Gönderen Konu: Fd6 Ateşleme Bobini Sorunu... Acil bakarsanız Çok Sevinirim  (Okunma sayısı 15039 defa)

Cemilİnci

ÖncelikLe Cümleten S.a 2009 model otomatik vites Bir Honda Civic'im Var Geçtiğimiz Ramazan BAyramında Aşağı yukarı 2000km Lik bir Yol yaptım Bu yola Çıkmadan Önce Rytin Olan 10000km bakımını yaptırıp Çıktım yola... Yol DönüşünDe Evime Yaklaşık bi 6-7 Km Kala Arabam Teklemeye BaşLadı ve Vsa & Motor Arıza LamBası Aynı  And aYanmaya BaŞladı.. hemeN Sağa Çekip Çalışır Durumda Netten ufak bi Araştırma Yaptım.. Arcı Soğutup tekrar Marş BAsmamı Söyleyen bir Bilgi Okudum Denedim Aynıydı.. Aynı İse 50 km Hızı geçmeden Servise Gitmemi Sölüyorlardı.. Neyse Ben Usul usul Evimin Önüne Gelip Arabamı Çektim.. Sorunun Ateşlemem Sisteminden Olabileceğini Tahmin ettiğim İçin internette Baya bi AraştırMa yaptım ve Sorunların AteşLeme Bobini veya Bujiden kaynaklanıor Olabileceğini Okudum.. Bende Hemen Arabamın başına Gidip Aracı Çalıştırıp Bobin Kablolarını Sırası İle Sök tak yaparak hangi Bobinin Arızalı Olduğunu Tespit ettim Arızalı Olan Bobinin Yerine Sağlam Olan bobinle Değişiminide Sağlayıp bujinin Ateşleme yapıp yapmadığının Sağlamasınıda Yaptıktan Sonra 1 Numaralı AteşLemem bobininin Arızalı Olduğunu Kesinleştirdim.. Daha Sonra Yedek Parçaçıdan Aynı Marka (denso) Bobini Temin Edip Aracımın başına Geldim... Bu sefer Eski ama Sağlam OLan Bobini 1. Yuvaya Yeni aldığım Bobini İse 2. yuvaya Taktım ve marşa Bastım... Aracımın Çalışması Düzeldi.. Araçtaki vsa Lambası Söndü Sadece Arıza Lambası KAldı.. Onuda Akü Kutup başını Söküp 10 sn bekleyip yeniden taktım.. Motor Arıza ışığımda Söndü.. herşey Tamam Gözüküyor.. Şİmdi gelelim Asıl Meseleye.. Aracımı test Amaçla 1-2 tur Atayım Dedim Araç en Fazla 40 km yol yaptıktan Sonra Ufak Ufak teklemeye Yine Başladı... Evimin önüne Gelene Kdr tekleme Çoğaldı.. Bobinleri tekrar Kontrol ettiğimde tekrardan 1. Gözdeki Eski Ama Sağlam Olan Bobininde Arızalandığını Gördüm... Daha Sonra bir kaç ustayı Aradığımd aBAna Akım değerlerinin tutMayacağını Hepsinin DeğiŞmesinin gerektiğini Söylediler Eyvallah... Şİmdi Size Sorularım Şunlar.. Evet Bobinleri Değiştireceiğim bujileride Değiştireceğim Bunda Sıkıntı yok.. Ama Nette Çoğu Kişi Buji Kablolarınıda DeğiştirMelisin Diyor Lakin ben fd6 Kasanın Buji Kablolarını Nette Hiç bir YErde Bulamadım.. Benmi YanLış Arıyorum yokSa Buji Kablosu yerine Başka bir şeymi var Çünkü Soketle bobinlere gelen Kablolar Değişir Diye tahmin ediyorum.. İkincisi İse Sizce Sorun gerçekten Ateşleme Sistemindemidir...

Carismatiq

• Mustafa
Ynt: Fd6 Ateşleme Bobini Sorunu... Acil bakarsanız Çok Sevinirim
« Yanıtla #1 : Temmuz 14, 2017, 11:46:22 ÖÖ »

Aleyküm Selam ,

Fd6 kasalarda buji kablosu olmaz. Ateşlemeyi değiştirdiğin bobinler yapar. Başdan sen kurcalamadan bi servise gitseydin teşke bence hiç müdahale etme daha servise götür makineye bağlasınlar sana hangi parçaların arızalı olduğunu söylerler. Daha fazla masraf çıkarmadan kendi başına girişme bence bu işlere. Kolay gelsin.

