Gönderen Konu: Honda Accord Titreme Sorunu  (Okunma sayısı 2574 defa)

mfatihtuba

• FATİH
Honda Accord Titreme Sorunu
« : Nisan 08, 2016, 11:29:08 ÖS »
Merhaba arkadaşlarım, abilerim. Hemen balans demeyin lütfen. Anlatayım olayı.

2 sene önce, eskimiş yaz lastiklerimde, orijinal 17 inç jantta yüksek hızlarda titreme hissediyordum. Bu titremeyi lastiğin eski olmasına bağlamış çok sorun etmemiştim.

Geçen kış, nokian wr d3 kışlık lastik ve 16 inç kormetal jant aldım. Çelik bilezik yaptırtarak kullandım. 200 km hızda bile en ufak bir titreşim yapmıyordu.

20 gün önce, internetten nokian zline 225, 50, 17 lastik aldım. Aracımın orijinal 17 inç jantlarına taktırdım.

Araçta her hızda titreme var. 50 km hızda bile hissediyorum. Sürat arttıkça titreme artıyor. Ancak bu titreme direksiyonda değil, aracın arkasında.

5 kere balans ayarı yaptırdım. 3 farklı yerde. Son balans ayarını nokian yetkili bayisinde yaptırdım. Hatta öyle itinalı çalıştılar ki, diğerlerinin farketmediği jant eğriliğini fark edip 1 jantımı düzelttiler. Ancak titreme devam ediyor.

Aracın akslarında, amortisörlerinde bir problem olsa, kışlık lastiklerimde de bu titreşimi hissederdim. Ancak 16 inç kormetal jantlarda bu titreme yokken, 17 inç orijinal jantlarda titremeyi bir türlü engelleyemiyorum.

Ne yapmalı? Nasıl yapmalı?

static

• Selim
Ynt:
« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2016, 01:47:32 ÖÖ »
Sizin ki biraz 4 bilinmeyenli denklem gibi olmuş ama jantlarin takildigi flanşlari bi kontrol edin. Jantlar tam oturmuyor olabilir aralarinda capak vb kalabilir. Sorun lastik degilde baska bisey olabilir davlumbaz gibi mesela.

mfatihtuba

• FATİH
Ynt: Honda Accord Titreme Sorunu
« Yanıtla #2 : Nisan 09, 2016, 11:27:21 ÖS »
Sizin ki biraz 4 bilinmeyenli denklem gibi olmuş ama jantlarin takildigi flanşlari bi kontrol edin. Jantlar tam oturmuyor olabilir aralarinda capak vb kalabilir. Sorun lastik degilde baska bisey olabilir davlumbaz gibi mesela.
Teşekkürler. Davlumbazda da herhangi bir sorun yok. Bugün arka jantları yer değiştirdim, usta flanşla jant arasnıda biraz boşluk farkettim ve iyice sıktım dedi. Deneme sürüşüne çıktım oldukça azalmıştı. Hala ufak da olsa var.

static

• Selim
Ynt: Ynt: Honda Accord Titreme Sorunu
« Yanıtla #3 : Nisan 10, 2016, 11:16:50 ÖÖ »
Teşekkürler. Davlumbazda da herhangi bir sorun yok. Bugün arka jantları yer değiştirdim, usta flanşla jant arasnıda biraz boşluk farkettim ve iyice sıktım dedi. Deneme sürüşüne çıktım oldukça azalmıştı. Hala ufak da olsa var.
Bence siz ustanızıda bir gözden gecirmelisiniz.

mfatihtuba

• FATİH
« Yanıtla #4 : Nisan 10, 2016, 12:09:46 ÖS »
Bence siz ustanızıda bir gözden gecirmelisiniz.

😄 olabilir. 3 farklı usta da farkedemedi demekki.

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #5 : Nisan 10, 2016, 01:13:45 ÖS »
jantın ortasındaki bilezik ile alakalıdır janta uygun göbeğe tam oturan bilezik bulun bence.Sonuç olarak 1mm bile balansı bozar.

mfatihtuba

• FATİH
« Yanıtla #6 : Nisan 10, 2016, 09:50:21 ÖS »
jantın ortasındaki bilezik ile alakalıdır janta uygun göbeğe tam oturan bilezik bulun bence.Sonuç olarak 1mm bile balansı bozar.

Jant orijinal. Bileziklik bir olay değil. Teşekkürler.