Gönderen Konu: direksiyonu kırınca fren neden boşalır??  (Okunma sayısı 4930 defa)

greenman

direksiyonu kırınca fren neden boşalır??
« : Mayıs 23, 2009, 10:17:14 ÖS »
merhaba arkadaşlar benim aracımın direksiyonu tam sağ veya tam sol yöne kırdığımda frenin boşalıyor ve pompalayınca eski haline dönüyor.
bir çok fren ustasına götürdüm hiçbiri anlamadı.her an fren boşalacak gerginliğiyle aracı sürmekten soğudum lütfen yardım edin:(

greenman

Ynt: direksiyonu kırınca fren neden boşalır??
« Yanıtla #1 : Mayıs 23, 2009, 10:18:09 ÖS »
bu arada aracım 96 model honda civic 1,4 is

greenman

« Yanıtla #2 : Mayıs 24, 2009, 03:35:47 ÖS »
hiç bilen yokmu yaaa:(

yyalibuk71

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 25, 2009, 05:42:59 ÖS »
dostum. garip bir durum bende bilmiyorum neden olur.  <nohapy

mcanery

« Yanıtla #4 : Mayıs 27, 2009, 12:49:42 ÖÖ »
fren boşalıyor derken pedal tamamen aşağı mi iniyor?

fdtenten

« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2009, 10:54:55 ÖÖ »
bende de buna benzer bişiy oluyor, frene basarken durduğum yerde direksiyonu çevirince fren pedalı yaklaşık 1cm aşağı düşüyor. hele direksiyonu tam sonuna kadar çevirirsem daha çok oluyor. direksiyonu düzeltince pedal ayağımı yukarı kaldırıyor yavaştan. eğer seninki de böyleyse bu normal kafana takma. çünkü direksiyonu sonuna kadar çevirmen zaten direksiyon pompasına çok zararlı, zaten bir ses gelir sona dayandığında ve direksiyon sonda durmak istemez 2 cm geri kaçar. direksiyon pompası çok güç çektiği için frende de zayıflama oluyormuş. pedalın düşmesi dediğim gibiyse sorun etme bence çünkü ben etmiyorum:D zaten sonsuza kadar gitmez araba illaki durur biyerde :sebek

VTI

« Yanıtla #6 : Mayıs 28, 2009, 04:26:44 ÖS »
firen hortumlarına baktır kaçak olabilir tam sol yada sağ saptıgında hortumlar esnediğinden yay kaçağı olabilir.hidrolik basıncı düşüyor kaçar olunca ve daha çok yağ pompalıyor fren o zaman pedalın asagı ınıyordur tahmınım...fren hidrolik yağını tamamla ve 1 2 gün kontrol et bakalım eksilticekmi eksiltiyorsa kaçak vardır...yaptırıcaksanda iyi bir fren ustasına yaptır.fren önemli bir sistem araçta allah korusun kardeşim.

greenman

« Yanıtla #7 : Mayıs 28, 2009, 09:09:01 ÖS »
şimdi yolda giderken bazen mecburen sonuna kadar kırmak zoruna kalıyorum.ve düzelttiğimde fren tümüyle boşalmış oluyor öyle 1-2 cm gibi bişey diil sonuna kadar bastırıyorum genede hiçbir tepki yok.yanlız geçenlerde gene böyle boşalmıştı ikinci pompalayışımda arac durmamasına rağmen bir tekerin kızaklama sesini duydum.fren hidroliğinde kaçak yok.hortumlara baktırdım katlanma yok.2-3 ustaya baktırdım hepsi kafasından bişey dedi.fren merkezinden olur aks kafasından olur merkez contasından olur felan dediler.hani hangisinin olduğuna bi emin olsam değiştircemde şimdi gidipte boşu boşuna 100-150 milyon veremem:(.eğer başından böyle bişey geçipte çözümünü bulan varsa bana lütfen yardımcı olsun.çok büyük heveslerle aldığım aracı satan adam hiçbirşey söylemeden bana sattı.bende almadan önce direksiyonu tam kırmamıştım.taa istanbuldan sivasa kadar beni yolladı.insanlarda hiç vicdan yok yolda bilmeden fren boşalsa ölsem hiçmi vicdanları sızlamıycaktı.neyse genede canı saolsun demekki çok daralmıştı.araçtan inanın zevk alamıyor insan çünkü her saniye diken üstündesiniz.neyse iyice dolmuşum anlaşılan..:)yardımcı olabilecek varsa şimdiden çok teşekkür ederim:) size zahmet bide ustalarınıza yolunuz düşerse benim adıma bi sorabilirseniz sevinirim çünkü burda japon arabalarından anlayan bir usta yokk

VTI

« Yanıtla #8 : Mayıs 29, 2009, 11:12:15 ÖS »
:)))) sanayide bir araştırma yap kardeşim sor ustalara iyi frenci varmı dıye bakalım kımı soylıcekler ıstanbulda yada trabzonda olsaydın hemen cozerdık.o soyledıklerı ustaya gıt fren merkez lerine baktır fren merkez lastiklerine baktır disklerine bbaktır ne durumda diye ve balatalarına baktır.fren merkezi kaynama yapabılıyor bazen.sağlam bır frencı bulsan tamadır arastır sıvasta bakalım nerde var.olmadı servıse gıdıceksın fren cok onemlıdır.

greenman

« Yanıtla #9 : Mayıs 30, 2009, 11:28:02 ÖÖ »
hondanın servisinede gittim adamlar biz bunu lifte alamayız çok alçak.kanalımız da yok deyip geri gönderdiler ](*,)

VTI

« Yanıtla #10 : Mayıs 30, 2009, 11:42:04 ÖÖ »
:D gerizekalılar ya. uğraşmak ıstememısler kardeşim.servis müdürüne git ve aracıma bakmadılar dıye şikayet et bak nasıl kaldırıyorlar

drhot

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 30, 2009, 01:31:39 ÖS »
bu cogu arabada olur..motorlara baskı oluyor..

SekoLive

« Yanıtla #12 : Mayıs 30, 2009, 01:50:45 ÖS »
abi sende istanbuldan araba alıyorsn o kadar sivaslı var burda çevrende hiçmi tamirci yok göstermedin tamirciye burdan sivasa bi daha gittin... Umarım düzelir ve cebini yormayan bişey çıkar ama anlattıkların çok ilginç ilkkez duyuyorm böyle bişey

greenman

« Yanıtla #13 : Mayıs 31, 2009, 03:47:18 ÖS »
valla haklısın.ilk arabam çok hevesle aldım.zaten orda ilk test sürüşünde gene boşaldı.fakat biz direksiyon kırılınca olduğunu anlayamadık.orda ustaya götürdü.gittiğimizde fren merkezini değiştik dedi.sonra orda düz yolda denedik fren düzgündü.taa sivasa gelene kadar da freni hiç kırmamıştık sonuna kadar burda fakettik.