Gönderen Konu: DEĞİŞEN PARÇA NASIL ANLAŞILIR ???  (Okunma sayısı 42075 defa)

ÇaVuŞ

DEĞİŞEN PARÇA NASIL ANLAŞILIR ???
« : Mart 20, 2011, 11:07:26 ÖÖ »
ABİLERİM ARAÇTAKİ DEĞİŞEN PARÇAYI NASIL ANLAYABİLİRİM ARAÇ GÖSTERİRKEN BİRİ DEĞİŞMİŞ DİYO BİRİ DEĞİŞMEMİŞ DİYOLAR . BUNLARIN MÜHÜRLERİMİ NE VARMIŞ GALİBA SİYAH OLURSA DEĞİŞMİŞ FELAN BİŞİLER DİYOLAR DETAYLI BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM .. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

TUNÇ99

Ynt: DEĞİŞEN PARÇA NASIL ANLAŞILIR ???
« Yanıtla #1 : Mart 20, 2011, 02:29:31 ÖS »
naçizane düşüncem;değişen parçayı şasiye yada tespit edilen yere bağlayan vida-somun vb şeylerde anahtar yada tornavida izi olabilir.diğer parçalara göre toz,kir nebilim renk farkı olabilir.servise sor diyecem ama serviste kendi değiştirmediği parçayı kayıt altına almamıştır.servise ekspertiz yapılan araçlarda bile ileride birçok sürprizle karşılaşıldıgı-boya-değişme vb. oldugunu  duyduk ve gördük.artık birazda şansına diyecem.kolay gelsin...

kayaci26

« Yanıtla #2 : Mart 20, 2011, 06:42:22 ÖS »
tık tık tık . . .

tık lamasından anlarım... asla yanılmadım... yanılırsam da önemli değil... demektir ki orjinal yedek parça kullanılmış ve fırın macun ve fırın boya uygulanmış . . .

Bunun dışında zaten eğer ki iyi bakıcı iseniz, uzaktan bakarken belli eder kendini... ama bilmiyorsanız bu kadar bırakın uğraşmayı alın gidin anlayan birini... götürün servise felan baksınlar...

walla ben 15 senedir kafa yorarım araç işine.... kim ne zaman bir araba alacak olsa mevcuren expertizini yaparız
. . . ama sıkıcı bir iş... artık eskisi gibi ikinci el al - sat olayımız da kalmadı... her kes simsar . . . her kes uyanık . . .

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #3 : Mart 20, 2011, 07:07:21 ÖS »
Değişmeyen parçalarda üstünde orjinal oldugu,yani değişmediğini gösteren yeşil bir boya vardır.

ÇaVuŞ

« Yanıtla #4 : Mart 21, 2011, 06:21:02 ÖS »
Değişmeyen parçalarda üstünde orjinal oldugu,yani değişmediğini gösteren yeşil bir boya vardır.
Tam Olarak Neresinde Abi

orchun

« Yanıtla #5 : Mart 21, 2011, 06:28:22 ÖS »
araçlar fabrikalardan cıkarken , fabrikanın orjinal oldugunu gösteren izler atar..bunlar hangi parcayı sorcagına baglı ??

galantus

« Yanıtla #6 : Mart 21, 2011, 07:57:27 ÖS »
araçlar fabrikalardan cıkarken , fabrikanın orjinal oldugunu gösteren izler atar..bunlar hangi parcayı sorcagına baglı ??

mesela çamurlukları soracak olsak nedir bu camurlukta orjinal olduğunu gösteren izler yada yeşil boya falan.

orchun

« Yanıtla #7 : Mart 21, 2011, 08:04:56 ÖS »
camurluk değişmişse ve orjinaliyle değişmemişse direk kendini belli eder zaten...kapıları ; kapıyı ac lastiklerini hafif kaldır lastiğin kapattıgı yerde hafif bi metal kabarıklıgı olur , o tüm kapı boyunca devam eder ve onun hemen altında sanki arabayı zımbalamıslar gibi sıralı yuvarlak delik izleri görürsün , onlar fabrika izidir...bagajı actında , bagajın iç halı kılıfını kaldır , orda böle üstüne yapıskan sürmüşler gibi bisey görüceksin genelde beyaz veya sarı olur aracına ve üretimine baglı...eger o bi yerde ani sekilde kesilmişse araç arkadan yemiş demektir...

serkan ss

« Yanıtla #8 : Mart 22, 2011, 12:59:23 ÖÖ »
boya makinası var 300 tl  80 200 arası orijinal 200 400 arası sadece boya 400 üzeri değişeni olduğu macun yediği anlaşılır yanılma payı yok gibi bişi en sağlamı bu.

serkan ss

« Yanıtla #9 : Mart 22, 2011, 01:04:36 ÖÖ »
bende full orijinal diye aldım 4 5 yerinde lokal boya çıktı onuda makina sayesinde anladık her ustaya da güvenme boya makinasına güven ustana güvenme. geri zekalı yılların ustası arka bagajda da düzeltme yapmışlar içine bakınca nokta nokta çekiç izleri var salak ustam onu bile anlamadı..

