Gönderen Konu: Düşük viteste gaza hafif bassam araba tekliyor, Nedenini bilen varmı ?  (Okunma sayısı 30162 defa)

nisay

Düşük viteste gaza  hafif bastığımda araba tekliyor, Nedenini bilen varmı ?
Aracın km bakımı yeni yapıldı.

8663

• Ziyaretçi
düşük vitestemi yoksa düşük devirdemi?

eğer düşük vitesten bahsediyosan, devir yüksek olduğu için gaz pedalı çok ani tepki verecektir, dolayısıyla araba ileri geri sallanır(ben çok yapıyorum 1.viteste)

eğer düşük devirde yapıyorsa da, malum devirden düştüğü için araç biraz titreme yapacaktır...

bunların dışında bir sorunsa diğer arkadaşlar yarımcı olacaktır ;)

nisay

düşük viteste yapıyor.seninde dediğin gibi araba ileri geri sallanıyor. çok hafif dokunmaya çalışsamda beceremiyorum sanırım, bende hafif debriyaja basıyorum.

yani bu durum normal değil mi ?

8663

• Ziyaretçi
normal kardeşim bende de aynı durum var, debriyaja bas, gerekirse vitesi 2ye at ;)

merburvehan

Evet aynı durum bende sanki arabanın debriyajını ayarlayamıyomuş gibi araba ileri geri atıyo kendini...

8663

• Ziyaretçi
sizde de 1.vitestemi oluyo sadece? ben çok az karşılaşıyorum genelde düşük devirde kullandığım için...

merburvehan

Evet 1de genelde 1ci viteste durma derecesine geldiğim için debriyaja basmimde hafif gaza basıyorum ileri geri atıyo biraz tabi hızlı gaza hızlı basınca olmuyo çok az basınca oluyo...

cemmess

Evet bu durumu bende yaşıyorum özellikle 1ve2 nci viteste, ama debriyajı daha hassas bir şekilde bırakırsan bu olmuyor.. var bu olay nedense?

oakin

• Ziyaretçi
aynisi bende de oluyor, bu kadar cok kisi teyit ettigine gore normal birsey demek, merak ettigim acaba bu durum disaridan fark ediliyor mu?, surucu olarak hissediyoruz ama disaridaki bir insanin da gormesi biraz karizmayi cizer gibime geliyor :)

cemmess

>%6rol harbiden kalkışta acemiler gibi oluyor insan  <783^2

nisay

yok ya dışarıdan farkedilecek kadar olmaz :)

bu arada arabayı yeni aldığım sıralarda arkadaşın biri sen belli daha arabaya alışamamışsın demişti. ama zamanla en aza indirdim.

1. ve 2. viteste düşük devirde oluyor. bu kadar insan dile getirdiğine göre anormal bir durum yok demekki.

oakin

• Ziyaretçi
bu olaya atfen, sunu da dile getirmek istiyorum, ileri geri oynama yapmamayi ayarlamak elimizde ayagimizda olan birsey sonuc olarak, gaz / debriyaj falan sorun kalmiyor :)

surekli olarak debriyaj kullanmanin zararli birsey oldugunu biliyor muyuz acaba? ornegin trafikte yavas ilerlerken, kirmizi isikta kisa sureligine durdugumuzda sahsen araci hic debriyajda tutmuyorum! bu yuzden cook yavas ilerlemek istedigim zamanlarda debriyaj kullanmadan pek mumkun olmuyor

nisay

doğru söylüyorsun. ben durmalarda arabayı boşa atıyorum, tabi en önde değilsem. malum 1 sn geciksen hemen arkadan datlıyorlar :)

merburvehan

bu olaya atfen, sunu da dile getirmek istiyorum, ileri geri oynama yapmamayi ayarlamak elimizde ayagimizda olan birsey sonuc olarak, gaz / debriyaj falan sorun kalmiyor :)

surekli olarak debriyaj kullanmanin zararli birsey oldugunu biliyor muyuz acaba? ornegin trafikte yavas ilerlerken, kirmizi isikta kisa sureligine durdugumuzda sahsen araci hic debriyajda tutmuyorum! bu yuzden cook yavas ilerlemek istedigim zamanlarda debriyaj kullanmadan pek mumkun olmuyor
Evet sürekli olarak debriyajı kullanmak zararlı ama bu elimzde gaz debriyaj yaparsak debriyajı sürekli kullanmış oluyoruz.hem aracı ileri geri oynatmamak hem debriyajı az kullanmak ikisi bir arada olmaz...