Cemilİnci

« Yanıtla #2 : Temmuz 17, 2017, 08:23:05 ÖS »

Aleyküm Selam ,

Fd6 kasalarda buji kablosu olmaz. Ateşlemeyi değiştirdiğin bobinler yapar. Başdan sen kurcalamadan bi servise gitseydin teşke bence hiç müdahale etme daha servise götür makineye bağlasınlar sana hangi parçaların arızalı olduğunu söylerler. Daha fazla masraf çıkarmadan kendi başına girişme bence bu işlere. Kolay gelsin.

Abim İyi Güzel DemişiNDe.. kendi başımıza GirişmicekSek bu İşlere Bu Sitenin Amacı ne. Ve Sadece Bir Somun sökip DeğiştireBileceğim bir parça İçin neden Servise Bi ton para Dökeyim... Benim Sorunum Standart Bir Şey Olmasa Karmaşık bir Şey Olsa Zaten Servise Direk Giderim.. Neyse Gönül Koymuyorum.. vardır Büyüğümün bir Bildiği Diyerek Sözüme Devam Ediyorum
    Sorunu Üstte Anlatmıştım Size.. Uzun Uzudayı AraştırmaLarım Sonucunda Youtube vb. Yerlerdeki Videoaları İzlemem Sonucunda Bursadaki Kırgızlar Oto Daki usta Abimide AradıkTan Sonra Ortak bir Karara Bağladık işi...
    Sonuç bir Bobin Daha Aldım ve Diğer ArızaLanan Bobin İle Değiştirdim bugün... ve Çok şükür Arabam Eskisi gibi Mermi oldu ;)... benim Aracım benzinLi ve bu Km ye Kdr lpg görmemiş... Aracım 160 Bin kmde.. ustanın bana Dediği  Senin bobinLerin Ztn Ömrü Bitmiş.. Benzinli Olarak Kullandığın için bu Km leri Görmüşün... Bobinler GeneLLikle 2 li Olarak Arıza Verirler Sen Diğerinide Değiş Diğer İkisinide en Fazla 10 Bin km Sonra Mutlaka Değiş Ama Dedi bana...
 Bobini DeğiştikTenS onra 50 km Yol yaptım Ve Yaş itiBari İle ve aracı Denemek MaKsatLı biraz Sıktım ;) Çok şükür Hiç bir Problem Yok.. bir Hafta içinde Diğer İki bobinide Değiştirceğim... Onlarıda Bugün DeğiştirirDim Ama Malum Biz kendimiz Yapıcaz ya işi Deneme Yanılma YönTemi Anlayın İşte ;)
 Bu arada Bobin Fiyatını Merak Eden Olursa Bursa İnallar Serviste Bobin (Denso)Fiyatı 320 Lira Sadece parça Fiyatı işçilik Vs Sölemiyorum Bile... Ben Çok iyi Bildiğim Bursa beşyoldaki Parçacımdan Aldım İsmini Vermiyorum Forum Kurallarını Bilmiyorum Çünkü.. Gene (DenSo) 180 tl OrjinaL japon...
 Sonuçta Devir Tasarruf Devri Bilinçli Olarak Müdahale Ettiğimiz Zaman Araçların Ki Bu Honda Motoru ve benzinli bir Motor Kişinin Şahsi olarak Çözemiyeceği Çok Az Sıkınıtısı Var...
 Neyse Çenem Düştü ;) Bu başlık Altında Şimdiden yardımcı Olacağım Arkadaşlara Geçmiş Olsun

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #3 : Temmuz 18, 2017, 07:29:44 ÖÖ »

Sorunun çözüldüğüne sevindim. Keyifli sürüşler  >=ok

Mürsel

Ynt:
« Yanıtla #4 : Temmuz 19, 2017, 06:17:52 ÖS »
Sorun çözüldüğüne sevindim ayni sorun bende de var yarin gidip bende bobin alacam ve kendim degistirecem yanliz size sorum olacak bujileride degistirdinmi bidehangi  bobinin nasil arizali olduğunu anladin bobin fiyati tanesimi 180 yoksa iki tanemi

