Gönderen Konu: Direksiyonu çevirince gelen ses sorunu  (Okunma sayısı 60645 defa)

M-A-S

Direksiyonu çevirince gelen ses sorunu
« : Ekim 31, 2012, 10:13:04 ÖS »
Aracımı 1 ay önce 14000 kmde ikinci el olarak aldım.

Aldığımdan beridir durur vaziyetteyken direksiyonu sağa veya sola çevirirken lastik gıcırtısı ve sanki bozuk bilya sesi gibi gıcır gıcır sesler geliyor.
Bu durum takozların ya da varsa bilyalarının gittiğinin habercisi mi yoksa kronik olarak gelen rutin bir ses mi?

mertkan677

Ynt: Direksiyonu çevirince gelen ses sorunu
« Yanıtla #1 : Ekim 31, 2012, 10:40:23 ÖS »
fd6 kronik problemdir. amortisör kule bilyaları yağlanacak ses bi 6 7 ay kesilecek daha sonra tekrar yağlanacak vs vs. önemli birşey değildir. tabiki bunların hepsi garantiden yapılacak. benimde başıma geldi garantiden yaptılar son 1 aydır tekrar başladı hafiften bu aralar tekrar götürücem.

HONDAHAN

« Yanıtla #2 : Kasım 01, 2012, 07:42:51 ÖÖ »
Aynen Mertkan'ın dediği gibi. Bende de oldu. Amortisör takozlarım garantiden değişti, 2-3 hafta düzgün devam etti, sonra tekrar başladı. Ben de bu aralar tekrar gideceğim.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2012, 07:45:10 ÖÖ Gönderen: HONDAHAN »

gecetilkisi

« Yanıtla #3 : Kasım 01, 2012, 08:49:53 ÖÖ »
direksiyon yag seviyesine bak birde.

c0nfess0r

« Yanıtla #4 : Kasım 01, 2012, 09:28:04 ÖÖ »
bende benzer bir sorun yaşıyorum ama arkadaşın söylediği ile aynımıdır bilmiyorum. benimki direksiyonu sadece sağa çevirirken çok ince bi gıcırtı sesi geliyor. servise gotürdüğümde sesi duyamadılar herangi bir sorun yok dediler

mertkan677

« Yanıtla #5 : Kasım 01, 2012, 11:42:12 ÖÖ »
bende benzer bir sorun yaşıyorum ama arkadaşın söylediği ile aynımıdır bilmiyorum. benimki direksiyonu sadece sağa çevirirken çok ince bi gıcırtı sesi geliyor. servise gotürdüğümde sesi duyamadılar herangi bir sorun yok dediler
hep öyle oluyor zaten servise gidince ses kesilir o sesi duyuramazsın birşey yok derler ama gittikten 5 dk sonra ses tekrar ortaya çıkar :)

M-A-S

« Yanıtla #6 : Kasım 02, 2012, 05:15:15 ÖS »
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.
Daha önceki 2 aracımın da takozları kronik sorunluydu.Bende de ne şans varmış yaw :)

Bugün servisin önünden geçiyordum bir uğrayayım dedim ama ses çok az geldiği için vazgeçtim.Ocakta bakımı var o zaman söylerim,artık. :)

s3z3r54100

• Sezer
« Yanıtla #7 : Kasım 02, 2012, 10:27:22 ÖS »
aynı problem bende var benm araçtanda o ses geliyor

M-A-S

« Yanıtla #8 : Kasım 02, 2012, 10:44:07 ÖS »
aynı problem bende var benm araçtanda o ses geliyor

Bir dokunduk bin ah işittik misali oldu.:)

davyjones24

« Yanıtla #9 : Kasım 12, 2012, 11:46:23 ÖS »
bu kronik sorun herkezdevar heralde..peki ilerleyen zamanda tekrar olacaksa..spor amortisör yada spor yay ile bu sorun cozulmezmi...engin bilgileriniz nedir bu konuda arkadaslar

ua23ua

« Yanıtla #10 : Kasım 13, 2012, 09:57:55 ÖÖ »
bende de çok hafif bir tık sesi var arkadaşlar :)

dreammaker_11

« Yanıtla #11 : Kasım 13, 2012, 02:23:24 ÖS »
[Aldığımdan beridir durur vaziyetteyken direksiyonu sağa veya sola çevirirken lastik gıcırtısı ve sanki bozuk bilya sesi gibi gıcır gıcır sesler geliyor.
Bu durum takozların ya da varsa bilyalarının gittiğinin habercisi mi yoksa kronik olarak gelen rutin bir ses mi?
[/quote]

aynı ses bugünde benden gelmeye başladı tam konu açacakken bu konuyu gördüm kısmetse ayın 24'ünde servisteyim gittiğimde bu sesi de belirtip gelişmeleri yazarım. hatta bende lastikleri değiştirdim onlar gıcırdıyordur diye düşünmüştüm. ama lastiklerden öyle bir ses gelmiyor.

