Gönderen Konu: Motor arıza ışığı ve vites geçişinde silkeleme  (Okunma sayısı 3136 defa)

SoRGu

Motor arıza ışığı ve vites geçişinde silkeleme
« : Ağustos 23, 2015, 01:44:12 ÖS »
Herkese merhaba, forumda yeniyim umarım konuyu doğru bölümde açmışımdır.

2007 model lpgli otomatik civic sahibiyim. Aracımda motor arıza ışığı yanıyor ve araç daha park halindeyken vitesi park konumundan R ve ya D konumuna geçirirken araç baya silekeleniyor. Bu halde hareket edersem eğer araç 7-8 km hızın üzerinde çıkamıyor.

Fakat motoru durdurup yeniden çalıştırdığımda ise sorun ortadan kalkıyor(motor arıza ışığı hala yanmakta).
İstisnasız araç her çalıştığında bunu yapıor ve motoru durdurup yeniden çalıştırmam gerekiyor. Yani araca her bindiğimde iki kez çalıştırmak zorunda kalıyorum.

Böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar var mı acaba, öneriniz ve ya izmir civarından önerebileceğiniz bir usta var mı?

Teşekkür ederim.

obkavi

Ynt: Motor arıza ışığı ve vites geçişinde silkeleme
« Yanıtla #1 : Ağustos 24, 2015, 09:50:58 ÖÖ »
merhaba,

Şanzumanla alakalı bir sıkıntı olabilir.

SoRGu

« Yanıtla #2 : Ağustos 24, 2015, 02:06:46 ÖS »
Aracı dünden bu yana benzinde kullanıyorum bu sabah arıza ışığı söndü ve silkeleme olayı kesildi. sanırım lpg ile alakalı bir hata var.

gurkankdr

• Gürkan Küçük
« Yanıtla #3 : Ağustos 24, 2015, 06:57:19 ÖS »
Hava filtrende birsey var, ya tikandi yada cok pislik var. Acik hava filtresi ise direk ondan kaynaklanabilir.

berkanguler81

« Yanıtla #4 : Ağustos 31, 2015, 08:14:07 ÖÖ »
Selam bende forumun yeni kullanıcısıyım, sirkelemeyi yağlı motor kulağından da yapıyor olabilir , kronik hastağını hondalar da motor kulağı kopuyormuş..

gurkankdr

• Gürkan Küçük
« Yanıtla #5 : Ağustos 31, 2015, 08:29:51 ÖÖ »
Bunu fd6 larda daha çok duydum, bir tanıdığımında başına geldi, vites geçişinde sorun olmaz kulak kırık ise, ilk çalıştırmada sesli çalışır, devir yükselmezse sesini duyamazsın yolda anlayamazsın ancak soğuk iken çalıştığında ses yapar ısınana kadar jigle çektiği için sesini duyarsınız.

SoRGu

« Yanıtla #6 : Eylül 23, 2015, 07:35:00 ÖS »
Yanıtlayan arkdaşlara teşekkür ederim. Bir süredir forma giremedim.

Bu arada honda yetkili servisine götüdüm aracımı. Verilen rapora göre gaz kelebek valfi, yağ pompası ve gaz kelebek boğazı değişmesi gerektiği söylendi. Gaz kelebeği şanzımanla bağlanılı çalıştığı için silkelemeye sebep oluyormuş.

Bir başka usta da buna benzer bişey söylemişti gaz kelebeğindeki elektronik devre otomatik şanzıman ile iletişim kurar, arıza durumunda şanzımanı olumsuz etkileyebilir dedi.

Honda yetkili servisi 3000 tl fiyat çekti. Gaz kelebeği için çıkma orjinaller ise 1000tl civarında.

Yalnız kafama yatmayan bir nokta var hala. Araç lpg de kullanıldığında bu hatayı veriyor. Benzinde kullanırsam hiç sıkıntı yok. Bu noktada ustalarda şaşırıyor.

Lpgden kaynaklanan bir problem gaz kelebeği hatası vermesine sebep olabilir mi acaba?
Bir de 2007 otomatik civic araçta gaz kelebeği temizliği yaptıran var mı aranızda?