-cenk-

• Ziyaretçi
baskı balatası ve benzin filtreside(hatta yolları)  bu durumu etkiler, bilhassa tetikler.bahsettiğiniz ileri geri sekmeler belirgin biçimde seyri etkliyorsa bunu kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. herkese selamlar saygılar

8663

• Ziyaretçi
yok sanmıyorum cenk bizim modellerde kronik heralde, yüksek devirde gaza dokununca araba fırlıyo, gazı bırakınca da yığılıyo, bundan kaynaklanıyo arkadaşın bahsettiği şey...

enginturan

• Engin
bildiğim kadarı ile anlatmaya çalışayım auto cutoff mu ne denen bir sistem var trafik de özellikle 1. ve 2. vites de yakıt akışını tamamen kesen bir sistem ondan kaynaklanıyor vtec2 lerin hepsinde bu var sürekli olarak debriyaj tazelemek gerekiyor tabi bu da debriyajın ömrünü kısaltıyor yapacak birşey yok trafik de acemi gibi görünmektense debriyajın ömrü azalsın ne yapalım.

oakin

• Ziyaretçi
@enginturan, super yorum ;) :)

nisay

arkaşların dediği gibi gaza basınca araba fırlıyor. sorun düşük viteste. varsın olsun.hondamın performansından çok memnunum. gaza basınca uçuyor resmen ve inanın gülümsüyorum :)

nisay

bide motordan güzel bir ses gerilyor, hani bazıları bu durumdan muzdarip ama hoş bir tırıltı bence;rahatsız etmiyor.

-cenk-

• Ziyaretçi

yok sanmıyorum cenk bizim modellerde kronik heralde, yüksek devirde gaza dokununca araba fırlıyo, gazı bırakınca da yığılıyo, bundan kaynaklanıyo arkadaşın bahsettiği şey...
hımmkronik bir hal ise tabi vardır bi aslı cut-off olabilir.mantıklı yaklaşım ;)

8663

• Ziyaretçi

bide motordan güzel bir ses gerilyor, hani bazıları bu durumdan muzdarip ama hoş bir tırıltı bence;rahatsız etmiyor.

bende bayılırıyorum o vızıltıya :)

hımmkronik bir hal ise tabi vardır bi aslı cut-off olabilir.mantıklı yaklaşım ;)

:)

metin16

• Ziyaretçi
düşük viteste aracın devride düşük olur devir kaybı olunca gaza basarsan haliyle tekler.Deviri tam çeviremediği için bu olay olur.Devir kaybından

ramco 06

sızın bahsettıgınız olay tamamen bujı ve bujı kablolarına baglı bı olay

8663

• Ziyaretçi

düşük viteste aracın devride düşük olur devir kaybı olunca gaza basarsan haliyle tekler.Deviri tam çeviremediği için bu olay olur.Devir kaybından

metin olayı yanlış anladın sanırım, düşük viteste aksine devir yüksek olur, yüksek devirde de araç gaz pedalına daha çabuk tepki verir, bizim vtecII lerde gaza ne kadar uysal basarsan bas, düşük viteste(yüksek devirde) bu ileri geri sallanma oluyo.
senin dediğin olay tam tersi düşük devir(yüksek vites) kullanınca aracın çekişten düşmesi ;)
konunun başında bende ikilemde kaldım, onu sordum dikkat edersen ;) arkadaşın sorduğu şey farklı...