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #10 : Mart 23, 2011, 01:15:52 ÖS »
Tam Olarak Neresinde Abi

Yalnız bu her parçada olmaz.Aracın önemli parçalarında olur.Mesela atıyorum amortisör takozunda,şanzıman kulağı,motor kulağı,travers vs... Fabrikaya bağlı her fabrika önemli gördüğü parçalara işaretini koyar.Fiat'ta yeşil ufak parça boya oluyor.Belki Honda'da daha farklıda olabilir ama böylede olabilir.Pek bir fark yok otomobillerde.Hepsinin sistemi neredeyse aynı.

jasmeh

« Yanıtla #11 : Mart 23, 2011, 08:28:42 ÖS »
aracın değişen parçalarını anlamak oldukça zor bir iş gibi görünsede aslında kolaylıkla anlaşılan bir olaydır.aracın çamurlukları eğerki yan sanayi parça ile değişmişse geneliikle seri numarası olur veya kapıyı açınca çamurlukların somunlarına ve çamurluğun somunla tutturulmuş olan kısmındaki oval kısım hemen kendını ele verır.kaput ve bagaj kapağının değiştiğini anlamak için kenar kısımlarındaki kabarık kısımlara bakılır eğer silikon veya çekomastik gibi göze hoş gelmeyen kırıntılar görürsen değişmiş demektir.
çıkıntılı kısımlara turnak basmak veya el ile tıklatarak değişip değişmediğni anlamak biraz şans birazda efsanedir...

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #12 : Mart 23, 2011, 08:43:07 ÖS »
ÇamurLukLarda Kaputu açınca ön paneLde kaput için koyuLan ufak pLastik takozLarın yanında 3 adet yan yana çizgi vardıR . Bunu hiç biR yan sanayide göremezsiniz. MeseLa aracımın sağ çamurLuk değişik. Sağ tarafta yok ...

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #13 : Mart 23, 2011, 08:44:14 ÖS »
Kayacı26 abimin dediği gibi Tık Tık sesi yetiyoR. Sanayideki kaportacıLArında böyLe baktıqına şahit oLdum . Diqer parÇaLara nazaran daha ince dandik biR ses veriYor. Aracın her parçası değişmiş ise oRasını biLemem :D :D

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #14 : Mart 23, 2011, 10:11:14 ÖS »
Konu yanlış anlaşıldı.Biz burda değişen yan sanayi parçadan bahsetmiyoruz.Değişen parçalardan bahsediyoruz.Atıyorum adamın sağ çamurluk kırıldı.Yenisini takacak.Servise gitti.Servis yan sanayisini mi takacak?Bunun konuyla ilgisi yok kardeşim.Taktığın parça orjinal olsa bile üstünde bahsettiğimiz yeşil boyası,seri numarası vs olmaz.Orjinalinde olur.Önemli parçalarında olur.Yani gidip çamurluğa değiştirilmediğine dair bir örnek bırakmazlar.Önemli bir parça değil çünkü.Hayatı önem taşımıyor.

galantus

« Yanıtla #15 : Mart 24, 2011, 05:16:01 ÖS »
evet herkes yan saniyisinde  bahsetmiş. Peki ya adam orjinali ile değiştirmişse nasıl bileceğiz. Mesela o bahsettiğiniz tık tık ses orjinalinde de farklımı cıkar.

orchun

« Yanıtla #16 : Mart 24, 2011, 05:19:12 ÖS »
evet herkes yan saniyisinde  bahsetmiş. Peki ya adam orjinali ile değiştirmişse nasıl bileceğiz. Mesela o bahsettiğiniz tık tık ses orjinalinde de farklımı cıkar.

cıkmaz .. fabrika izlerine bakman lazım...honda bayiye git hocam bana fabrikanın attıgı " imza , iz " falan bunlardan birini söyle adam biliyosa gösterceği seyleri gösterir..

kaan07

« Yanıtla #17 : Mart 24, 2011, 05:35:49 ÖS »
slm lar. Benimde başıma şöyle bir iş geldi. Aracı alacağımda 3 tane kaportacıya gösterdim. 2 tanesi değişen olmadığını bir tanesi de sol çamurluğun değiştiğini söyledi. Fakat boya makinasında sol çamurluk tamamiyle orjinal yani boyasız cıkıyo. Boya olmadan değişik olabilirmi. Dikkatimi ceken bir de şu var. Sağ camurluğun vidanın dibinde seri no gibi bir numara var fakat sol da bu no yok.  Diyelimki aracı internete koydum sol camurluğuk değişikmi diyeceğim yoksa değişen yokmu diyeceğim. Adam değişeni yok diye taa nerelerden kalkıp gelecek bir kaportaciya gösterecek o ustada değişik derse adama karşı mahcup olacam. Servise götürsem serviste değişmediyse bilemezler diyolar.Neyee inanacağıma şaşırdım. Dediğiniz gibi bir o çamurluğa bir bu çamurluğa vuruyorum ses aynı tok bir ses geliyo. Ama buda kesin olmasa gerek. Bunu kesin ve net nasıl öğrenebilirim.

