Gönderen Konu: Direksiyon kutusundan gelen ses nasıl anlaşılır?  (Okunma sayısı 7872 defa)

OZAlper

Direksiyon kutusundan gelen ses nasıl anlaşılır?
« : Şubat 10, 2011, 11:04:40 ÖS »
2003 Civic'imde ön sol kısımdan lokurtu şeklinde bir ses geliyor çukur ve tümseklerde -her zaman değil tabi- bugün sanayide bir usta ile tanıştık, kendisinde de vtec 2 var ve direksiyon kutusu arızalıymış yaptırmış, benim aracı sürdü bu ses direksiyon kutusundan değil dedi olsa daha basit çukurlarda da ses yapar ve direksiyonda da hissedilir dedi bende ses esnasında direksiyonda bir his olmuyor. Bilen arkadaşlar nasıl anlaşıldığını tarif edebilir mi?

UB

Ynt: Direksiyon kutusundan gelen ses nasıl anlaşılır?
« Yanıtla #1 : Şubat 11, 2011, 08:35:46 ÖS »
Ön amortisör ve yürü aksama baktırın(rot,rotil)

mutsuz4

« Yanıtla #2 : Şubat 11, 2011, 08:40:38 ÖS »
hocam bendede 2002 model var servise gittim 2 kere yaglattım ozaman dülzeliyor sonra yine oluyor servisteki usta ile konustum istanbuldan fabrikadan geldiğini söyledi ve  2002-2004 arasındakilerde bu sorunun cok oldugunu direksiyon milinin biryere çarptığını söyledi istanbulda plastik bi parca koyup mile bu sesi kestiklerini söyledi ama baya uzun bir iş olduğu söyledi.. sadece ses yapar korkacak birşey olmadığını söyledi...

doktorbean

« Yanıtla #3 : Şubat 11, 2011, 08:51:22 ÖS »
rot başlarında gevşeme oluşmuştur zamanla oluyor araçlarda değiştirmek gerekiyor bu durumda.rot kollarıyla birlikte bir baktırın derim,diğer ihtimal amortisör.iyi bir usta aracı kaldırıp anlar boşluk olup olmadığını eski aracımızda öyle olmuştu inanılmaz farketti sonuçta amortisör ile teker arasındaki bağlantı parçaları bunlar

zafgam

« Yanıtla #4 : Şubat 11, 2011, 09:27:32 ÖS »
Ya bu lanet ses bende de var.. Ve benim gibi ses konusunda hasta bir adamı deli ediyor.. Yürüyen aksamda değiştirmediğim parça kalmadı.. Rotiller, Z rotları.. vs.vs.  Ancak direksiyon kutusu olayına girmedim.. çünkü yoruldum artık.. Bu direksiyon kutusu işlemini bilen bir arkadaş varsa ( ne kadar sürer, fiyat ne çıkar gibi.) biraz anlatırsa sevinirim..

OZAlper

« Yanıtla #5 : Şubat 11, 2011, 11:08:45 ÖS »
3-4 usta baktı ön takımlarda bir şey yok dediler. Arkadaş 150 TL ye yaptırmış, şimdi rahat. Ses sizde nasıl arkadaşlar? Benim araçta sol taraftan geliyor bir de direksiyonu olduğu yerde sağ-sol yapınca da lok lok diye ses geliyor.

doktorbean

« Yanıtla #6 : Şubat 12, 2011, 12:02:27 ÖÖ »
bence sen rot,rot kollarını değiştir bana da birşey yok bişey dediler rot başı söküldüğünde laçka olmuştu.yük taşıyor bu aksamlar sonuçta.durduğunda ses gelmesi amortisörden uzaklaştırdı gibi sanki ama burdan konuşmak pek doğru olmaz ustanın bakması iyi olur.direksiyonu en son düşünmek lazım tuzlu iş sonuçta

alibaba75

« Yanıtla #7 : Şubat 13, 2011, 04:52:21 ÖS »
aynı sorun bende de var z rot dendi degiştirdik gerçekten de z rotlar arızalıymış fakat ses istediğim gibi gitmedi bende lakalı bozuk yolarda yavaş gidiyorum kronik sorun herhalde geçmiyor işin ilginci bu sesi bir tek ben duyuyorum yanımda oturanlara soruyorum kimse hissetmiyor fazla hassas olmamak lazım boşverin gitsin

HLKSLR

« Yanıtla #8 : Şubat 13, 2011, 06:21:49 ÖS »
Vtec2 lerde rot kolları uzun olduğu için ses geliyor,ama arıza değil,alışmak gerek sadece ve kabullenmek..

zafgam

« Yanıtla #9 : Mart 30, 2011, 07:15:24 ÖS »
3-4 usta baktı ön takımlarda bir şey yok dediler. Arkadaş 150 TL ye yaptırmış, şimdi rahat. Ses sizde nasıl arkadaşlar? Benim araçta sol taraftan geliyor bir de direksiyonu olduğu yerde sağ-sol yapınca da lok lok diye ses geliyor.

Bendeki sorun da buydu zaten.. Z rotları ve rotiller dahil birçok parçayı değiştirdim ancak ses kesilmedi.. Ben de şu anda alışmaya çalışıyorum.. ;)

vasili88

« Yanıtla #10 : Nisan 11, 2011, 10:14:49 ÖÖ »
bendede vardı aynı ses .rotillerin lastikleri yıpranmıştı ondan yapıyordu.direksiyon kutusunun arıza yapması çok zor diyor ustalar vtecler için.

Mustafa3602

« Yanıtla #11 : Nisan 11, 2011, 10:32:07 ÖÖ »
bence direksiyon ufak ufak direksiyon dağalıyor olmasın.dün buluşmada bir abi geldi 2007 2008 civic le 4 senelik araba direksiyon dağatmış bikere. sen bence direksiyon sistemine bir baktır. serviste baktırsan bu probleme veya istanbuldaysa radara baktır adamlar nokta atış yapıyor.