son bişey sölicem filtre sesini duydukça sen aracını daha agrasif kullanmış olacaksın yani bir

yandan psikolojik etkiside war sana kaç beygir olarak yansır orasını bilemicem :D

kaan07

« Yanıtla #11 : Nisan 30, 2011, 06:33:32 ÖS »
Yani arkadaşlar olay şumu diyorsunuz. Ses duymak için gaza fazla bastığmız zaman harici, normal kullanımda yakıtta bir artış olmaz hatta sakin kullanımda motora soğuk hava gireceği için motor içerisindeki patma daha sağlıklı olacağından azda olsa bir yakıt tasarrufu sağlar diyorsunuz anladığım kadarıyla. Peki yanlış anlamayın bilmediğim için soruyorum mantiken düşününce gerçekten böyle olsa orjinal hava filtreleri böyle spor filtrelerden olmazmıydı. Birde bildiğim kadarıyla kışın hava soğuk olduğu için yakıt sarfiyatı yaza göre bir miktar artış gösterir. Eğer motora giden soğuk hava bu kadar önemli ise kışın yakıt sarfiyatı düşmezmiydi. Yanlış anlaşılmasın bir bilgim ve iddiam yok sadece mantığıma uymadığı için sordum.

Antoni54

« Yanıtla #12 : Nisan 30, 2011, 06:50:02 ÖS »
Ne Etkisi Ya Onun Yapıcağı Etkiden Ne oLur :)

chevasil

« Yanıtla #13 : Nisan 30, 2011, 11:14:20 ÖS »
Yani arkadaşlar olay şumu diyorsunuz. Ses duymak için gaza fazla bastığmız zaman harici, normal kullanımda yakıtta bir artış olmaz hatta sakin kullanımda motora soğuk hava gireceği için motor içerisindeki patma daha sağlıklı olacağından azda olsa bir yakıt tasarrufu sağlar diyorsunuz anladığım kadarıyla. Peki yanlış anlamayın bilmediğim için soruyorum mantiken düşününce gerçekten böyle olsa orjinal hava filtreleri böyle spor filtrelerden olmazmıydı. Birde bildiğim kadarıyla kışın hava soğuk olduğu için yakıt sarfiyatı yaza göre bir miktar artış gösterir. Eğer motora giden soğuk hava bu kadar önemli ise kışın yakıt sarfiyatı düşmezmiydi. Yanlış anlaşılmasın bir bilgim ve iddiam yok sadece mantığıma uymadığı için sordum.

kışın soguk oldugundan araba yaza göre daha performanslı calışır bunu hiç duymuşmuydun!! cünki soguk havada yanma daha fazla olur. nitro dedıklerı olay bunun tüpleştirilmiş hali yani basınclı yani soludugumuz havanın basınçlı ve soguk halidir halk dilinde NOS diye gecer nitro yaptımı arac nıye sahlanır soguk ve basınclı havayı yer o yuzden normalde nıtro yanıcı degıldır. sadece var olan yakıtı cok iyi yanmasını saglar. hava filtreside düzgün uygulanırsa normal kullanımda dıger fıltreye gore daha cok yanma saglar ve tasaruf yapar ama biz ses duyalım diye basarız gaza tasarufu kalmaz bu işin birde ucuz olsun dedıkmı olmuyor kısa borularla kalıtesiz filtre aldımı motordakı sıcak havayı ceker daha cok benzın sarfıyatı yapar. eger yapıcaksan cai yap yani cold air intake diye googledan arastırırsan ne oldugunu ögrenirsin. bunun harıcınde dıger fıltreler ses'den başka birşey vermez.

hsncck26

« Yanıtla #14 : Mayıs 01, 2011, 12:39:04 ÖÖ »
şimdilik 40-50 liralık bi filtre taksam (sadece) yakıt aynı kalıcak yani(ki basacagım için kalmıcak ama neyse :) )

kartal1903

« Yanıtla #15 : Mayıs 16, 2011, 04:27:14 ÖS »
arkadaslar cıvıc 2011 bu haftsonu aem hava fıltresı taktırdım ılk gun gercekten performansı arttı ses ıyıdı ama ıkıncı motor arıza ısıgı yandı arac performanstan dustu fıkır verebılırmısnız ne yapmam lazım?

NeFeR

« Yanıtla #16 : Mayıs 16, 2011, 06:58:54 ÖS »
Sensörü taktınızmı?

fastest40

« Yanıtla #17 : Mayıs 16, 2011, 08:11:44 ÖS »
sensörde sorun vardır büyük ihtimalle ve hava girişlerini kontrol edin herşeyi elektronik ayarlıyo filtreye sıcaklık gelse bile beyin direk sensörler yardımıyla performansı düşürüyo!!

0mer

« Yanıtla #18 : Mayıs 16, 2011, 09:20:09 ÖS »
ya konuyla bi alakası yok ama bende bişi sormak istiyorum simato var bende kullananlar veya görenler varsa bilirler bu uzantı borusu iki parçadan oluşuyor kış olduğu için motor yerden su çekmesin die ben tek bi parçasını takmıştım bugün ikinci parçayı takmak istedim ama nasıl takılcak aşağıya doğru uzattım takılıyor gitmiyor ne yapabilirim bilmiyorum

fastest40

« Yanıtla #19 : Mayıs 16, 2011, 09:35:39 ÖS »
aküye takviyeye yaptırp yerinden kaldır o şekilde bağlarsın bide neden boruyu takmadın ki önemli olan hemn filtrenin ordaki klipsi sökmek borular direk devre dışı kalırdı kardeşim :D nese dedim gibi yapmaya çalış umarım yardımcı olabilirim

hsncck26

« Yanıtla #20 : Mayıs 16, 2011, 10:00:58 ÖS »
arkadaşlar size birkaç sorum olcak, şimdi simoto kitle boruyla konulan hava filtresi arasında ne gibi fark var?
birde LPG li araçta bulunan stock hava filtresi sonradan takılan performans hava filtresine göre daha mı performanslı oluyor?

Mustafa3602

« Yanıtla #21 : Mayıs 16, 2011, 10:19:46 ÖS »

kışın soguk oldugundan araba yaza göre daha performanslı calışır bunu hiç duymuşmuydun!! cünki soguk havada yanma daha fazla olur. nitro dedıklerı olay bunun tüpleştirilmiş hali yani basınclı yani soludugumuz havanın basınçlı ve soguk halidir halk dilinde NOS diye gecer nitro yaptımı arac nıye sahlanır soguk ve basınclı havayı yer o yuzden normalde nıtro yanıcı degıldır. sadece var olan yakıtı cok iyi yanmasını saglar. hava filtreside düzgün uygulanırsa normal kullanımda dıger fıltreye gore daha cok yanma saglar ve tasaruf yapar ama biz ses duyalım diye basarız gaza tasarufu kalmaz bu işin birde ucuz olsun dedıkmı olmuyor kısa borularla kalıtesiz filtre aldımı motordakı sıcak havayı ceker daha cok benzın sarfıyatı yapar. eger yapıcaksan cai yap yani cold air intake diye googledan arastırırsan ne oldugunu ögrenirsin. bunun harıcınde dıger fıltreler ses'den başka birşey vermez.
++++++++++++9000