jasmeh

« Yanıtla #18 : Mart 24, 2011, 05:59:20 ÖS »
slm lar. Benimde başıma şöyle bir iş geldi. Aracı alacağımda 3 tane kaportacıya gösterdim. 2 tanesi değişen olmadığını bir tanesi de sol çamurluğun değiştiğini söyledi. Fakat boya makinasında sol çamurluk tamamiyle orjinal yani boyasız cıkıyo. Boya olmadan değişik olabilirmi. Dikkatimi ceken bir de şu var. Sağ camurluğun vidanın dibinde seri no gibi bir numara var fakat sol da bu no yok.  Diyelimki aracı internete koydum sol camurluğuk değişikmi diyeceğim yoksa değişen yokmu diyeceğim. Adam değişeni yok diye taa nerelerden kalkıp gelecek bir kaportaciya gösterecek o ustada değişik derse adama karşı mahcup olacam. Servise götürsem serviste değişmediyse bilemezler diyolar.Neyee inanacağıma şaşırdım. Dediğiniz gibi bir o çamurluğa bir bu çamurluğa vuruyorum ses aynı tok bir ses geliyo. Ama buda kesin olmasa gerek. Bunu kesin ve net nasıl öğrenebilirim.
keşke her satıcı senın kadar dürüst olsa...

jasmeh

« Yanıtla #19 : Mart 24, 2011, 06:02:06 ÖS »
Konu yanlış anlaşıldı.Biz burda değişen yan sanayi parçadan bahsetmiyoruz.Değişen parçalardan bahsediyoruz.Atıyorum adamın sağ çamurluk kırıldı.Yenisini takacak.Servise gitti.Servis yan sanayisini mi takacak?Bunun konuyla ilgisi yok kardeşim.Taktığın parça orjinal olsa bile üstünde bahsettiğimiz yeşil boyası,seri numarası vs olmaz.Orjinalinde olur.Önemli parçalarında olur.Yani gidip çamurluğa değiştirilmediğine dair bir örnek bırakmazlar.Önemli bir parça değil çünkü.Hayatı önem taşımıyor.
canım kardeşim bu ülkede trafik sigortaları her araca orjinal parça mı takıyor???
ayrıca idaa ediyorum tuıklatma yolu gayet komik bir yoldur,sen hiç bir yetkılı servıste tıklatarak parçaya baktıklarını gördün mü?bu gibi durumlar sanayide görülür ancak.hadi git clio nun çamurlujklarına tıklatarak anla değişip değişmediğini,nasıl bir ses çıkıcak bi duy?

orchun

« Yanıtla #20 : Mart 24, 2011, 06:03:12 ÖS »
keşke her satıcı senın kadar dürüst olsa...

+1

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #21 : Mart 24, 2011, 07:42:33 ÖS »
canım kardeşim bu ülkede trafik sigortaları her araca orjinal parça mı takıyor???
ayrıca idaa ediyorum tuıklatma yolu gayet komik bir yoldur,sen hiç bir yetkılı servıste tıklatarak parçaya baktıklarını gördün mü?bu gibi durumlar sanayide görülür ancak.hadi git clio nun çamurlujklarına tıklatarak anla değişip değişmediğini,nasıl bir ses çıkıcak bi duy?

Neden bahsettiğini anlayamadım.Ben ses mes demedim sen olaya seside soktun.

cagatay16

« Yanıtla #22 : Mart 25, 2011, 08:34:36 ÖÖ »
parçaların köşelerine bakın saçı değişmişse anlaşılır

galantus

« Yanıtla #23 : Mart 25, 2011, 04:23:40 ÖS »
parçaların köşelerine bakın saçı değişmişse anlaşılır

sacı değişmişse diyorsun. Çamurluk kendisi sac zaten. Sacın değişip değişmediğini nasıl anlarızdan bahsediyoruz.

Co Black

« Yanıtla #24 : Mart 25, 2011, 04:48:13 ÖS »
Bende aracımın sol çamurluğunu serviste değiştirmiştim, adamlar harika boya yapmışlar demekki :)
boya makinasında çıkmıyo ama ustalar bu boyalı diyolar.Yani boya makinası boyanınj sadece inceliğini ölçüyo, değişeni falan anlayamaz bence
Öneri getiremedim ama boya makinasına da güvenmemek lazım bence :)