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cemilİnci

« Yanıtla #5 : Temmuz 19, 2017, 09:36:53 ÖS »
Sorun çözüldüğüne sevindim ayni sorun bende de var yarin gidip bende bobin alacam ve kendim degistirecem yanliz size sorum olacak bujileride degistirdinmi bidehangi  bobinin nasil arizali olduğunu anladin bobin fiyati tanesimi 180 yoksa iki tanemi

Bujilerim 10bin km Önce Değiştirdiğim İçin bujiLeri değiştrimedim.. Zaten Hangi Bobin Arızalı Diye Deneme yaparken Bujinin Çalışıp ÇalışMadığınıda Anlıyorsunuz.. arızalı Olanı Bulmak İse Şöyle Oluyor.. Arabayı Çalıştırıyorsunuz.. Ateşleme Bobinlerine gelen SoketLi Kabloları Teker teker Sök Tak Yapıyorsunuz.. Şayet Araba 3 Piston Çalışıyor İse Sağlam Olan bobinin Daha Söketini SökerKen Araba Stop edicekmiş gibi Olur.. Ama Arızalı Bobinin Soketini Söktüğünüzde Araba teklemeli Olarak çalışmaya DevaM Eder.. Burdan hangi Bobinin Arızalı Olduğunu Anlıyabİlirsiniz.. Şöyle Bir Şey var Ama %80 Bir Bobin Arıza Verdiyse İkincisine Hazır Olun.. İkili İkili Arızalanıyorlarmış Kime Sorduysam Aynı şeyi Söyledi.. Buji denemeSinide Sağlam bobinle Arızalı bobini yer değiştirerek Sağlıyabİlirsiniz... Bunlar Benim kendi DeneyimLerim.. Sizin Arabada İşiNizi Çözr veye Çözmez Bilemem.. Bobin fiyatı İse 1 tanesi 180 tl.. 125 Tl ve 150 tl Olan çeşitleride var.. ama Ben orjinal Japon Denso Yu 180 tl ye Buldum.. Şİmdiden Geçmiş Olsun.. Umarım verdiğim bilgiler İşinizi Görür

Mürsel

Ynt: Ynt: Fd6 Ateşleme Bobini Sorunu... Acil bakarsanız Çok Sevinirim
« Yanıtla #6 : Temmuz 20, 2017, 04:51:27 ÖS »
Sorun çözüldüğüne sevindim ayni sorun bende de var yarin gidip bende bobin alacam ve kendim degistirecem yanliz size sorum olacak bujileride degistirdinmi bidehangi  bobinin nasil arizali olduğunu anladin bobin fiyati tanesimi 180 yoksa iki tanemi

Bujilerim 10bin km Önce Değiştirdiğim İçin bujiLeri değiştrimedim.. Zaten Hangi Bobin Arızalı Diye Deneme yaparken Bujinin Çalışıp ÇalışMadığınıda Anlıyorsunuz.. arızalı Olanı Bulmak İse Şöyle Oluyor.. Arabayı Çalıştırıyorsunuz.. Ateşleme Bobinlerine gelen SoketLi Kabloları Teker teker Sök Tak Yapıyorsunuz.. Şayet Araba 3 Piston Çalışıyor İse Sağlam Olan bobinin Daha Söketini SökerKen Araba Stop edicekmiş gibi Olur.. Ama Arızalı Bobinin Soketini Söktüğünüzde Araba teklemeli Olarak çalışmaya DevaM Eder.. Burdan hangi Bobinin Arızalı Olduğunu Anlıyabİlirsiniz.. Şöyle Bir Şey var Ama %80 Bir Bobin Arıza Verdiyse İkincisine Hazır Olun.. İkili İkili Arızalanıyorlarmış Kime Sorduysam Aynı şeyi Söyledi.. Buji denemeSinide Sağlam bobinle Arızalı bobini yer değiştirerek Sağlıyabİlirsiniz... Bunlar Benim kendi DeneyimLerim.. Sizin Arabada İşiNizi Çözr veye Çözmez Bilemem.. Bobin fiyatı İse 1 tanesi 180 tl.. 125 Tl ve 150 tl Olan çeşitleride var.. ama Ben orjinal Japon Denso Yu 180 tl ye Buldum.. Şİmdiden Geçmiş Olsun.. Umarım verdiğim bilgiler İşinizi Görür
Tşk ederim dediklerini yapacam inş dediğin gibi bende bu işi çözerim

grafiturk

• Honda Tamir ve Bakım Youtube Kanalım
« Yanıtla #7 : Temmuz 20, 2017, 05:02:11 ÖS »