M-A-S

« Yanıtla #12 : Kasım 13, 2012, 03:54:27 ÖS »
Bugün ben de bagaj fitili için servisteydim fakat bu konuyu unutup sormadım :)
Ocak ayı başında bakımı var o zaman söylerim.Büyük ihtimal takozlardan kaynaklanıyor.

wolf21

« Yanıtla #13 : Kasım 13, 2012, 05:10:59 ÖS »
benim araçta 25 binde benzer bir ses geliyordu direksiyonu çevirince servise gittim sesin direksiyon kutusundan geldiğini söylediler ses devamlı gelmiyor pek nadir geliyor devamlı olursa getir direksiyon kutusunu değiştirelim dediler..

a-candemir

« Yanıtla #14 : Kasım 14, 2012, 01:39:27 ÖS »
Aynı problem bendede var.Bilyaların yağlanması gerektiğini ve direksiyondaki boşluk sebebiyle bu sesin geldiğini söylemişti servisteki usta.Bilyaları yapğlayıp direksiyondaki boşluk içinde bir burç yapıyorlarmış bu problem ortada kalkıyormuş 70bin bakımında yaptırıcaz inşallah.

faw13

« Yanıtla #15 : Kasım 14, 2012, 01:45:19 ÖS »
bende de 25000 de başladı, bakalım şimdilik rahatsız etmiyor, etmeye başladığında gidip değiştirticez direksiyon kutusunu

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #16 : Kasım 14, 2012, 02:16:34 ÖS »
Aynı problem bendede var.Bilyaların yağlanması gerektiğini ve direksiyondaki boşluk sebebiyle bu sesin geldiğini söylemişti servisteki usta.Bilyaları yapğlayıp direksiyondaki boşluk içinde bir burç yapıyorlarmış bu problem ortada kalkıyormuş 70bin bakımında yaptırıcaz inşallah.
sizin garanti devam ediyor mu.bu tamir için fiyat verdiler mi.teşekkürler.

Armada

• Cihan
« Yanıtla #17 : Kasım 16, 2012, 09:02:34 ÖÖ »
Direksiyonundan ses gelen Civic'ler kulübü kurmak üzereyiz. Sabah itibariyle bu ses 9000km'deki aracımda başladı. Bana servis yolu göründü...  :ağlaa

davyjones24

« Yanıtla #18 : Aralık 12, 2012, 09:34:12 ÖS »
benim direksiyondada sağa sola çevirirken ses geliyordu..amortisör toz körüğünün içine kaçan toz çamur yapıyormuş..iyice yıkattıktan sonra ses kesildi..arabam 60 bınde bir deneyin..tazyikli suyla amortisörlere su tutun

bbhnda

« Yanıtla #19 : Aralık 12, 2012, 10:10:45 ÖS »
benim direksiyondada sağa sola çevirirken ses geliyordu..amortisör toz körüğünün içine kaçan toz çamur yapıyormuş..iyice yıkattıktan sonra ses kesildi..arabam 60 bınde bir deneyin..tazyikli suyla amortisörlere su tutun

eğer bundan sonra ses gelmezse değişen onca direksiyon kutusuna yazık olacak.

davyjones24

« Yanıtla #20 : Aralık 12, 2012, 10:25:26 ÖS »

eğer bundan sonra ses gelmezse değişen onca direksiyon kutusuna yazık olacak.

yani bende şaşırdım..yetkili servise gittim..yıkama işleminden sonra ses kesildi..iğrenç bir sesti 4 yaşında araba..zaten hidrolik demessin ağır bir direksiyon birde ses yapınca tam gıcık oluyor insan

mertkan677

« Yanıtla #21 : Aralık 12, 2012, 10:39:18 ÖS »
oraya tutulan tazyikli su orda kalan az bi yağında gitmesini sağlayacak o su gidene kadar ses kesilecek yağ görevi görecek ama kuruduğunda varolan azıcık yağ da akıp gittiği için ses daha da şiddetlenecek.

mertkaan01

« Yanıtla #22 : Ekim 04, 2013, 10:02:43 ÖS »
araç 32 binde ses yeni başladı sğa sola çevirince gıcırtı sesi servis amartisö bilyalarından dedi salı günü randevu verdi bakalım

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #23 : Ekim 05, 2013, 07:36:20 ÖS »
sanki soğukta daha çok ses yapıyor

just4scream

« Yanıtla #24 : Ekim 20, 2013, 12:13:18 ÖÖ »
yazın ses gelmiyordu nerdeyse havalar soğudu ses iyice hissedilmeye başladı