Geçmiş olsun size sonuna kadar katılıyorum. Bende aracımın bakımlarını kendim yaparım, bozmayı da göze alarak 😊 bobinleri aldığınız yerin bilgilerini özel mesaj olarak gönderirseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2017, 05:03:15 ÖS Gönderen: grafiturk »

puRpoSeLess

« Yanıtla #8 : Şubat 12, 2018, 09:38:05 ÖS »
Aynı sıkıntı bende de meydana geldi 1. Bobini değiştim bujileri komple değiştim bugün aynı arıza lambaları yine yandı dur bakalım daha kaç bobin değişecez bu arada aracım 2011 premium >%Sakin

erdembas

« Yanıtla #9 : Ağustos 07, 2018, 11:02:42 ÖÖ »
Abim İyi Güzel DemişiNDe.. kendi başımıza GirişmicekSek bu İşlere Bu Sitenin Amacı ne. Ve Sadece Bir Somun sökip DeğiştireBileceğim bir parça İçin neden Servise Bi ton para Dökeyim... Benim Sorunum Standart Bir Şey Olmasa Karmaşık bir Şey Olsa Zaten Servise Direk Giderim.. Neyse Gönül Koymuyorum.. vardır Büyüğümün bir Bildiği Diyerek Sözüme Devam Ediyorum
    Sorunu Üstte Anlatmıştım Size.. Uzun Uzudayı AraştırmaLarım Sonucunda Youtube vb. Yerlerdeki Videoaları İzlemem Sonucunda Bursadaki Kırgızlar Oto Daki usta Abimide AradıkTan Sonra Ortak bir Karara Bağladık işi...
    Sonuç bir Bobin Daha Aldım ve Diğer ArızaLanan Bobin İle Değiştirdim bugün... ve Çok şükür Arabam Eskisi gibi Mermi oldu ;)... benim Aracım benzinLi ve bu Km ye Kdr lpg görmemiş... Aracım 160 Bin kmde.. ustanın bana Dediği  Senin bobinLerin Ztn Ömrü Bitmiş.. Benzinli Olarak Kullandığın için bu Km leri Görmüşün... Bobinler GeneLLikle 2 li Olarak Arıza Verirler Sen Diğerinide Değiş Diğer İkisinide en Fazla 10 Bin km Sonra Mutlaka Değiş Ama Dedi bana...
 Bobini DeğiştikTenS onra 50 km Yol yaptım Ve Yaş itiBari İle ve aracı Denemek MaKsatLı biraz Sıktım ;) Çok şükür Hiç bir Problem Yok.. bir Hafta içinde Diğer İki bobinide Değiştirceğim... Onlarıda Bugün DeğiştirirDim Ama Malum Biz kendimiz Yapıcaz ya işi Deneme Yanılma YönTemi Anlayın İşte ;)
 Bu arada Bobin Fiyatını Merak Eden Olursa Bursa İnallar Serviste Bobin (Denso)Fiyatı 320 Lira Sadece parça Fiyatı işçilik Vs Sölemiyorum Bile... Ben Çok iyi Bildiğim Bursa beşyoldaki Parçacımdan Aldım İsmini Vermiyorum Forum Kurallarını Bilmiyorum Çünkü.. Gene (DenSo) 180 tl OrjinaL japon...
 Sonuçta Devir Tasarruf Devri Bilinçli Olarak Müdahale Ettiğimiz Zaman Araçların Ki Bu Honda Motoru ve benzinli bir Motor Kişinin Şahsi olarak Çözemiyeceği Çok Az Sıkınıtısı Var...
 Neyse Çenem Düştü ;) Bu başlık Altında Şimdiden yardımcı Olacağım Arkadaşlara Geçmiş Olsun
Merhaba
Bursa beşyoldaki tüm parçacıları aradım. Malessef denso satanı zaten yok. Hepsi siparişle getiriyor.Bu yoklukta siz bu fiyatı kimden aldınız paylaşır mısınız rica etsem.

münzevi

• Co-Admin
« Yanıtla #10 : Ağustos 13, 2018, 12:10:06 ÖS »
Bir de Ankara'daki Honda Otomotiv'i arayın, muhtemelen onlarda bulunur.

hantsome28

« Yanıtla #11 : Ağustos 28, 2018, 10:26:27 ÖÖ »
aldığınız yeri paylaşırmısınız? bende almalıyım